Kiedy wymienić kask rowerowy? Sprawdź, kiedy Twój kask już może Cię nie ochronić

Jazda na rowerze to znakomita pasja o atrakcyjności której nie trzeba Was przekonywać. Jest to rodzaj życiowej przygody, która kręci się na własnych zasadach i pozwala podziwiać i opisywać świat za pomocą najpiękniejszego urządzenia na świecie - roweru. Aby robić to bezpiecznie, na głowie nosimy kask rowerowy. Jest to ten element ekwipunku który możemy nosić zupełnie dobrowolnie - ale ochrona głowy jaką uzyskujemy sprawia, że ogromna większość z nas traktuje go jako swój obowiązek. Korzyści jakie wynikają z noszenia kasku bezwzględnie stawiają go nad tymi które przytaczają nieużywający tej ochrony - mamy ochronę kości czaszki, częściowo twarzy (kask dystansuje od podłoża przy upadku), przy uderzeniach z właściwie każdej strony.

 

Najjaskrawszy przykład - Fabio Jakobssen, kolarz który ucierpiał na finiszu TdP w Katowicach. Połamane podniebienie, trudności z intubacją, wybite zęby - ale mózg bez uszkodzeń, zawodnik dzięki skorupce na głowie mógł podjąć trud rehabilitacji i wrócić do zawodowego peletonu.

 

 

 

 

Przykładów korzyści jest więcej - każdy z nas kiedyś z roweru spadł, a jeśli do tej pory ta sztuka się nie udała: bez obaw, każdego to spotka. W ogromnej większości to niegroźne wywrotki. Ale może trafić się taka, która zagrozi naszemu zdrowiu - kask rowerowy wybitnie podnosi wtedy nasze możliwości ochrony przed przykrymi konsekwencjami naszej pasji. A przecież wszyscy chcemy jeździć dalej. Opowiemy dziś dlaczego wymieniać kaski rowerowe i jak często to robić. Zapraszamy do naszego miniporadnika.

 

 

Kiedy należy wymienić kask rowerowy?

Jak każdy element stroju, kask rowerowy podlega naturalnemu zużyciu. Czasami jednak powinniśmy go wymienić szybciej niż po "ustawowym" okresie użytkowania. Istnieje kilka podstawowych przesłanek decydujących o wymianie kasku na nowy.

Uderzenia i upadki

Miałeś wypadek i uderzyłeś głową w kasku w ziemię, asfalt, drzewo? Obejrzyj swoją ochronę - jeśli struktura kasku ma pęknięcia - czas na zmianę. Wymień go jak najszybciej nawet jeśli nie nosi śladów uszkodzeń. Wewnętrzna struktura mogła ulec pęknięciu a zdolność do absorbowania uderzeń zmaleje niemal do zera. Efektywność współczesnych kasków zależy od sprawności połączenia skorupy zewnętrznej z pianką EPS wewnątrz struktury kasku i jeśli to połączenie zostanie naruszone, przy następnym uderzeniu przestanie spełniać swoją rolę.

 

Podobnie dzieje się, gdy kask upadnie i pęknie, nawet z niewielkiej wysokości. Struktura tego ekwipunku jest tak pomyślana, by właśnie tak zareagować - dla kasku rodzaj uderzenia nie ma znaczenia, reakcją jest przyjęcie jego siły i absorbowanie go na większą powierzchnię.

Upływ czasu

Niektórzy noszą swoje kaski długo i nie ma dla nich znaczenia, że od produkcji upłynęło na przykład 5 lat. Niemniej pamiętajmy że kleje użyte do konstruowania kasku rowerowego mają swoją ważność a po użyciu stanowią integralną część całości. Pracują też jako ta część przy przyjmowaniu uderzenia i po upływie określonej ilości czasu tracą swoje właściwości - więc, nawet jeśli kask nie upadł, nie uderzyliśmy w nic i wydaje się że wszystko z nim OK, po 3-4 latach warto zainwestować w nowy. Producenci dość konkretnie określają czas użytkowania kasku i warto się tej liczby trzymać.

Naturalny proces starzenia się

Próby bezpieczeństwa kasków rowerowych to wyrafinowany proces, mający na celu zbadanie jaką siłę musi przyjąć kask by zapewnić ochronę głowy. Ale poza nimi działa też czas - i w trakcie użytkowania nasz ekwipunek ulega naturalnemu starzeniu się. Pot, słońce, deszcze, wiatr - to wszystko ma znaczenie przy używaniu kasku. Długotrwała ekspozycja na promienie UV na jaką narażona jest skorupka w końcu osłabia jej strukturę, a co za tym idzie - osłabia ochronę naszej głowy. To samo dotyczy się systemu mocowania. Nowoczesne kaski mają oczywiście wymienne systemy mocowań - tak działa np. Abus - ale osłabienie wiązań i połączeń może mieć dla nas trudne do oszacowania konsekwencje.

 

 

Wymiana kasku rowerowego nie musi być droga

Przydatność kasków rowerowych

W krajach wysoko rozwiniętych posiadających naprawdę ogromną ilość rowerzystów kask nie jest obowiązkowy - co może dziwić, ale tak naprawdę dziwne nie jest. Po prostu duża ilość rowerzystów i wysoka kultura kierowców plus duże inwestycje w infrastrukturę rowerową osłabiają argument obowiązkowego kasku rowerowego oraz podnoszą względne bezpieczeństwo. Niestety, w tej materii mamy jeszcze sporo do nadgonienia a kask jest w Polsce nieodzowny.

 

Część rowerowej braci jak szosowcy czy uprawiający downhill nie wsiądą na rower bez kasku. Niezależnie od tego, czy jeździmy dziesięć minut dziennie czy półtorej godziny - nie lekceważmy go na głowie. To ochrona, którą lepiej mieć i nie potrzebować niż potrzebować - a nie mieć. Obecne kaski rowerowe są najlepszą jej ochroną. Dobrany kask na rower chroni czaszkę i izoluje twarz od podłoża, a w ekstremalnych formach kolarstwa jest obowiązkowym elementem wyposażenia.

 

Portal welovecycling podaje przykład badań wykonanych u naszych sąsiadów. Czesi zanalizowali 119 śmiertelnych wypadków z udziałem rowerzystów w latach 1995-2013 i badania potwierdziły, że 44 osoby z tej liczby mogłyby żyć, gdyby miały na głowie kask. Najczęściej przydaje się on przy uderzeniach o stałe elementy jak drzewa czy barierki - z pojazdem silnikowym mamy niewielkie szanse, ale to nie przekreśla konieczności noszenia kasku jako takiego. Przy uderzeniu najczęściej energię przejmują ramiona, obojczyk i ręce, głowa jest na drugiej linii frontu. Jednak jak dowodzą niedawne norweskie badania, kask rowerowy zmniejsza ryzyko urazu głowy o 48%, a ryzyko ciężkiego urazu głowy aż o 60%. Są to niebagatelne liczby. (źródło: "Najważniejsze pytanie: w kasku czy bez kasku?")

 

Przywoływany w czeskich badaniach lekarz i kolarz jednocześnie, Jan Zmolik, przybliża tragiczny obraz ludzi podłączonych do aparatury po wypadkach bez kasku, pogrążonych w śpiączce. Jeśli kask miałby Cię uratować od takiej sytuacji, chciałbyś mieć szansę jego założenia? Z pewnością. To chyba koronny argument za jego noszeniem. Na dwadzieścia osób mających wypadek 12 z nich uniknie ciężkiego urazu głowy mając na głowie kask. Po której stronie tego bilansu chcesz się znaleźć?

 

 

Nie wymieniając kasku zwiększamy ryzyko uszkodzeń głowy przy upadku

Jak dbać o kask aby służył nam dłużej

Jak możemy wydłużyć żywotność kasku rowerowego? Należy o niego dbać, zupełnie tak jak dbamy o buty, stroje i bidony. Wnętrze to przede wszystkim higiena. Wyściółki i paski wchłaniają pot z głowy i po pewnym czasie zawarta w nim sól może narazić je na trwałe uszkodzenie. Wymienna wyściółka pozwala ją uprać i pozbyć się kłopotu.

 

Czyszczenie zewnętrznej skorupki przeprowadzamy bez użycia agresywnej chemii, najlepiej przy użyciu ciepłej wody i łagodnego detergentu. Po umyciu możemy wnikliwie przyjrzeć się skorupce podczas czyszczenia suchą ściereczką. Pozwoli nam to wyłapać wszelkie pęknięcia na strukturze skorupki - to oznacza że kask gdzieś uderzył, a tego wcale nie musimy pamiętać. Może jechał w bagażniku, może uderzał o rower powieszony na kierownicy? Tak czy owak, warto przyjrzeć się temu dokładnie i w razie konieczności wymienić kask na nowy.

 

Przechowywanie kasku to oddzielna sprawa. Bardzo przydatne są pokrowce, zwłaszcza na okres zimowy czy w ogóle na czas gdy nie używamy kasku. Szereg firm produkuje proste haki i stojaki na kask, z gąbką na jednym końcu, które pozwalają zabezpieczyć ekwipunek przed kolejnym wyjazdem w taki sposób, by nie zawadzał i nie stwarzał nam problemów, ale i sam był bezpieczny.

 

 

Wymień kask tak szybko jak to możliwe

Wymiana kasku rowerowego bez tajemnic

Jak wszystko czego używamy, kask rowerowy ulega naturalnemu procesowi zużycia i w pewnym momencie żadne zabiegi nie przywrócą go do pierwotnego stanu - dotyczy to zwłaszcza sytuacji po wypadkach, upadkach i uderzeniach: wtedy nie ma żadnego odstępstwa od konieczności wymiany bo kask traci swoje zalety. Nawet jeśli prawo pozwala jeździć bez kasku, poziom bezpieczeństwa jaki uzyskujemy z nim na głowie przemawia za tym, by po prostu go mieć.

 

Regularne czyszczenie i wymiana mocowań przedłużą jego użycie, ale po upływie określonego czasu wewnętrzne struktury mogą być słabsze a co za tym idzie kask rowerowy straci swoje właściwości dla których go kupiliśmy. Ponieważ jednak to zakup na kilka sezonów, nie ma tu usprawiedliwienia dla wyższych kosztów - ochrona głowy to podstawowe zadanie a dla nas - podstawowa gwarancja bezpieczeństwa.

 


Kaski w naszej ofercie:

Kask rowerowy Uvex Viva 3 czarny

Kask rowerowy orzech Abus Skurb niebieski

Kask rowerowy Abus Aventor srebrny

 

Kask rowerowy Fullface Uvex Jakkyl HDE 2.0 czarny

Kask rowerowy Fox Mainframe MIPS czerwony

Kask rowerowy Abus MountK snow white

Powiązane artykuły

zamknij [x]