Korzyści z jazdy w butach rowerowych. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Teoretycznie na rowerze można jeździć w dowolnym obuwiu, jednak nie zawsze jest to rozsądne i efektywne. Dlatego, jeżeli sporo czasu spędzasz na trasie, warto zaopatrzyć się w wygodne buty rowerowe, stworzone specjalnie z myślą o jednośladach. Nawet jeśli interesuje Cię tylko rekreacyjna jazda, mogą one znacznie poprawić Twoje doznania w trakcie bliższych i dalszych wycieczek. Wskazujemy, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem i pomagamy wybrać buty rowerowe najlepsze na każdą okazję!

 

 

korzyści z jazdy w butach rowerowych

 

 

 

Podział butów rowerowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje butów rowerowych, ich mnogość początkowo może przytłaczać i osoba, która nie miała wcześniej z nimi styczności może mieć problem, by od razu samodzielnie wybrać odpowiednie buty rowerowe do swoich potrzeb. Szczególnie że buty na rower można podzielić na przynajmniej dwa sposoby i na kilka różnych grup.

Podział butów na rower - według zastosowania

Podstawowym i najczęściej spotykanym jest kategoryzowanie względem ich przeznaczenia – w sposób analogiczny do rowerów. Krótko mówiąc, jeśli interesuje Cię MTB, to idealne będą wygodne buty rowerowe do MTB np. Sidi Turbo. Sprawy się jednak nieco komplikują, gdyż aktualnie na rynku rozróżnia się coraz więcej grup jednośladów (o bardzo wąskim, konkretnym zastosowaniu), które jednak można przypisać do szerszej, ogólniejszej kategorii i jeśli interesuje nas rekreacyjna jazda, to i buty rowerowe MTB możemy z powodzeniem używać, jeżdżąc na rowerze szosowym.

 

Prawdopodobnie najpopularniejsze rozróżnienie ze względu na zastosowanie to buty rowerowe MTB; szosowe; gravelowe i turystyczne. Obuwie przystosowane jest, by wspierać efektywność, prędkość jazdy itd. w konkretnej dyscyplinie kolarskiej. Dodatkowo w przypadku butów na rower turystycznych producenci przystosowują je do tego, aby były wygodne zarówno w trakcie jazdy, jak i np. w czasie zwiedzania.

 

Oprócz powyższych można wyróżnić także nieco mniej popularne, bardziej specjalistyczne typy obuwia rowerowego, jak np. do enduro, downhillu, spinningu, czy nawet BMX-a albo zaprojektowane z myślą o triathlonistach, aby zaoszczędzić cenne sekundy w trakcie zawodów.

 

 

Więcej informacji na temat specjalistycznych butów do spinningu znajdziesz w tym artykule!

 

 

Dodatkowo niezależnie od wskazanej dyscypliny rowerowej, obuwie może być przeznaczone do jazdy zimą. Tego typu modele przystosowano do treningów w niskich temperaturach i w niekorzystnych warunkach atmosferycznych m.in. poprzez dodanie specjalnej izolacji.

Buty rowerowe SPD i niewpinane

Drugim, być może bardziej technicznym podziałem butów rowerowych jest wyszczególnienie, czy są one wpinane (system SPD lub inny) czy niewpinane. Co to właściwie oznacza? Sporo butów rowerowych przystosowanych jest do użytkowania wraz z pedałami zatrzaskowymi, które blokują nogę kolarza na platformie, co pozwala mu efektywniej pedałować. Początkowo laikowi może być trudno się do tego przyzwyczaić, ale w dłuższych lub bardziej technicznych trasach, systemy blokujące wypadają bardzo korzystnie.

 

Na modele wpinane popularnie mówi się buty rowerowe SPD, ponieważ stworzony przez japońskiego giganta branżowego system SPD jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem kopiowanym przez wiele innych firm. Jednakże na rynku dostępne są także inne, niekompatybilne z nim systemy, jak np. Crank Brothers, Look, czy Time.

 

 

Jeśli interesuje Cię jazda w SPD, odsyłamy do naszego artykułu – Jakie buty SPD wybrać?

 

 

Warto zauważyć, że o ile jazda w SPD po nauczeniu się jej jest znacznie wygodniejsza, to tego typu buty zwykle nie są przystosowane do chodzenia w nich. Dlatego też nie są stosowane w każdej dyscyplinie rowerowej. Odwołując się do wcześniej przedstawionego podziału według zastosowań, to buty SPD są standardem w jeździe szosowej, czy triathlonie, ale nie nadają się do BMX-ów. Pośród obuwia MTB, gravelowego oraz turystycznego można spotkać oba warianty – wpinane i niewpinane.

 

 

przykręcanie bloków spd do butów rowerowych dla lepszej efektywności

 

Buty SPD – sposób montażu

Same buty rowerowe SPD można jeszcze podzielić ze względu na ich sposób montażu, a dokładniej – liczbę śrub niezbędną do przeprowadzenia mocowania:

  • 2-śrubowe – bloki SPD są z reguły mniejsze i przykręca się je za pomocą 2 śrub. Zwykle ten rodzaj mocowania mają modele przeznaczone m.in. do jazdy górskiej, szosowej czy przełajowej.
  • 3-śrubowe – w tym wypadku bloki do butów rowerowych są większe i przykręca się je dzięki 3 śrubom. Takie rozwiązanie stosowane jest raczej tylko do zastosowania stricte szosowego.
  • 2- / 3-śrubowe – opcja pośrednia. Pozwalająca rowerzyście zamontować bloki SPD zarówno w wariancie 2-, jak i 3-śrubowym. Jest to mocowanie idealne dla osób używających tych samych butów rowerowych do różnych dyscyplin.

Co dają buty rowerowe? Jakie korzyści?

Jazda w butach rowerowych może przynieść szereg korzyści, niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz oraz jakim typem cyklisty jesteś. Jak widać po przedstawionym podziale – producenci stworzyli obuwie dostosowane do każdej dyscypliny i potrzeby, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie. A co możesz zyskać, stosując odpowiednie buty rowerowe?

Lepsza kontrola nad rowerem

Często wskazywanym przez zapalonych cyklistów plusem jest lepsza kontrola nad rowerem. Doceniają to najbardziej osoby zainteresowane jazdą MTB. Wiele modeli dysponuje podeszwami z wyraźnym bieżnikiem zwiększającym przyczepność. Ponadto, jeśli wybierzesz buty SPD, poprzez wpięcie ich w pedały, zwiększysz jeszcze stabilność nogi. Nie ma wtedy możliwości, aby stopa zsunęła się z platformy, niezależnie od trudności pokonywanej trasy czy panujących warunków: błota, kurzu, czy deszczu.

Większa wydajność jazdy

W zasadzie podstawowym zadaniem dedykowanych butów na rower jest zmaksymalizowanie wydajności pedałowania. Zarówno modele szosowe, jak i MTB oraz inne wyróżniają się twardszymi podeszwami, niż mają zwykłe buty. Wykonane są one z tworzywa sztucznego lub włókna węglowego, co sprawia, że transfer mocy podczas pedałowania na napęd jest znacznie lepszy. W efekcie można zwiększyć prędkość jazdy bez zwiększania wysiłku! To atut szczególnie widoczny w kolarstwie szosowym.

Ochrona stóp przed urazami

Dodatkową korzyścią płynącą z jazdy w butach rowerowych jest ochrona stóp przed różnego rodzaju urazami. Producenci obuwia na jednoślady wzmacniają ich strategiczne obszary, a do tego profilują je, by przylegały do stopy, gwarantując lepszą stabilizację i nie ograniczały ruchu. Prócz tego, buty rowerowe z reguły nie są zwyczajnie wiązane, tylko mają różnego typu zapięcia, które chronią przed wkręceniem się sznurowadeł w pedały, co mogłoby doprowadzić do bardzo niebezpiecznej sytuacji.

Komfort i wygoda

Ostatnim plusem, który w pewnym sensie stanowi wypadkową wszystkich pozostałych, jest fakt, że jazda w butach rowerowych jest najzwyczajniej wygodna. Potrzebujemy zaangażować mniejsze siły w pedałowanie, stopa leży stabilniej, a do tego bezpieczniej. Ciekawym przypadkiem pod kątem komfortu są rowerowe buty turystyczne, ponieważ ich konstrukcja sprzyja wygodnemu pedałowaniu, a jednocześnie dobrze chodzi się w nich po górach, więc nie trzeba mieć dwóch par obuwia.

 

Warto także zauważyć, że buty na jednoślad są wytrzymalsze niż zwyczajne obuwie, które nie jest przystosowane do obciążeń, występujących podczas jazdy na rowerze, dlatego szybciej się ściera i niszczeje.

 

 

buty rowerowe zwiększają efektywność na treningach

 

Znajdź wygodne buty rowerowe idealne dla Ciebie!

Mamy nadzieję, że dzięki przeczytaniu tego krótkiego artykułu wiesz już, jakie płyną korzyści z jazdy w butach rowerowych i czym się wyróżniają. A jeśli zdecydujesz się na ich zakup, będzie Ci łatwiej skojarzyć, na co warto zwrócić uwagę, szukając modelu dla siebie.

 

W naszym sklepie na pewno znajdziesz obuwie, które przypadnie Ci do gustu. Wszystkie buty posegregowaliśmy według zastosowania, a w razie jakichkolwiek pytań – pozostajemy do Twojej dyspozycji!

 


Polecane buty rowerowe w naszym sklepie:

Buty MTB Shimano SH-XC100M czarne

Buty szosowe Shimano SH-RC100M czarne

Buty szosowe Shimano SH-RC702 biało-czarne

 

Buty Shimano SH-AM503 oliwkowe

Buty gravelowe Shimano SH-RX600 czarne

Buty gravelowe Sidi Gravel zielono-czarne

Powiązane artykuły

zamknij [x]