Lusterko rowerowe - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?

Lusterko na rower nie jest niezbędnym elementem wyposażenia rowerzysty, ale z całą pewnością się przydaje, szczególnie jeśli poruszamy się po ulicach. Możliwość obserwowania tego co dzieje się za naszymi plecami bez konieczności obracania głowy jest sporym udogodnieniem, ale ma też swoje minusy.

 

Lusterko rowerowe

Minusy korzystania z lusterek rowerowych

Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że rower z lusterkiem wygląda nieatrakcyjnie. Osobiście muszę przyznać, że coś w tym jest, ale z drugiej strony co roku oglądam na targach rowerowych coraz bardziej futurystyczne modele, które potrafią zachwycić jakością wykonania i designem.

Niska wytrzymałość lusterek rowerowych

Wiele osób twierdzi, że lusterka rowerowe są jednorazowe. W momencie wywrotki po prostu się łamią i do niczego już nie nadają. Aby temu zapobiec trzeba poszukać lusterka, które nie będzie wystawać poza obrys roweru lub złoży się w trakcie wypadku.

 

Lusterko do roweru szosowego

Martwy punkt

Nawet duże lusterka samochodowe nie dają nam pełnego obrazu tego, co dzieje się za naszymi plecami, a tym bardziej małe lusterko rowerowe. Dlatego nie powinno się ufać lusterkom bezgranicznie i w razie potrzeby jednak odwrócić głowę i upewnić się, że możemy bezpieczne wykonać zaplanowany manewr. Pewnym rozwiązaniem jest inwestycja w tzw. cyfrowe lusterko rowerowe składające się z kamery montowanej np. do sztycy, która przekazuje obraz do telefonu lub dedykowanego monitora. Kąt obiektywu kamery potrafi być na tyle szeroki, że otrzymamy pełny obraz sytuacji za nami.

 

Lusterko rowerowe z wieloma sposobami montażu

Przedstawię kilka interesujących modeli

  • Uniwersalne lusterko Zefal Spy – niewątpliwym plusem tego modelu jest sposób montażu. Gumowy uchwyt sprawia, że można je zamontować zarówno do roweru szosowego, MTB lub jakiegokolwiek innego. Nie wystaje ono poza obrys roweru, więc w razie upadku są małe szanse, że dojdzie do jego uszkodzenia. Minusem tego modelu jest niewielka powierzchnia lustra wynosząca 15 cm2.
  • Lusterko składane, zintegrowane z rogami Topeak Bar’n Mirror – pod względem wyglądu te lusterka biją konkurencję na głowę. Zostały ukryte w rogach wykonanych z kutego na zimno aluminium. Istnieje możliwość ustawienia kąta rogów i lusterek, dzięki czemu bez problemu dopasujemy je do naszej pozycji na rowerze.
  • Selle Italia EyeLink – lusterko do roweru szosowego. Lusterko mocowane do klamkomanetki jest doskonałym rozwiązaniem dla kolarzy szosowych, którzy do tej pory musieli mocno kombinować, aby móc skutecznie korzystać z klasycznie montowanego lusterka. Lekkie (jedyne 75g), starannie wykonane, łatwe w montażu, pasujące do każdej klamkomanetki, z możliwością składania i szerokim polem widzenia.

Powiązane artykuły

zamknij [x]