Montaż błotników rowerowych - jak łatwo zabezpieczyć się przed deszczem?

Halo, rowerzyści! Choć po upałach nie czuć, a doskonałej aury życzymy sobie jak najdłużej, za progiem czai się jesień. Bociany już odleciały, co oznacza że przyroda się uśpi, a pełne słońca gorące dni i wieczory zastąpi pochmurny ołów spływający z nieba. Pora rozejrzeć się za najlepszym, co możemy zrobić dla swojego roweru. My ubieramy odpowiedni strój, ochraniacze i montujemy bloki SPD (o ile ich nie mamy), a rower obdarowujemy odpowiednim zestawem, w skład którego wejdą błotniki rowerowe. Na szosę i gravel, na górala i zjazdowca, na trekking. Słowem na każdy rower - dostępność asortymentu jest ogromna, możliwości spore, a potrzeby wkrótce mogą być znacznie większe. Zatem? Zapraszamy do naszego przewodnika - po lekturze zakupicie i zamontujecie odpowiednie błotniki rowerowe.

 

 

Jak zamontować błotniki rowerowe

 

 

 


Jak dobrać odpowiedni błotnik do roweru?

Błotniki są tym elementem ekwipunku, który daje dużą swobodę podczas wyboru samego designu, jak i przeznaczenia. Inne będą błotniki do roweru miejskiego, a inne błotniki do roweru górskiego - to oczywiste. Natomiast sam wybór musi opierać się dość solidnie o to, w jakich wymiarach funkcjonuje nasz rower. I te wymiary należy po prostu znać - warto wiedzieć, że mamy koła o rozmiarze 28'', a na nich opony na przykład 700Cx35. Błotnik musi objąć taki rozmiar ogumienia, zmieścić się w ramie i znaleźć odpowiednie punkty montażowe lub poradzić sobie bez nich, bo i to jest możliwe.

 

Montaż błotników odbywa się w oparciu o zastosowaną technologię. Duża część rowerów, wraz z elementami ich wyposażenia jak widelce posiada odpowiednie otwory montażowe przeznaczone do czasowego lub stałego zamocowania błotników. Przedni błotnik rowerowy zazwyczaj "radzi sobie" za pomocą takich właśnie otworów - ale już w MTB takich otworów nie ma, a błotnik rowerowy mocowany jest do amortyzatora, lub w niektórych przypadkach po prostu go nie ma. Wszystko zależy od tego, jaki poziom ochrony chcemy uzyskać. Na rynku mamy też duży wybór lekkich błotników niemal jednorazowych - to Wy decydujecie, co jest istotne. Dobre błotniki rowerowe to świetna ochrona, nie tylko nas przed błotem, ale także roweru i jego istotnych, żywotnych elementów jak napęd czy carbonowe ramy. W tym względzie jest to inwestycja przedłużająca życie naszego jednośladu między okresami serwisowymi.

 

 

Więcej informacji o doborze błotników znajdziesz w naszym innym artykule - Jak dobrać błotniki do roweru?

 

 

Jak zamontować błotniki na pełne koła?

Pierwszy typ który omówimy to modele pełne. Zazwyczaj są to najpopularniejsze błotniki do roweru na rynku. Są dość długie - tył sięga do najdalszego punktu koła, przód do linii między osią przednią a suportem. Świetnie chronią kolarza i rower, głównie dzięki dobranej szerokości - są najczęściej szersze od posiadanego ogumienia, mają też spory prześwit między oponą a krawędziami błotnika, więc jeśli coś nam wpadnie za kołem, wciągnięte w bieżnik - to istnieje duża szansa, że bez przeszkód opuści mechanikę roweru.

 

Część tych błotników, głównie konstrukcji winylowej wyposażona jest we wsporniki, i te najczęściej spotykamy w rowerach rekreacyjnych. Wspornik ma kształt litery "V", której ramiona utrzymują błotnik rowerowy w dwóch punktach, a wierzchołek montujemy przy osi na widelcu który ma do tego dedykowany otwór montażowy. Z tyłu ramiona rozgięte są mniej, a dodatkowe punkty montażu to miejsce przecięcia z górnymi widełkami ramy i dolne widełki w okolicach suportu. Błotniki o konstrukcji mieszanej, z rdzeniami z aluminium są z natury sztywniejsze i nie wymagają wsporników - ich montaż odbywa się przez dedykowane uchwyty i prosty wspornik montowany do elementów ramy.

 

Potrzebne narzędzia: śrubokręt, imbus

Do jakich rowerów: trekking, miejski, prosty górski

Montaż przodu: w koronie widelca i na jego końcach

Montaż tyłu: otwory w końcówce ramy, górne i dolne widełki

 

Montaż nakładek na błotniki

Najczęściej mają one formę przedłużającą fizyczny kształt błotnika i są do niego dopasowane. Stosuje się je celem wzmocnienia konstrukcji, ale najczęściej aby jeszcze bardziej ograniczyć wyrzucanie wody i błota spod kół - z przodu chroni to suport i łańcuch, z tyłu zapobiega ochlapaniu sakw i innych rowerzystów za nami. Proste i banalne w montażu - wystarczy śrubokręt lub klucz imbusowy.

 

 

Montaż błotników w rowerze górskim

 

Czy warto zamontować błotnik do amortyzatora?

To niestandardowy błotnik rowerowy do rowerów górskich. Wymyślono go, by pracował razem z amortyzatorem - mocowany na stałe mógłby niepotrzebnie komplikować konstrukcję, a zmieniający się prześwit mógłby stawiać pod znakiem zapytania jego skuteczność. Obecnie mamy kilka typowych modeli mocowanych do amortyzatorów. Duża część to modele dedykowane pod konkretny model amortyzatora - produkowany najczęściej przez tego samego producenta. Część rozwiązań działa na zasadzie stosowania opasek zaciskowych z szerokiej gumy, które utrzymują błotnik rowerowy na dowolnym widelcu MTB. Możemy znaleźć też modele wykorzystujące fabryczne otwory montażowe. Wersje na śruby są oczywiście stabilniejsze, ale wersje na opaski - tańsze i łatwiejsze w demontażu i czyszczeniu. Wybór należy do Was.

 

Potrzebne narzędzia: imbus, śrubokręt

Do jakich rowerów: DH, MTB, XC, enduro, freeride

 

Montaż błotnika do sztycy podsiodłowej

W przypadku MTB, ale i rowerów szosowych otwory montażowe na tylnych widełkach zanikły w procesie, który uznał, że ważniejsza jest redukcja wagi i zachowanie sztywności. Stąd doskonałym pomysłem stały się modele montowane do sztycy podsiodłowej, która zazwyczaj jest kompletnie lub częściowo niewykorzystana (np. na światło czy saszetkę). Taki błotnik ma kształt długiej lancy z zagiętymi ku dołowi bokami, którą możemy dodatkowo regulować tak aby błoto nie uderzało w nasze plecy czy siodełko. Taki błotnik rowerowy montuje się obejmą do sztycy, a reguluje za pomocą prostego klucza imbusowego lub szybkozamykacza, w zależności od wersji.

 

Potrzebne narzędzia: imbus

Do jakich rowerów: MTB, szosa, gravel, cross - do wszystkich bez punktów montażowych w ramie

Montaż: obejma zakręcana na sztycy za pomocą śruby, regulacja pochylenia za pomocą imbusa i ewentualnego przegubu w błotniku

 

Mocowanie błotników do siodełka

Samo siodełko to też świetny punkt do zastosowania ochrony przed błotem z kół. Są to najczęściej modele wykonane z płaskiego kawałka odpowiedniego materiału (najczęściej mocnej plexi). Po wyjęciu z opakowania musimy go nieco zgiąć wzdłuż, nadając mu półkolisty kształt i tak zgięty wsunąć pod siodełko, pomiędzy rurki. Kiedy tworzywo zacznie się naturalnie prostować, wsunie się pomiędzy rurki. Kształt takiego błotnika zostanie utrzymany przez wygięcie, natomiast jego brzegi wyposażone są w uszka, które utrzymują go na miejscu. Oczywiście kiedy się mocno zużyje, możemy go swobodnie wymienić na nowy.

 

Potrzebne narzędzia: brak

Do jakich rowerów: wszystkie bez błotników stałych

Montaż: bez narzędzi do każdego rodzaju siodełek

 

 

Montaż błotnika typ ass saver pod siodełkiem

 

Niestandardowe mocowania błotników rowerowych

Niektóre sposoby montażu wychodzą naprzeciw naszym potrzebom i posiadanym rowerom, nieco dalej nawet niż standardowe błotniki do roweru. W wypadku wielu ram stosuje się obecnie błotniki montowane do dolnej rury ramy. Spotkamy je często w rowerach MTB, ale z powodzeniem możemy je stosować wszędzie, gdzie nie ma przedniego błotnika. Idealnie nadają się do ram karbonowych.

 

Innym sposobem montażu niestandardowego są błotniki montowane na opaski - do tylnych rur widełek ramy lub rury podsiodłowej (nie mylić z mocowaniem na sztycy) w technologii nazywanej Wishbone. Z przodu podobne rozwiązanie znajdziemy wśród modeli montowanych do rur widelca / amortyzatora. Zaletą jest nieduża lub regulowana wysokość takich błotników, możemy więc dość dobrze określić jak daleko od opony ma się znaleźć.

 

Skuteczna ochrona przed deszczem

Błotniki rowerowe idealnie chronią przed wodą i błotem. Ograniczają wpływ tych zjawisk na elementy napędu i ram. Dobrze chronią przed deszczem rozrzucanym przez ogumienie do góry, w kierunku rowerzysty i innych elementów - jak sakwy, liczniki, czujniki czy elementy układu napędowego. Szczególnie w MTB, gdzie brudzenie jest wpisane w DNA tego sportu, nawet mały błotnik rowerowy jest w stanie znacząco podnieść radość z jazdy i elementarnie zmienić poczucie komfortu. Co w wypadku roweru ma ogromne znaczenie. Dobrze dobrane błotniki rowerowe plus odpowiednie sakwy i ubiór potrafią zdziałać cuda i pozwolą nam na jazdę nawet w deszczowe dni.

 

 

 

 

Błotnik rowerowy - mały przyjaciel wielkich przygód

Sprawdzone motto mówi "nie ma złej pogody, są złe stroje". Dla roweru takim strojem są z pewnością błotniki rowerowe. Pozwalają na podnoszenie standardu w dziedzinie komfortu, chronią nas i nasz rower przed wpływami atmosferycznymi i brudem. Pozwalają dłużej używać roweru i cieszyć się jazdą nawet w nieco bardziej wymagających warunkach. Obecna gama produktów pozwala dobrać modele idealnie do swojego roweru, możliwości i potrzeb. Skorzystajcie i zmieńcie poziom komfortu na jeszcze większy.

Powiązane artykuły

zamknij [x]