Polska pod względem powierzchni zajmuje 9 miejsce w Europie. Na północy graniczy z Morzem Bałtyckim i Obwodem Kaliningradzkim, a na południu jej naturalną granicę stanowią Sudety i Karpaty. Niezwykła różnorodność krajobrazów, bogata historia i nasza narodowa gościnność sprawiają, że Polska jest jednym z najciekawszych kierunków turystycznych, a wciąż rozwijająca się infrastruktura pozwala w bezpieczny sposób podróżować na dwóch kółkach. Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najlepsze trasy rowerowe w Polsce.
Spis treści
Szlak rowerowy Green Velo
Wschodni szlak rowerowy „Green Velo” jest obecnie najdłuższym i najpopularniejszym szlakiem rowerowym w Polsce. Liczy ponad 2000 km, przebiegając przez 5 województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Szlak na całej długości jest oznakowany w obu kierunkach. Można zacząć tę niezwykłą przygodę startując z północy, południa lub jakiegokolwiek innego punktu na trasie. Pomysł ten został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 i jest to największe tego typu przedsięwzięcie w naszym kraju.
Przebieg trasy Green Velo
Trasa Green Velo rozpoczyna się w Elblągu, skręca na północy wschód, wzdłuż urokliwego Zalewu Wiślanego, aby dotrzeć do styku granic trzech państw: Polski, Litwy i Rosji. Następnie skręca na południe biegnąc wzdłuż granicy z Białorusią, a potem Ukrainą. Po drodze mija Białowieski, Biebrzański i Narwiański Park Narodowy oraz takie miasta jak: Chełm i Włodawę. Następnie dociera do województwa podkarpackiego, przecinając Przemyśl, skąd skręca na północny zachód Doliną Sanu, docierając do Rzeszowa i Sandomierza. Przez Góry Świętokrzyskie prowadzi nas do Kielc, aż do Końskie, gdzie znajduje się koniec szlaku.
Rowerem wzdłuż Bałtyku
Klasyczna trasa R10 prowadząca wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego. Mamy w Polsce fantastyczną linię brzegową z wieloma atrakcjami, pięknymi widokami, a także rozbudowaną bazą gastronomiczną i noclegową. Z racji nieco niższych temperatur w porównaniu do innych regionów oraz silniejszych wiatrów, jazda wzdłuż wybrzeża jest przyjemna nawet w środku lata, gdy w pozostałych częściach kraju panują upały. To idealny wybór na pierwszą, dłuższą wycieczkę lub na wyjazd z dziećmi. Dzieci kochają morze!
Przebieg trasy rowerowej wzdłuż wybrzeża.
Najczęstszym punktem, z którego rozpoczyna się wycieczkę jest Świnoujście. Jest to miasto portowe, położone na kilkudziesięciu wyspach i wysepkach. Następnie trasa biegnie na północny wschód do Kołobrzegu, słynącego z uzdrowisk, pięknych plaż i wielu perełek architektonicznych. Kilkanaście kilometrów dalej mijamy kurorty takie jak: Ustronie Morskie, Mielno, Darłowo, Ustkę, aż docieramy do Łeby, a następnie Władysławowa. Stamtąd już tylko 35km dzieli nas od celu wyprawy jakim jest Hel.
Rowerem dookoła Tatr
Nieco większym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i kondycyjnym jest wyprawa w góry. Pogoda bywa kapryśna, a jej zmiany następują nagle. Warto o tym pamiętać. Mimo trudności polecamy choć raz wybrać się w góry, ponieważ jazda w nich jest kwintesencją wypraw rowerowych, a widoki rekompensują cały włożony wysiłek.
Przebieg trasy dookoła Tatr
Proponowana trasa liczy 360 km, z czego prawie połowa po słowackiej stronie. Ruszamy ze stolicy Tatr – Zakopanego. Kierując się na północny zachód mijamy Wojtyczki, górę Żar i dojeżdżamy do urokliwego jeziora Czorsztyńskiego. Pokonujemy granicę i wjeżdżamy na stronę słowacką jadąc aż do miasta Ves. Teraz zmieniamy kierunek na zachodni i udajemy się do miejscowości Liptovský Trnovec leżącej nad jeziorem Liptovska Mara. Znowu zmieniamy kierunek na północny i wracamy do Polski przez Tvrdosin i Namestovo. W miejscowości Jeleśnia skręcamy w prawo na Przyborowo, a następnie wracamy do Zakopanego.
Nawigacja rowerowa na wyprawę
Obecnie nawigacje rowerowe oprócz samej trasy i miejsca, w którym aktualne się znajdujemy potrafią podpowiedzieć gdzie znajdują się miejsca warte odwiedzenia, zabytki, restauracje i hotele. Jest to znacznie bardziej wygodne rozwiązanie niż tradycyjna, papierowa mapa.