Bike park - urządzenie stoku w taki sposób, by można było z niego zjeżdżać rowerem. Wydaje się prostym przepisem na ciekawą możliwość spędzenia czasu i na pewno wiele w tym racji. W Polsce początkowo nikt nie wierzył w takie zagospodarowanie przestrzeni dla rowerów, ale kiedy fala zaawansowanego MTB zalała rzeczywistość, nie było już odwrotu. I okazało się, że to sport bardzo popularny. Wraz ze wzrostem zainteresowania bardziej zaawansowanymi i wyrafinowanymi formami kolarstwa górskiego jak downhill, enduro i XC, zorganizowane trasy zjazdowe, pełne naturalnych i dodatkowych utrudnień stały się świetnym magnesem przyciągającym kolarzy z bliska i daleka. Skala trudności nie stała się tu straszakiem, zadziałała wręcz przeciwnie - im trudniej, tym weselej. A na pewno ciekawiej.
Nowoczesne Bike Parki w Polsce są już elementem rowerowej codzienności. Przedstawimy Wam kilka najlepszych miejscówek rowerowych. Sprawdźcie jak można je eksplorować, sprawić by stały się elementem sportowej turystyki. Który z nich jest dla Was? Sprawdźcie sami!
Co znajdziesz w tym artykule:
Czym są bike parki?
No dobrze, ale czym tak naprawdę jest bike park? Tłumaczenie na polski - "park rowerowy" nie do końca oddaje istotę tego zagadnienia. Tak naprawdę to bowiem dość skomplikowany zespół zagadnień. Bike park to przede wszystkim nie jedna trasa zjazdowa o różnym stopniu trudności, ale najczęściej kilka tras biegnących w dół stoku. Na górę dostajemy się najczęściej za pomocą wygodnej kolejki linowej (względnie gondolowej) zupełnie tak jak narciarze w zimie. W tym przypadku rower wędruje z nami na wygodnym haku, zabezpieczony przed niekontrolowanym lotem w dół. Kiedy jesteśmy na górze, możemy wybrać określoną trasę - najczęściej oznaczoną kolorami odpowiadającymi różnym stopniom trudności. W Czechach powstała wręcz oddzielna kategoria tak zwanych Trail parków dla odróżnienia ich od agresywnej jazdy MTB.
Sprawdź również - Jaki bagażnik rowerowy na dach wybrać? Przegląd rynku 2023
W zależności od naszych umiejętności możemy wybrać określoną trasę. Początkujące, amatorskie zjazdy są bezpieczne nawet dla rodzin z dziećmi, ale część bike parków w Polsce w ogóle nie posiada takich szlaków, wychodząc z założenia że zjazd sam w sobie jest trudny i w ten sposób silnie separują zwykłych amatorów od tych, którzy ten sport traktują jako poważną zabawę. Czyniąc to ze względów bezpieczeństwa - kilkumetrowe loty, hopki, karkołomne zakręty, trudne podłoże - to wszystko ma ogromne znaczenie, i dla pokonania danej trasy warto realnie oszacować swoje możliwości. Dlatego też zachęcamy do rekonesansu przed wybraniem się do bike parku, by nie okazało się, że zjazd stanie się dla nas zwyczajnie niebezpieczny i przekraczający nasze możliwości. Oto nasz subiektywny wybór.
Bike Parki w Polsce
Bike parki w naszym kraju mają się całkiem nieźle. Powstało ich sporo, powstają następne, a wszystko jest wynikiem pasji ludzi chętnych na ruch i idącą za nim radosną eksplorację świata. Pełne adrenaliny i dzikiej pasji zjazdy są coraz popularniejsze - zobaczcie, jak się u nas zagospodarowuje tę popularność.
Szczyrk Mountain Resort
Gigant. Jeden z najbardziej znanych ośrodków narciarskich w Polsce obecnie jest także jednym z najlepszych ośrodków dla rowerzystów enduro. Jako jeden z nielicznych jest tak bogato wyposażony, że na początek każdej z tras (niebieska, czerwona i czarna - odpowiadające stopniom trudności od najłagodniejszej po najtrudniejszą) wjedziemy kolejką gondolową. Wszystkie singletracki stworzono bardzo pomysłowo i każdy, od amatora po prosa może tu bardzo swobodnie pojeździć. Długie singletracki o zróżnicowanym stopniu trudności i naprawdę genialna infrastruktura. Obok parku działa wypożyczalnia, a także dobry ośrodek szkolenia jazdy na rowerze - polecamy. Po zjazdach można odpocząć w hotelu i zjeść w restauracji Kuflonka.
- Dla kogo: dla wszystkich amatorów MTB
- Trasy: enduro, DH
Bike Park Kasina
Lubiany przez rowerzystów ekstremalnych z Małopolski - leży tylko godzinę drogi od Krakowa. Cztery trasy przeplatają się wzajemnie tworząc więcej kombinacji przejazdu i umożliwiając łączenie technicznych tras z ekstremalnymi skokami po kilkanaście metrów. Trasy bike parku ułożone są na stoku tysiącmetrowej Śnieżnicy, wrażenia i widoki - rewelacja. Dla przykładu: DH Cup to trasa, na której odbywają się zawody mistrzostw Polski w DH, więc - zastrzyk adrenaliny jest obłędny - 11 kilometrów tras możemy pokonać oczywiście z pomocą kolejki gondolowej. Trasy są trzy - jedna zielona, dwie czerwone i wspomniana czarna. Poza tym - Pumptrack, na którym można poćwiczyć technikę, popróbować jazdy bez pedałowania lub w ogóle wdrożyć się w tematykę, dostępne są także szkolenia indywidualne i grupowe. Bogata baza noclegowa, blisko Krakowa.
- Dla kogo: amatorzy i zawodowcy
- Trasy: DH, DH-mix, enduro
Bike Park Skolnity
Zielony Zygzak, Niebieska Fala i Czerwona Strzała położone na "Dachu Wisły" to genialne miejsce, by zacząć przygodę z nieco bardziej szalonym wcieleniem MTB. Po Zielonym Zygzaku zjedziemy każdym rowerem górskim, można się więc wprowadzić w temat, wczuć i zdecydować co dla nas istotne. Trasy bike parku łącznie liczą sobie 9 km, obsługiwanych przez leżący w centrum miasta wyciąg. Wisła ma ogromną bazę noclegową, a w centrum mamy nowoczesny dworzec kolejowy, do którego dotrzemy bez kłopotu z Krakowa, Katowic i Warszawy. Wkoło świetne miejsca i warte odwiedzenia góry, doskonała baza gastronomiczna. Wszystko to sprzyja uprawianiu rowerowej przygody.
- Dla kogo: amatorzy i semi-pro
- Trasy: przyjemne i proste!
Bike Park Czarna Góra
Położona na obrzeżach Kotliny Kłodzkiej Czarna Góra posiadała swój bike park, który uchodził za taki dla posiadających wyższe ambicje i niemałe umiejętności. Resort przemyślał jednak swoją politykę i zdecydował o wprowadzeniu nowych tras - obecnie mamy ich tu aż 19. Część to naprawdę wymagające, ale spora część nowych ma familijny lub amatorski klimat. Z łatwiejszych - Top Gun, Dual Slalom, Family i uznawana za najłatwiejszą, sześciokilometrowa Milky Way. Trudne to Whipe Line i Muflon, a bardzo trudne - Kambodża, Dzik i Żmija. Na początki dostaniemy się za pomocą dwóch kolejek - Efki i Luxtorpedy. Wszystko to w otoczeniu pięknych gór, ciekawych miejsc dookoła (Muzeum Etykiet Zapałczanych w Bystrzycy, Zabytkowa Kopalnia Uranu w Kletnie) i łatwym dojazdem - relatywnie blisko jest do Kłodzka i Lądka-Zdroju. Wkoło sporo agroturystyki, Czarna Góra to także Spa i kilkanaście świetnych miejsc noclegowych.
- Dla kogo: prawie dla wszystkich
- Trasy: DH, enduro
Bike Park Kluszkowce
Tuż nad Jeziorem Czorsztyńskim, w pięknej okolicy - Joy Ride Bike Park Kluszkowce ma świetną lokalizację. Mamy tu dostępne cztery trasy o różnym stopniu trudności - Green Line i A-Line dla amatorów i ambitnych, Free Ride i Downhill dla zaawansowanych i prosów. Co roku odbywa się tu Joy Ride Bike Festival, będący obecnie największym festiwalem MTB w Polsce. Ścigają się tu wtedy wszyscy po trasach trudnych i trudniejszych, w dyscyplinach od dual slalom po enduro i MTB Maraton. Doskonała baza noclegowa i gastronomiczna, świetna okolica. Trasy po remoncie otwarte ponownie w 2022. A całość leży praktycznie przy trasie Velo Czorsztyn, co umożliwia nie tylko ekstremalne ale także turystyczne doznania.
- Dla kogo: dla wszystkich
- Trasy: Free ride, enduro, DH
Bike Park Stożek
Kolejny bike park leżący w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły i korzystający z naturalnych walorów Beskidów. Położony na stokach Wielkiego Stożka (998 m), z którego w dobrą pogodę można zobaczyć nawet Tatry. Miejsce cyklicznych zawodów rangi Mistrzostw Polski w DH i Mistrzostw Europy, wśród zjazdowców ma kultowy status i rangę legendy. Pozwala na ekstremalnie soczystą jazdę i wychował wielu znakomitych zawodników.
- Dla kogo: tylko dla orłów
- Trasy: DH
Bike Park Góra Żar
Słynie Żar z elektrowni szczytowo - pompowej, szkoły szybowcowej i miejsca, w którym na drodze pod górę nie trzeba pedałować: podobno zakrzywia się tam fizyka. Ale mamy tu także świetny bike park. Doskonale wprowadza on w intensywniejsze formy zjazdów, pozwala wyrzeźbić technikę - obok działa Skill Park pozwalający na rozwijanie umiejętności. Działa tu jedyna prawdziwa w Polsce trasa Air Line - piętnastometrowe kładki to na niej codzienność. Easy Line to łatwa i przyjemna zjazdówka dla amatorów, a Flow Downhill i Natural Downhill to przejazdy zdecydowanie dla zawodowców i obdarzonych odpowiednimi umiejętnościami. Karnet kupiony na Żar działa także w Palenicy i Mosornym Groniu! Wkoło świetna baza noclegowa i gastronomiczna.
- Dla kogo: od amatorów po zawodowców
- Trasy: DH, Freeride, amatorzy
Bike Park Mosorny Groń
Bike Park o bardzo ciekawej strukturze. Oficjalny działa przy stoku Mosorny Groń i prowadzi na niego kolejka krzesełkowa. Mamy tu kilka tras - trudny Freeride, w całości drewniana NorthShore czy trudna Enduro. Ale obok działa też zespół kilkunastu singletracków, z których spora część została stworzona przez miejscowych i wdrożona do większej struktury. Część z nich występuje pod wspólną nazwą jako Babia Góra Trails - przygodowy charakter jest genialny, można zwiedzać, zjeżdżać, bawić się. Baza noclegowa w Zawoi - świetna, można swobodnie też coś zjeść przed powrotem do Krakowa lub jazdą do Zakopanego.
- Dla kogo: dla wszystkich
- Trasy: enduro, DH, freeride
Bike Park w Polsce - tak budzi się przygoda!
Zwiedzanie bike parków w Polsce może być okazją tak do urozmaicenia górskich wędrówek, jak i potrzeby realizacji rowerowych aspiracji i marzeń. Mamy się czym pochwalić, da się u nas pojeździć na różnych trasach o łatwej i trudnej charakterystyce. Chcesz po prostu odpocząć - nie ma problemu. Chcesz, by trasa Cię zweryfikowała, pokazała co masz poprawić - to też jest gdzie zrobić. Wraz z dynamicznym rozwojem kolarstwa MTB można być pewnym, że bike parki w Polsce będą się rozwijać. Czego im życzymy!