Najlepsze kaski rowerowe na szosę i gravel - Ranking modeli 2023

Rowerzysta może podejść do sprawy indywidualnie i nie zakładać kasku - niemniej jednak nie znamy rowerzystów, którzy chcieliby to robić. Kask na głowie zmniejsza ryzyko urazów głowy o 48% a ryzyko ciężkiego urazu - aż o 60%. Jeśli nie jest to przekonująca wartość, pamiętajmy że w głowie mieści się mózg. A tam nasze marzenia, wariacje, wyobraźnia, kierunki i pasje. Z uszkodzonym mózgiem nigdzie już nie pojedziemy.

 

Kask ratuje zdrowie i życie - i nie ma od tego odstępstw. Owszem, pojawiają się badania gdzie wykazuje się że niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie, ale są to badania skrajnie niszowe i zorientowane na wskazanie nam zalet, które nie przełożą się na realne życie. Krótko - kask trzeba mieć. Trzeba go nosić, używać i być z niego dumnym. A jeśli go nie masz - doskonale trafiłeś.

 

 

Najlepsze kaski rowerowe na szosę i gravel

 


Wskażemy Ci w tym artykule jak dobrać odpowiedni kask rowerowy, dokonać zakupu w dającej się przełknąć cenie i mieć wspaniałą ochronę głowy zawsze wtedy gdy będzie Ci potrzebna. Świat rowerzysty to nie tylko bezpieczne ścieżki - jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu. Każdy upadek i zetknięcie z innymi uczestnikami może być dla nas pełne tragicznych konsekwencji. Dlatego należy je minimalizować. Kask to idealne spełnienie tych wymagań. Na gravelowe szutry i szybkie asfalty.

 

 

 

Jak dobrać kask szosowy?

Istnieje kilka podstawowych kryteriów którymi powinniśmy się kierować. Pamiętajmy że wybór markowego produktu to brak kompromisów i dróg na skróty - a chodzi o nasze bezpieczeństwo. Nowoczesne technologie jak MIPS czy stosowanie pianek EPS zwiększają poczucie pewności i bufor tolerancji dla upadków. Taki kask znacznie dłużej też spełnia swoją funkcję, jest trwalszy i po prostu lepszy.

 

 

Więcej o rodzajach kasków rowerowych przeczytacie w naszym artykule pt. "Jaki kask na rower wybrać?"

 

Bezpieczeństwo

Podstawowe kryterium. Kaski sprzedawane na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać normę EN 1078. To dyrektywa unijna ustalająca poziom bezpieczeństwa i wytrzymałość kasku. Brak atestu powinien nas całkowicie odrzucić od takiego modelu. Nowoczesne kaski rowerowe wykorzystują technologię MIPS - izolują dwie warstwy, przy czym wewnętrzna bliżej głowy chroni ją przez cały czas a zewnętrzna pomaga w rozprowadzaniu energii na dużą powierzchnię. Działa nawet wtedy gdy powłoka ulegnie uszkodzeniu, znajdziemy go też opisanego jako MIPS Brain Protect. Producenci chętnie chwalą się jego stosowaniem. Dobre są też wszelkie pianki EPS pochłaniające siłę uderzenia.

 

 

Dowiedź się więcej o systemie MIPS w kaskach rowerowych: "System MIPS w kasku rowerowym"

 

Aerodynamika

Na rowerze szosowym i gravelu jeden z istotnych elementów. Odpowiednio ukształtowane kaski szosowe w naturalny sposób współgrają z sylwetką rowerzysty, pozwalając powietrzu opływać go w optymalny sposób. Pomagają w tym badania w tunelach aerodynamicznych i odpowiednie formowanie powierzchni kasku.

Wentylacja

Zapobiega nadmiernej potliwości skóry głowy - pozwala odprowadzać ciepło, co niweluje uczucie dyskomfortu. Jednocześnie zwiększa to poczucie higieny, zapobiega odparzeniom. Dobrze wentylowany kask daje komfort i swobodę noszenia. Spora część modeli zapewnia swobodę nawet rowerzystom w długich włosach, znajdując miejsce na kucyk.

Niska masa

Stosowane współcześnie materiały, mieszające wszelkie kompozyty i wypełnienia, pozwalają drastycznie obniżyć masę kasku. Zbyt ciężki mógłby działać niekorzystnie - obciążać kręgi, mięśnie ramion i karku, co prowadziłoby do dyskomfortu i kontuzji.

Dopasowanie i wygląd

Kask najlepiej sprawdzić na własnej głowie. Współczesna rozmiarówka zapewnia pokrycie większości rozmiarów, tak aby noszenie kasku było wygodne i komfortowe. Także regulacja może wtedy działać w pełni, uwzględniając różne pory roku i ubiór jaki jest z nimi związany. Nie mniej ważna jest estetyka, zwłaszcza dla kolarzy szosowych i gravelowych. Chcemy by skorupka współgrała z naszym stylem i potrzebami. Producenci idą tu na całość, dając nam kaski we wszelkich kolorach i dużym bogactwie form. Wybór należy jak zawsze do nas.

 

 

Jeśli nie wiesz jaki rozmiar kasku będzie dla Ciebie odpowiedni, więcej informacji znajdziesz w artykule: "Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?"

 

Jaki kask szosowy do 250 zł? - Ranking polecanych modeli

Jeśli szukasz kasku szosowego lub gravelowego, który zapewni Ci bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze, a jednocześnie nie chcesz przepłacić to ten segment jest dla Ciebie. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy doświadczonym rowerzystą, na pewno znajdziesz w tym zestawieniu kask, który spełni Twoje oczekiwania i zadba o Twoje bezpieczeństwo na drodze. Oto nasze zestawienie:

 

 

Kask rowerowy Uvex Active biało czarny

 

Sprawdź

UVEX Active

  • Wykonany w technologii InMould
  • Doskonała regulacja z systemem IAS
  • Siatka na owady

Jeden z bazowych modeli Uvexa stawia przed sobą główny cel - uniwersalność. Świetnie sprawdzi się na szosie i gravelu. Lekki, wytrzymały i wykonany w technologii InMould. W środku wygodna i komfortowa wyściółka, doskonała regulacja - system IAS pomaga w regulacji szerokości kasku, a FAS w dopasowaniu długości pasków. Zamek Monomatic utrzyma skorupkę na głowie nawet przy wywrotce.

 


 

Kask rowerowy MET Miles czarny

 

Sprawdź

MET Miles

  • Wykonany w technologii InMould
  • Wkładka z antyalergicznego materiału
  • Świetna wentylacja

Kolejny InMould - tym razem od firmy Met. Od Uvexa nieco tańszy i jednocześnie - nie da się ukryć - bardziej elegancki. Firma postawiła na wygodę, a kask jest stworzony dla tych którzy spędzają w siodełku dłużej niż godzinę. Lekki i zgrabny, w kilku świetnie dopasowanych układach kolorów, łatwy w dopasowaniu, wygodny i stylowy.

 


 

Kask rowerowy Abus Macator niebieski

 

Sprawdź

ABUS Macator

  • Siatka chroniąca przed owadami
  • Wiele rozmiarów i kolorów
  • Idealna wentylacja (5 otworów wlotowych i 8 wylotowych)

Król tańszych InMouldów. Wyjątkowo elegancki i stylowy, a jednocześnie bardzo zaawansowany. W środku skorupa EPS, zespolona z polikarbonową powierzchnią. Świetna kolorystyka i antyalergiczne wyściółki oraz pełna obręcz regulacyjna sprawiają, że Macator jest fantastycznie wygodny i bardzo trwały. Z tyłu pokrętło systemu Zoom Ace - kask dopasowujemy ruchem jednej ręki. Świetne, szerokie paski i forma.

 

 

Jaki kask szosowy lub gravel do 500 zł?

Przechodzimy teraz do trochę wyższej półki czyli do kwoty 500 zł. Kaski w tym segmencie oferują jeszcze większą ochronę oraz mają dodatkowe atrybuty jak niższa waga kasku, jeszcze więcej dostępnych wariacji kolorystycznych czy dodatkowe technologie. Nasze zestawienie przedstawiamy poniżej.

 

 

Kask rowerowy Abus PowerDome fioletowy

 

Sprawdź

ABUS PowerDome

  • Niska waga
  • Technologia Forced Air Cooling
  • Prezycyjnie dopasowany dzięki systemowi Zoom Ace

Co prawda jego cena tylko "oscyluje" wokół tytułowej pięćsetki, ale warto się o tę oscylację postarać - otrzymujemy markowy, rewelacyjny produkt z wysokiej półki. PowerDome to rozwinięcie wszystkiego, co Abus wie o kaskach: świetna skorupa z EPS. Paski FlowStraps są szerokie i jednocześnie spełniają funkcję ochronną. W kasku wykorzystano też zwężki Venturiego - rodzaj kanalików wymuszających cyrkulację powietrza. 210 gramów wagi, kapitalny wygląd, świetna funkcjonalność.

 


 

Kask rowerowy Abus Viantor zielony

 

Sprawdź

ABUS Viantor

  • Przystosowany dla kobiet
  • System Zoom Ace
  • System wentylacji 4 + 14

Jeden z najbardziej znanych modeli Abusa - ma świetną formę, z wyraźnymi liniami biegnącymi do tyłu. Bardzo popularny, także jako kask rowerowy damski z racji mądrego kształtu komory dla kucyka. 4 wloty powietrza i 14 wylotów zapewnia bogatą cyrkulację. Z tyłu pokrętło Zoom Ace. Lekki (250 g) i bardzo wytrzymały.

 


 

Kask rowerowy Uvex Gravel X szaro żółty

 

Sprawdź

UVEX Gravel-X

  • Zamek który można otwierać i zamykać jedną ręką
  • 17 otworów wentylacyjnych
  • Siatka przeciwko owadom

Odpowiedź Uvexa na rosnącą popularność Graveli. Ma wydłużony odcinek potyliczny, dość wyraźny. Wykonany w podwójnym InMould więc wytrzymały, trwały i odporny na uderzenia. Świetnie leży - tu zasługa systemów IAS/FAS, dobrze dobranych materiałów wyściółki i zamku Monomatic znanego z tańszych modeli.

 


 

Kask rowerowy Catlike Kompacto czerwony

 

Sprawdź

CATLIKE Kompact'o

  • Doskonała cyrkulacja powietrza
  • Oryginalny design
  • Siatka chroniąca przed owadami

Zaskakująca konkurencja. Szałowa forma kasku z owalnymi otworami nadaje mu brutalniejszego, nieco muskularnego wyglądu. Powód to nie tylko estetyka - kask wykonano w strukturze plastra miodu dla uzyskania maksymalnej wytrzymałości. Stąd niecodzienny wygląd i ciekawe rozwiązania. Wygodny, świetnie wentylowany i trwały.

 

 

Jaki kask szosowy do 750 zł?

W tym budżecie możemy operować na większości modelach jakie producenci nam oferują. W tym segmencie są już tak zwane kaski wyczynowe na rower, które zapewniają doskonałą ochronę, komfort podczas jazdy ale i świetny i oryginalny wygląd.

 

 

Kask rowerowy Rudy Project Venger Cross czarno brązowy

 

Sprawdź

RUDY PROJECT Venger Cross

  • Dynamiczna konstrukcja
  • Doskonała wentylacja
  • Odblaskowe naklejki

Rowerowy sztos - chciałoby się rzec. Idealny na długie wyprawy z mieszanymi nawierzchniami. Doskonała ochrona, kapitalne wykonanie. Do tego - świetne kolory i forma kasku. Wymienne wkładki i system dopasowania RSR - praktycznie bardzo podobny jak Zoom Ace firmy Abus, oparty o podobne rozwiązania i również możliwy do wymiany. W środku siatka na owady i doskonała wyściółka.

 


 

Kask rowerowy Abus StormChaser złoto czarny

 

Sprawdź

ABUS StormChaser

  • Technologia ActiCage
  • Doskonała cyrkulacja powietrza
  • Dopasowany dla kobiet

Kompletne rozwiązanie. StormChaser wykonany w technologii którą firma nazywa ActiCage - struktura kasku ochrania głowę przy upadku, a wypełnienia rozprowadzają siły na możliwie największą powierzchnię także przy użyciu szerokich pasków. Forced Air Cooling zapewni doskonałą wentylację a Zoom Ace - dopasowanie. Ogromna gama kolorów - można dobrać model dla siebie i pod siebie. Stonowana forma o atrakcyjnej, nienagannej elegancji.

 


 

Kask rowerowy Catlike Vento zielony

 

Sprawdź

CATLIKE Vento

  • Aerodynamiczna konstrukcja
  • 18 otworów wentylacyjnych
  • Sześciokątna konstrukcja zwiększająca bezpieczeństwo

Kolejny z kasków Catlike urzekający wyjątkową formą podyktowaną przez autorski pomysł opierania konstrukcji kasku o strukturę plastra miodu. To doskonale zrobiony InMould, z technologią Aramid Roll Cage - pomysł Catlike to przyjąć uderzenie i dzięki strukturze możliwie szybko rozprowadzić je na dużą powierzchnię i ukierunkować poza głowę. Nietypowa forma, świetna stylistyka. Bardzo dobra wentylacja - otwory są stosunkowo duże względem innych kasków i świetna wyściółka.

 


 

Kask rowerowy MET Manta MIPS czarny

 

Sprawdź

MET Manta MIPS

  • Wkładka antyalergiczna
  • System dopasowania Safe-T Advanced
  • Aerodynamiczny design

Bardzo ciekawy kask rowerowy szosowy, który ze względu na swoją specyfikację sprawdzi się w gravelu. Czołowy panel wykonano z żelu - absorbuje on drgania, ale jednocześnie blokuje pot, nic więc nie spływa na oczy w upalne dni. Kask styka się z głową w 50% jej powierzchni, więc - mimo stosunkowo niewielu otworów - jest ona świetnie wentylowana, natomiast mniej otworów to większa wytrzymałość kasku. Również regulacja z klamrami AntiPinch jest świetna - podczas zakładania nie ma obaw o przytrzaśnięcie skóry (mała rzecz a cieszy!). Kask został wyposażony również w technologię MIPS, dla zwiększenia bezpieczeństwa. Do kompletu bardzo stylowy, dynamiczny wygląd.

 

Lord Hełm, czyli jak chronić zawartość kasku

Nasza głowa w kasku rowerowym jest znacznie lepiej chroniona niż bez niego - to proste i nie ma od tego odstępstw. Jeśli tylko możemy, zachęcajmy do noszenia skorupki każdego i wszędzie. Nie jest to objaw ignorancji, tylko mądrości. Wraz z rozwojem szutrówek jako jednego z najpopularniejszych odłamów rowerowej pasji, zadania stawiane przed kaskami wzrosły.

 

Stąd nasz przegląd ukierunkowany właśnie na takie modele, które możecie używać podczas gravelowych wypraw. W środku kasku mamy siebie - to co czujemy, jak odczuwamy, z czego się śmiejemy. Chrońmy to - aby każdą kolejną wyprawę zaczynać w zdrowiu i z uśmiechem.

 


Więcej kasków dla kolarzy szosowych i gravelowych

Kask rowerowy Abus AirBreaker jasnoszary

Kask rowerowy Abus Aventor Quin żółty

Kask rowerowy Catlike Whisper Evo biały

 

Kask rowerowy Rogelli Tecta czarno żółty

Kask rowerowy Rudy Project Strym żółty

Kask rowerowy MET Estro MIPS szary

Powiązane artykuły

zamknij [x]