Najlepsze marki rowerowe dostępne w Polsce

Rynek rowerowy w Polsce bardzo szybko się rozwija, co jest związane z ogromną popularnością jednośladów wśród w naszym kraju. W parze z zainteresowaniem rośnie wybór rowerów oferowanych przez sklepy. W gąszczu logotypów coraz trudniej się połapać – szczególnie laikowi – a każdy przecież szuka wysokiej jakości sprzętu. Dlatego zdecydowaliśmy się zebrać w jednym artykule najpopularniejsze marki rowerowe w Polsce i podejmiemy się trudnego zadania oceny produktów poszczególnych przedsiębiorstw i wskazania dla kogo oferta danego brandu jest najatrakcyjniejsza. Dlatego, jeśli nie wiesz jakiej marki rower wybrać i szukasz odpowiedzi na pytanie – jakie są najlepsze marki rowerów? Zapraszamy do dalszej lektury!

 

 

Najlepsze Marki rowerowe dostępne w Polsce

 

 

 


Historia roweru w Polsce

Zanim przejdziemy do najistotniejszej części tekstu, warto zaznaczyć, że pomimo niezaprzeczalnego boomu na kolarstwo, z którym mamy do czynienia (szczególnie po spopularyzowaniu się rowerów elektrycznych), nasza ojczyzna ma już dość długą historię związaną z jednośladami oraz ich konstruowaniem.

 

Pierwszy polski producent rowerów to zakłady „Wicher” z Łodzi powstałe w 1891 r. Krótko po nich zaczęło działać przedsiębiorstwo B. Wohrena w Warszawie (1893 r.) oraz Wilhelma Tornowa w Bydgoszczy (1904 r.). Dziedzictwo ostatniego z nich m.in. przyczyniło się do powstania w 1969 r. kultowego Rometu, który stworzył tak popularne modele jednośladów, jak Wigry czy Huragan.

 

A czy polskie marki rowerowe działają obecnie? Oczywiście! Nawet wspomniany Romet, chociaż przeszedł wiele zmian – wciąż prowadzi działalność. Polskie firmy korzystają z zainteresowania rodaków jednośladami i prężnie się rozwijają. Warte wzmianki są choćby modele rowerów Kross z Przesnysza, które szturmem podbiły serca cyklistów i jakością doganiają największych producentów europejskich.

 

 

Więcej polskich rowerów i firm przybliżymy w dalszej części tekstu, a osoby zainteresowane dziejami kolarstwa zapraszamy do naszego artykułu: Historia powstania roweru. Początki, wynalazki i rozwój do dzisiaj.

 

Najpopularniejsze marki rowerowe na świecie

Jak w każdej branży, tak i w kolarstwie istnieje kilka kultowych firm cieszących się największym prestiżem. Co prawda najlepsze rowerowe marki światowe kierowane są często do profesjonalistów i nierzadko pozostają jedynie w sferze marzeń amatorów, ale warto, chociaż rzucić okiem na kilka z nich.

 

Jeżeli poszukujesz najwyższej jakości rowerów szosowych lub MTB musiałeś słyszeć o francuskim brandzie Lapierre, którego historia sięga aż 1946 r. Z produktów firmy korzystają m.in. zawodnicy Tour de France. Jednym z najgłośniejszych osiągnięć Lapierre było wprowadzenie na rynek innowacyjnego roweru MTB z pełnym zawieszeniem (X Control).

 

Ciekawą ofertę, a wraz z nią rosnącą popularność ma także niemiecki Canyon. Przedsiębiorstwo od początku działalności związane jest ze sportem na najwyższym poziomie i sponsoruje wielu zawodów. Co więcej, przyjęło bardzo oryginalną strategię marketingową. Mianowicie tej marki rowerów nie sposób kupić w tradycyjnych sklepach. Canyon postawił w stu procentach na sprzedaż bezpośrednią w sieci przy wykorzystaniu własnej strony internetowej.

 

 

 

 

Kiedy omawiamy najlepsze rowerowe marki, trzeba wspomnieć o Cannondale, która w ciągu swojej przeszło 50-letniej działalności zebrała ogromną rzeszę fanów. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że firma zaczęła od… produkcji plecaków, sakw, namiotów i bagażników. Ta amerykańska marka rowerów miała również krótką (i nieudaną) przygodę z rynkiem motocyklowym. Obecnie prawdopodobnie najsłynniejsza jest ze swojej technologii Lefty, czyli jednostronnego, jednogoleniowego amortyzatora przedniego (jest jedyną ogólnodostępną firmą oferującą to rozwiązanie).

 

Lista marek rowerowych premium nie mogłaby się również obyć bez firmy Santa Cruz. Ten amerykański producent rowerów powstał w 1993 r. w Kalifornii, jest więc stosunkowo nową firmą, która bardzo szybko zdobyła renomę. Praktycznie każdy ranking rowerów MTB chwali modele przygotowane przez Santa Cruz, więc jeśli potrzebny jest Ci dobry rower górski – warto zainteresować się tym brandem. Firma wyróżnia się na tle konkurencji bardzo innowacyjnymi konstrukcjami, czerpiącymi garściami ze świata motocykli.

 

 

 

Jaka marka roweru będzie najlepsza?

Wskazaliśmy kilka światowych firm, które mają bardzo dużą rozpoznawalność i uważane są za prestiżowe, ale czy najpopularniejsze marki rowerowe zawsze będą najlepsze? Czy jednoślad bez określonego logotypu nie może mieć atrakcyjnej specyfikacji? Nie jest to wcale takie oczywiste. Obecnie nie sposób nawet policzyć wszystkich producentów, a mniej popularni twórcy muszą czymś wyjątkowym zainteresować odbiorców, więc decydują się na śmiałe i często bardzo udane oraz atrakcyjne pomysły. Ponadto nie możemy zapominać o osobistych preferencjach przy dobrze jednośladu i możliwościach finansowych.

 

Jeżeli nie planujesz wystąpić w Tour de France, to nie ma potrzeby kupować sprzętu od firmy kierującej swoje produkty do zawodników ze światowej czołówki. Ponadto zupełnie inne zalety muszą mieć rowery miejskie, a inne rowery crossowe. Brandy często specjalizują się w konkretnych grupach jednośladów, dlatego tak podkreślamy konieczność indywidualnego ocenienia oferty.

 

Warto zauważyć, że jeśli potrzebny jest Ci np. lekki rower MTB, może okazać się, że model mniej rozpoznawalnej marki okaże się teoretycznie lepszy – wyposażony w osprzęt wyższej klasy i wykonany z trwalszych materiałów, gdyż firma próbuje konkurować z topowymi markami rowerowymi. Czy to znaczy, że decydując się na popularniejsze, często polecane modele rowerów przepłacamy za logo? W pewnym stopniu jest tak na pewno, ale moneta ma zawsze dwie strony.

 

Zakup jednośladu od renomowanych producentów rowerów to nie tylko kwestia prestiżu, czy nawet jakości zastosowanych komponentów, ale także wiąże się on obietnicą usług wysokiej jakości. Szanowane firmy oferują różnego rodzaju wsparcia dla nabywców, w razie awarii oraz rozszerzone gwarancje – nawet dożywotnie, jak np. marka Cannondale, Santa Cruz, czy nawet polski Romet.

 

Dodatkowym aspektem, na który zawsze warto patrzeć przed decyzją zakupową, jest klasa osprzętu. Dobre marki rowerów w rzeczywistości korzystają z komponentów wyprodukowanych przez zaledwie kilka przedsiębiorstw, gdyż ten segment jest dużo bardziej zmonopolizowany. Brak konkurencyjności zawsze jest niekorzystny, ale w tym wypadku ma także sporego plusa – łatwo porównać osprzęt zamontowany w poszczególnych modelach od kilku firm i oszacować realną wartość roweru.

 

 

 

Ranking 10 najciekawszych producentów rowerów z oferty Rowertour.com

Jak wspomnieliśmy, nie da się powiedzieć, jakie są jedynie dobre marki rowerów, ponieważ lista ta byłaby naprawdę długa i każdy cyklista mógłby do niej dodać (bądź odjąć) w zasadzie dowolną firmę wedle uznania. Nawet najbardziej drobiazgowy, najlepszy ranking marek rowerowych dostępnych w Polsce z założenia skazany jest na porażkę. Dlatego zdecydowaliśmy się skoncentrować na ofercie naszego sklepu i przybliżyć firmy rowerowe, których produkty oferujemy. Nie staramy się również uszeregować ich wedle hierarchii.

 

Przedstawiamy w naszej opinii najlepsze firmy rowerowe na Rowertour.com:

 

 

Cannondale

O tym przedsiębiorstwie już nieco wspomnieliśmy. Zdecydowanie jego droga do sukcesu była wyboista i kręta, ale liczne niepowodzenia w początkowej fazie działalności firmy wynikały częściowo z nieustannych prób zastosowania niepowtarzalnych patentów w swoich konstrukcjach. Dzięki temu dziś Cannondale kojarzone jest z innowacyjnością. Wystarczy wspomnieć, że przedsiębiorstwo zaczęło wytwarzać na masową skalę ramy aluminiowej, kiedy wtedy najlepsze światowe marki nie miały tego nawet jeszcze w planach!

Logo Cannondale

 

Prawdopodobnie najsłynniejszy i najlepszy rower szosowy w historii brandu to zaprojektowany w latach 90. CAAD. Legendarny wzór jest udoskonalany i produkowany do dziś. W naszym sklepie można obecnie nabyć wersję CAAD13. Model wyróżnia się sporą uniwersalnością, gdyż sprawdzi się równie dobrze na zawodach, jak i podczas weekendowej wycieczki. Rama roweru jest aluminiowa i uformowana w taki sposób, by z wielką stabilnością pokonywać zakręty przy dużych prędkościach.

 


 

Dartmoor

Najlepsze marki rowerów, to także polskie brandy czego świetnym przykładem jest Dartmoor. Firma powstała z inicjatywy Andrzeja Macha, który początkowo pracował w gliwickiej firmie Velo.

 

Dartomoor to jedna z najbardziej wyspecjalizowanych marek polskich rowerów. Od początku swojej działalności postawiła na jasno określone grupy docelowe. Zaczęło się od dirtu, a obecnie oferuje także jednoślady ze wszystkich kategorii rowerów MTB – szczególnie jego odmian takich jak enduro czy downhill. Modele od Dartmoora występują zarówno w wariantach hardtail, jak i full suspension.

Logo Dartmoor

 

A czym zasłynął polski producent rowerów? Rozgłos przedsiębiorstwo zyskało po stworzeniu swojej autorskiej ramy – Two6Player. Była to jedna z niewielu na tamten moment dostępnych ram do dirtu wykonana z aluminium. Można śmiało powiedzieć, że Dartmoor wyprzedził pod tym względem swoje czasy. Na Rowertour.com dostępny jest najnowszy model roweru korzystającego z tego rozwiązania – Dartmoor Two6Player Pro Sand Storm.

 


 

Santa Cruz

Jeżeli szukasz wysokiej klasy rowerów górskich – nie możesz przejść obojętnie obok Santa Cruz. To prawdziwy top topów, który mamy w naszej ofercie. Firma specjalizuje się w produkcji jednośladów MTB, głównie z pełnym zawieszeniem, które spełnią wymagania nawet najbardziej drobiazgowych cyklistów. Elementy rowerowe Santa Cruz produkowane są na Tajwanie, a montowane i testowane w USA, ponieważ amerykańska firma stawia przede wszystkim na wysoką jakość i niezawodność.

Logo Santa Cruz

 

Pierwszy autorski projekt Santa Cruz wypuściła na rynek w 1994 r. i był to model nazwany Tazmon. Dysponował on pełnym zawieszeniem, co jasno wskazywało kierunek, jaki interesuje założycieli firmy. Po nim przyszedł czas na wzór Heckler, który z licznymi przygodami w tym przeprojektowaniu go na elektryczny do dziś znajduje się w katalogu marki. Polecamy jego najnowszy wariant Santa Cruz Heckler 9 Carbon C 29 GX AXS Can z ramą z włókna węglowego. Sprawdzi się w naprawdę ekstremalnych sytuacjach – najlepszy w góry i do lasu!

 


 

Romet

Kolejna dobra marka rowerów na naszej liście, to kultowy Romet, o którym co nieco już wspomnieliśmy wcześniej. Jest to obecnie najpopularniejsza ojczysta marka rowerów w Polsce, a do tego eksportowana do ok. 50 krajów, co wbrew pozorom może być zaskoczeniem, gdyż po 1989 r. firma miała spory problem z organizacją w nowych warunkach rynkowych.

Logo Romet

 

Romet stara się trafiać do szerokiego grona odbiorców, raczej amatorów niż profesjonalistów. W ofercie polskiej marki mieszczą się jednoślady z praktycznie wszystkich najpopularniejszych kategorii. W katalogu znajdziesz zarówno dobry rower miejski, elektryczny, jak i nawet dziecięcy. My szczególnie polecamy najnowszy model MTB – rower Romet Mustang M2 z nowoczesnym i niezawodnym osprzętem od japońskiego Shimano. Produkty polskiej firmy doceniane są przede wszystkim za doskonałą relację jakości do ceny. Za przystępną kwotę można nabyć rowery, które bezawaryjnie posłużą przez długie lata.

 


 

Haibike

Niemiecka marka Haibike swoją historią sięga do 1995 r. i niedużej miejscowości o nazwie Schweinfurt zlokalizowanej w malowniczej Bawarii. Początkowo oferowała rowery sportowe, ale dziś skoncentrowana jest na zupełnie innym segmencie rynku. Wszystko za sprawą wydarzeń z 2010 r., kiedy na targach Eurobike projektanci z Haibike zaprezentowali światu pierwszy pełnoprawny górski e-bike eQ XDURO. Od tego momentu jest jednym z najbardziej znanych producentów rowerów elektrycznych.

Logo Haibike

 

Haibike dysponuje niesamowicie rozbudowaną ofertą elektryków, wyróżniającymi się swoim zaawansowaniem technologicznym. Dobrym przykładem jest profesjonalny rower górski ze wspomaganiem Haibike AllMtn 7 wyposażony w mocny silnik Yamaha PW-X3 oraz napęd amerykańskiej firmy SRAM GX Eagle.

 

Co bardzo ważne – w katalogu przedsiębiorstwa mieszczą się jednoślady ze wszystkich przedziałów cenowych, więc łatwo dobrać model na nasze potrzeby i możliwości finansowe.

 


 

Winora

Kolejny producent w zestawieniu również ma swoje korzenie u naszych zachodnich sąsiadów, a co więcej obecnie stanowi jedną grupę kapitałową z omawianym powyżej Haibike.

 

Winora może pochwalić się przeszło 100-letnią historią. Powstała w 1914 r., a już od 1963 r. produkowała jednoślady na masową skalę, co było możliwe dzięki inwestycji w bardzo nowoczesną, jak na ówczesne czasy linię montażową.

Logo Winora

 

Aby nie podbierać sobie klientów z siostrzaną firmą Haibike, Winora koncentruje się na tworzeniu i sprzedawaniu modeli o charakterze bardziej rekreacyjnym. W ofercie odnajdziesz m.in. rowery trekkingowe, crossowe, miejskie czy rowery dziecięce. Najnowsze kolekcje stawiają także mocno na elektryki. Naszym zdaniem najlepszy rower do miasta z aktualnej oferty brandu to Winora Tria 9 Monotube. Jego cechami charakterystycznymi są rama ułatwiająca wsiadanie i zsiadanie oraz bogate wyposażenie: pełne oświetlenie, błotniki, bagażnik i nóżka.

 


 

Accent

Następne na naszej liście są rowery polskiej marki Accent. Nie tak popularne, jak wspominany wielokrotnie Romet, ale z sukcesami udowadniające swoją wartość. Za sprawą stosunkowo niewielkiej rozpoznawalności Accent oferuje doskonały stosunek ceny do jakości, co pozwala upolować wysokiej klasy jednoślad za nieduże pieniądze.

Logo Accent

 

Accent bardzo podkreśla, że jest firmą tworzoną przez kolarzy dla kolarzy. Marka z dużym zaangażowaniem sponsorowała wielu różnych zawodników. A co stanowi swego rodzaju ciekawostkę – w asortymencie Accent znajdują się nie tylko rowery, ale nawet odzież i akcesoria.

 

Bardzo atrakcyjnym modelem dostępnym na Rowertour.com jest e-bike E-Furious M800. Do tej serii należą rowery gravelowe stworzone do zabawy na leśnych duktach i szutrach. Za sprawą wspomagania pedałowania powinieneś poradzić sobie bez przeszkód w praktycznie każdych warunkach. Co więcej, korzysta on z kompletnego napędu SRAM Apex 1 – precyzyjnego i niezawodnego.

 


 

Ghost

Ghost to ulubiona marka rowerów górskich wielu profesjonalistów, jak i amatorów, sprzedawana obecnie w przeszło 30 krajach. Może pochwalić się już 30-letnią tradycją i od początku swojej działalności koncentruje się na produkcji jednośladów MTB – do wszystkich odmian – od rekreacyjnego do ekstremalnego. Wysoką jakość ich produktów udało się osiągnąć przede wszystkim poprzez rygorystyczne testy i wieloletnie konsultacje z profesjonalnymi sportowcami. Ghost ma nawet własny zespół z sukcesami startujący w Pucharze Świata, więc jeśli szukasz najlepszych rowerów MTB – warto przyjrzeć się tym od Ghost.

Logo Ghost

 

Z oferty naszego sklepu zwrócilibyśmy szczególnie uwagę na Ghost Nirvana Tour SF Universal. To solidny model cross country wyróżniający się uniwersalnością, więc jeśli potrzebujesz roweru, który będzie jednocześnie najlepszy do miasta, w góry i do turystki – powinien przypaść Ci do gustu. Nirvana Tour SF Universal w standardzie ma wysokiej jakości komponenty od dwóch gigantów branżowych – SRAM i Shimano oraz co bardzo ważne – amortyzator przedni Rock Shox Recon Silver RL o skoku wynoszącym aż 120 mm.

 


 

Mongoose

Wśród znanych producentów rowerów nie mogło zabraknąć Mongoose, chociaż wielu cyklistom nazwa ta może nie mówić za wiele, dlaczego? Ponieważ ta amerykańska firma jest słynna przede wszystkim z produkcji rowerów BMX i w tym segmencie osiągnęła już status kultowej. Mongoose rozpoczął działalność w 1974 r. w USA, a w 1978 r. jego produkty trafiły oficjalnie na rynek europejski. Co ciekawe w 1985 r. poszerzył swoją ofertę o rowery MTB, które produkuje do dzisiaj. W jej katalogu ponadto można dziś znaleźć jednoślady miejskie, dla dzieci, a nawet hulajnogi.

Logo Mongoose

 

Ciekawymi modelami rowerów Mongoose w naszym sklepie są popularne Legiony – szczególnie wersja L80. Ten BMX doskonale sprawdzi się, kiedy jesteś już nieco bardziej zaawansowanym riderem i szukasz solidnego, wytrzymałego sprzętu do wykonywania trudniejszych trików. Rama wykonana ze stali chromowo-molibdenowej gwarantuje trwałość, a przy tym jest dość lekka (jak na standardy BMX), co stanowi jej niepodważalny atut. 

 


 

DK

Przegląd najlepszych marek rowerowych zamyka istniejący od 1979 r. amerykański DK. Podobnie jak przytaczany Mongoose jest to dla wielu riderów ulubiona marka rowerów BMX.

Logo DK

 

 

Mało osób wie, że rozwinięciem tajemniczej nazwy DK jest Dad and Kids, ponieważ historia firmy zaczyna się od Billy’ego Danisheka, który jako młody zawodnik raz za razem łamał mostki swoich BMX-ów, więc poprosił o pomoc ojca zajmującego się produkcją narzędzi. Okazało się, że rozwiązania zastosowane przez mężczyznę działały tak dobrze, że dały początek rodzinnej firmie, która dziś jest jedną z najwyżej notowanych w rankingu marek rowerowych skoncentrowanych wokół świata BMX-ów. Na modelach sygnowanych logotypem DK jeżdżą m.in. Carly Kane, Josh Smith czy Specer Cole.

 

Z aktualnej oferty polecamy Zenith Disc Cruiser przeznaczony do wyścigowej odmiany BMX. Zawodnicy korzystający z tego roweru wielokrotnie wygrali prestiżowe, międzynarodowe konkursy, więc jeśli szukasz sprzętu, który nie będzie Cię ograniczał i z którym tylko niebo jest limitem – BMX DK Zenith Disc Cruiser jest właśnie dla Ciebie!

 


 

Najlepsze marki rowerowe w osprzęcie

Zestawienie marek rowerów to jedno, ale są one niczym bez solidnego osprzętu, w związku z tym, by trafnie wybrać dla siebie najlepszy rower do lasu, na szosę czy w góry, trzeba przynajmniej pobieżnie orientować się w komponentach. Tak, jak wspominaliśmy na początku tekstu – szczęśliwie nie ma wcale tak wielu ich twórców. My wskazalibyśmy wielką trójkę producentów części: Shimano; SRAM i Campagnolo.

Japońskie Shimano

Zacznijmy od firmy, która jeszcze kilka lat temu rządziła niepodzielnie w branży, a nawet dziś jej udziały w rynku osprzętowym szacuje się na ok. 70%. Mowa oczywiście o Shimano istniejącym od 1921 r. Jest to japońska marka z tradycjami, która kultywuje filozofię biznesową tak charakterystyczną dla Azji – podchodzi do wyzwań ze spokojem, ostrożnie realizując długoterminowe cele. Takie podejście sprawia, że może Shimano nie słynie z najszybszego dostarczania nowinek technologicznych, ale za to każdy ich produkt jest starannie opracowany, przetestowany i niezawodny – co pokochali klienci na całym świecie.

 

Nie oznacza to jednak, że Shimano w czasie swojej długiej historii nie wprowadziło ani jednego rewolucyjnego rozwiązania, które wstrząsnęło rynkiem. Wystarczy wspomnieć choćby o technologii SIS (Shimano Indexing System) pokazanej pierwszy raz w 1984 r. przy okazji wydania grupy Dura-Ace 7400. SIS umożliwia indeksowanie biegów, dzięki czemu zmiana przełożeń jest precyzyjna – jedno kliknięcie manetki – jeden bieg.

 

Jako branżowy hegemon i przedsiębiorstwo z tak wielkim udziałem w rynku komponentów rowerowych – Shimano tworzy osprzęt przeznaczony do każdego rodzaju jednośladów oraz z każdej grupy cenowej, więc niezależnie czy szukasz porządnych części do rekreacyjnego roweru miejskiego, czy profesjonalnego modelu szosowego – Shimano ma dla Ciebie atrakcyjną ofertę.

 

Ciekawostką na temat japońskiego giganta jest to, że oprócz produktów rowerowych zajmuje się także sprzedażą… sprzętu wędkarskiego, więc brand dobrze znany jest również w kręgach pasjonatów łowienia ryb.

 

 

 

 

Amerykański SRAM

Jeżeli wskazujemy najlepsze światowe marki, trzeba wymienić amerykański SRAM. Szczególnie dziś, gdy firma coraz dynamiczniej przejmuje rynek i przez wielu miłośników kolarstwa uważana jest już nawet za lepszą niż Shimano. My nie podejmujemy się tak radykalnej oceny, ale faktem jest, że SRAM w ciągu ostatnich lat znacznie zwiększył swój udział w rynku i to przede wszystkim właśnie kosztem japońskiego przedsiębiorstwa.

 

Rywalizacja tych dwóch firm jest bardzo interesująca również dlatego, że mają one zupełnie odmienną filozofię prowadzenia działalności. SRAM nie boi się wyzwań i śmiałych innowacji, stawiania na rozwiązania nowatorskie. Firmie zależy, by zawsze być prekursorem w swojej dziedzinie, co bardzo często się udaje. Wprowadzili na rynek m.in. słynące z prostoty obsługi obrotowe manetki grip shifty, czy klamkomanetki DoubleTap pozwalające na zmianę przełożeń jedną dźwignią. Ponadto SRAM poświęca dużo energii i środków na popularyzację bezprzewodowego przesyłania sygnału z manetek do przerzutek i swojego osprzętu elektronicznego SRAM AXS.

 

Najnowszą technologią w ofercie marki jest system SRAM Eagle Powertrain do e-bike’ów pozwalający m.in. na automatyczną zmianę biegów. Wielu ekspertów już teraz ocenia, że jest to rozwiązanie, które w przyszłości będzie charakteryzować najlepsze rowery elektryczne. Wszystkiego, co musisz wiedzieć na ten temat, dowiesz się z naszego artykułu: SRAM Eagle Powertrain – nowy silnik elektryczny kompatybilny z napędem AXS.

 

Warto wiedzieć, że amerykańska firma z Chicago to nie tylko napędy rowerowe. Przez lata wchłonęła ona inne przedsiębiorstwa. Od 2002 r. do SRAM należy renomowany producent amortyzatorów Rock Shox, od 2004 r. – Truvativ (m.in. kierownice i sztyce), od 2005 r. Avid (m.in. tarcze hamulcowe), a w 2007 r. do rodziny SRAM dołączył dobrze znany cyklistom producent kół – Zipp. Najnowszym nabytkiem amerykańskiego giganta jest Quarq – marka zajmująca się projektowaniem pomiarów mocy i korb rowerowych.

 

 

 

 

Włoskie Campagnolo

Ostatnim przedsiębiorstwem w wielkiej trójce producentów osprzętu jest włoskie Campagnolo założone w 1933 r. przez byłego kolarza, którego nazwisko do dziś stanowi nazwę marki. Brand zaczynał od małego sklepiku, by w pewnym momencie stać się dominującym przedsiębiorstwem tworzącym napędy rowerowe. Największy okres świetności Campagnolo to lata 60. i 70. XX w. Później firma zaczęła tracić na popularności za sprawą zarówno zmiany mody, jak i rosnącej konkurencji (przede wszystkim ze strony Shimano). Przegrywające rywalizację Campagnolo zdecydowało się skoncentrować na produkcji napędów szosowych, co pozwoliło im zachować status lidera w tym segmencie.

 

Utrata udziałów w rynku bynajmniej nie oznacza, że włoska marka nie potrafiła zaskoczyć nowinkami technologicznymi – wystarczy wspomnieć, że to Campagnolo wpadło na pomysł szybkozamykaczy do kół czy systemu przełożeń Ergopower. W sumie przedsiębiorstwo dysponuje ponad 130 patentami. Nie każdy także wie, że to właśnie Campagnolo przoduje w zwiększaniu liczby biegów w napędach rowerowych, np. grupy 10-rzędowe wypuścił na rynek w 2000 r. (4 lata przed Shimano!).

 

Produkty firmy uważane są za bardzo stylowe i kierowane do zawodowców. Nieprofesjonalni rowerzyści raczej wolą wybierać tańsze i popularniejsze komponenty od SRAM lub Shimano. Jednak dużą zaletą Campagnolo jest to, że wciąż produkuje części zamienne nawet do starych serii osprzętowych, więc jeśli zdecydujesz się na ich zakup, w razie awarii nie powinno być problemu z naprawą.

 

Campagnolo produkuje także koła rowerowe, a nawet felgi samochodowe. Co więcej, słynie z ekskluzywnych korkociągów do wina oraz wysokiej jakości odzieży narciarskiej.

 

 

 

 

Rock Shox i Fox Racing, czyli najważniejsze marki MTB

Wszystkie rodzaje rowerów mają swoją unikatową charakterystykę, a co za tym idzie, konieczne jest zwrócenie uwagi na inne elementy. Omówiliśmy kwestię oprzętu, ale w przypadku marek rowerów górskich nie możemy pominąć także zawieszenia.

 

Amortyzatory to absolutna podstawa decydująca o jakości jednośladu typu MTB. Kupując rower górski, można nieco zaoszczędzić np. na ramie, ale nigdy nie warto rezygnować z dobrego zawieszenia. W zależności od stylu jazdy, modele MTB mogą należeć do tzw. hardtaili (tylko przedni amortyzator) lub grupy full suspension (widelec amortyzowany i damper). Jakie dokładne rodzaje można spotkać w sprzedaży oraz czym się różnią, tłumaczymy w tekście: Rodzaje i budowa amortyzatorów rowerowych.

 

Jeśli ktoś chciałby tworzyć ranking producentów zawieszenia – musiałyby znaleźć się w nim dwie firmy: Rock Shox i Fox Racing Shox, i w zasadzie na tym lista mogłaby się zamknąć, chociaż ocenienie, który z tych dwóch brandów jest lepszy, byłoby niesamowicie ryzykowne.

Rock Shox, czyli amortyzatory od SRAM

Zacznijmy od starszej i zdaje się nieco popularniejszej marki – Rock Shox. Powstała ona w USA w 1989 r. i w przeciwieństwie do wielu przybliżanych w naszym tekście firm, długo nie musiała czekać na osiągnięcie sukcesu. Już w 1990 r. Greg Herbold jadąc na rowerze z widelcem sygnowanym logotypem Rock Shox wygrał mistrzostwo świata w downhillu, co jak łatwo przewidzieć, ogromnie pomogło w popularyzacji i rozroście marki. Pod koniec lat 90. XX w. sporo ponad połowa wszystkich sprzedawanych amortyzatorów pochodziła z fabryk Rock Shox.

 

Jak wspominaliśmy – od 2002 r. marka jest w rękach firmy SRAM. Do przejęcia doszło na skutek zadłużenia Rock Shox. Nowy właściciel przeniósł produkcję na Tajwan.

Fox Racing Shox

Największą konkurencję dla Rock Shox (szczególnie w najdroższym segmencie) stanowi inna amerykańska firma – Fox Racing Shox. Wielu specjalistów od MTB jest nawet skłonnych uznać, że jeśli chodzi o najbardziej profesjonalne amortyzatory – palma pierwszeństwa należy się Fox Racing Shox.

 

Przedsiębiorstwo powstało pod koniec lat 70. XX w. w Kalifornii i szybko zdobyło sporą renomę, w czym pomogły sukcesy profesjonalnych kolarzy korzystających z ich amortyzatorów, co bezsprzecznie udowodniło ich wartość.

 

Widelce Fox Racing Shox z topowych grup charakteryzuje rzucająca się w oczy złota powłoka Kashima, dzięki której nie sposób pomylić produktów amerykańskiej marki z konkurencją.

 

Co ciekawe – brand nie ogranicza się tylko do branży rowerowej. Amortyzatory z logotypem firmy można spotkać także w quadach, motorach, skuterach śnieżnych, a od niedawna również w samochodach.

Czarny koń? Szwedzki Öhlins

O dwóch poprzednich markach słyszał praktycznie każdy interesujący się jazdą górską, ale powoli w mrozach Skandynawii wyrasta im nowy konkurent – Öhlins. Szwedzka firma działa od 1976 r. w branży motoryzacyjnej, gdzie osiągnęła liczne sukcesy – przede wszystkim w motocrossie.

 

W 1984 r. wyprodukowała pierwszy widelec do roweru górskiego i krok po kroku staje się coraz popularniejsza również i na tym polu. Amortyzatory Öhlins adresowane są do najbardziej wymagających użytkowników, w szczególności uprawiających enduro i downhill. Zastosowane w zawieszeniu Öhlins rozwiązania niczym nie ustępują tym znanym z Fox Racing Shox i Rock Shox – a zdaniem niektórych nawet je przerastają. Czy Öhlins okaże się czarnym koniem rynku amortyzatorów rowerowych? Czas pokaże.

 

 

 

Elite – rewolucjonista w trenażerowym świecie

Najlepsze marki rowerowe w Polsce, o których warto wspomnieć to także te koncentrujące się wokół treningów domowych. Trenażery w ostatnich latach cieszą się ogromnym i wciąż rosnącym zainteresowaniem, a także stanowią istotną część aktywności wielu cyklistów (nawet amatorów), więc trzeba, chociaż napomknąć o nich w tym zestawieniu.

 

Błyszczącą na tle konkurencji firmą w ostatnich latach jest Elite, której produkty sprawdzane są przez najlepszych zawodników Tour de France czy Giro d'Italia. Elite powstało we Włoszech w 1979 r. i od początku stawiało na zaawansowane technicznie produkty i współpracę z profesjonalistami. Marka aktywnie angażuję się we wspieranie czołowych drużyn (m.in. Team Sky, BMC Racing Team) oraz rozwój wydarzeń kolarski (m.in. Paris-Roubaix, Tour de France).

 

W ofercie Rowertour.com można znaleźć trenażery rowerowe, ale także akcesoria od Elite. Polecamy zwrócić uwagę choćby na trenażer direct drive Elite Justo. Model jest cichy i kompaktowy, a jednocześnie gwarantuje bardzo dokładne pomiary i realistyczne odczucia płynące z jazdy.

 

 

 

Najlepsze rowerowe marki odzieżowe

Ostatnim segmentem, stanowiącym swego rodzaju uzupełnienie pozostałych, są najlepsze marki rowerowe produkujące odzież. Wbrew pozorom na tym polu istnieje bardzo duża różnorodność, a technologie i materiały stosowane w celu osiągnięcia jak najlepszej jakości, a co za tym idzie, zagwarantowanie komfortu kolarzowi, potrafią być naprawdę niesamowite.

 

Jeżeli interesujesz się głównie jazdą szosową, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na ubrania od włoskiej marki Castelli oraz holenderskiej Rogelli. Obie to światowa czołówka w swojej specjalizacji. Ich odzież wykonana jest z najlepszych materiałów i zaprojektowana tak, aby być maksymalnie aerodynamiczną.

 

Miłośnicy rowerów górskich, zwłaszcza ekstremalnych odmian MTB powinni zapoznać się z ofertą amerykańskiej marki FOX i brytyjskiego brandu 7iDP. W ich kolekcjach można odnaleźć m.in. najlepsze kaski MTB, zwłaszcza typu fullface oraz ochraniacze rowerowe.

 

Z kolei dla osób poszukujących okularów sportowych firmą, którą koniecznie trzeba sprawdzić jest Rudy Project. Rozwiązania i soczewki stosowane w ich produktach bardzo często o lata wyprzedzają konkurencję. Ponadto w katalogi marki znajdują się także gogle oraz kaski rowerowe i narciarskie.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]