Nowa grupa Shimano Deore XT M8100

Shimano przyzwyczaiło nas już do tego samego schematu działania, czyli: najnowsze technologie trafiają do najwyższej grupy XTR, które bardzo mocno się ceni, a po pewnym czasie spływają do niższych grup i stają się bardziej dostępne i przyjazne dla portfela statystycznego kolarza MTB. Shimano od wielu lat stosuje taką politykę i prawdę mówiąc nie mamy nic przeciwko temu, bo wiemy czego będziemy mogli się spodziewać w najbliższym czasie.

 

Cześci z grupy Shimano Deore XT M8100

 

Po wprowadzeniu w ubiegłym roku pierwszego napędu 1x12 o zakresie przełożeń 10-51T sygnowanego logiem XTR wiele osób z niecierpliwością czekało, aż zastosowane technologie przejdą do grup Deore XT i SLX. Znamy już datę kiedy Shimano wprowadzi te grupy do sprzedaży. Ma to nastąpić w połowie miesiąca, czyli całkiem niedługo. Zobaczmy więc co nowego czeka nas w ulubionej grupie wielu kolarzy górskich, czyli Deore XT.

Shimano Deore XT M8100 – co nowego znajdziemy?

Nowy XT otrzymał od konstruktorów wszystkie najważniejsze cechy swojego starszego brata. Znajdziemy tu więc 12-rzędową kasetę o rozpiętości 10-51T, nowy bębenek Micro Spline, aby móc zamocować najmniejszą zębatkę 10T. Z przodu będziemy mieli do wyboru dwie korby: jedno- lub dwurzędową. Dwu- i czterotłoczkowe hamulce zagwarantują nową jakość i płynność hamowania. Przerzutki i hamulce będą obsługiwane przez nowe, ergonomiczne klamki i manetki. Same tarcze także przeszły przebudowę i zostały wyposażone w technologię ICE Freeza. Nas bardzo cieszy pojawienie się dedykowanych kół do XC i Enduro.

Korba Shimano XT M8100 – jaki wariant wybrać?

Technologia Hollowtech II nie jest żadnym zaskoczeniem. Oś zintegrowana z prawym ramieniem, które jest kute z aluminium i puste w środku to rozwiązanie znane i sprawdzone. Naprzemiennie ułożone ząbki: raz szeroki, raz wąski, znany pod nazwą Dynamic Chain Engagement+ to gwarancja, że łańcuch będzie doskonale trzymać się korby, bez potrzeby stosowania napinacza łańcucha. Blat tym razem będzie mocowany bezpośrednio do ramienia korby za pomocą jednej centralnej nakrętki. Trzeba przyznać, że jest to łatwe, szybkie i skuteczne rozwiązanie.

 

Zębatki dostępne będą w następujących wielkościach: 28; 30; 32; 34 lub 36 zębów, a długość ramion korby to: 165; 170; 175 lub 180mm. Tak szeroka oferta sprawi, że każdy kolarz znajdzie coś dla siebie. Jeśli jednak 36 zębów to dla nas za mało to możemy skorzystać z oferowanej w ramach XTR zębatki 38T, która będzie kompatybilna zarówno z XT i SLX. Zdecydowanie na plus. Waga nowej korby jedno blatowej XT to między 620, a 636g (podane wartości dla długość 175mm z tarczą 32T). Dostępne będą także dwie wersie korb dwu blatowych o stopniowaniu 36-26T i Q-factorze 172 lub 178mm. Masa korb waha się między 654, a 672g (wersja 175mm bez suportu).

 

Korba z grupy Shimano Deore XT M8100

Suport Shimano Deore XT

Nowy Deore XT nie doczekał się dedykowanych łożysk suportu. Należy korzystać z łożysk obecnie dostępnych w ofercie Shimano.

Nowa kaseta 12-rzędowa Shimano Deore XT M8100

To na co wszyscy czekali, czyli 12-rzędowa kaseta o rozpiętości 10-51T  (lub 10-45T). Podobnie jak w XTR znajdziemy Hyperglide+, które wspomaga zmianę biegów w obu kierunkach oraz zapewnia cichą pracę łańcucha. Masa kasety jest całkiem znośna i wynosi 461 lub 470g. Udało się to osiągnąć dzięki zamocowaniu 10 stalowych koronek na pająku oraz dwóm największym wykonanym z aluminium. Shimano uspokaja i deklaruje długą żywotność kasety.

 

Kaseta z grupy Shimano Deore XT M8100

Łańcuch Shimano Deore XT CN-M8100

Łańcuch XT jest oczywiście dedykowany do 12-rzędów. Łańcuch jest chromowany, co ma za zadanie zapewnić lepszą pracę i większą żywotność łańcucha. Podobnie jak w poprzednim modelu 11-rzędowym łańcuch będzie spinany spinką zamiast pinem.

 

Łańcuch z grupy Shimano Deore XT M8100

Przerzutki Shimano XT M8100

Dostępne będą dwa modele: RD-M8100-SGS dla napędu 1x12 i RD-M8120-SGS dla 2x12. W obu przypadkach zmiana przełożeń ma być płynna i szybka na całej rozpiętości kasety. Przerzutki wykonane w znanej technologii Shadow RD+, która stabilizuje pracę łańcucha i zapewnia odpowiedni kąt jego prowadzenia. W stabilizacji pomaga również wbudowane sprzęgło. Kółeczka przerzutki mają 13 zębów co ma zapewnić cichą pracę i lepsze prowadzenie. Waga tylnej przerzutki M8100 oscyluje w okolicach 290g.

 

Przerzutka z grupy Shimano Deore XT M8100

Przednia przerzutka w 3 wariantach

Przerzutka przednia występuje w mocowaniu: E-type, M-type i D-type. W pierwszym przypadku waga jej wynosi 106g, a w ostatnim 135g. Linia prowadzenia łańcucha jest taka sama i dobrze pracuje  niezależnie od tego, czy wynosi 48,8, czy 51,8mm.

Manetki Shimano XT

Mocowane do klamek hamulcowych w systemie ISPEC-EV. Ich położenie będzie można regulować na boki oraz obrotowo w zakresie 20 stopni. Tryb pracy będzie taki sam jak ten znany do tej pory, czyli jedna dźwignia obsługiwana kciukiem, a druga palcem wskazującym i kciukiem (działa w obu kierunkach). Aby zapewnić lepsze czucie dźwigni zostały one pokryte gumą. Prawa manetka posiada przydatną funkcje multi-release, która pozwala na szybkie zrzucenie kilku przełożeń za pomocą jednego wciśnięcia. Masa manetek waha się między 73, a 120g. Nie znajdziemy niestety manetki do regulowania wysokości sztycy, która dostępna jest w jedynie w grupie XTR.

 

Manetki z grupy Shimano Deore XT M8100

Hamulce i tarcze hamulcowe Shimano XT M8100

Znajdziemy dwie opcje dwu- i czterotłoczkową. Dwutłoczkowa nie różni się od XT M800, a do hamowania używa tego samego modelu okładzin. Natomiast czterotłoczkowa korzysta z tych samych okładzin co nowe hamulce XTR M9100 i posiada wszystkie technologie, które znajdziemy w najwyższym modelu. Dźwignie wyposażono w system Servo Wave, która zwiększa siłę hamowania. Podobnie jak w poprzednim modelu nowe klamki XT posiadają pokrętło odsunięcia od kierownicy i śrubę regulującą jałowy skok. Zestaw na jedno koło do XC ważyć będzie 392g, a w wersji Enduro 410g. Tarcze natomiast wykonano w technologii ICE Freeza, dzięki której ciepło ma być maksymalnie rozpraszane, a to ma się bezpośrednio przełożyć na większą siłę hamowania i dłuższą żywotność klocków. Powierzchnia hamująca została wykonana ze stali, położona na aluminiowym rdzeniu, który przyjmuje formę falistego radiatora. Tarcze będą dostępne w kilku popularnych rozmiarach: 140mm (88g), 160mm (109g), 180mm (132g), 203mm (164g).

 

Hamulce z grupy Shimano Deore XT M8100

Koła Deore Shimano XT MTB XC / Enduro

W ofercie znajdziemy 2 rozmiary (27,5 oraz 29 cali). Obie wersje dostępne do Enduro i XC, czy razem 4 nowe modele. Szeroka obręcz pozwala na zamontowanie opony w rozmiarze 2,35 cala. Przystosowana rzecz jasna do systemu Tubeless Ready. Złożona na 28 szprychach podwójnie cieniowanych straight-pull. Waga kół wynosi 1764g w wersji 27,5” i 1840g w rozmiarze 29”. Wersja Enduro także została przystosowana do opon bezdętkowych, a jej szerokość wewnętrzna to aż 30mm. Daje to możliwość zastosowania bardzo szerokiej opony, aż do 2,60 cala. W tym zestawie znajdziemy również 28 szprych o klasycznym gięciu w kształcie litery J. Wersja 27,5 cala waży 1846g, a 29” 1932g. Obie wersje zostały wyposażone w sztywne osie 15mm z przodu i 12mm z tyłu oraz tylną piastę O.L.D. 148mm z bębenkiem Micro Spline, który umożliwia zastosowanie kaset o stopniowaniu 10-45 lub 10-51T.

 

Koła z grupy Shimano Deore XT M8100

Podsumowanie

Nowa grupa XT M8100 to coś czego wszyscy się spodziewali prędzej, czy później, a mimo to jej pojawienie odbiło się szerokim echem w świecie kolarstwa górskiego. Większa waga w porównaniu do XTR M9100 nie jest aż tak dotkliwa i chyba żaden zawodnik-amator nie odczuje różnicy na ścieżce. Da się za to bez wątpienia odczuć różnicę w działaniu grupy 12-rzędowej w porównaniu do „jedenastki”, a szeroki zakres przełożeń sprawi, że pokochacie ten napęd. Przynajmniej takie odczucia mamy z testowania grupy XTR.

Powiązane artykuły

zamknij [x]