Nowości w Dartmoor – Rocbird Enduro i Rocbird Trail

Polska marka Dartmoor właśnie przedstawiła światu swój kolejny autorski projekt – serię rowerów górskich MTB Rocbird. Producent zoptymalizował je do jazdy enduro i trail, więc jeśli pasjonują Cię te dyscypliny kolarskie – zdecydowanie warto bliżej się im przyjrzeć!

 

Dartmoor w serii Rocbird wykorzystał liczne doświadczenia zdobyte podczas projektowania swoich wcześniejszych rowerów, ale także pokusił się o sporo rewolucyjnych zmian, nadających jednośladom Rocbird niepowtarzalnego charakteru, którego próżno szukać w produktach innych marek. Jesteś ciekaw, czym tym razem zaskoczyła polska firma? Zachęcamy do przeczytania o Dartmoor Rocbird Trail i Enduro!

 

 

Nowości w Dartmoor - Rocbird Enduro i Rocbird Trail

 

 

  • Rocbird to nowoczesna seria rowerów enduro / trail typu full suspension mullet, która w ofercie producenta zastąpi modele Bluebird i Blackbird.
  • Rocbird Enduro / Trail występują w dwóch wersjach cenowych – droższej – Pro i tańszej – Evo.
  • W ofercie marki Dartmoor znalazły się także modele Rocbird Junior kierowane do młodzieży.
  • Zainteresowani mogą nabyć same ramy Rocbird, by skompletować personalizowany rower.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 


Dartmoor Rocbird – nowość roku 2024

Seria Rocbird jest następną generacją autorskich jednośladów MTB w ofercie polskiego przedsiębiorstwa. Oparto ją o całkowicie nową ramę o tej samej nazwie. Wykonana jest ona z aluminium, co daje bardzo korzystny balans pomiędzy wytrzymałością a lekkością roweru. Do tego stop ten jest przystępny cenowo, więc nie podnosi ceny całego roweru, jak w przypadku egzemplarzy zrobionych z włókna węglowego. Geometrię ramy, a wraz z nią rowery Dartmoor Rocbird zoptymalizowano do jak najefektywniejszego zastosowania w kolarstwie górskim trail i enduro.

 

Seria Dartmoor Rocbird to następca Blackbirda i Bluebirda, ale jest od nich znaczne bardziej zaawansowaną linią jednośladów. Wspomniane rowery występowały w dwóch wersjach osprzętowych oraz w dwóch wariantach rozmiarowych – 27,5- i 29-cali. W przypadku Rocbirda producent zdecydował się tylko na koła w układzie 29/27,5-cali.

 

Rocbird, co jest nowością, występuje dodatkowo w dwóch odmianach: Enduro i Trail. Pierwsza z nich, w zamyśle twórców, ma zastąpić Blackbirda, a druga wyprzeć Bluebirda. Zgodnie ze swoimi sugestywnymi nazwami, rowery Rocbird Enduro, jak i Trail przystosowano do konkretnych podgatunków jazdy górskiej. Ponadto każdy z nich ma dwa warianty różniące się zastosowanym w nich osprzętem: Pro (droższy) i Evo (tańszy).

 

W efekcie, w skład rodziny produktowej Dartmoor Rocbird wchodzą:

  • Rocbird Enduro Pro
  • Rocbird Enduro Evo
  • Rocbird Trail Pro
  • Rocbird Trail Evo

Oraz dodatkowo:

  • Rocbird Junior (wersja młodzieżowa, dostępna w dwóch rozmiarach)
  • Ramy Rocbird (można je kupić osobno)

Podobnie jak rower enduro / trail Blackbird / Bluebird, tak i nowa seria charakteryzuje się przystępną ceną, korzystną względem otrzymywanych parametrów. Jednakże w tym przypadku Dartmoor zdecydował się zadedykować linię jednośladów odbiorcom poszukującym jeszcze lepszych komponentów i gotowych za nie nieco więcej zapłacić.

 

 

Słyszy nad głową legendarne ptaki roki…

Dartmoor bardzo lubi nawiązywać nazwami swoich rowerów do ptaków, ale w przypadku tej serii naprawdę (nomen omen) odleciał! Roc (pl. ruk lub rok) jest legendarnym ptakiem z mitologii perskiej, tak ogromnym, że gdy wzbije się do lotu, to przesłoni słońce. W czasie swoich przygód spotkał go Sindbad Żeglarz, a rzekome istnienie gatunku tych ptaków opisywał w dziennikach słynny podróżnik – Marco Polo.

 

Roc Bird

 

 

Czym cechuje się nowy Dartmoor Rocbird?

Największą nowością, która już na pierwszy rzut oka odróżnia rower Rocbird od wcześniejszych projektów marki, to postawienie na rozwiązanie mullet – czyli zastosowanie mieszanych rozmiarów kół – większych osadzonych z przodu oraz mniejszych z tyłu. Taka konstrukcja rowerów górskich uważana jest obecnie za najbardziej zaawansowaną, a co za tym idzie, najefektywniejszą podczas pokonywania trudnych tras. Większa średnica przedniego koła rowerowego sprawia, że jednoślad jest przyczepniejszy, za to mniejsze koło tylne powoduje, że zyskuje on na zwinności, znacznie łatwiej manewrować na ograniczonej przestrzeni.

 

Z kolei podobnie, jak w przypadku serii rowerów Blackbird, tak i Rocbirdy należą do rodziny jednośladów w pełni amortyzowanych tzw. full suspension. Oznacza to, że zarówno w wersji Enduro, jak i Trail, otrzymasz rower wyposażony w amortyzowany widelec przedni oraz damper. Pełne zawieszenie to znaczne zwiększenie komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Niezależnie od tego, czy planujesz spokojniejsze, dłuższe trasy, czy wymagające wyzwania enduro, amortyzacja skutecznie tłumi wstrząsy od podłoża, zapobiegając ich przenoszeniu się na ciało rowerzysty.

 

Warto zauważyć, że rama Dartmoor Rocbird charakteryzuje się bardzo nowocześnie poprowadzonymi kątami (64,5 i 78°), wyjątkowo krótkim chainstayem (430 mm) i stromą podsiodłówką, które, choć początkowo mogą wymagać od rowerzysty przyzwyczajenia się do nietypowej geometrii, to w praktyce bardzo dobrze przekładają się na kontrolowanie jednośladu na leśnych i górskich wybojach. Ponadto linki rowerowe Dartmoor poprowadził wewnątrz ramy, co nie tylko jest rozwiązaniem estetycznym, ale także lepiej chroniącym przewody.

 

 

 

 

Model Rocbird w górskim terenie

Fot. dartmoor-bikes.com

 

Czym różni się Rocbird Enduro od Rocbird Trail?

Wskazaliśmy, czym wyróżnia się seria Rocbird, ale jakie różnice znajdziemy pomiędzy jej wersjami Enduro i Trail?

 

Rama Dartmoor Rocbird w obu dostępnych wariantach jest bardzo zbliżona. Drobne zmienne widać w jej geometrii, a zależnie od wybranego modelu zastosowano inne dolne krzywki mocujące damper. Wraz z zamontowanymi amortyzatorami wpływa to na uzyskany skok ramy. W przypadku Enduro będzie to 160 mm, a przy Trailach – 150 mm. Wartości te mają odpowiadać przeznaczeniu, do jakiego zaprojektowane zostały poszczególne warianty Rocbirda.

Dla kogo jest Dartmoor Rocbird Enduro?

Rower enduro Rocbird to produkt kierowany do najbardziej wymagających kolarzy górskich, którzy szukają nowoczesnego, wytrzymałego aluminiowego jednośladu, bez trudu radzącego sobie na ekstremalnych trasach – szczególnie jeśli mówimy o najwyższej wersji osprzętowej tego roweru, czyli Dartmoor Rocbird Enduro Pro.

 

Model bardzo dobrze sprawdza się na stromych zjazdach i technicznych podjazdach oraz naturalnym terenie pełnym głazów i wystających korzeni. Powinieneś się zastanowić nad wyborem Rocbird Enduro również, a może przede wszystkim, jeśli lubisz poskakać i poszaleć w bikeparkach. Pełna amortyzacja na najwyższym poziomie w połączeniu z progresywną geometrią sprawiają, że dużo łatwiej kontrolować jednoślad, a wstrząsy przy lądowaniu są bardzo sprawnie tłumione.

Dla kogo jest Dartmoor Rocbird Trail?

Dartmoor Rocbird Trail Evo / Pro to z kolei lepszy wybór dla cyklistów niezainteresowanych testowaniem najtrudniejszych szlaków, a wolących raczej dłuższe i ciut lżejsze trasy, przy których nie jest potrzebna aż tak duża amortyzacja, jaką oferuje Rocbird Enduro.

 

Wariantowi trailowemu daleko jest jednak do rowerów rekreacyjnych – to wciąż solidny, wyspecjalizowany jednoślad górski, bez problemu radzący sobie w ciężkich warunkach. Nawet jeśli od czasu do czasu zdecydujesz się wypróbować go na hopkach – na pewno Cię nie zawiedzie!

 

Jeżeli zastanawiasz się, czy wybrać model Enduro, czy rower Dartmoor Rocbird Trail, warto wspomnieć, że wersja trailowa jest nieco lżejsza, co ułatwia podjazdy oraz ma znaczenie, kiedy przyjdzie Ci transportować jednoślad.

 

 

 

 

Zbliżenie na górną ramę roweru Dartmoor Rocbird Enduro Evo

Fot. dartmoor-bikes.com

 

Jak wygląda seria rowerów Dartmoor Rocbird od strony technicznej?

Chociaż rama w całej serii jest niemalże identyczna, a linia produkcyjna dzieli się tylko na dwie odnogi, które już omówiliśmy, to każdy z konkretnych modeli ma nieco inną specyfikę techniczną. Dlatego przyjrzymy się teraz bliżej wyposażeniu oraz grupom osprzętowym, które Dartmoor zastosował w konkretnych egzemplarzach. Czego mamy prawo się spodziewać po poszczególnych modelach?

 

Rower MTB Dartmoor Rocbird Enduro Pro fioletowy

Rocbird Enduro Pro

Dartmoor Rocbird Enduro Pro to flagowiec wśród rowerów górskich, które znalazły się w katalogu marki na 2024 r. Powinien Ci się spodobać, jeżeli nie uznajesz żadnych kompromisów podczas wybierania jednośladu i zadowolisz się tylko częściami z najwyższej półki.

 

Jako najbardziej zaawansowany wariant, Dartmoor Rocbird Enduro Pro dysponuje grupą osprzętową SLX wyprodukowaną przez japońską firmę Shimano. Należący do niej napęd funkcjonuje w konfiguracji 1x12. Wysoka liczba przełożeń bardzo ułatwia zmaganie się z praktycznie każdym rodzajem podłoża. Sygnowane logotypem Shimano SLX są również hydrauliczne hamulce tarczowe umieszczone w rowerze – bardzo responsywne i odpowiednio reagujące w każdą pogodę.

 

Największym atutem Dartmoor Rocbird Enduro Pro są jednak amortyzatory od amerykańskiego Foxa – 36 Factory i Float X2 Factory – a oba w najwyższym, lśniącym złotem, wariancie Kashima!

 

Model spoczywa na nowoczesnych, zwijanych oponach Maxxis Assegai o agresywnym bieżniku, świetnie wgryzającym się w podłoże.

 

Rower Dartmoor Rocbird Enduro Pro możesz kupić w sklepie Rowertour.com.

 

 

 


 

Rower MTB Dartmoor Rocbird Enduro Evo srebrny

Rocbird Enduro Evo

Dartmoor Rocbird Enduro Evo to świetny rower do jazdy górskiej enduro, a przy tym nieco tańszy niż wersja Pro, a wciąż wyposażony w bardzo solidne komponenty. Wielu cyklistów uważa, że warianty Evo w asortymencie polskiego przedsiębiorstwa są tymi najatrakcyjniejszymi – dającymi idealny kompromis cena-jakość.

 

Ten rower enduro korzysta z 11-rzędowego napędu należącego do grupy Shimano Deore. Większość pozostałych komponentów również wyprodukował japoński gigant branżowy, ale na szczególną uwagę zasługują hamulce Magura MT Thirty. Ten model hydrauliczny tarczowy to prawdziwa perełka wyróżniająca się miękką modulacją siły hamowania.

 

Pełna amortyzacja zastosowana w Dartmoor Rocbird Enduro Evo to widelec Rock Shox Lyrik Select Charger RC 29" oraz damper X-Fusion H3A RCP. Cała konstrukcja opiera się na tych samych oponach, co w przypadku droższej wersji jednośladu – Maxxis Assegai.

 

Rower Dartmoor Rocbird Enduro Evo możesz kupić w sklepie Rowertour.com.

 

 

 


 

Rower MTB Dartmoor Rocbird Trail Pro turkusowy

Rocbird Trail Pro

Rower Dartmoor Rocbird Trail Pro to z kolei najwyższy dostępny w asortymencie firmy egzemplarz dopasowany bardziej do jazdy trailowej. Marka kompletując części wykorzystane do stworzenia tego jednośladu, wybrała w większości te, które znajdziemy w Rocbird Enduro Pro. W związku z powyższym mamy tutaj ten sam wysokiej klasy 12-biegowy układ napędowy z grupy osprzętowej Shimano SLX, a także mocne hamulce tarczowe hydrauliczne Shimano SLX M7120.

 

Z kolei to, co odróżnia Rocbird Trail Pro od Enduro Pro, to przede wszystkim zawieszenie. W tym wariancie znalazł się amortyzator przedni Fox 36 Performnce Elite 29" i damper Fox Float X Performance Elite o nieco niższych skokach w porównaniu do Enduro, wynoszących odpowiednio: 150 i 140 mm. Ponadto Dartmoor umieścił w zestawie inne opony – zwijane Maxxis Dissector (z przodu) i Maxxis Aggressor (z tyłu).

 

Rower Dartmoor Rocbird Trail Pro możesz kupić w sklepie Rowertour.com.

 

 

 


 

Rower MTB Dartmoor Rocbird Trail Evo czerwony

Rocbird Trail Evo

Analogicznie do wariantów Enduro, Rocbird Trail Evo będzie świetnym wyborem, jeśli poszukujesz nieco tańszego odpowiednika wersji Trail Pro – niższa cena kosztem mniej zaawansowanych komponentów.

 

Większość osprzętu, który znajdziemy w tym modelu, jest identyczny, co ten znany z Rocbird Enduro Evo. Mowa tu przede wszystkim o napędzie w układzie 1x11 dostarczonym przez japońskie Shimano i należącym do rodziny produktowej SLX. Prócz tego, dostrzeżemy ten sam, wysokiej jakości hydrauliczny hamulec tarczowy Magura MT Thirty.

 

Zawieszenie w Rocbird Trail Evo stworzyła renomowana amerykańska marka Rock Shox. Z przodu umieszczono amortyzator Rock Shox Lyrik Select Charger RC 29", a z tyłu Rock Shox Deluxe Select R. Na kołach osadzono te same przyczepne opony co w przypadku droższej wersji Trail – Maxxis Dissector (z przodu) i Maxxis Aggressor (z tyłu).

 

Rower Dartmoor Rocbird Trail Evo możesz kupić w sklepie Rowertour.com.

 

 

 


 

Rocbird Junior

Kolekcja Rocbird byłaby niekompletna, gdyby polski producent nie zdecydował się uzupełnić jej także o warianty dedykowane młodszym użytkownikom. Dlatego w ofercie marki znalazły się także rowery Dartmoor Rocbird Junior (również należące do typu mullet) – w dwóch wariantach rozmiarowych: S (26/24-cale) i M (27,5/26-cali).

 

Warto zauważyć, że modele w serii młodzieżowej nie różnią się tylko wielkością ramy, ale częściowo także zastosowanym osprzętem. „M-ka” dysponuje napędem Shimano Deore w konfiguracji 1x11, podczas gdy „S-ka” – Microshift Advent 1x9. Dodatkowo mniejszy model, typowo juniorski, ma skok wynoszący 130/130 mm (X-Fusion RC32 / X-Fusion O2 Pro R), a większy – 160/160 mm (X-Fusion Sweep Boost RC / X-Fusion O2 Pro R) i zgodnie z rozmiarówką powinien sprawdzić się nawet w przypadku użytkowników o wzroście 160 cm, więc w pewnym zakresie Dartmoor Rocbird Junior „M” można potraktować jako model, który sprawdzi się też, jako jednoślad dobry dla niskich dorosłych.

 

 

 

 

 

 

Dostępność ram Rocbird

Ciekawostką, szczególnie atrakcyjną dla mechaników rowerowych hobbystów, jest to, że ramę Dartmoor Rocbird można nabyć także osobno, jako oddzielny komponent, solidną podstawę do skompletowania własnego jednośladu marzeń.

 

Warto doceniać taki ruch ze strony polskiej marki, ponieważ rynek samych ram rowerowych obecnie jest bardzo ograniczony, bo niewielu cyklistów decyduje się całkowicie od podstaw składać swoje dwa kółka. Rowerzyści rezygnują z projektowania i kompletowania jednośladu nie tylko z powodu wygody, ale wielokrotnie również opłacalności. Kiedy ramy już pojawiają się w ofertach producentów, to okazuje się, że ich cena jest nierynkowa.

 

W przypadku ramy Dartmoor Rocbird jest jednak inaczej. Kwota, którą potrzeba na nią wydać, jest bardzo kusząca, a mając trochę cierpliwości oraz żyłki do wyszukiwania atrakcyjnych okazji cenowych – można na bazie ramy rowerowej Dartmoor zbudować własny, unikatowy jednoślad o wymarzonej specyfikacji, który w ostatecznym rachunku okaże się do tego tańszy niż model seryjny!

 

 

Marka Dartmoor – Polska górą!

Dartmoor jest polską marką, która pokazała, że w Kraju nad Wisłą można robić przełomowe projekty, które niczym nie ustępują tym bardziej znanych marek. Firma zaczęła od produkcji części, by następnie zacząć tworzyć wysokiej jakości autorskie rowery street / dirt (międzynarodowe uznanie przyniosła im rama Two6Player), a obecnie należeć do jednych z najszybciej rozwijających się marek w segmencie rowerów do ekstremalnej jazdy terenowej.

 

 

 

 

 

Kolekcja Rocbird – w 2024 wznieś się jeszcze wyżej!

Marka Dartmoor przygotowała na 2024 r. naprawdę sporą rewolucję w swoim katalogu. Zastąpienie dwóch serii jedną nową oraz postawienie wszystkiego na jedną kartę pt. mullet to naprawdę odważna decyzja, co jednak najważniejsze – bardzo atrakcyjna dla kolarzy górskich! Widać, że polska firma szybko reaguje na trendy, dzięki czemu zwolennicy produktów jej autorstwa mogą liczyć, że znajdą w asortymencie Dartmoor zawsze najświeższe rozwiązania technologiczne.

 

Warto także jeszcze raz przypomnieć, że pomimo wysokiej specjalizacji serii Rocbird – wciąż pozostaje ona doskonałym wyborem do po prostu zabawy na szlaku, a przy tym bardzo atrakcyjnym cenowo, co stanowi jej dodatkowy atut. Zachęcamy do przekonania się o tym samemu i poznania naszej pełnej oferty rowerów Rocbird Enduro i Trail.

Powiązane artykuły

zamknij [x]