Opony bezdętkowe (Tubeless Ready) - co powinieneś o nich wiedzieć?

Jeszcze nie tak dawno nie byliśmy świadomi, jak daleko zalety systemu Tubeless wkroczą w nasze życie. Opony bezdętkowe stały się integralną częścią rowerowego organizmu. Ich popularność wzrosła na tyle, by znacząco zmniejszyć ceny i uwypuklić zalety systemu bezdętkowego. Zwłaszcza że w niektórych stylach opony bezdętkowe rower uczyniły na nowo bardzo atrakcyjnym. Gwałtowny rozwój stał się rzeczywistością na naszych oczach - dziś spotkanie jednośladów w których działa opona Tubeless, nie jest niczym wyjątkowym.

 

 

Co warto wiedzieć o oponach bezdętkowych tubeless

 

 

Poniższy artykuł przybliży Wam zagadnienia związane z oponami bezdętkowymi. Poznacie zalety i wady jakie posiada system Tubeless, oraz rozwiejemy obawy związane z jego funkcjonowaniem. Podpowiemy też jakich technik używać w przypadku przebicia opony bezdętkowej. Na rynku jest spory wachlarz doskonałych narzędzi pozwalających zrobić to dobrze i bezstresowo. Zapraszamy zatem do lektury.

 

 

 

Co to są opony bezdętkowe?

Krótka definicja - są to opony bez dętki w środku.

 

Jest to jednak duże uproszczenie - opona bezdętkowa to ogumienie, które wzorem samochodowego i motocyklowego, tworzy balon powietrzny wraz z odpowiednio ukształtowaną obręczą, stając się z nią zintegrowaną, szczelną całością.

Obręcze są specjalne - pozwalają na umieszczenie opony głębiej niż w przypadku normalnej obręczy. Obręcz okleja się też opaską, aby uniemożliwić ucieczkę powietrza przez otwory na nyple (chyba że obręcz ich nie posiada). Głębsze ułożenie opony, jak też lepsza jakość jej wykonania to gwarancja szczelności i wytrzymałości. Opona Tubeless ma zazwyczaj lepszą mieszankę gumy, we wnętrzu warstwę butylu, a oplot jest mocniejszy niż w przypadku zwykłego ogumienia - tworzy to bardzo mocne, wytrzymałe i trwałe połączenie.

 

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o, systemie bezdętkowym w rowerze szosowym to sprawdź ten artykuł!

 

 

Ponieważ w środku nie ma dętki, wentyl montowany jest bezpośrednio do obręczy a powietrze pompowane jest bezpośrednio do wnętrza opony. Całość uszczelnia się uszczelniaczem chemicznym w postaci mleczka - to najpopularniejsze rozwiązanie, które zapobiega problemom. Dodatkowo uszczelnia i jednocześnie niweluje małe uszkodzenia. W porównaniu z oponą dętkową na pewno zyskuje jakość jazdy - opona Tubeless często obchodzi się mniejszą ilością powietrza, a połączenie dętka - opona nie generuje oporu. Powierzchnia opony jest lepiej wykorzystana a komfort jazdy wyraźnie zwiększony.

 

Oznaczenia opon bezdętkowych

Kiedy opony bezdętkowe do roweru pojawiły się na rynku, nie było ujednoliconego systemu oznaczeń poza tymi które już istniały. Oczywiście wymiary jakie ma opona bezdętkowa w rowerze są generalnie takie same jak normalnych opon. Firmy wprowadzające to ogumienie na rynek zastosowały więc własne oznaczenia. Opona Tubeless Ready czy Tubeless Easy jest więc ogumieniem przystosowanym do pracy bez dętki. Oba oznaczenia (TLR i TLE - Tubeless Ready i Tubeless Easy) wprowadziła na rynku firma Schwalbe.

Inne firmy także mają swoje oznaczenia ogumienia bezdętkowego. Continental stosuje skrót TR, a Maxxis i Hutchinson - UST.

 

 

Dowiedz się więcej o oznaczeniach na oponach rowerowych sprawdzając ten artykuł!

 

 

Opony bezdętkowe w rowerze górskim

 

Jak uszczelnić oponę bezdętkową?

To najczęstsze z pierwszych pytań które się pojawiają przy pierwszym zakupie opony bezdętkowej. Mamy do wyboru użycie uszczelniaczy lub pracę bez nich.

Metoda bez użycia uszczelniacza

Sprawdzi się, jeśli obręcz i opona będą do siebie idealnie dopasowane. Na obręcz nakładamy taśmę uszczelniającą - wystarczająco szeroką, by docisnęły ją brzegi opony. Generalnie już to połączenie powinno dać nam szczelne i trwałe połączenie, niemniej uszczelniacz znacznie poprawi komfort użytkowania i podniesie jakość tego połączenia.

Metoda z uszczelniaczem

Po nałożeniu opaski na obręcz i uważnym założeniu opony zostawiamy miejsce, gdzie opona nie jest założona na obręcz. W tym miejscu wlewamy uszczelniacz - generalnie przyjmuje się, że 80-100 ml płynu wystarczy dla standardowych opon. Jeśli wlejemy więcej - nic się nie dzieje, zwiększy to ilość mleka w oponie i będzie on działać tak samo. Po nalaniu płynu nakładamy oponę na obręcz i obracamy ją w pionie tak aby płyn rozlał się równomiernie po wnętrzu opony.

Pompujemy oponę przez wentyl aż usłyszymy charakterystyczny dźwięk świadczący o dobrym ułożeniu opony. Warto w tym miejscu przed ostatecznym dopompowaniem sprawdzić ułożenie opony na obręczy i dokonać ostatnich korekt. Potem wystarczy dopompować oponę do wartości nominalnej. Gotowe!

 

Wskazówki

  • Obręcz musi być przystosowana do stosowania opon Tubeless. Powierzchnię obręczy należy odtłuścić i oczyścić - im dokładniej, tym lepiej. Opaski powinny być wystarczająco szerokie tak, aby opona swobodnie docisnęła je do obręczy
  • Do zakładania opon i wentyli stosujemy narzędzia z tworzywa - niwelują możliwość uszkodzenia połączeń
  • Mleczko do opon Tubeless należy systematycznie uzupełniać - można to zrobić przez wentyl

 

Co zrobić gdy przebijemy oponę tubeless?

Nieprzebijalne opony rowerowe nie istnieją - niemniej opona Tubeless radzi sobie z uszkodzeniami łatwiej i lepiej. Zazwyczaj o drobnych przebiciach dowiadujemy się dopiero przy wymianie - skuteczna praca uszczelniacza jest na tyle efektywna. Jeśli jednak trafi nam się większe uszkodzenie, nie należy panikować.

Sposoby na tymczasowe naprawienie opony

Nieodzownym elementem wyposażenia przy posiadaniu opon typu Tubeless są dwa elementy. Pierwszy to zestaw naprawczy. Pozwala on na załatanie nawet sporych uszkodzeń - otwory w oponie czopuje się za pomocą kawałka materiału który zasklepia uszkodzenia, uprzednio oczyszczając jego krawędzie. Zestawy tego typu można montować nawet w końcówkach kierownicy, większe posiadają w składzie szczypce, otwornice i łatki oraz mleczko uszczelniające, czasami także nabój CO2 do szybkiego uzupełnienia powietrza w oponie. Z ich pomocą możemy swobodnie dokonać naprawy w trasie.

 

Drugim elementem jest... dętka! Do opon bezdętkowych możemy spokojnie założyć dętkę i za pomocą takiego rozwiązania dojechać do domu, warsztatu lub serwisu rowerowego.

 

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak poradzić sobie z przebitą oponą w rowerze, przeczytaj nasz artykuł!

 

Naprawa opony bezdętkowej w domu

W zaciszu domowego warsztatu naprawa opony Tubeless jest znacznie łatwiejsza i daje dużo większą gwarancję że opona będzie lepiej przygotowana. Stosujemy łatki, kleje i mleczka tak jak w przypadku serwisowania takich opon, mamy jednak dużo większą swobodę względem czasu i miejsca. Po naprawieniu uszkodzenia w oponie warto zmienić opaskę na obręczy aby nadać całości odpowiedniej szczelności, uzupełniamy także oponę o nową warstwę mleczka uszczelniającego. W przypadku dużego uszkodzenia, z którym sobie nie poradzimy, pozostaje odwiedzić serwis, który oceni czy naprawa ogumienia jest opłacalna, czy raczej powinniśmy rozejrzeć się za nowym egzemplarzem opony.

 

 

Opony tubeless to mniejsze ryzyko napraw w terenie

 

Are You Tubeless Ready?

Opona bezdętkowa jest z pewnością rozwiązaniem nowoczesnym. Daje świetny komfort jazdy, wbrew obawom ma doskonałą wytrzymałość nawet na dużych dystansach, wchodzi śmiało nawet w kolarstwo szosowe.

Doskonale przygotowana na przyjęcie dużych obciążeń, samoistnie "lecząca się" z małych przebić opona Tubeless jest z pewnością przyszłością rowerowej pasji. Oczywiście nie jest wolna od wad - wymiana opony w terenie przygodnym jest dużo trudniejsza, a ceny modeli bezdętkowych są na wyższym pułapie niż typowej opony dętkowej o porównywalnej jakości. Niemniej stosowanie ich z pewnością się upowszechni.

 

Stosując się do zaleceń producentów, jeżdżąc w zadanych parametrach użytkowych możemy doświadczyć naprawdę dużego skoku jakościowego, głównie w terenie gdzie zalety opon Tubeless ukazują się w najjaśniejszym świetle. Z pewnością producenci nie pozostaną obojętni na potrzeby rowerowego środowiska - przyszłość opony bezdętkowej to jej nieustanny rozwój i podnoszenie poziomu wykonania. Zachęcamy do poznania jej zalet.

 


Polecane opony bezdętkowe w naszym sklepie

Opona Schwalbe Wicked Will 27.5 Speedgrip SG Bronze

Opona Vittoria Terreno Zero G2.0 700c

Opona zwijana WTB Raddler TCS LFR 120tpi Dual DNA SG2

 

Opona Schwalbe G-One Allround 28 Addix Speedgrip SG TL-E

Opona Schwalbe Jumbo Jim 26 Addix Speedgrip SG SS TL-E

Opona zwijana Continental Kryptotal-Fr Downhill Super Soft 29

Powiązane artykuły

zamknij [x]