Pedały z pomiarem mocy – jak działają i czy warto w nie inwestować?

Dla większości osób jazda na rowerze to przede wszystkim doskonały sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jednak wraz z rosnącą miłością do tzw. dwóch kółek zwykle przychodzi taki moment, że chce się mieć możliwość, aby zdobyć dane, które pozwolą poznać swoją kondycję, potencjał, wyniki. Niezależenie czy cyklista kieruje się czystą ciekawością, czy zechce skoncentrować się na świadomym trenowaniu – w ofercie producentów znajdzie wiele urządzeń do pomiaru różnych parametrów jazdy. Za najbardziej zaawansowane z nich często uważa się pedały z pomiarem mocy, o czym świadczy choćby to, że wykorzystywane są chętnie przez profesjonalnych kolarzy, ścigających się w najbardziej prestiżowych wyścigach. Produkt ten pozwala łatwo uzyskać dokładne, wiarygodne dane – bardzo przydatne przy trenowaniu, dlatego zdecydowaliśmy się przyjrzeć mu bliżej!

 

Korzyści, jakie daje pomiar mocy w pedałach, trudno jest przecenić. Chcesz wiedzieć, ile watów wykręcasz na szosie lub w terenie? Czy warto kupić gadżet tego typu? A może zwyczajnie ciekawi Cię, jak pedały rowerowe z pomiarem mocy działają? Wszystkiego dowiesz się z naszego tekstu!

 

 

Pedały z pomiarem mocy – jak działają i czy warto w nie inwestować?

 

 

Najważniejsze informacje

  • Pomiar mocy informuje rowerzystę o wydajności, z jaką ten pedałuje. Pozwala to monitorować swoje postępy i lepiej planować ćwiczenia.
  • Pomiar mocy jest dokładniejszym wskaźnikiem treningowym niż pomiar tętna.
  • Czujnik pomiaru mocy może znajdować się w jednym pedale lub w obu – drugi wariant jest droższy, ale precyzyjniejszy.
  • Można wyróżnić 2 rodzaje pedałów rowerowych z pomiarem mocy – górskie MTB (SPD) i szosowe (SPD-SL).
  • Pedały z pomiarem mocy są podstawowym narzędziem treningowym profesjonalistów, a amatorzy mogą dzięki nim m.in. poprawić technikę jazdy.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 

Do czego wykorzystuje się pomiar mocy w rowerze? Na czym polega pomiar mocy?

W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na drugie z powyższych pytań. Czujnik mierzący moc (nie musi mieścić się w pedałach) jest urządzeniem składającym się w rzeczywistości z wielu tensometrów badających napięcie materiału, powstające na skutek siły wkładanej przez cyklistę w pedałowanie w trakcie jazdy. Uzyskane przez czujnik informacje przekładane są na moc wyrażaną w watach.

 

Dane uzyskiwane poprzez pedały z pomiarem mocy, aby mogły zostać odczytane, muszą zostać przesłane do urządzenia zewnętrznego poprzez Bluetooth lub ANT+. Zwykle jest to komputer rowerowy lub smartwatch, ale kompatybilny będzie również zwykły smartfon wyposażony w aplikację, którą przygotował producent danego czujnika pomiaru mocy do pedałów. Przesłanie przez ANT+ lub Bluetooth informacje są nie tylko odczytywane, ale również magazynowane w pamięci danego urządzenia. Ułatwia to analizowanie wyników, a co za tym idzie, pozytywnie wpływa na trening.

 

 

 

 

Przechodząc do pozostałego pytania zadanego w nagłówku – tak jak wspomnieliśmy we wstępie, wiedza, z jaką mocą wprawia się napęd jednośladu w ruch, jest najistotniejsza dla profesjonalistów, ale mitem jest, że tylko oni powinni się nią zainteresować. Nawet kiedy trening odbywasz tylko dla siebie, hobbystycznie, możesz wykorzystywać pedały z pomiarem mocy w celu optymalizacji sesji, dostosowania prędkości i tempa jazdy, co m.in. pomaga uniknąć kontuzji oraz skuteczniej zwiększać swoje umiejętności kolarskie, szczególnie technikę pedałowania. Ponadto za sprawą pomiaru mocy do pedałów można zidentyfikować brak równowagi siły mięśniowej pomiędzy prawą a lewą nogą lub ewentualne niepoprawności w przyjmowanej za kierownicą pozycji.

 

 

question

Czy wiesz, że…

W historii kolarstwa mierzenie mocy nie jest wcale czymś nowym. Pierwsze próby miały miejsce już w latach 80. XX w. Za pioniera w tej dziedzinie uznaje się Ulricha Schoberera, stworzone przez niego urządzenia tego typu kosztowały 10 tys. dolarów! Na szerszą skalę stosowanie pomiaru zaczęło się jednak nieco później, bo w latach 90. Początkowo mierniki lokalizowany był przy pająku prawego ramienia korby.

 

Jak działają pedały z pomiarem mocy?

Pedały z pomiarem mocy działają w podobny sposób, jak inne czujniki tego typu, których ogólną zasadę funkcjonowania opisaliśmy w poprzedniej części artykułu. Aby nieco bardziej zagłębić się w to, skąd tak naprawdę urządzenie czerpie dane, musimy odwołać się do podstawowych zasad fizyki. Ściśle rzecz ujmując – moc jest jednostką określającą pracę (iloczyn siły i przemieszczenia) wykonaną w jednostce czasu. W kolarskiej praktyce definicja ta przełoży się na wysiłki kolarza przeniesione w trakcie jazdy na napęd jednośladu.

 

Zebrane dane muszą zostać przekształcone w sygnał elektryczny przekazywany procesorowi, on dopiero tworzy z niego pomiar mocy wyrażony w watach, a całość wysyłana jest do sparowanego urządzenia (jednego z tych, o których wspominaliśmy wcześniej). Z kolei ono na bieżąco informuje rowerzystę o generowanej przez niego mocy. Proste, prawda? Warto dodać, że w przypadku pedałów z pomiarem mocy czujniki zwykle monitorują również inne istotne parametry jazdy – najczęściej mają wbudowany czujnik kadencji.

 

Analizują sposób, w jaki działają pedały z pomiarem mocy, należy zauważyć, że w ofertach różnych marek znajdują się warianty, gdzie czujnik mieści się w obu lub tylko w jednym pedale. W przypadku pierwszego wariantu dokładność będzie znacznie większa, a także możliwe jest zbadanie, jak pedałujesz jedną i drugą nogą. Przy mierniku umieszczonym w pojedynczym pedale urządzenie uśrednia wynik, stąd mniejsza precyzja, ale za to tego typu model powinny rozważyć osoby, które interesuje najniższa cena za pedały z pomiarem mocy.

 

 

question

Dlaczego pomiar mocy jest lepszy niż pomiar tętna?

Najkrócej rzecz ujmując, w porównaniu do pulsometru pedały z pomiarem mocy są znacznie dokładniejsze. Wartość tętna jest zależna od wielu pobocznych czynników, na które cyklista nie ma wpływu (m.in. temperatury czy wilgotności), a do tego nie maleje lub rośnie natychmiastowo – organizm reaguje na bodziec z kilkusekundowym opóźnieniem, co jest szczególnie zauważalne przy treningach interwałowych.

 

 

Pedały z pomiarem mocy mogą przydać się na treningu kolarskim

 

Rodzaje pedałów rowerowych z pomiarem mocy

Pedały z miernikiem mocy są tylko jednym typem czujników o takim przeznaczeniu. Na rynku można znaleźć także czujniki montowane na korbie, w piaście lub na pałąku korby. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale to właśnie pomiar mocy w pedałach jest najwszechstronniejszy i najdokładniejszy. Wyjątkowa precyzja dotyczy szczególnie modeli mających mierniki w obu pedałach. Z kolei uniwersalność widoczna jest w prostocie montażu. Pedały z pomiarem mocy, niezależnie od ich rodzaju, instaluje się na jednośladzie w taki sam sposób, jak standardowe warianty. Co więcej, oferują one łatwe przenoszenie pomiędzy rowerami – to szczególnie ważne dla kolarzy uprawiających np. zarówno jazdę MTB, jak i szosową, i niechcących inwestować w dwa osobne czujnik. Wystarczy zdemontować pedały z jednego roweru, a potem zainstalować na kolejnym.

 

Pomimo uniwersalności, producenci optymalizują czujniki pod konkretne style jazdy – zwykle wyróżnia się pedały SPD-SL z pomiarem mocy (do jazdy na rowerze szosowym) oraz pedały SPD z pomiarem mocy (do jazdy na rowerze MTB).

Pedały SPD-SL z pomiarem mocy

Pedały SPD-SL z pomiarem mocy są znacznie częściej nabywane przez rowerzystów niż ich krewniak przeznaczony do jazdy terenowej – prawdopodobnie dlatego, że to kolarstwo szosowe należy do najpopularniejszych, a zarazem najbardziej sprofesjonalizowanych gałęzi branży rowerowej. Zgodnie z nazwą charakteryzują się one przede wszystkim systemem wpięcia typowym dla kolarzówek – głównie stworzonym przez Shimano – SPD-SL, choć nie jest to wymóg konieczny.

 

Najbardziej cenione przez kolarzy warianty to serie Garmin Rally RS (ewentualnie mniej popularny Garmin Rally RK do systemu Look Keo) oraz Favero Assioma. Warto zauważyć też ciekawą propozycję szosowych pedałów rowerowych z pomiarem mocy Wahoo PowrLink. Firma dostosowała miernik używany w trenażerze Kickr do wymogów jazdy na tradycyjnym jednośladzie. Co bardzo ważne, pedały z pomiarem mocy Wahoo nie korzystają z systemu bloków SPD-SL, a Speedplay.

Pedały MTB z pomiarem mocy

Z kolei pedały MTB z pomiarem mocy zwykle wyróżniają się typowym dla jazdy górskiej zapięciem typu SPD (również wprowadzonym na rynek przez japońskie Shimano). Oprócz tej oczywistej różnicy, szukając modelów przeznaczonych do MTB warto sprawdzić, czy interesujące Cię pedały, które mają możliwość mierzenia mocy niezależnie od swojego ułożenia oraz, czy są w stanie rozróżniać, czy poruszasz się w pozycji stojącej, czy siedzącej, gdyż podczas przemierzania wymagających górskich szlaków ruchy rowerzysty są znacznie dynamiczniejsze i mniej przewidywalne niż w przypadku jazdy szosowej.

 

Cechą pedałów MTB z miernikiem mocy, której również warto się przyjrzeć, jeśli masz w planach cięższe trasy terenowe, jest wodoodporność. Wysoka szczelność sprawi, że nawet najcięższe błoto nie zakłóci pomiarów. Dobrymi przykładami cenionych pedałów MTB z miernikiem mocy są Garmin Rally XC oraz Favero Assioma PRO MX.

 

 

 

 

Pedały z pomiarem mocy w rowerze szosowym

 

Czy warto kupić pomiar mocy?

Zależne jest to przede wszystkim od Twojego poziom zaawansowania; założonych celów; jak istotne jest dla Ciebie monitorowanie wszystkich parametrów jazdy rowerowej oraz możliwości finansowych, ponieważ koszt nabycia najpopularniejszych pedałów z pomiarem mocy to kilka tysięcy złotych, więc niemało.

 

Dla osób jeżdżących czysto rekreacyjnie pomiar mocy w pedałach będzie tylko drogim, zbędnym gadżetem. Z kolei, jeśli przygotowujesz się do zawodów i chcesz osiągać coraz lepsze wyniki – będzie on najrzetelniejszym sposobem na przebadanie swoich możliwości i planowanie treningów, a co za tym idzie – zakupem absolutnie wartym swojej ceny.

 

A co z osobami, które trenują amatorsko albo po prostu zależy im na ciągłym udoskonalaniu się, ale nie marzą o podiach? Na pewno miernik mocy nie jest w takim wypadku niezbędny. Uważamy, że na wczesnym etapie rowerowej przygody wystarczy trening z pulsometrem, a dopiero z czasem warto zamienić go na pedały z pomiarem mocy. Ich największą zaletą w przypadku rowerzystów trenujących amatorsko jest optymalizacja wydajności treningu. Daje możliwość precyzyjnego kontrolowania intensywności sesji, co przekłada się na skuteczniejsze realizowanie zadań treningowych, a to z kolei na oszczędność czasu, którego wielu osobom często najbardziej brakuje.

 

 

info

Chciałbyś zacząć regularne treningi kolarskie, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Sprawdź, jaki jest najlepszy trening rowerowy dla początkujących!

 

Pedały z miernikiem mocy to nie dżin z butelki

Niezależnie od tego, jak precyzyjnym urządzeniem są pedały z pomiarem mocy – musisz wiedzieć, że samo wyposażenie się w nowoczesne czujniki, niestety nie poprawi Twojej techniki jazdy ani wydolności. Pedały rowerowe nie są dżinem skrywającym się w magicznej lampie lub butelce, który spełni wszystkie Twoje życzenia. Nie sprawią, że będziesz mógł uzyskiwać rezultaty bez ćwiczeń, a jedynie pozwolą Ci trenować wydajniej, rozsądniej. Pamiętaj też, że aby wyciągnąć dobre wnioski z danych dostarczanych przez miernik, przyda się zdobycie wiedzy teoretycznej, zrozumienie czym jest VO2Max oraz inne podstawowe pojęcia treningowe. Zawsze warto poświęcić czas na edukację!

Powiązane artykuły

zamknij [x]