Planowanie trasy rowerowej krok po kroku do sukcesu

Jeśli planujemy dalszą wycieczkę jednośladem, najprawdopodobniej konieczne będzie uprzednie zaplanowanie trasy rowerowej. Niezadbanie o to może przysporzyć nam wielu trudności – wydłużyć niepotrzebnie drogę, zmniejszyć komfort jazdy, a w najgorszym wypadku doprowadzić do sytuacji, w której niektóre odcinki okażą się całkowicie nieprzejezdne. By tego uniknąć, doradzamy, o czym należy zawsze pamiętać. Jak wyznaczanie trasy rowerowej sobie ułatwić? Co zrobić, aby się nie zgubić? Która aplikacja do planowania trasy może okazać się przydatna? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!

 

 

Planowanie trasy rowerowej krok po kroku

 

 

 


Jak planować trasy rowerowe?

Może niektórych zadziwimy, ale jeśli chcesz wyznaczyć optymalną trasę rowerową… powinieneś zacząć od czegoś zupełnie innego! Martwią Cię możliwe trudności trasy, na które możesz natrafić? Pamiętaj, że najważniejszy jest wybór roweru, którym będziesz się przemieszczać! To absolutna podstawa, determinująca wszystkie późniejsze działania!

 

Jeżeli na twoim wyposażeniu znajduje się rower szosowy – koniecznie będzie wyznaczenie trasy rowerowej w taki sposób, aby prowadziła ona przez twarde nawierzchnie, umożliwiające komfortowe i niemęczące przemieszczanie się. Jednoślady należące do tej grupy są zdecydowanie najmniej elastycznymi, dlatego cykliści rzadko decydują się brać je w dalszą podróż. Do uzyskania pełnego komfortu niezbędna jest stricte trasa szosowa.

 

Z kolei, jeśli wybierzesz jednoślad MTB brak szlaków rowerowych czy typy dróg, które napotkasz, będą dla Ciebie o wiele mniej istotne. Jazda rowerem górskim ma zupełnie inną charakterystykę – znacznie lepiej dostosowaną do pokonywania trudności terenowych. Rowery MTB na trasy są najbardziej uniwersalne i chętnie wybierane. Czy to jednak znaczy, że zawsze stanowią najlepszy wybór? Absolutnie nie! Sądzisz, że jazda rowerem górskim kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów po asfaltowej drodze należy do najprzyjemniejszych? Gwarantujemy, że tak nie jest!

 

 

Sprawdź również nasz inny artykuł: Aplikacja na rower - wybieramy najlepszą

 

 

W trasach świetnie radzą sobie także rowery trekkingowe i gravele. Umożliwiają one zajęcie wygodnej pozycji, a większe i szersze opony sprawnie uporają się z nawet wymagającymi przeszkodami. Nie najgorszym wyborem będą również rowery crossowe, jednak decydując się na jednoślad tego typu, trzeba szczególnie uważać na odcinki leśne.

 

Jeżeli przypuszczasz, że na drodze czeka Cię brud i wilgoć – warto wyposażyć się w błotniki rowerowe, które skutecznie podniosą komfort jazdy w takich warunkach.

 

Niezależnie od ostatecznie wybranego wariantu jednośladu, chcąc wyznaczyć optymalną trasę rowerową, zalecamy omijanie ścieżek prowadzących po piasku. Ich eksploracja nawet z rowerem MTB zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych (jedyny wyjątek stanowi tzw. fat bike, ale to temat na inny artykuł).

 

Jak wyznaczyć optymalną trasę rowerową?

Teoretycznie mamy kilka możliwości na wyznaczanie trasy rowerowej. Możemy po prostu przejrzeć układ dróg i mniej więcej zapamiętać w którym miejscu, gdzie powinniśmy się kierować – jest to oczywiście najbardziej zawodny sposób, opierający się w całości na naszej pamięci, który może sprawdzić się tylko przy krótkich dystansach (chociaż spontaniczność i odkrywanie trasy na bieżąco też ma swoje zalety!).

 

 

Przed cyfryzacją do planowania trasy rowerowej wykorzystywano mapy turystyczne. Dzisiaj tę metodę należy jednak traktować raczej jako ciekawostkę lub ewentualnie wyzwanie dla zapaleńców, którzy czerpią przyjemność z posługiwania się analogowymi narzędziami i po prostu samo fizyczne rysowanie trasy rowerowej sprawia im przyjemność. Decydując się na takie oldschoolowe rozwiązanie, trzeba tylko pamiętać, że np. mapa wydrukowana kilka lat temu może nie być w stu procentach aktualna, trzeba być więc gotowym na ewentualne niespodzianki na trasie. Ponadto większość map nie poinformuje nas jaki rodzaj nawierzchni pokrywa dany odcinek, co jak wspomnieliśmy wcześniej, jest bardzo ważne. Jeśli jednak już się zdecydujecie na tę opcję, warto również na trasę zaopatrzyć się w mapnik rowerowy.

Nawigacja rowerowa Lezyne Super Pro GPS

Nawigacja rowerowa Lezyne Super Pro GPS

 

 

 

 

Jakie są więc najlepsze narzędzia do tworzenia tras rowerowych obecnie? Oczywiście dedykowane do tego celu aplikacje, z których możemy korzystać na komputerze, a także podczas samej podróży na smartfonie czy tablecie. Przy ich pomocy możemy wyznaczyć optymalną trasę rowerową z niespotykaną wcześniej dokładnością. Ponadto większość programów to znacznie więcej niż tylko planery podróży. Tego typu aplikacje rowerowe pozwalają na sprawdzenie trudności danych odcinków, rodzaju nawierzchni, a nawet przewidywanej pogody!

 

Gdzie można zaplanować trasę rowerową? Najlepsze aplikacje rowerowe

Ze względu na archaiczność lub nieskuteczność innych technik wybierania optymalnych szlaków nie będziemy tracić na nie czasu, a skoncentrujemy się na dedykowanych do tego zadania programach.

 

Sprawdziliśmy najchętniej wybierane wirtualne narzędzia do planowania tras rowerowych i przedstawiamy, co oferują poszczególne aplikacje mobilne i desktopowe!

Aplikacja do planowania trasy – OSM (Open Street Map)

Zacznijmy od niezwykle ciekawego projektu, który nie należy do żadnego z branżowych gigantów, a tworzony i rozbudowany jest nieustannie przez samych użytkowników. OSM powstał z inicjatywy Brytyjczyka Steve’a Coasta, a inspiracją dla mężczyzny była Wikipedia, co tłumaczy sposób funkcjonowania oprogramowania. Open Street Map to znacznie więcej niż planer tras rowerowych. Społeczności skoncentrowanej wokół tego projektu przyświeca cel stworzenia pełnej mapy kuli ziemskiej.

 

Rysowanie trasy rowerowej w OSM jest proste i bez przeszkód można zrobić to z poziomu telefonu komórkowego – wystarczy wyznaczyć start, metę oraz interesujące nas punkty na szlaku. Dużym atutem narzędzia jest również to, że OSM może dawać nam instrukcje głosowe (także po polsku), co stanowi spore ułatwienie w czasie podróży.

 

Jakie ma wady ta aplikacja? Na minus przemawia przede wszystkim interfejs. Jest on mało intuicyjni i nieatrakcyjny wizualnie oraz po prostu słabo dostosowany do współczesnych standardów.

 

 

Planowanie trasy rowerowej z aplikacjami na telefon i komputer

 

Rowerowa aplikacja Naviki

Popularnym wyborem wśród rowerzystów jest także darmowa aplikacja (w wersji podstawowej) Naviki pierwotnie opracowana na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Münster. Program oferuje planowanie tras na całym świecie, a co więcej bardzo stawia na indywidualne potrzeby cyklistów. Za pośrednictwem Naviki można m.in. określić charakter, jaki ma nasza trasa rowerowa (np. codzienna, rekreacyjna czy dostosowana do możliwości roweru elektrycznego).

 

Użytkownicy aplikacji rowerowej Naviki doceniają także łatwość, z jaką włącza się dokumentowanie trasy – wystarczy jedno kliknięcie! Zapisane wycieczki można kolekcjonować, a także dzielić się z nimi ze znajomymi.

 

Wartym wspomnienia atutem Naviki, który docenią przede wszystkim miłośnicy wybierania tras oddalonych od cywilizacji, jest opcja wcześniejszego ściągnięcia mapy rowerowej na telefon, dzięki czemu możliwa jest nawigacja offline, bez konieczności stałego połączenia z Internetem.

Wybór trasy z AllTrails

Kolejny program do planowania tras rowerowych na naszej liście to AllTrails. Narzędzie na tle konkurencji wyróżnia się już na pierwszy rzut oka przejrzystością, a dzięki temu, łatwością w użytkowaniu. Niestety, co warto od razu zaznaczyć – do korzystania z niej niezbędna jest rejestracja w serwisie AllTrails.

 

Aplikacja ma bardzo rozbudową sieć tras rowerowych gotowych do wybrania, co spodoba się użytkownikom zorientowanym na korzystanie ze sprawdzonych dróg, gdyż ich zadanie zostało w tym przypadku maksymalnie ułatwione. A co, jeśli interesuje nas samodzielne rysowanie trasy rowerowej? W takim przypadku AllTrails prosi nas o wybór jej specyfiki (np. trasa trekkingowa, MTB itd.), będzie to determinowało rodzaj najlepszych ścieżek proponowanych nam w następnym kroku przez aplikację AllTrails. Jest to pomocne, niestety nie zawsze działa perfekcyjnie.

 

Ciekawą funkcją programu jest także możliwość podejrzenia aktywności kolarskiej innych użytkowników AllTrails (za pośrednictwem opcji Explore).

 

 

Inne przydatne aplikacje rowerowe w trasie: Epic Ride Weather

Martwisz się, że podczas dłuższej trasy zaskoczy Cię deszcz? Pomocna okaże się aplikacja Epic Ride Weather. Po wprowadzeniu podstawowych danych określa ona prognozę pogody na czas całej wycieczki, a dodatkowo Epic Ride Weather poinformuje Cię o sile i kierunku wiatru!

 

Rysowanie trasy rowerowej z Locus Map

Wielu użytkowników chwali sobie również czeski Locus Map. Najczęściej wymienianym atutem programu jest dokładność i różnorodność zamieszczanych tam map – większy wybór jest zawsze na plus, a także sprawia, że łatwiej znaleźć taki wariant, który dobrze pasuje do naszych preferencji.

 

Podobnie jak w przypadku Naviki, Locus Map działa w trybie offline, więc nie musimy martwić się tym, że znajdziemy się w miejscu bez dostępu do sieci internetowej. Ślad trasy, którą przebyliśmy, możemy zapisać i podzielić się z nim ze społecznością na podobnej zasadzie jak w innych aplikacjach. Bardzo oryginalnym rozwiązaniem jest jednak możliwość udostępnienia w czasie rzeczywistym swojej aktualnej geolokalizacji znajomemu, co może przydać się także w różnego rodzaju sytuacjach kryzysowych.

 

Jeżeli chcesz korzystać z aplikacji na telefonie – niestety jest to możliwe tylko dla posiadaczy urządzeń z systemem Android, właściciele sprzętu od Apple muszę obejść się smakiem.

Aplikacja na rower Mapy.cz

Następną cenioną aplikacją od naszych południowych sąsiadów Czechów (zresztą często porównywaną do Locus Map) jest Mapy.cz. Oferuje ona dokładne mapy, które co bardzo ważne zawierają zaznaczone informacje o trasie m.in. ważne elementy infrastruktury drogowej, jak przystanki autobusowe, co może okazać się bardzo cenne w przypadku niespodziewanych sytuacji w czasie podróży.

 

Kiedy chcemy samodzielnie ustalić trasę rowerową, możemy zaznaczyć: przeznaczoną dla szosówek lub modeli MTB (wybór jest więc skromniejszy w porównaniu do AllTrails czy Naviki). Mapa rowerowa jest bardzo prosta w obsłudze, być może nawet najłatwiejsza ze wszystkich propozycji przedstawionych w naszym tekście i pozwala na działanie w trybie offline, ale niestety nie udostępnia swobodnego rysowania ścieżek.

 

Przydatny detal zaimplementowany w Mapy.cz to funkcja sprawdzania pogody, dzięki czemu z poziomu aplikacji można uzyskać informacje, na jakie warunki powinniśmy się przygotować.

 

 

Odpowiednio zaplanowana trasa rowerowa daje więcej przyjemności i satysfakcji

 

Zaplanuj trasę w Komoot

Nie ma co ukrywać, że Komoot to świetna aplikacja rowerowa, często wymieniana jako najlepsza dostępna na rynku. Program oferuje bardzo dużo możliwości m.in. definiowanie rodzaju roweru oraz rozbudowaną analizę nawierzchni każdego z odcinków szlaku.

 

Co więcej, Komoot to nie tylko aplikacja do wyznaczania tras rowerowych, ale może zostać wykorzystana np. podczas biegania, pieszych wycieczek czy wędrówek górskich i sprawdza się w tym bardzo dobrze, co czyni z niej niesamowicie wielofunkcyjne i użyteczne narzędzie. Szeroki zakres funkcjonalności przekłada się również na rozbudowaną społeczność mogącą dodawać własne treści. Zapisane wcześniejsze doświadczenia użytkowników Komoot pomogą uchronić Cię przed wyborem nieprzyjemnej trasy albo zwrócą Twoją uwagę, że w danym miejscu jest ciekawy zabytek warty zobaczenia!

 

 

Sprawdź również nasz inny artykuł: Mapa rowerowa na telefon

 

 

Z kolei, jeżeli nie planujesz poznawać wszystkich funkcjonalności aplikacji i interesują Cię już stworzone najciekawsze i najpopularniejsze trasy rowerowe – Komoot ma ich w swojej bazie tysiące, a także proponuje trasy według Twoich zainteresowań i potrzeb, co ułatwia szybkie wybranie najodpowiedniejszej.

 

A jakie są minusy Komoot? Przede wszystkim, jeśli chcemy swobodnie z niego korzystać i mieć dostęp do wszystkich zasobów programu konieczne jest wykupienie dostępu. W wersji darmowej nie można m.in. używać Komoot offline. Dodatkowo wspominany zaawansowany system określania nawierzchni na trasie rowerowej nie zawsze sprawdza się w praktyce, a mocne postawienie na działalność społeczności bywa wadą (jeśli okazuje się, że w naszym regionie nie ma wielu innych użytkowników aplikacji).

Google zawsze Ci pomoże (za darmo)

Na deser pozostawiliśmy Google Maps (Mapy Google), gdyż w zasadzie nie jest to aplikacja na rower, co nie przeszkadza być jej powszechnie wykorzystywanym narzędziem przez cyklistów. W końcu wystarczy wybrać w menu opcję rower i po jednym kliknięciu możemy planować swoją wycieczkę.

 

Google Maps oferuje dość sporą sieć tras rowerowych, jednak nie znajdziesz tam predefiniowanych szlaków, co może być problematyczne, jeżeli interesuje Cię jazda terenowa. Czyni to z Map Google planer przede wszystkim dla użytkowników poruszających się po mieście, gdyż tam proponowane ścieżki są najdokładniejsze. Algorytmy odpowiadające za ustalanie drogi czasami mocno nie radzą sobie w przypadku terenów pozamiejskich.

 

Czy program ma więc same wady? Nic z tych rzeczy! Przede wszystkim mapa rowerowa Google jest całkowicie bezpłatna, a przy tym praktycznie zawsze najaktualniejsza, co nie jest wcale takie oczywiste, gdy popatrzymy na konkurencyjne programy. Co więcej, jeśli nie mamy pewności, jak powinniśmy dalej jechać, możemy zawsze skorzystać z podglądu okolicy – Google Street View, który szybko pozwoli nam rozwiać wszelkie wątpliwości co do aktualnego położenia. Prócz tego, Google Maps są banalnie proste w obsłudze i nie wymagają żadnej nauki, by z nich sprawnie korzystać, zresztą praktycznie każdy robił to już wcześniej!

 

 

Inne przydatne aplikacje rowerowe w trasie: EatMyRide

Propozycja dla osób lubiących intensywniejsze wyprawy i zwracających uwagę na dietę. Po wprowadzeniu informacji o swojej trasie do EatMyRide otrzymujemy prognozowane zapotrzebowanie kaloryczne. To jednak nie koniec – aplikacja ma nawet funkcję przypominania w trakcie jazdy o konieczności przekąszenia czegoś!

 

 

Aplikacje do wyznaczania tras rowerowych – każdy znajdzie coś dla siebie

Przedstawiliśmy naszym zdaniem najciekawsze i najpopularniejsze aplikacje ułatwiające planowanie trasy rowerowej. Listę tę spokojnie rozszerzyć można byłoby o jeszcze kilka (albo i kilkanaście) ciekawych pozycji. Zainteresowanie tematem jest na tyle duże, że każdy bez problemu powinien znaleźć odpowiadający mu planer. Trudno jest wskazać jednoznacznie najlepszy, dlatego zachęcamy do samodzielnego testowania i porównywania (praktycznie wszystkie aplikacje można sprawdzić za darmo). Przy okazji pamiętajmy, że ustalanie trasy rowerowej może być świetną zabawą i naszym zdaniem warto w ten sposób o tym myśleć. A Ty, gdzie planujesz się wybrać na swoim jednośladzie?

 

 

Nawigacja rowerowa Bryton Rider 420E

Nawigacja rowerowa Bryton Rider 420E

 

 

Przedstawiliśmy naszym zdaniem najciekawsze i najpopularniejsze aplikacje ułatwiające planowanie trasy rowerowej. Listę tę spokojnie rozszerzyć można byłoby o jeszcze kilka (albo i kilkanaście) ciekawych pozycji. Zainteresowanie tematem jest na tyle duże, że każdy bez problemu powinien znaleźć odpowiadający mu planer.

 

Trudno jest wskazać jednoznacznie najlepszy, dlatego zachęcamy do samodzielnego testowania i porównywania (praktycznie wszystkie aplikacje można sprawdzić za darmo). Przy okazji pamiętajmy, że ustalanie trasy rowerowej może być świetną zabawą i naszym zdaniem warto w ten sposób o tym myśleć. A Ty, gdzie planujesz się wybrać na swoim jednośladzie?

Powiązane artykuły

zamknij [x]