Popularyzacja rowerów elektrycznych sprawia, że cykliści zainteresowani e-bike’ami mają do wyboru coraz więcej komponentów do swoich jednośladów – w tym tych najważniejszych części, czyli jednostek napędowych. Natłok możliwości może powodować zagubienie. Co wybrać? Jaki silnik do rowerów elektrycznych będzie najlepszy? Wszystko zależy od Twojego stylu jazdy, uprawianej dyscypliny, a ostatecznie także zasobności portfela. W pierwszej kolejności na pewno warto zapoznać się z ofertami renomowanych marek, a taką zdecydowanie jest niemiecki producent silników rowerowych Bosch. W niniejszym artykule przedstawimy i omówimy najważniejsze linie produkcyjne jednostek napędowych Boscha. Czy dzięki temu znajdziesz idealny silnik rowerowy dla siebie? Mamy nadzieję!
- Modele silników rowerowych elektrycznych Bosch eBike Systems należą do jednych z najpopularniejszych i cieszących się najlepszymi opiniami jednostek napędowych do e-bike’ów na świecie.
- Pierwszy silnik do rowerów Boscha ujrzał światło dzienne w 2010 r. Od tego czasu niemiecka firma stworzyła wiele nowszych systemów, których projekty nieustannie ulepsza.
- Najnowsze rowery elektryczne z silnikiem Boscha korzystają z jednostek z serii: Active, Active Plus, Cargo, Performance, Performance Speed, Performance SX, Performance CX lub Performance CX Race.
- Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.
Co znajdziesz w tym artykule:
Dlaczego warto postawić na jednostki napędowe Bosch?
Rzeczywiście można zadać sobie pytanie – dlaczego akurat silnik elektryczny do roweru Boscha warto kupić? Uważamy, że tego typu wątpliwości są wskazane i chociaż wiele przemawia za wyborem jednostek napędowych Boscha, trzeba pamiętać, że nie jest to jedyna godna uwagi marka na rynku. Cenione przez cyklistów na całym świecie są także silniki do rowerów elektrycznych Shimano, Yamaha czy nawet jednostki napędowe mniej popularnych firm, jak Fazua czy Mahle. Nie istnieje jedna firma, która przypasuje absolutnie wszystkim, ale zdecydowanie silniki Bosch do rowerów elektrycznych mają sporą szansę spełnić pokładane w nich nadzieje – dlatego zdecydowaliśmy się je przybliżyć.
Co przemawia za tym, aby wybrać silnik rowerowy Boscha? Zacząć należałoby od samej historii tej niemieckiej marki, która swój początek ma w 1886 r. Mało kto nie zetknął się z nią, chociażby raz w życiu, ponieważ jest jedną z najpopularniejszych europejskich brandów sprzedających szeroko pojęte wyroby elektrotechniczne. Pierwsze jednostki napędowe Boscha do e-bike’ów pojawiły się na rynku w 2010 r. pod wspólną, stosowaną do dziś nazwą – Bosch eBike Systems. Od tego czasu są nieustannie rozwijane. Warto zauważyć, że rowery elektryczne z silnikami Boscha sprawnie wykorzystują wiedzę zdobytą przez przedsiębiorstwo w innych sektorach działalności, co przekłada się na wiele innowacji oraz wysoką niezawodność.
Nie bez znaczenia w kontekście produkcji silników Bosch do rowerów elektrycznych jest też kultura kolarska charakterystyczna dla Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi mogą pochwalić się jedną z największych w Europie społeczności miłośników dwóch kółek (w szczególności e-bike’ów), a ponadto przepisy dotyczące ruchu drogowego są tam bardzo rygorystyczne. Prawo i wysoka konkurencja wymuszają na przedsiębiorstwach działających w tym kraju (w tym na Boschu) utrzymywania niezwykle wysokich norm produkcyjnych – na korzyść klientów.
Silniki do rowerów elektrycznych – linie poszczególnych jednostek napędowych marki Bosch
Zgodnie z tym, o czym wspomnieliśmy, Bosch eBike Systems montowane są w rowerach elektrycznych już od 2010 r., czyli kiedy ten sektor kolarstwa bardzo daleki był od swojej aktualnej pozycji w świecie jednośladów. Pierwsze silniki do rowerów elektrycznych niemieckiej marki określa się jako Bosch Classic Line i nawet z dzisiejszej perspektywy można uznać, że klasyczny system wspomagania Bosch jest wydajnym rozwiązaniem. Już wtedy automatyczne regulował siłę wsparcia kolarza w zależności od wysiłku wkładanego w pedałowanie. W nieco udoskonalonej formie (jako Bosch Classic+) jednostka napędowa była wykorzystywana w e-bike’ach przez następne kilka lat, po czym zastąpiły ją nowocześniejsze modele.
Obecnie niemiecka firma oferuje rozwiązania przygotowane dla wszystkich najważniejszych typów e-bike’ów. W katalogu marki odnajdziesz silniki do rowerów elektrycznych MTB, trekkingowych, miejskich, gravelowych, a nawet transportowych – rowerów cargo. Niezależnie od przeznaczenia jednośladu oraz tego, jaki jest moment obrotowy silnika Boscha, jednostka korzysta z 3 czujników, które przeszło 1000 razy na sekundę mierzę szybkość cyklisty oraz tempo jego pedałowania. Ponadto niemiecka firma skoncentrowała się tylko na centralnych jednostkach napędowych. Co za tym idzie – montaż silnika Boscha zawsze ma miejsce na środku e-bike’a. Nie są dostępne modele przeznaczone instalowane w piastach tylnych i przednich.
Jakie silniki Bosch do rowerów elektrycznych najczęściej możesz spotkać?
- Bosch Active;
- Bosch Active Plus;
- Bosch Cargo;
- Bosch Performance;
- Bosch Performance Speed;
- Bosch Performance SX;
- Bosch Performance CX;
- Bosch Performance CX Race.
Przybliżmy pokrótce, czym charakteryzują się powyższe jednostki napędowe Boscha.
Active Line
Obecnie podstawowy silnik centralny Boscha to jednostka Active Line. Jest to najtańszy model w katalogu producenta, który został zaprojektowany z myślą o jeździe miejskiej, więc najczęściej spotkasz go zamontowanego w e-bike’ach przeznaczonych do codziennych dojazdów do pracy, szkoły czy na uczelnie, a także (choć znacznie rzadziej) wyposażone są w niego rowery elektryczne trekkingowe Bosch.
Ponieważ niniejsza linia produkcyjna nie jest przeznaczona do wyczynowej jazdy, producent skoncentrował się na tym, aby oferowała ona przede wszystkim komfort użytkowania. Jak to osiągnął? Silnik Bosch Active Line jest przede wszystkim bardzo lekki. Dzięki temu nie obciąża on dodatkowo jednośladu. Ponadto rowery elektryczne z silnikiem Boscha z tej serii wyróżniają się wyjątkowo cichą pracą – jest to generująca najmniejszy hałas linia jednostek napędowych w ofercie niemieckiego producenta.
Maksymalny moment obrotowy silnika elektrycznego wynosi 40 Nm.
Active Line Plus
Napęd elektryczny Bosch Active Line Plus to jak łatwo wywnioskować na bazie samej nazwy – udoskonalona jednostka napędowa Active Line. Podstawowe założenia niemieckich inżynierów pozostały takie same – jest to przede wszystkim silnik elektryczny do dojazdów i rekreacji.
Kiedy powinieneś zdecydować się więc na nowszą wersję? Jeśli interesują Cię również wycieczki poza miasto, Active Line Plus sprawdzi się na nich lepiej niż jego poprzednik. Projektanci z Boscha zwiększyli bowiem moment obrotowy silnika elektrycznego o 10 Nm (do 50 Nm). Co więcej, zdecydowali się zastosować w jednostce specjalną przekładnię, która gwarantuje jeszcze większą trwałość oraz wytrzymałość. Zgodnie z zapewnieniami producenta model jest wyjątkowo odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne i brud, który może pojawić się na trasie pozamiejskiej.
Bosch Active Line Plus działając, generuje tak samo mało hałasu, jak jego starszy wariant.
Cargo Line
Zupełnie inną konstrukcją niż omówione wcześniej jednostki napędowe wyróżniają się modele należące do Bosch Cargo Line. Produkt oznaczony tą nazwą to specjalnie przygotowany silnik elektryczny do roweru cargo (transportowego). Co się z tym wiąże?
E-biki cargo, choć jeszcze mało popularne w Polsce, na zachodzie Europy znajdują coraz więcej miłośników. Jednoślady należące do tej grupy pozwalają na wożenie większych pakunków lub transport ludzi. To specyficzne przeznaczenie e-bike’a sprawia, że potrzebuje on wyjątkowej jednostki napędowej – takiej jak silnik do roweru Bosch Cargo Line! Zapewnia on mocne wsparcie pedałowanie radzące sobie z wyjątkowo dużymi obciążeniami.
Wspaniałym udogodnieniem jest to, że tryby wspomagania Boscha płynnie reagują na aktualne obciążenie roweru cargo, więc niezależnie od tego, czy coś wieziesz, czy nie, silnik przekaże do napędu optymalną ilość energii.
Maksymalny możliwy moment obrotowy, jaki ma silnik rowerowy Bosch Cargo to aż 85 Nm, jednak dzięki przemyślanej konstrukcji nie przegrzewa się i jest energooszczędny.
Performance Line
Silnik Bosch Performance Line to jednostka napędowa przygotowana przede wszystkim z myślą o współpracy z e-bike’ami turystycznymi oraz jednośladami dostosowanymi do bardziej sportowych wypraw trekkingowych. Jednakże dzięki temu, że poziom wspomagania Boscha jest w Performance Line bardzo precyzyjny – silniki do rowerów elektrycznych z tej serii doskonale spisują się także przy codziennej eksploatacji w warunkach miejskich. Czyni to z Performance Line wyjątkowo uniwersalną linię oraz jedną z najczęściej spotykanych w e-bike’ach.
Ogromnym atutem, którym dysponują niniejsze modele silników Boscha, jest wyjątkowo cicha praca. Chociaż nie aż tak bezgłośna, jak w przypadku Active / Active Plus, to wciąż generująca naprawdę niewiele dźwięku.
Ten silnik elektryczny do roweru w zależności od wariantu i zastosowanego systemu może mieć 65 lub aż 75 Nm momentu obrotowego, co w połączeniu ze specjalnymi trybami jazdy (Sport; eMTB Tour; Tour+) pozwala poradzić sobie nawet na leśnych czy górskich ścieżkach.
Performance Line Speed
Napęd elektryczny Bosch Performance Line Speed to rozwinięcie koncepcji omówionej powyżej (klasycznego Performance Line) poprzez przystosowanie silnika do wymagań nieco innych użytkowników. Jest to mocny silnik elektryczny Boscha do tzw. szybkich e-bike’ów, czyli s-pedelców.
Jeżeli wcześniej nie zetknąłeś się z tą nazwą – mianem s-pedelców określa się jednoślady wspomagające pedałowanie do prędkości maksymalnej wynoszącej 45 km/h (zamiast standardowych 25 km/h). Aby możliwe było szybkie przyspieszanie do takich prędkości – moment obrotowy silnika elektrycznego Bosch Performance Line Speed wynosi aż 85 Nm, a jego waga całkowita to tylko niespełna 3 kg!
Niemiecki producent poleca tę linię produktową głównie osobom pokonującym długie trasy i chcącym robić to z jak największą efektownością.
Uwaga! Pamiętaj, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce prawem s-pedelce traktowane są jako motorowery – ze wszystkimi tego konsekwencjami. Z czym się to wiąże, przeczytasz w tekście – Przepisy dotyczące rowerów elektrycznych w Polsce.
Performance Line SX
Performance Line SX to silnik elektryczny do roweru stworzony do sportowej jazdy. Jest on bardzo powszechnie stosowany we wszystkich odmianach jednośladów przeznaczonych do przemierzania różnych tras terenowych. W ofertach największych producentów e-bike’ów bez trudu znajdziesz górskie czy gravelowe rowery elektryczne z silnikiem Boscha przypisanym do tej serii. Co więcej, korzystają z niego także e-biki miejskie z tzw. wyższej półki oraz te o bardziej sportowym charakterze.
Niemiecki producent chwali się, że silnik elektryczny do roweru Performance Line SX przy swojej niesamowitej wydajności jest jednocześnie bardzo lekki (2 kg) oraz kompaktowy (jednostka napędowa dyskretnie chowa się w rowerze), co sprzyja szybkiej jeździe terenowej, a także ułatwia transportowanie e-bike’a.
Jednostka pracuje cicho, mimo że moment obrotowy silnika Bosch Performance Line SX wynosi solidne 55 Nm. Jeżeli lubisz szybko pokonywać szutry albo miejskie uliczki – koniecznie zwróć uwagę na tryb Sprint pozwalający wyzwolić pełną moc silnika.
Performance Line CX
Kolejny na naszej liście silnik elektryczny do roweru to Bosch Performance Line CX, czyli jednostka zaprojektowana dla najbardziej wymagających użytkowników pasjonujących się jazdą e-MTB. Znajdziesz ją często w przygotowanych na najtrudniejsze wyzwania terenowe jednośladach, takich jak rowery enduro czy trail. Bosch Performance Line CX to prawdziwa bestia wśród jednostek napędowych niemieckiej marki. Jej maksymalny moment obrotowy to aż 85 Nm. Taka moc ma widoczny wpływ na przyspieszenie, osiągi oraz przydaje się w czasie pokonywania trudnych podjazdów.
Modele silników Bosch Performance Line CX oferują także specjalne tryby jazdy: Sport, eMTB, Tour i Tour+. Pozwalają one zwiększyć efektywność funkcjonowania e-bike’a z jednostką napędową Boscha w danych warunkach terenowych, a jednocześnie zaoszczędzić energię baterii za sprawą ekonomicznej pracy.
Na szczególną uwagę zasługuje też funkcja Extendend Boost trybu eMTB zwiększająca dynamikę po naciśnięciu pedału. Umożliwia ona manewrowanie w górach czy lesie oraz pokonywanie z niezrównaną skutecznością wybojów takich jak kamienie, korzenie i leżące gałęzie.
Performance Line CX Race Limited Edition
Ostatnia pozycja na naszej liście to seria Performance Line CX Race Limited Edition. Rowery elektryczne z silnikiem Boscha należącym do tej serii to e-biki przeznaczone dla profesjonalnych kolarzy e-MTB. Trzeba powiedzieć to wprost – silniki elektryczne Bosch Performance Line CX Race stworzono, aby wygrywać wyścigi najwyższej rangi. Jest to limitowana edycja jednostek napędowych i zarazem opus magnum niemieckiego przedsiębiorstwa.
Jednostki napędowe Bosch Performance Line CX Race Limited Edition oferują kolarzom górskim aż 85 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Silnik gwarantuje niesamowicie szybkie rozwijanie prędkości – szczególnie kiedy omijasz przeszkody czy wychodzisz z zakrętu. W ekskluzywnym trybie Race (zgodnie z nazwą stworzonym na wyścigi), jednostka zapewnia nawet 400% własnej siły pedałowania!
Niesamowitości tej linii silników Boscha do e-bike’ów dodaje niewielka waga w porównaniu do możliwości, jakie Performance Line CX Race Limited Edition oferuje. Producent podaje, że masa jednostki napędowej to tylko 2,7 kg, co pozytywnie wpływa na zwinność i skoczność jednośladu.
Silniki do rowerów elektrycznych Bosch – podsumowanie
W niniejszym artykule znalazły się najważniejsze cechy, charakteryzujące jednostki napędowe Boscha i wyróżniające je na tle konkurencji. Podaliśmy podstawowe parametry każdej z serii produktowych oraz wskazaliśmy zastosowania danych modeli. Mamy nadzieję, że znacznie ułatwi Ci to wybór odpowiedniego e-bike’a.
Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia, jakie rowery elektryczne z silnikiem Boscha oferujemy na naszej stronie internetowej – na pewno znajdziesz tam jednoślad spełniający Twoje wymagania! A jeżeli interesują Cię jednostki napędowe do e-bike’ów i chciałbyś jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę na ich temat – zapraszamy również do przeczytania przewodnika po napędach elektrycznych.