Prawidłowa pozycja na rowerze jest fundamentem naszego komfortu i osiągów. Właściwa pomoże, niewłaściwa - zemści się. Uzyskana wiedza pozwoli czerpać z jazdy maksimum możliwości i uprawiać ukochaną pasję w sposób, który nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Pozwoli także na uzyskiwanie najlepszego stosunku w relacji mocy i wygody. Z racji różnorodności rowerów, każdy z nich wymaga nieco innej pozycji. Opowiemy dziś o tym. Tekst przeprowadzi Was przez zawiłe drogi ustalania jaka powinna być pozycja na rowerze. Dzięki temu będziecie mogli jeździć dłużej, lepiej i efektywniej. Zapraszamy.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Dlaczego odpowiednia pozycja na rowerze jest tak ważna?
- Korzyści z prawidłowej pozycji na rowerze
- Konsekwencje niewłaściwej postawy na rowerze
- Prawidłowa pozycja na rowerze - o tym warto wiedzieć!
- Wyreguluj rower i znajdź optymalną pozycję
- Kto może mi pomóc z pozycją na rowerze?
- Właściwie pozycjonowany - czyli jeździj wygodnie i bezpiecznie
Dlaczego odpowiednia pozycja na rowerze jest tak ważna?
Zacznijmy od fundamentów. Optymalna pozycja na rowerze pozwala właściwie go używać. Zgodnie z geometrią i fizjonomią układamy nasze ciało pod kątem wymagań. Gwarantujemy sobie odpowiedni zakres ruchu i kontrolę kierunku. Na rowerze trekkingowym niweluje skutki długotrwałego pedałowania. Na kolarzówce nie gnębią nas plecy i lędźwia. Na MTB lepiej pracują nasze ramiona i ręce. Prawidłowa sylwetka na rowerze to gwarancja naszego dobrego samopoczucia i absolutny punkt startowy do podnoszenia swoich osiągów.
Korzyści z prawidłowej pozycji na rowerze
Po stronie plusów zapiszemy wiele zmiennych. Prawidłowa postawa na rowerze to plecy i ramiona, które nie bolą. To stopy i kolana, które pracują w odpowiedniej osi i nachyleniu. To duża moc dostępna na nodze bez konieczności zmiany pozycji, to poczucie kierunku i kontroli w trudnym terenie. Prawidłowa sylwetka na rowerze to także brak odrętwień, mniejsze zmęczenie i mniejsza okazja do otarć. Pozwala skupić się na samej jeździe i koncentrować na tym, co istotne i właściwe.
Konsekwencje niewłaściwej postawy na rowerze
Wyobraźmy sobie, że idziemy biegać w za małych butach. Trudno, prawda? Albo w za dużych - też niełatwo, podobnie jak w rozsznurowanych. Prawidłowa, wygodna pozycja na rowerze to buty idealne. Postępowanie wbrew swojemu ciału kończy się bólem lędźwiowym, pleców, karku i ramion, nadgarstków i przedramion, kolan i łydek. Otwiera drzwi do pogłębiania wad postawy, utrudnia pracę organów wewnętrznych, sprzyja kontuzjom. Utrudnia prawidłowe krążenie, więc szybko ścierpną nam uda lub dłonie, będzie to też przeszkadzać w jeździe tak pod kątem prowadzenia roweru jak i czysto motorycznym. I najważniejsze - przestaniesz chcieć jeździć. Serio!
Prawidłowa pozycja na rowerze - o tym warto wiedzieć!
Spisaliśmy jak powinna wyglądać optymalna pozycja na rowerze w zależności od jego rodzaju i przeznaczenia. Każdy z nich działa nieco inaczej i w nieco innej geometrii, ale na każdym da się znaleźć idealną pozycję.
Prawidłowa pozycja na rowerze MTB
Prawidłowa pozycja na rowerze MTB jest zdefiniowana przez jego charakter. Prosta kierownica i szeroki chwyt, oraz niska pozycja - to daje swobodę w terenie i na ścieżkach. Pozwala też łatwo balansować środkiem ciężkości - na singletrackach rzecz nieodzowna. Siodełko nie może być za wysoko - zabolą kolana. Wygoda i maksymalne oddawanie siły nóg na pedały definiują krótką odległość między siodłem a kierownicą i lekko pochyloną pozycję.
Prawidłowa pozycja na rowerze szosowym
Szosa to apoteoza prędkości, lekkości i osiągów. Pochylona pozycja na kierownicach typu baranek, z lekko ugiętymi ramionami. Kierownica niżej niż poziom siodełka - prawidłowa pozycja na rowerze szosowym to daleko idący kompromis, gdzie o wygodzie często decydują centymetry. Mocno pochylone ciało stawia mniejszy opór, a plecy są mocno naciągnięte, więc aby nie bolało, warto walczyć o właściwe ułożenie i śmiało korzystać z porad bikefitterów.
Pamiętaj!
Jeśli jeździmy sportowo na rowerze, istotne jest nie tylko właściwe dostosowanie siodełka i kierownicy. Użytkownicy pedałów zatrzaskowych powinni również zwrócić uwagę na poprawny montaż i ustawienie bloków SPD lub SPD-SL. To krytyczne zarówno dla miłośników jazdy po bezdrożach, jak i dla tych, którzy preferują szosowe trasy czy trasy górskie.
Prawidłowa pozycja na rowerze miejskim
Pomimo swoistego "luzu" często obiekt zaniedbań, a postawa jest tu tak samo ważna. Bliska wyprostowanej sylwetka nie zwalnia z odpowiedniego ułożenia siodełka - prawidłowa pozycja na rowerze miejskim uwzględnia tak geometrię, jak i przywiązanie do wygody. Proste lub lekko wygięte kierownice, niemal pionowa sylwetka.
Prawidłowa pozycja na rowerze trekkingowym (turystycznym)
Mający wiele cech roweru uniwersalnego rower trekkingowy łączy sportowe zacięcie z wygodą. Pozwala na rekreacyjne podróżowanie przez długi czas - prawidłowa pozycja na rowerze trekkingowym pozwala zachować odpowiedni balans między pochyleniem a odpowiednim ułożeniem pleców, odpowiednio ustawione siodełko niweluje "kołysanie" biodrami podczas długiej jazdy i tym samym eliminuje potencjalny ból pleców. Idealny balans ciężarem między przodem a tyłem ciała.
Prawidłowa pozycja na rowerze crossowym
Prawidłowa pozycja na rowerze crossowym jest położona "pomiędzy" rekreacyjnym MTB a wygodnym trekkiem - podobny jest zakres pochylenia, a odległość do kierownicy i jej chwyt nieco łagodniejsze niż w rowerach sportowych.
Prawidłowa pozycja na rowerze dla dziecka
W zależności od wykorzystywanego jednośladu, pozycja dla dziecka może być różna. Z bocznymi kółkami musi uwzględniać możliwość dotknięcia stopą ziemi, bez nich - można próbować podnosić siodełko do bezpiecznej wysokości. Nauka jazdy definiuje to jak wygląda prawidłowa pozycja na rowerze dla dziecka - celujemy w bezpieczeństwo i komfort. Pozycja bliska wyprostowanej i kierownica, która nawet w dużym skręcie pozostanie pod kontrolą kierowcy.
Prawidłowa pozycja na rowerze stacjonarnym
Tu kierujemy się wygodą, choć w wielu aspektach i w zależności od używanego trenażera to on będzie ustalał jaką pozycję przyjmiemy. Także rower spinningowy określi ją nieco inaczej. Ważne, by prawidłowa pozycja na rowerze stacjonarnym uwzględniała te same parametry, jak normalny rower - odległości pedałów od siodełka i siodła od kierownicy.
Wyreguluj rower i znajdź optymalną pozycję
Jaka pozycja na rowerze jest optymalna? Mamy nadzieję, że choć trochę Ci już podpowiedzieliśmy. Jej osiągnięcie jest warunkowane przez właściwe ustawienie siodełka i kierownicy, pod warunkiem, że masz dobrze dobrany rozmiar ramy.
Odpowiedni rozmiar ramy
Podstawowy parametr. W za małej ramie jeszcze da się zmieścić margines przesunięć, ale dla za dużej nie ma już manewru. Więcej danych uzyskasz w naszym artykule: Jak dobrać rozmiar ramy roweru do swojego wzrostu?
Ustawienie siodełka
Z doświadczenia wiemy, że często decydują tu centymetry. Ustawione za nisko będzie powodować ból ramion i nóg. Za wysoko - zaczną boleć biodra. Za daleko do tyłu - nie będzie mocy na nogach, a za daleko do przodu - kolana zaczną pracować w niewłaściwej osi. Dobre siodełko to świetny start, ale jego właściwe ustawienie - to idealny finisz. Więcej dowiesz się w naszym artykule o ustawieniu siodełka, który znajdziesz w artykule: Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze? Pomoże Ci to zrozumieć jak ważna jest odległość siodełka od kierownicy i prawidłowy dobór siodełka.
Prawidłowa wysokość kierownicy
Kierownica położona za wysoko przeniesie ciężar na pośladki i szybko odczujesz jak to miejsce potrafi dać znać o nieprawidłowościach. Ustawiona za nisko naciągnie plecy i barki, i też zostaniesz o tym wymownie poinformowana. Optymalna pozycja na rowerze zazwyczaj wychodzi z założenia, że kierownica jest nieco wyżej niż siodełko, a dopiero w trakcie treningów i zrozumienia własnych możliwości opuszcza się ją niżej. Aby wiedzieć więcej, przeczytaj: Regulacja kierownicy w rowerze - dobierz odpowiednią wysokość, aby zwiększyć swój komfort.
Długość wspornika kierownicy
Parametr bardzo istotny, choć często bagatelizowany. Umożliwia uzyskanie właściwej pozycji na rowerze nawet gdy rama jest nieco za mała - wydłuża położenie kierownicy ku przodowi. Niektóre wsporniki są regulowane w osi pionowej, co pozwala bardzo komfortowo dopasować jej położenie - więcej dowiesz się w naszym poradniku: Jak dobrać wspornik kierownicy w rowerze?
Kto może mi pomóc z pozycją na rowerze?
Kupiłeś świetne siodełko, masz dobry rower a "coś" dalej boli? Odwiedź lokalny sklep rowerowy lub zapytaj kolarza szosowego - zazwyczaj wiedzą naprawdę dużo o sylwetce. A na poważnie? Zgłoś się do bikefittera. To specjalista, który ustawi Twój rower idealnie do Twojej sylwetki, pomoże dobrać ustawienie siodełka i kierownicy niezależnie od jej typu. Usługa bikefittingu jest coraz bardziej powszechna, więc tanieje, a inwestycja w dobre ustawienie roweru zwróci Ci się szybciej niż myślisz. Więcej o tajemnicach pracy dobrego bikefittera piszemy u nas dokładnie w tym tekście: Bikefitting - rower dopasowany w każdym calu.
Właściwie pozycjonowany - czyli jeździj wygodnie i bezpiecznie
Jaka pozycja na rowerze, taki komfort jego użytkowania. Chcesz, żeby Ci się chciało jeździć? Ustaw rower dobrze, dąż do tego by Twoja sylwetka była optymalnie ustawiona. Sprawisz, że ciało będzie pracować w idealnym zakresie parametrów i nie nabawisz się kontuzji. Optymalna pozycja na rowerze będzie wtedy odpowiadać Twoim potrzebom i rozwinie Twoje możliwości. Dopasowanie roweru do sylwetki to niełatwy proces, ale pozwala na radość z jazdy i jej efektywność. W sklepie Rowertour.com znajdziesz idealnie dopasowany rower do Twojego wzrostu, dzięki autorskiemu kalkulatorowi rami, któy jest dostępny na karcie każdego roweru.