Miłośnicy rowerowych nowinek technologicznych w zeszłym roku otrzymali od japońskiej marki Shimano 12-rzedową, mechaniczną grupę osprzętową GRX do rowerów szutrowych, czyli bijących wszelkie rekordy popularności – graveli. GRX jest pierwszą w historii grupą komponentów w stu procentach stworzoną z myślą o jednośladach tego typu. Teraz, przedsiębiorstwo z Kraju Kwitnącej Wiśni przedstawiło w końcu jej flagowy wariant, elektroniczny – Shimano GRX Di2 12s. Przyjrzyjmy się bliżej Shimano GRX RX825 i zobaczmy, jakie uzgodnienia japońscy projektanci przygotowali dla miłośników szutrowych szaleństw!
- Gravelowa grupa Shimano GRX Di2 12s (RX825) zawiera nowe klamkomanetki i przerzutki: przednią oraz tylną.
- Montaż grupy osprzętowej zoptymalizowano tak, aby był prosty i gwarantował „czysty” kokpit.
- Wraz z nową grupą Shimano wprowadziło aktualizację aplikacji E-TUBE PROJECT Cyclist, wzbogacając ją o funkcję FRONT SHIFT NEXT.
- Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.
Co znajdziesz w tym artykule:
- Co nowego dodał japoński gigant?
- Kompatybilność komponentów z GRX Di2 RX825
- Klamkomanetki Dual Control
- Przerzutka tylna RD-RX825
- Przerzutka przednia FD-RX825
- Bezprzewodowy kokpit Shimano Di2 12s
- Funkcja FRONT SHIFT NEXT w aplikacji E-TUBE PROJECT Cyclist
- Shimano GRX Di2 12s – komu najbardziej przypadnie do gustu?
Co nowego dodał japoński gigant?
Zaprezentowana przez azjatycką firmę grupa osprzętu to nie tylko niezwykle nowoczesne rozwiązania, ale również wszechstronność. Shimano GRX RX825 za sprawą precyzyjnej, elektronicznej zmiany biegów sprawi, że będziesz mógł jeździć po szutrach znacznie płynniej – niezależnie od tego, czy używasz jednośladu czysto hobbystycznie, aby zrelaksować się w weekend, czy planujesz mordercze treningi i długie wyprawy, oraz czy interesują Cię wyścigi na najwyższym poziomie.
W porównaniu do pierwszej wersji dostępnej na rynku już od kilku lat mechanicznej przerzutki GRX, Shimano w wariancie GRX Di2 RX825 zdecydował się dołożyć dwunastą zębatkę na kasecie (konfiguracja 2x12), co pozytywnie wpłynęło na wydajność i precyzję działania komponentów, a także sprawiło, że produkty są lepiej zintegrowane z ofertą szosową firmy.
Shimano GRX 12s w niniejszej wersji dysponuje przeprojektowaną, udoskonaloną platformą Di2 z bezprzewodowym kokpitem.
Ponadto nowa grupa osprzętowa obejmuje również:
- klamkomanetki Dual Control;
- przerzutkę tylną;
- przerzutkę przednią.
Warto zwrócić uwagę, że kasety, mechanizmy korbowe i łańcuchy nie zmieniają się – kompatybilne pozostają te same produkty, które stosowane są do klasycznej, nieelektronicznej grupy Shimano GRX.
Legendarne Shimano – co to za marka?
Marka Shimano to japońskie przedsiębiorstwo z przeszło 100-letnią tradycją, którego logotyp na całym świecie kojarzy się z niezawodnością i detalicznie wykonanymi produktami. Shimano jest jedną z kilku największych firm tworzących komponenty rowerowe – powszechnie cenioną zarówno przed amatorów, jak i zawodowych sportowców. Oprócz części rowerowych w jej katalogu znajdziesz również okulary, obuwie i odzież kolarską, a także narzędzia do jednośladów. Co ciekawe, Shimano produkuje też akcesoria wędkarskie, golfowe oraz snowboardowe.
Kompatybilność komponentów z GRX Di2 RX825
Zgodnie z wytycznymi japońskiej marki, osprzętowa aktualizacja Shimano GRX Di2 12s jest w pełni kompatybilna z mechanizmami korbowymi Shimano z serii RX820 z tarczami 48/31T oraz należącymi do linii RX610 z tarczami 46/30T (tej samej marki) – czyli tymi, które znamy już ze starszych wersji.
Ponadto GRX Di2 RX825 bez przeszkód współpracuje także z kasetami 11-36 zębowymi HG710, jak również z 11-34 zębowymi oznaczonymi jako: R9200, R8100 i R7100, co pozwala pedałować z dopasowaną do siebie, wygodną kadencją.
Koniecznie trzeba zauważyć, że niezależnie od opcji napędu, na którą się zdecydujesz, każda z nich wykorzystana może zostać wraz z kołami rowerowymi Shimano GRX WH-RX880, których obręcze wykonano z włókna węglowego (karbonu). Charakteryzują się one szerokością wewnętrzną 25 mm, a także dysponują zmodernizowanym bębenkiem DIRECT ENGAGEMENT. Koła rowerowe Shimano GRX WH-RX880 stworzono dla fanów graveli, którzy chcą poradzić sobie z nawet najbardziej wymagającymi odcinkami żwirowymi i szutrowymi. To najwyższa jakość, jaką można znaleźć na rynku rowerowym!
Klamkomanetki Dual Control
Prawdopodobnie najbardziej spektakularną nowością, jaką wprowadzono w elektronicznej grupie Shimano GRX 12s, są znacznie zmodyfikowane dźwignie (Dual Control Lever). Japońskie przedsiębiorstwo udoskonaliło klamkomanetki Shimano GRX Di2 w taki sposób, aby zapewniały one jeszcze większy komfort, a co za tym idzie, pewność jazdy i kontrolę jednośladu.
Klamkomanetki Shimano GRX Di2 Dual Control mają poprawiony kształt (szerszy i ciut masywniejszy). Ich wyprofilowanie zoptymalizowano pod kątem rozchylonych kierownic typowo gravelowych. Bardziej zaokrąglona forma Dual Control umożliwia uzyskanie większego styku dłoni z powierzchnią klamkomanetek, a tym samym zmniejszenie punktowego nacisku, mogącego powodować bóle i dyskomfort (zwłaszcza przy długiej trasie).
Projektanci z Shimano zdecydowali się również podnieść osłonę korpusu, co chroni przed nieprawidłowym ułożeniem palców oraz ześlizgiwaniem się dłoni. Aby jeszcze skuteczniej temu zapobiec, powierzchnia osłony dźwigni jest profilowana (żebrowana) i dysponuje antypoślizgową warstwą ochronną. Rozwiązanie przydaje się najbardziej w przypadku wymagających tras gravelowych, na których liczne nierówności powodują występowanie nieprzyjemnych drgań.
Nowe dźwignie GRX Di2 RX825 korzystają również z trzeciego przycisku ulokowanego po wewnętrznej stronie osłon, tak aby wygodnie było go nacisnąć kciukiem. Pozwala on na personalizację z aplikacją E-TUBE PROJECT Cyclist, sterowanie komputerem rowerowym lub zmianę przełożeń.
Klamkomanetki Dual Control – najważniejsze informacje:
- Bezprzewodowa łączność Di2
- Współpracują z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi
- Ergonomiczny kształt
- Przystosowanie do kierownic z rozchyleniem (flared handlebars)
- Powłoka antypoślizgowa
- 3 przyciski na dźwignię
- Kompatybilność z aplikacją
- Wymienne baterie CR1632 (żywotność 3,5-4 lat)
- Waga – 415 g (para)
Przerzutka tylna RD-RX825
Kolejną nowością w grupie osprzętowej jest przerzutka tylna Shimano RX825 (Di2 derailleur). Zapewnia ona lepsze prowadzenia, a także trzymanie łańcucha rowerowego. Jej konstrukcja jest niskoprofilowa, co umożliwia agresywniejszą jazdę (pierwszy raz taką budowę zastosowano w grupach osprzętowych MTB).
Tylna przerzutka Shimano GRX Di2 wyposażona została w pionierską technologię autorstwa japońskiego giganta – SHADOW RD+. Jest to zaawansowana konstrukcja, która sprawia, że układ napędowy pracuje nie tylko efektywnie oraz jest lżejszy i wydajniejszy niż napinacze rolkowe, ale także cichszy. Co więcej, Di2 derailleur dzięki przełącznikowi (on/off) umożliwia bardzo łatwe wymienianie tylnego koła (pozycja off). Z kolei, kiedy przełącznik jest włączony – łańcuch staje się bardziej napięty, a zmiana przełożeń precyzyjniejsza.
Przerzutka tylna jest także swego rodzaju węzłem komunikacyjnym układu napędowego (podobnie, jak w przypadku 12-biegowych szosowych systemów Di2), który bezprzewodowo łączy ze sobą komponenty Shimano GRX Di2, kompatybilne komputery rowerowe oraz aplikację E-TUBE PROJECT Cyclist (za pośrednictwem telefonu komórkowego). Ponadto w przerzutce znajdziesz port ładujący i wielofunkcyjny przycisk. Korzystając z niego, możesz szybko i łatwo sprawdzić poziom naładowania baterii, skorzystać z trybu regulacji obu przerzutek oraz parować urządzenia przez moduł Bluetooth.
Przerzutka tylna RD-RX825 – najważniejsze informacje:
- 12-rzędowa
- Kompatybilność z kasetami 11-34/11-36T
- Technologia Shimano SHADOW RD+
- Zintegrowana łączność i ładowanie D-FLY
- Kompatybilność z aplikacją
- Waga – 310 g
Przerzutka przednia FD-RX825
Przerzutka przednia Shimano GRX również dostosowana została do specyfikacji charakterystycznej dla rowerów gravelowych. Jej konstrukcja ma gwarantować użytkownikowi precyzyjną zmianę biegów w czasie pokonywania wymagających tras szutrowych – nawet pod dużym obciążeniem. Model Shimano FD-RX825 jest idealny do szerszego zakresu przełożeń z przodu.
Warto zwrócić uwagę, że projektanci z japońskiego przedsiębiorstwa zdecydowali się w tym modelu zwiększyć o 2,5 mm linię łańcucha w stosunki do rozwiązania znanego z szosowych przerzutek Shimano Di2, co daje rowerzyście większy prześwit na oponę, a tym samym lepsze możliwości konfiguracyjne – nie powinieneś mieć problemu poradzić sobie w błotnistych warunkach, nawet jeżeli korzystasz z szerszego ogumienia.
Kolejną zaletą przerzutki przedniej Shimano FD-RX825 jest możliwość zmiany przełożeń w trybach Synchronized Shift i Semi-Synchronized Shif, jak również wzbogacenie komponentu o nową funkcję Shimano – FRONT SHIFT NEXT w aplikacji E-TUBE PROJECT Cyclist, która jeszcze bardziej zwiększa możliwości personalizacji ustawień.
Przerzutka przednia FD-RX825 – najważniejsze informacje:
- 2x12-rzędowa
- Odsunięta linia łańcucha (większa o 2,5 mm)
- Całkowita pojemność – 17T
- Kompatybilność z aplikacją
- Waga – 142 g
Bezprzewodowy kokpit Shimano Di2 12s
Grupa osprzętu Shimano GRX Di2 12s (RX825) została przygotowana w taki sposób, aby połączenie wprowadzonych komponentów dawało estetyczny, bezprzewodowy kokpit rowerowy. Tylna przerzutka łączy się przewodem jedynie z przednią oraz akumulatorem (zwykle mieszczącym się w rurze podsiodłowej jednośladu). Komunikacja na linii klamkomanetki-przerzutka odbywa się całkowicie bezprzewodowo, co jest efektywne oraz w znacznym stopniu ułatwia instalację komponentów należących do tej grupy.
Japońskie Shimano nigdy nie słynęło z racjonalnych rozwiązań, dlatego podobnie jak w przypadku komponentów Ultegra 12s, Dura-Ace czy 105 Di2, tak i w nowej odsłonie GRX nie rezygnuje całkowicie z przewodów. Okablowanie znajduje się w kluczowych miejscach (np. w akumulatorze), co ma sprawiać, że napęd pracuje szybciej, niż w wypadku konstrukcji całkowicie bezprzewodowej.
Funkcja FRONT SHIFT NEXT w aplikacji E-TUBE PROJECT Cyclist
Na potrzeby nowej grupy aplikacja E-TUBE PROJECT Cyclist służąca do dostosowywania ustawień roweru (m.in. wybór prędkości przełożeń, przypisywanie funkcji przyciskom), konserwację oraz aktualizacje oprogramowania w sposób bezprzewodowy otrzymała dodatkową funkcję nazwaną FRONT SHIFT NEXT. Jest to udogodnienie sprawiające, że aplikacja E-TUBE PROJECT Cyclist pozwala również na obsługę przerzutki przedniej za pomocą jednego przycisku (zamiast klasycznych dwóch) oraz zaprogramowanie przycisków umieszczonych na klamkomanetkach Dual Control. Dzięki temu można uzyskać lepiej spersonalizowaną oraz prostszą i bardziej intuicyjną zmianę przełożeń.
Ponadto aplikacja E-TUBE PROJECT Cyclist rozszerzona o FRONT SHIFT NEXT daje możliwość zwolnienia przycisków i przypisania im nowych funkcji np. przełączania między ekranami nawigacji rowerowej, czy sterowania oświetleniem jednośladu. Kiedy już ustawisz sterowanie zgodnie ze swoimi preferencjami, będziesz mógł w czasie jazdy kontrolować wszystkie najważniejsze funkcje bez odrywania rąk od kierownicy.
Co więcej, aplikacja E-TUBE PROJECT Cyclist wraz z nowym oprogramowaniem jest także kompatybilna ze wszystkimi 12-rzędowymi grupami osprzętu szosowego Shimano Di2 (Dura-Ace, Ultegra i 105).
Shimano GRX Di2 12s – komu najbardziej przypadnie do gustu?
Japońskie przedsiębiorstwo prawdopodobnie tak długo kazało czekać, na elektroniczną wersję swojej flagowej grupy gravelowej, ponieważ statystyki pokazują, że większość (aż 80%) miłośników tej dyscypliny preferuje tradycyjny osprzęt mechaniczny. Jednak to, co zaprezentowało Shimano, daleko wykracza poza ciekawostkę technologiczną. Połączenie premiery komponentów z rozszerzeniem funkcjonalności aplikacji E-TUBE PROJECT Cyclist otworzyło przed kolarzami lubiącymi mieć pełną kontrolę nad swoim jednośladem sporo ciekawych możliwości dostosowania sprzętu pod własne potrzeby.
Kto szczególnie powinien zainteresować się nowym Shimano GRX Di2 RX825? Przede wszystkim osoby ceniące sobie bezawaryjne i bezproblemowe użytkowanie oraz precyzję działania. Niezależnie od tego, czy pasjonują Cię wyścigi gravelowe, czy wymagające wielodniowe wyprawy – z GRX Di2 2x12 będziesz miał pewność, że nie zabraknie Ci przełożeń, by sprawnie dotrzeć do celu.