Przepisy dotyczące oświetlenia rowerowego w Polsce i Europie

Zbliżająca się jesień raczy nas cudownym słońcem, pięknymi barwami i szybko następującym zmrokiem. Często to, co w lecie oznacza jeszcze jazdę w pełni dziennego światła, już pod koniec września zmusza nas do odpowiedniej korekty w planowaniu naszej jazdy rowerem. Lub zastosowania podstawy - jaką jest obowiązkowe oświetlenie rowerowe. Obecne rozwiązania pozwalają przebić nawet smolistą czerń najbardziej ciemnej nocy, zapewnić widoczność nam i zapewnić, że my będziemy widoczni. Oświetlenie dojrzało do czerpania pełnymi garściami z technologii LED, a światło wyróżnia nas na drodze i pozwala innym zauważyć nas wcześniej. A to przekłada się na bezpieczeństwo - co regulują też odpowiednie przepisy. Jakie? Właśnie tu się dowiecie.

 

 

Przepisy dotyczące oświetlenia rowerowego w Polsce i Europie

 

 

Zanim złapią Was jesienne wieczory nadchodzące zbyt szybko, oto garść ważnych informacji o oświetleniu rowerowym. Co musicie w rowerze mieć? Jakie oświetlenie rowerowe jest konieczne? Co można, a czego nie można w związku z tym robić? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu. Dodatkowo wzbogacimy go o informacje, co wolno w Europie - bo jesień to czas świetny dla dalszych wyjazdów, zatem zapraszamy!

 

 

 


Obowiązkowe światła rowerowe w Polsce

Kodeks ruchu drogowego bardzo wyraźnie precyzuje, że rower musi mieć oświetlenie. Ba, mówi wręcz jakie powinno być - od barwy po położenie. Ustawodawca nie uściśla rodzajów oświetlenia zbyt drastycznie - po to, by łatwiej dostosować się do potrzeb indywidualnych. Kodeks mówi jasno, że:

  • z przodu musicie mieć minimum jedno światło pozycyjne barwy białej albo żółtej selektywnej; są to barwy powszechnie używane w samochodach, i niemal wszystkie światła rowerowe spełniają ten warunek
  • z tyłu musi się znaleźć co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej i minimum światło pozycyjne barwy czerwonej; jeśli mamy odblask pod siodełkiem a na tylnych widełkach aktywną lampkę tylną - jest ok!
  • na kołach między szprychami i na szprychach można umieścić odblaski barwy żółtej, tak w formie dużych plastrów, jak i nakładek fluorescencyjnych na szprychy
  • oświetlenie ma być zainstalowane nie wyżej niż 1,5 metra od ziemi i nie niżej niż 25 cm od ziemi

 

Sprawdź również jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru!

 

Bądź zawsze widoczny, zainwestuj!

Nie ma usprawiedliwienia dla braku świateł i jeśli trafimy na nadgorliwy patrol policji, dostaniemy mandat za brak podstawowego wyposażenia roweru. Inwestycja w oświetlenie rowerowe to także symetria z designem roweru i naszymi pomysłami. Światła obowiązkowe możemy uzupełniać dowolnie migającymi, także tymi na kaskach i czołówkach - ważne, by nie zamieniać ich miejscami (np. czerwone z przodu). Obecne modele mogą być leciutkie i małe, nie zmieniając wagi jednośladu w znaczący, dający się wyraźnie odczuć sposób.

 

 

Koło rowerowe oświetlone paskami LED

 

Kiedy muszę mieć włączone oświetlenie na rowerze?

W odróżnieniu od kierowców samochodów, nie mamy obowiązku jazdy cały czas z oświetleniem. Większość zastosowań zależy od naszej własnej interpretacji panujących warunków i decyzji czy w danym środowisku musimy użyć oświetlenia. Przepisy są dość klarowne. Szczegółowo wygląda to następująco:

Jazda w dzień

Kierujący rowerem nie ma obowiązku używania świateł w dzień, w warunkach normalnej widoczności. Widać nas, mamy odblask z tyłu - nie ma potrzeby. Oczywiście jeśli sytuacja się zmienia, możemy - ale wciąż nie musimy - włączać świateł: niekorzystne warunki na drodze, niepogoda, mgła, inne utrudnienia widoczności na pewno są przesłanką, by światła włączyć. Wyjdzie nam to na dobre, chociaż obowiązku konkretnego wciąż nie ma. Róbmy to po prostu dla własnego bezpieczeństwa.

Jazda w nocy

Po zmierzchu przepisy obejmują nas twardą ręką i nakazują używanie oświetlenia. Obowiązkowe są stałe światła z przodu i z tyłu, dodatkowo możemy używać świateł migających i tych na kaskach. Kodeks stawia sprawę jasno - ma być nas widać z odległości 150 m, co po zmroku zagwarantuje tylko oświetlenie i odblaski. Włączanie świateł to po prostu po zmroku objaw zdrowego rozsądku i szacunku do innych uczestników ruchu.

 

 

Dowiedz się również jakie oświetlenie do roweru wybrać!

 

 

Co z odblaskami rowerowymi?

Zakładać odblaski czy nie? Jeśli jeździmy dużo, zawsze mogą się przydać. Nie ważą zazwyczaj zbyt wiele. Na kołach i szprychach możemy użyć albo klasycznych plastikowych plastrów odblaskowych barwy żółtej lub pomarańczowej. Szeroko stosuje się leciutkie tulejki powleczone farbą fluo bądź oklejone folią. Z przodu warto mieć jeden odblask barwy białej, z tyłu - czerwonej, zresztą obowiązkowy i najczęściej zintegrowany ze światłami.

 

Mimo iż przepisy wydają się dość sztywne, zazwyczaj nikt nas nie zatrzyma za brak odblasku, jeśli mamy z tyłu normalne, mocne światło. Pamiętajmy o naładowaniu akumulatorów lub baterii!

 

 

Zasady dotyczące oświetlenia na rowerze w innych państwach Europy

 

Oświetlenie rowerowe a przepisy w wybranych krajach europejskich

Wiele państw europejskich wprowadziło bardziej szczegółowe przepisy. U naszych zachodnich sąsiadów istota oświetlenia jest identyczna jak u nas (odblaski plus światła pozycyjne), ale oświetlenie musi być homologowane i atestowane. Dodatkowo Niemcy wymagają prawem stosowania odblasków na pedałach i kołach - kapryszący przy kontroli dostają karę 20€.

 

Słowacja wymaga takich samych świateł jak u nas, przy założeniu że odblaski na stroju mogą zastępować te na rowerze. Podobnie jest w Holandii, która dodatkowo pozwala na zastępowanie oświetlenia na rowerze tym mocowanym na rowerzyście.

 

W Hiszpanii będzie wymagać się sprawnego oświetlenia nawet do jazdy dziennej - zwiększone są też limity odległości z jakiej ma być nas widać. Generalnie jednak dobrze oświetlony rower w myśl przepisów w Polsce, będzie swobodnie poruszać się po większości europejskich dróg.

 

Człowiek w wersji Light - oświetlaj się na drodze!

Dobre oświetlenie to nasz obowiązek. Zwłaszcza na drogach, gdzie rowerzysta wciąż często jest traktowany jako uczestnik ruchu drugiej kategorii. Kiedy kierowca nas zobaczy i kiedy damy mu czas na reakcję - da nam to też możliwość manewru, ucieczki, w pośredni sposób zapobiega niebezpieczeństwu. Dlatego też - podążając wzdłuż istotnej litery prawa - stosujmy oświetlenie rowerowe dla swojego zdrowia, spokoju i życia.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]