Przeskakujący łańcuch w rowerze - przyczyny i sposoby naprawy

Znacie to uczucie, prawda? Jedziecie płynnie, pogoda sprzyja a z tyłu zaczynacie słyszeć zgrzytanie - po czym łańcuch rowerowy przeskakuje i nie daje Wam komfortu jazdy. Istnieje kilka przyczyn tego stanu, i nie wyklucza się występowania każdej z nich wspólnie z innymi. Przeskakujący czy wręcz spadający łańcuch w rowerze to konsekwencja konkretnych warunków, ale może prowadzić do uszkodzenia układu napędowego a skrajnie do trwałej mechanicznej awarii, której nie usuniecie podczas przejażdżki. To dlatego warto sprawdzić łańcuch przed jazdą, aby uniknąć takich sytuacji.

 

 

Przeskakujący łańcuch w rowerze

 

 

Podpowiemy Wam, co może być przyczyną takiego stanu łańcucha, że nie pracuje on równo, a jego nierówna praca objawia się przeskakiwaniem. To z kolei uniemożliwia płynną, normalną jazdę, ponieważ każdy nacisk na pedały kończy się skokiem łańcucha. W prostej drodze doprowadzimy albo do awarii, albo do kontuzji. Zatem zabierajmy się wspólnie do diagnozy i naprawy łańcucha. Oto poradnik, który Wam w tym pomoże.

 

 

 


Dlaczego łańcuch w rowerze przeskakuje? 5 najczęstszych przyczyn

Istnieje kilka podstawowych przyczyn których skutkiem jest przeskakujący łańcuch rowerowy. W rowerze wiele zależy od właściwej regulacji i utrzymania układu napędowego we względnej czystości i napięciu - jakiekolwiek odstępstwa niosą skutek który szkodzi naszemu łańcuchowi. W części przypadków możemy obejść się bez wymiany. Sprawdźmy najczęstsze przyczyny przeskakiwania łańcucha w rowerach.

 

 

Rozciągnięty łańcuch

Pierwszy najważniejszy powód. Łańcuch pracuje nieustannie, przenosząc dość duże siły generowane na korbie na tylne koło przez mechanizm kasety i przerzutki. Jest całkowicie naturalne, że po pewnym czasie odległości między ogniwami ulegną wydłużeniu - w markowych, dobrych łańcuchach od takich producentów jak Shimano czy SRAM, ten proces przebiega wolniej, bo używa się tam trwalszych, mocniejszych komponentów, ale nie są one od tego zjawiska w jakikolwiek sposób uwolnione. Najwłaściwsza metoda zapobiegania to sprawdzanie co jakiś czas wyciągnięcia łańcucha za pomocą przymiaru.

 

 

Zużyte zębatki

Kasety i blaty mają określoną wytrzymałość, oczywiście nieco większą niż łańcuchy, ale po kilku sezonach możemy zacząć odczuwać ich zużycie. Zęby w zębatkach ulegają zużyciu i "łapią" ogniwa, ale nie dość głęboko i pod coraz gorszym kątem natarcia - w związku z czym ogniwa łańcucha ślizgają się po wcięciach i przy nacisku łańcuch przeskakuje aż znajdzie odpowiedni poziom oparcia. Z racji naprężeń częściej zużywają się kasety z tyłu, ale mają przewagę nad wolnobiegami - możemy wymienić zużyte koronki na nowe.

 

 

Sprawdź również nasz inny artykuł: Rower na pasek – korzyści z braku łańcucha napędowego

 

Niewyregulowane przerzutki

Duża część przerzutek jest produkowana pod określone kasety. Obsługują one zakres koronek i wymagają wstępnej regulacji aby na każdej zębatce pracować właściwie. Jeśli przerzutkę przeznaczoną do obsługi kaset ośmiorzędowych będziemy nakłaniać do pracy z układem dziewięciu zębatek - może pojawić się kłopot. Łańcuch zacznie przeskakiwać też, jeśli przednia przerzutka go dotyka, powodując jego odchylenie podczas pracy. Podstawowa, prosta regulacja powinna natychmiast zlikwidować problem.

 

 

Zabrudzony łańcuch i napęd

Odwieczny problem - nasz układ napędowy w zasadzie nie jest niczym chroniony od warunków zewnętrznych. Jego żywotne części pracują w słońcu i w deszczu, w kurzu i błocie a chroni je w zasadzie tylko użyta chemia w postaci odpowiednich smarów i olejów. Dlatego też po zakończonej przejażdżce - co wiedzą wszyscy kolarze MTB - łańcuch koniecznie należy umyć, podobnie kasetę i mechanizmy przerzutek. Używa się do tego odpowiednich specyfików oraz dedykowanych szczotek: na rynku są specjalne szczoteczki do łańcuchów i szczotki do czyszczenia kaset wraz z przestrzeniami między zębatkami.

 

 

Złe dobieranie przełożeń

Odwieczny problem - nasz układ napędowy w zasadzie nie jest niczym chroniony od warunków zewnętrznych. Jego żywotne części pracują w słońcu i w deszczu, w kurzu i błocie a chroni je w zasadzie tylko użyta chemia w postaci odpowiednich smarów i olejów. Dlatego też po zakończonej przejażdżce - co wiedzą wszyscy kolarze MTB - łańcuch koniecznie należy umyć, podobnie kasetę i mechanizmy przerzutek. Używa się do tego odpowiednich specyfików oraz dedykowanych szczotek: na rynku są specjalne szczoteczki do łańcuchów i szczotki do czyszczenia kaset wraz z przestrzeniami między zębatkami.

 

 

Dobrze wyregulowany łańcuch w rowerze

 

Jak naprawić przeskakujący łańcuch w rowerze?

Nie dramatyzujcie - wymiana najczęściej nie jest pierwszym z kroków, jakie trzeba zrobić. Chyba że jeździcie na danym łańcuchu intensywnie i któryś sezon z rzędu, wtedy istnieje taka możliwość. W wielu przypadkach udaje się uniknąć tego procesu, choć w żadnym stopniu nie jest on kłopotliwy. Kluczowa jest czystość układu i zapewnienie mu pracy w dobrze nasmarowanym środowisku.

 

 

W skrócie co możemy zrobić:

  • Wyczyszczenie napędu w rowerze
  • Regulacja przerzutek
  • Wymiana łańcucha na nowy
  • Skrócenie łańcucha (jeśli był zamontowany zbyt długi łańcuch)
  • Wymiana ogniwa w uszkodzonym łańcuchu
  • Wymiana jednego z elementów napędu – łańcucha, korby, kasety lub linek
  • Montaż tylnej przerzutki ze sprzęgłem

 

Zadbaj o konserwację i czyszczenie

Obecnie rynek jest bardzo obfity we wszelką potrzebną chemię do konserwacji całego układu napędowego. Łańcuchy możemy czyścić za pomocą specjalistycznych szczoteczek, pomagających przeprowadzić proces bez ochlapania hektara podłoża ropą czy płynem do czyszczenia. Przestrzenie między zębatkami wyczyścimy za pomocą specjalnie ukształtowanych szczotek, tak samo trybiki wózka przerzutki. Brak narzędzi i chemii nie jest więc żadną wymówką - warto zabrać się do pracy wcześniej i rzetelnie.

 

 

O odpowiedniej konserwacji i czystości roweru znajdziesz więcej w tym artykule: Mycie roweru - poradnik dla czyścioszków

 

 

Jak sprawdzić, czy łańcuch jest zużyty?

Zużycie łańcucha, o ile nie wyczujemy tego właśnie po przeskakiwaniu, możemy sprawdzić uginając go - w środkowej części nie powinien uginać się bardziej niż 1-1,5 centymetra. Natomiast najbardziej miarodajny - i jednocześnie najprostszy sposób - to stosowanie przymiaru do łańcucha. To banalnie proste i bardzo tanie urządzenie, które mierzy odległość między ogniwami i jeśli jest ona przekroczona - wiemy że łańcuch należy wymienić.

 

 

Nowy łańcuch przeskakuje? Sprawdź zębatki i kasetę

Założyłeś nowy łańcuch do istniejącego napędu i przeskakuje? Niestety, prawdopodobnie przeszkodą są zębatki, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Na całe szczęście kasety można rozkręcić i wymienić zużytą zębatkę na nową. Z kolei przednie blaty zużywają się nieco wolniej. Przeskakiwanie nie oznacza od razu takiej konieczności - przed założeniem sprawdźcie naciąg wózka przerzutki, ilość ogniw i stan przestrzeni między zębatkami. Kluczowy jest dobór łańcucha precyzyjnie pod istniejący układ napędowy. Oszczędność na komponentach także będzie mieć tu znaczenie.

 

 

Sprawdzenie układu napędowego w rowerze

 

Kto sprawdza - ten jeździ

Łańcuch jest kręgosłupem naszego układu napędowego. Dość specyficznego, bo jego żywotne elementy zajmujące się przekazywaniem sił są niczym nieosłonięte. W rowerach elektrycznych dodatkowo wyciąga go siła silnika elektrycznego, znacznie bardziej niż w normalnym jednośladzie. Sprawdzaj napęd regularnie, czyść go systematycznie a przedłużysz życie łańcucha, nawet jeżdżąc intensywnie i dużo. Zakup dobrego, markowego produktu idący w parze z regularną konserwacją to najczęściej najlepsza droga do sprawnego, długo działającego napędu. Skorzystaj z tego - w naszej ofercie znajdziesz łańcuchy, kasety, środki do czyszczenia i zestawy szczotek. Zrób z nich użytek - jeździj bezpiecznie.

Powiązane artykuły

zamknij [x]