Prawidłowa regulacja kierownicy w rowerze to jeden z tych prostych procesów, które mogą dzięki niewielkim manewrom znacznie podnieść komfort jazdy. Ruch w odpowiednią stronę o centymetr lub dwa wydaje się nieznaczący, ale może diametralnie zmienić odczucia, podnieść wygodę lub poprawić wydajność. Dziś zatem pokażemy Wam, jak prawidłowo ustawić kierownicę w rowerze. Wysokość kierownicy rowerowej jest zagadnieniem, które doskonale zna każdy bikefitter, ale w domowym zakresie także jest możliwe znalezienie właściwego ustawienia. Pamiętajcie, że z takich małych kroków składa się całość.
Odkryjemy dziś tajniki właściwego ustawienia kierownicy w rowerze. Dowiecie się więc jak ustawić kierownicę idealnie pod Wasze potrzeby, możliwości i chęci.
Co znajdziesz w artykule:
- Ustawienie kierownicy w rowerze - od czego zacząć?
- Czy wysokość kierownicy ma wpływ na zachowanie roweru?
- Znaczenie szerokości kierownicy rowerowej
- Jaki kąt nachylenia kierownicy będzie odpowiedni?
- Regulacja kierownicy a wygodna pozycja na rowerze
- Małe kroki - duże postępy, czyli jak ustawienie kierownicy wpływa na naszą jazdę
Ustawienie kierownicy w rowerze - od czego zacząć?
Musicie wiedzieć, że kierownica posiada kilka podstawowych zmiennych, które definiują komfort jej użytkowania. Po pierwsze wysokość na jakiej została umieszczona i którą możemy regulować. Po drugie, szerokość samej kierownicy - w przpadku modeli prostych możemy ją zmienić, kierownice tupy baranek kupujemy na zadaną szerokość. Jest jeszcze nachylenie kierownicy które przez odpowiedni kąt oddziaływuje na odpowiedni chwyt - każdy z nas ma inną długość rąk. Chociaż układać je na kierownicy powinniśmy podobnie, to dobór tych trzech zmiennych jest dość indywidualny. I ruch w każdej z tych płaszczyzn ma ogromne znaczenie.
Regulacja kierownicy rowerowej może być oczywiście dokonana w procesie bikefittingu. Jest to jednak proces który nie wymaga specjalistycznych narzędzi i możemy dokonać go w domowym warsztacie posiłkując się najprostszymi kluczami. Warto spróbować.
Czy wysokość kierownicy ma wpływ na zachowanie roweru?
Im wyżej znajdzie się kierownica, tym mamy bardziej wyprostowaną sylwetkę. Rower jest stabilny i pewnie się prowadzi, ale nasza sylwetka jest mniej aerodynamiczna i agresywna. W przypadku przejazdów rekreacyjnych im wyżej - tym lepiej. Wysoko umieszczona kierownica to komfortowe przemieszczanie się. W dłuższych wyprawach i wszelkich odmianach sportowych kierownice, są niżej - sprzyja to bardziej zaangażowanej sylwetce i odciążeniu odcinka lędźwiowego tak, aby ciężar rozkładał się równomiernie. Niższa sylwetka to mniejsze opory - w przypadku szosy i graveli jest to element kluczowy, będący charakterystyczną cechą rowerzystów tego typu.
Znaczenie szerokości kierownicy rowerowej
Im szersza kierownica, tym lepsze prowadzenie, ale także szersza sylwetka i potencjalnie większe zmęczenie rąk. Dlatego też wielu ekspertów zaleca znalezienie kierownicy o neutralnej szerokości odpowiadającej szerokości ramion rowerzysty. Sprzyja to ułożeniu rak w swobodny sposób, w dowolnej konfiguracji. W przypadku baranków dochodzi jeszcze duże znaczenie kąta nachylenia kierownicy. Modele gravelowe są rozszerzane w dolnej części kierownicy - ma to za zadanie uzyskanie odpowiedniej mocy i kontroli podczas jazdy po nierównościach.
Więcej informacji o budowie i rodzajach kierownic znajdziesz w tym artykule!
Jaki kąt nachylenia kierownicy będzie odpowiedni?
Prawidłowa regulacja kierownicy w rowerze musi uwzględniać mostek jako jej integralną część. Wyróżniamy dwa typy mostków - regulowane i nieregulowane. Regulacja mostka w rowerze może ułatwić regulację wysokości kierownicy bez większej ingerencji w układ sterowania.
Mostki regulowane
Spotykane w rowerach rekreacyjnych, miejskich, trekkingowych, MTB. Dysponują złączem, najczęściej bardzo solidnym, które pozwala na ruch ramienia mostka w górę i w dół. Regulowane za pomocą śruby, często z podanym zakresem minimalnym i maksymalnym. Ruch ramienia zmienia wysokość kierownicy oraz częściowo jej nachylenie. Regulacja jest bardzo prosta - odkręcamy śrubę z jednej strony, głowica mostka luzuje się i możemy podnosić ramię mostka. Po uzyskaniu zadanej wysokości dokręcamy śrubę z powrotem. Warto zrobić to dobrze - nacisk obu rąk i górnej części ciała potrafi pokonać zbyt słabe skręcenie.
Mostki nieregulowane
Wykonane z jednego kawałka materiału - stali, aluminium lub włókna węglowego. Spotykane najczęściej w rowerach szosowych, gravelach i różnych odmianach MTB. Dobierane indywidualnie pod rower i cyklistę. Kąt nachylenia możemy regulować tu odkręcając mocowanie kierownicy na mostku - i obracać nią dla uzyskania żądanej wartości. Następnie dokręcamy zacisk mostka.
Nie wiesz jaki wspornik kierownicy wybrać? Sprawdź nasz inny artykuł - Jak dobrać wspornik kierownicy w rowerze?
Regulacja kierownicy a wygodna pozycja na rowerze
Każdy rower ma inną specyfikę prowadzenia. Wymaga, co za tym idzie indywidualnej regulacji kierownicy tak, aby dopasować się do odpowiedniego stylu i możliwości oraz potrzeb cyklisty. Oto podział regulacji ze względu na rodzaj uprawianej jazdy.
Regulacja kierownicy w rowerze górskim
MTB wymaga solidnych kierownic. Wynika to oczywiście z dużych przeciążeń i przenoszenia sporych sił między cyklistą, rowerem a nierównym lub często ekstremalnie nierównym podłożem. Stąd najczęstsze są tu modele proste, z lekkim ugięciem. Regulacja kierownicy MTB odbywa się najczęściej na płaszczyźnie mostka i jego głowicy. Wysokość dopasowujemy za pomocą sterów i podkładek, kąt nachylenia przez regulację mostkiem lub obrotem kierownicy w jej osi. Szerokość dopasowujemy indywidualnie - większość nowoczesnych modeli można przyciąć do zadanej szerokości i uzyskać idealne połączenie na linii cyklista - rower.
Regulacja kierownicy w rowerze szosowym
Stosuje się tu kierownice typu "baranek" - ugięte w charakterystyczny kształt, czasami lekko modyfikowany (modele "anatomiczne"). Baranek oferuje dużą ilość możliwych chwytów - płaski za górną rurę, nachwyt za klamki hamulca i dolny za rogi kierownicy. Wysokość ustalamy indywidualnie - dla uzyskania lepszych wyników warto pochylić sylwetkę: kierownica musi znaleźć się poniżej linii siodełka. Jeśli ustawimy ją wyżej, zyskamy za to na wygodzie - plecy nie będą tak wygięte. Kierownica musi być ustawiona tak, by ręce były minimalnie ugięte - jeśli kierownica znajdzie się zbyt daleko i ręce będą wyprostowane, prawie natychmiast odbije się to na naszej wygodzie. Szerokość dobieramy indywidualnie do szerokości ramion - w przypadku modeli gravelowych dolne rogi są odgięte na zewnątrz. Pochylenie kierownicy - tak aby okładziny klamek hamulcowych tworzyły prawie płaską powierzchnię z górną płaszczyzną kierownicy. Ułatwi to chwyt górny i zwiększy wygodę. Do regulacji wystarczy zwykły imbus - w wypadku mostków nieregulowanych ustalamy kąt nachylenia, modele regulowane pozwalają także na korektę wysokości.
Dodatkowym sposobem na zwiększenie możliwości kierownicy szosowej jest lemondka - pozwala na uzyskanie niezwykle wąskiej, aerodynamicznej sylwetki z rękoma wysuniętymi do przodu i łokciami na linii kierownicy.
Regulacja kierownicy w rowerze miejskim
Wyposażone w regulowane mostki rowery miejskie bardzo dobrze poddają się wszelkim regulacjom. Zaczynajcie od pozycji w której kierownica osadzona jest na wysokości siodełka - najczęściej regulujemy nachylenie jej położenia względem cyklisty dla uzyskania maksymalnie komfortowej pozycji. Sylwetka ma najczęściej mniejsze nachylenie niż "usportowione" 60 stopni, więc zakres regulacji odbywa się celując w uzyskanie maksymalnej wygody podczas jazdy. W rowerach miejskich spotkamy kierownice proste i gięte. Sprzyja to znalezieniu odpowiedniej pozycji na rowerze.
Szukasz damskiego roweru miejskiego? Sprawdź nasz wpis - Jaki rower miejski damski wybrać?
Regulacja kierownicy w rowerze trekkingowym
Długie wyprawy mają swoje prawa. Stosujemy neutralne ustawienie kierownicy i siodełka na jednej wysokości, aby w trakcie jazdy stopniowo obniżać położenie kierownicy aż do znalezienia idealnej pozycji. Robimy to niezależnie od posiadanego mostka, w rowerze trekkingowym znajdowanie właściwej pozycji to dłuższy proces - wiele mankamentów naszej pozycji odczujemy dopiero po dłuższej przejażdżce z obciążeniem. Sprzęt umożliwia tu duży zakres regulacji, bo rower trekkingowy to często asymilacja wielu rozwiązań pochodzących z różnych modeli tak aby idealnie dopasować się do cyklisty.
Kierownice i mostki mają duże możliwości manewru, pozwalają na uzyskanie idealnego kompromisu między wygodą a osiągami. Dobrze przeprowadzona regulacja kierownicy w rowerze trekkingowym może znacząco podnieść możliwości - lepiej nam się pedałuje, noga ma "odejście", a ramiona i kark nie bolą nawet po dłuższej jeździe. Warto w tym przypadku eksperymentować z ustawieniami, przesuwać kierownicę o centymetr czy mniej aby uzyskać właściwe połączenie nachylenia i odległości.
Regulacja kierownicy w rowerze dziecięcym
Istotna z punktu widzenia uzyskania właściwej sylwetki, która pozwoli dziecku na efektywną jazdę bez strat energii, a jednocześnie nie zaszkodzi jego rozwojowi. W przypadku rowerów dziecięcych, podobnie jak ma to miejsce w rowerach miejskich i rekreacyjnych, regulacja jest prosta i często prowadzona jest za pomocą ogólnodostępnych kluczy, czasami - za pomocą szybkozamykaczy. Początkowo ustawiamy sylwetkę blisko pionu, a kierownicę tak, by dziecko miało pełną kontrolę nad rowerem. Dopiero w trakcie rozwoju wprowadzamy ewentualne zmiany.
Wybierz najlepszy rower dla 6, 7 i 8 latka już dzisiaj! Niech Twoje dziecko będzie przez długi czas zadowolone z jazdy.
Małe kroki - duże postępy, czyli jak ustawienie kierownicy wpływa na naszą jazdę
Odpowiednia regulacja kierownicy rowerowej to obok ustawienia siodełka podstawowy proces regulacyjny dokonywany na naszych jednośladach, umożliwiający uzyskanie maksymalnej efektywności z jazdy, a co za tym idzie zwiększenie satysfakcji i radości z uprawiania pasji. Współczesne kierownice rowerowe dają się regulować w wielu zakresach, pozwalają na uzyskanie odpowiedniej pozycji i ograniczanie dyskomfortu przez dopasowanie do indywidualnych cech cyklisty.
Podążajmy za rozsądkiem, szukajmy właściwego ustawienia a w razie potrzeb - udajmy się do bikefittera. Nie bójmy się szukać - i nie bójmy się znajdować właściwego ustawienia.