Rower dla ciężkiej osoby, powyżej 100 kg – dwa kółka, które wytrzymają wszystko

Codzienna jazda na rowerze przynosi liczne korzyści zdrowotne i jest polecana przez wielu lekarzy. Jednakże tego typu ogólne wskazania zwykle tyczą się ludzi o przeciętnej budowie ciała i nieborykających się z różnego rodzaju schorzeniami. A co, ma zrobić osoba ważąca powyżej 100 kg? Czy wybór odpowiedniego roweru dla osoby otyłej jest w ogóle możliwy? Na co zwrócić uwagę planując zakup? Oraz jak dobrać w pełni bezpieczny rower dla ciężkiej osoby? Dobrym czy złym pomysłem są elektryczne rowery dla osób grubszych? I Ile to wszystko będzie kosztować?! Sprawdźmy!

 

 

Rower dla ciężkiej osoby, powyżej 100 kg – dwa kółka, które wytrzymają wszystko

 

 

 

Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Zaznaczmy już na wstępie – rowery dla osób otyłych istnieją i jeżeli Twoja domowa waga pokazuje, że przekroczyłeś magiczną liczbę 100 kg – nie jest to jeszcze powód do rezygnacji z pasji i nawet codzienna jazda rekreacyjna wciąż pozostaje w Twoim zasięgu!

 

Borykając się z nadwagą lub otyłością, musisz jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Nie ma co ukrywać, że osoba ważąca więcej niż zakładają przyjęte normy, ma pewne ograniczenia – zarówno pod względem wydolności organizmu, jak i wyboru odpowiedniego jednośladu. Aby móc zapewnić sobie komfort jazdy i bezpieczeństwo, raczej powinieneś zrezygnować z pomysłu (jeśli taki miałeś), by postawić na szosówkę czy lekki rower miejski (np. składany rower holenderski). Trzeba pamiętać, że mając nadmiarowe kilogramy, maksymalne obciążenie roweru może okazać się znacznie większe niż „standardowo”, więc jednoślad powinien cechować się wytrzymałością – raz, aby nie ulec łatwo awarii, narażając Cię na straty materialne – i dwa, znacznie ważniejsze – by usterka roweru nie spowodowała kraksy, która może zagrażać Twojemu zdrowiu, a nawet życiu.

 

Co to oznacza w praktyce? Jaki rower na długie trasy dla ciężkiej osoby najlepiej wybrać? W kolejnych punktach szczegółowo wskazujemy, co zapewni Ci bezpieczeństwo i komfort jazdy!

 

Jaki rower dla osoby otyłej wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wpadł Ci w oko piękny i komfortowy rower crossowy, ale nie wiesz, czy większe obciążenia nie spowodują jego uszkodzenia? Chociaż rzeczywiście może tak być, każdy przypadek trzeba rozpatrzyć indywidualnie – przejrzeć wytyczne producenta i sprawdzić, jakie dopuszczalne maksymalne obciążenie roweru podaje i czy mieścisz się w limitach. Warto wiedzieć, że zwykle przedstawiane wartości są zaniżane, dysponują sporym marginesem błędu i komponenty markowe, rower o mocnej konstrukcji nie rozpadną się, kiedy minimalnie przekroczysz limit – robisz to jednak na własną odpowiedzialność – nie zachęcamy do tego i trzeba pamiętać, że niewłaściwe użytkowanie może mieć wpływ na gwarancję producenta.

 

Zasadniczo, jeśli ważysz powyżej 100 kg, powinieneś z góry odrzucić tylko modele rowerów szosowych. Jednoślady te charakteryzują się filigranową konstrukcją, ponieważ mają być jak najlżejsze, by osiągać wysokie prędkości, co na większe obciążenia wynikające z masy cyklisty nie jest wskazane. Wspominany już rower crossowy dla ciężkiej osoby również może być trudno znaleźć – ale nie jest to niemożliwe!

 

Najczęściej cyklistom ważącym powyżej 100 kg poleca się wytrzymały rower górski (MTB), ponieważ to w końcu jednoślady terenowe z natury są przystosowane do eksploatacji w trudnych warunkach. To dobre polecenie, ale też nieco stereotypowe i ograniczające. W przypadku osób otyłych doskonale sprawdzi się też wytrzymały rower trekkingowy (rower turystyczny) lub mocny rower miejski, a nawet gravel, choć ze względu na podobieństwo do kolarzówki – znalezienie odpowiedniego dla osoby mającej powyżej 100 kg na pewno wymagać będzie więcej zachodu.

 

 

 

 

Dużo ważniejsze niż poszczególne modele rowerów, kategorie, do których należą, są zastosowane w nich części. Wysoka jakość, gwarantowana przez komponenty markowe, najlepiej zadba o bezpieczeństwo i komfort jazdy, gdy rower narażony jest na większe obciążenia wynikające z masy użytkownika.

 

Nie oznacza to jednak, że gdy jest Ci potrzebny rower dla ciężkiego zawodnika, musisz szukać tylko wśród najdroższych modeli. Co więcej, taka taktyka zakupowa może okazać się zgubna, ponieważ komponenty stricte sportowe często są celowo „odchudzane”, a to nie będzie wskazane, kiedy jest Ci potrzebny rower dla otyłej osoby. Zmagając się z wagą powyżej 100 kg, należy unikać zarówno tanich, tzw. marketowych jednośladów, co do których konstrukcji nigdy nie będziesz miał pewności, a codzienna jazda szybko może odesłać je na złom, jak i tych bardzo drogich, leciutkich elementów stworzonych dla profesjonalnych kolarzy. Reasumując – dobra jakość – jak najbardziej, ale nie powinna ona negatywnie wpływać na maksymalne obciążenie roweru.

 

Przyjrzyjmy się, jakiego rodzaju elementy musi mieć wytrzymały rower dla ciężkiej osoby, aby codzienna jazda była czystą przyjemnością!

 

 

info

Na większą wagę, dobrym rozwiązaniem może okazać się rower elektryczny.

 

Koła

Chociaż laikowi może zdawać się, że rama roweru decyduje o jego wytrzymałości, to w rzeczywistości jednym z najistotniejszych elementów jednośladu pod tym względem okazują się koła rowerowe. One w pierwszej kolejności ulegają defektom, dlatego ważne jest, aby postawić na wytrzymałe obręcze, a najlepiej również szerokie i liczne szprychy ze stali nierdzewnej 13G. Dwu- lub trzykomorowe obręcze sprawiają, że ciężar równomierniej się rozkłada, co sprawia, że trudniej, aby któryś z elementów jednośladu został nadwyrężony. Powinieneś też zwrócić uwagę na ich kapslowanie i oczkowanie. Do tego znacznie mają piasty – te z łożyskami maszynowymi ułatwią toczenie się kół i nieco polepszą maksymalne obciążenie roweru.

 

Trwałość i dobra jakość tyczą się również wykorzystywanego ogumienia. Rower dla ciężkiej osoby powinien mieć raczej szersze opony, a do tego grubsze i wyposażone w warstwę ochroną – są one nie tylko mniej podatne na uszkodzenia, ale i sprawiają, że uzyskasz bardziej komfortowy rower. Opony o wyższym indeksie nośności lepiej radzą sobie zwłaszcza na wybojach i nierównościach. Co prawda, stosując szersze opony, zwiększasz opór podczas jazdy, ale w zamian zyskujesz lepszą amortyzację.

 

Rower dla osoby otyłej zwykle ma też większe koła. Ich rozmiar zależny będzie od rodzaju jednośladu np. mocny rower miejski może mieć wariant 27,5-calowy; model MTB – 29- calowy, a kiedy interesuje Cię rower turystyczny – powinieneś szukać kół w standardzie 28-cali.

Rama

Rama roweru to kolejna część jednośladu, której zdecydowanie warto się przyjrzeć, kiedy zastanawiasz się, jaki rower dla osoby otyłej wybrać. Od razu unikaj wszelkich superlekkich konstrukcji, wyjątkowo cieniowanych i wykonanych z włókna węglowego, gdyż nie są one optymalne na rower dla ciężkiej osoby.

 

Najbezpieczniejszym wyborem jest rama stalowa lub aluminiowa. Niestety dla masywniej zbudowanych rowerzystów – pierwszy z wymienionych wariantów jest coraz rzadszy, dlatego że wersja stalowa czyni jednoślad znacznie cięższym niż aluminiowa rama. Zarazem jednak mały renesans przeżywa stal CroMo (chromowo-molibdenowa), więc może spróbować poszukać takiego rozwiązania, ale współczesna aluminiowa rama powinna spokojnie poradzić sobie z większym obciążeniem. Materiał ten jest naprawdę wytrzymały.

 

Niezależnie czy zainteresuje Cię rama stalowa lub aluminiowa – prócz jej materiału musisz wybrać też rozmiar. Dla ciężkich osób częściej odpowiednie są większe warianty, ale pamiętaj, że rozmiar ramy dobiera się do wzrostu, a nie wagi! A co za tym idzie – największy rozmiar ramy niekoniecznie będzie najlepszym, nawet jeśli Twoja masa wykracza znacznie poza 100 kg!

Hamulce

Rower z dobrą jakością hamulców jest czymś, co powinno być oczywistością i to niezależnie od tego, ile ważysz. Ten komponent bezpośrednio decyduje przecież o Twoim bezpieczeństwie. I zarówno pod tym względem, jak i biorąc pod uwagę większą masę ciała – najlepszym wyborem są hamulce tarczowe hydrauliczne lub mechaniczne (z tarczami o średnicy min. 180 mm).

 

Tarczówki powszechnie spotykane są w praktycznie wszystkich rodzajach jednośladów, więc nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem modelu odpowiadającego Twoim potrzebom. Jednym problemem może być tylko cena, bo niestety – rower z dobrą jakością hamulców kosztuje, a do tego hydrauliczne i mechaniczne hamulce tarczowe są najdroższymi wariantami stosowanymi w branży. Stanowczo przestrzegamy jednak przed próbą oszczędzania na tym elemencie jednośladu. Większa masa cyklisty sprawia, że proces wytracania prędkości zachodzi wolniej, więc bez wystarczająco dużej siły hamowania możesz nie być w stanie zatrzymać się przed przeszkodą.

 

Warto też zaważyć, że rower z dobrą jakością hamulców tarczowych przydaje się bardzo, kiedy podróżujesz przez trudniejszy teren i w czasie niepogody, gdyż ich konstrukcja zapobiega obniżeniu wydajności podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.

 

 

 

Napęd

Wszystkie elementy budujące napęd są oczywiście istotne z różnych względów, ale mówiąc o napędzie w kontekście cyklistów z nadwagą, myślimy głównie o tym, aby znaleźć rower z wytrzymałym mechanizmem korbowym, gdyż solidny wariant dłużej Ci posłuży.

 

Istnieje kilka standardów mocowania korb do suportu. Najprostszym i najczęściej spotykanym w prostych i tanich rowerach jest tzw. mocowanie na kwadrat – nie ważne, czy interesuje Cię rower trekkingowy, crossowy, czy inny – tego powinieneś unikać jak ognia, dlaczego? Przede wszystkim ze względu na znikomą trwałość. Idealny dla osoby ciężkiej rower z wytrzymałym mechanizmem korbowym będzie miał mocowanie okrągłe ze wcięciem, czyli Octalink od Shimano albo zewnętrzne łożyska, czyli Hollowtech II. Co jest lepsze? Pierwsza opcja jest nieco mniej zaawansowana, ale za to atrakcyjniejsza cenowo.

Pedały

Aby uzyskać komfortowy rower dla ciężkiej osoby, powinieneś zadbać także o pedały. Podczas gdy rama czy koła w większości sytuacji muszą poradzić sobie tylko z pasywnym ciężarem rowerzysty, to pedały podobnie jak korba czy hamulce narażone są na dodatkowe, dynamiczne obciążenia, a co za tym idzie, szybsze zużycia wynikające z intensywności eksploatacji. Mówiąc najprościej – pedałując, napierasz bezpośrednio właśnie na ten element i zmuszasz go do ciągłej pracy. Dlatego kluczowe jest, aby kupić do roweru dla ciężkiej osoby pedały wytrzymałe i o sporej sztywności. Najlepszym wyborem są modele z utwardzaną osią ze stali – chociaż te wykonane z plastiku kuszą ceną – gwarantujemy, że nie chcesz na własnej skórze przekonać się, co się stanie, gdy podczas jazdy je połamiesz.

 

W miarę możliwości lepiej kupić pedały z łożyskami maszynowymi lub kulkowymi (dobrze uszczelnione) niż tańsze – ślizgowe. Z kolei czy wybierzesz dla siebie pedały platformowe, czy tzw. SPD (wpinane) – nie ma to większego znaczenia pod kątem tuszy rowerzysty i zostawiamy to Twoim preferencjom i stylowi jazdy – liczy się po prostu dobra jakość tych części.

Sztyca

Znaczna część masy rowerzysty podczas jazdy oddziałuje bezpośrednio na sztycę, więc w przypadku cięższych niż standardowo zawodników – wspornik siodełka powinien zostać starannie dobrany do wagi i wzrostu cyklisty, aby mieć gwarancję, że nie dojdzie do jego uszkodzenia, a do tego, aby najzwyczajniej sztyca podsiodłowa umożliwiała komfortową jazdę.

 

Co ciekawe – na temat wyboru wspornika do roweru dla ciężkiej osoby, powyżej 100 kg jest wiele różnych – sprzecznych – teorii. Możesz postawić na wariant amortyzowany lub wspornik siodełka sztywny. Za pierwszą opcją przemawia to, że będzie on dodatkowo absorbował wstrząsy i zwiększy komfort jazdy – z drugiej jednak strony, przeciwnicy amortyzowanej sztycy zaznaczają, że pod wpływem dużej masy rowerzysty ta bardzo szybko się „wyrabia” i traci swoje właściwości, jest więc to zakup niewart uwagi.

 

Opłacalność takiej inwestycji pozostawiamy do analizy Tobie, ale rzeczywiście niskiej jakości i źle dobrany amortyzowany wspornik szybko straci swą funkcjonalność, więc uczulamy, by dobrać go starannie, a przy tym pamiętać, że w pierwszej kolejności należy zawsze patrzeć na wytrzymałość sztycy.

Siodełko

Wspomnieliśmy o sztycy, więc nie możemy nie powiedzieć choćby słowa o siodle. Pod względem wygody, zwykle zalecane jest siodełko ergonomiczne, ale każdy cyklista sam wie najlepiej, co mu odpowiada. Kształt, wielkość i twardość siodełka to sprawy całkowicie indywidualne, ale tak jak w przypadku wcześniej omawianych elementów – nie wolno zapominać o tym, że siodełko ergonomiczne lub dowolne inne, które sobie upatrzysz, na pierwszym miejscu powinno być wytrzymałe (na mocnych i grubych prętach) i dostosowane do Twoich rozmiarów.

 

Jeżeli jeszcze nie masz wyrobionego zdania na temat siodeł rowerowych, a być może nawet nie wiesz, czym charakteryzuje się model tradycyjny, a czym siodełko ergonomiczne – to aby nieco ułatwić Ci zadanie – z naszych obserwacji wynika, że zwykle rowerzyści o większej budowie ciała chętniej sięgają po szersze siodła i z żelowym wypełnieniem lub z grubą pianką ortopedyczną wewnątrz.

 

 

info

Rower dla ciężkiej osoby nie musi być drożczy, zrobiony z lepszych materiałów lub upakowany w technologię.

 

Czy rowery dla ciężkich osób są droższe?

Analizując przedstawione powyżej punkty objaśniające, które elementy jednośladu dla ciężkiej osoby są najważniejsze, można się przerazić i dojść do wniosku, że jeśli ważysz powyżej 100 kg, to Twój wymarzony rower trekkingowy, MTB, miejski itd. kosztować będzie krocie – czy tak jest w rzeczywistości?

 

Nie! Jeśli obawiasz się, że rowery dla osób otyłych są wyjątkowo drogie – uspokajamy – mając nadwagę, nie musisz należeć do najlepiej zarabiających Polaków, aby pozwolić sobie na dobry jednoślad. Z drugiej jednak strony, rzeczywiście raczej odpada kupno najtańszego modelu i jeśli szukasz tylko prostego środka transportu o niewygórowanych parametrach – pewnie mógłbyś nieco zaoszczędzić, gdybyś ważył mniej. Jest jednak i trzecia strona tej sytuacji! Przekraczając 100 kg wagi, powinieneś unikać zarówno najtańszych, jak i najdroższych rowerów (ze względu na delikatne materiały, z których te korzystają) – w efekcie najodpowiedniejsze rower dla ciężkiej osoby to modele z tzw. średniej półki cenowej, kosztujące tyle, co solidny, ale nie wyczynowy jednoślad używany przez większość rowerzystów o „standardowej” wadze.

 

Czy wybór roweru elektrycznego dla otyłej osoby jest dobrym pomysłem?

A co z coraz popularniejszymi e-bike’ami? Czy nie lepszym wyborem dla Ciebie będzie po prostu komfortowy rower elektryczny dla osób grubszych? Jest to kolejna rzecz zależna od preferencji, ale nie ma przeciwwskazań, aby zamiast po tradycyjny jednoślad cyklista z otyłością sięgnął po np. rower elektryczny miejski lub górski.

 

Ze względu na wyższą efektywność w porównaniu do tradycyjnego jednośladu i dodatkowe komponenty, które mają na swoim wyposażeniu e-biki (m.in. akumulatory i silniki elektryczne) – ich konstrukcja jest wzmocniona i spokojnie udźwignie cięższą osobę. Do tego poprzez wspomaganie pedałowania – e-bike lepiej sprawdzi się w przypadku cyklistów z bardzo dużą nadwagą lub innymi problemami zdrowotnymi. Napęd elektryczny pozwala odciążyć stawy i nie wymaga od organizmu tak ciężkiej pracy, a zbyt intensywny wysiłek fizyczny jest niewskazany w przypadku znaczącej otyłości.

 

 

 

 

info

Dla cięższych osób warto rozważyć także fat bike'a.

 

Jaki będzie idealny rower dla ciężkiej osoby? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że jeżeli borykasz się z otyłością, nie sprawi ona, że zrezygnujesz ze swojej miłości do dwóch kółek! W końcu rower to świetny sposób na bezpieczne zgubienie nadmiarowych kilogramów! Po zapoznaniu się z naszym tekstem bez problemu powinieneś znaleźć model odpowiedni do Twojej budowy ciała – zwróć tylko uwagę na wytrzymałość poszczególnych elementów jednośladu (ona jest zawsze najważniejsza!) i najlepiej od razy odpuść sobie najtańsze oraz najdroższe serie produkcyjne – dalej powinno pójść już z górki!

 

A jeżeli jazda na rowerze jest zbyt obciążająca dla Twojego organizmu – pamiętaj, że w każdej chwili masz możliwość spróbować swych sił na e-bike’u! Elektryczny rower dla otyłej osoby może okazać się prawdziwym wybawieniem!

Powiązane artykuły

zamknij [x]