Rower elektryczny zimą – przygotuj się do bezpiecznej jazdy w chłodne dni

Większość osób rezygnuje z jazdy na rowerze zimą i czeka z powrotem na szlak do wiosny. Dla niektórych jednak wybranie się w trasę przy niskich temperaturach może być koniecznością, a dla innych kuszącą przygodą – zwłaszcza gdy dysponuje się e-bikiem znacznie ułatwiającym jazdę.

 

Posiadasz doskonały elektryczny rower górski i aż rwiesz się, by przetestować go w trudnych warunkach zimowych? Jazda w ujemnych temperaturach sprawi Ci nie lada frajdę i będzie bezpieczna, jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz. Sprawdź, o czym pamiętać, gdy interesuje Cię jazda rowerem elektrycznym w chłodne dni!

 

Przy ujemnych temperaturach na dworze wolisz pozostać w domu? Wiedz, że prawidłowe przechowywanie roweru elektrycznego zimą, również wymaga nieco wiedzy. Co będzie konieczne w przypadku nowoczesnych rowerów elektrycznych? O tym też dowiesz się z naszego tekstu!

 

 

Rower elektryczny zimą – przygotuj się do bezpiecznej jazdy w chłodne dni

 

 

Najważniejsze informacje

  • Rower elektryczny zimą to wybór lepszy niż tradycyjny jednoślad, powinieneś jednak pamiętać o przeglądzie i regularnej konserwacji oraz zachowywać szczególne środki ostrożności w czasie jazdy.
  • Zimowe opony do e-bike’a to najlepszy wybór pod kątem bezpieczeństwa, ale nie są obowiązkowe przy zimowej jeździe rowerem po mieście.
  • Jeżdżąc w wymagających warunkach pogodowych, należy poruszać się wolniej, unikać nagłych skrętów i hamować pulsacyjnie z dużym wyprzedzeniem.
  • Aby zadbać się o stan baterii rowerowej, nie pozostawiaj akumulatora w niskich temperaturach. Ponadto zimą konieczne jest regularne ładowanie baterii, aby nie uległa ona pełnemu rozładowaniu.
  • Zimować rower elektryczny należy w ciepłych i suchych miejscach – najlepiej sprawdza się dom lub mieszkanie.
  • Nie tylko rower elektryczny wymaga przygotowania na mrozy, ale także jego użytkownik. Zimą pamiętaj o ciepłym ubraniu oraz odblaskach.
  • Więcej artykułów na temat rowerów elektrycznych znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 

Czy rower elektryczny sprawdza się zimą?

Zdecydowanie tak. E-bike dla większości osób będzie lepszym wyborem niż tradycyjny jednoślad, ponieważ jazda w zimowych warunkach jest trudniejsza niż w pozostałe pory roku. Silnik elektryczny okazuje się ogromnym ułatwieniem przy niesprzyjających warunkach drogowych, pozwalając przezwyciężyć dodatkowy opór generowany np. przez leżący na drodze śnieg.

 

Ponadto większość kolarzy mniej trenuje w okresie jesienno-zimowym, a tym samym nie dysponują oni wtedy maksymalnymi siłami, co może działać zniechęcająco, trudno wyrwać się z zimowego letargu i ruszyć w trasę – zwłaszcza jeśli wie się, że będzie ona bardziej wymagająca niż zwykle. Świadomość, że silnik elektryczny e-bike’a zrekompensuje Ci tymczasowy brak sił, potrafi zadziałać dużo bardziej mobilizująco, niż myślisz!

 

Mimo tego, że zachęcamy, by spróbować jazdy na elektrycznym rowerze zimą, to nie można zapominać, iż trzeba to robić odpowiedzialnie, uprzednio przygotowawczy się do trasy (co szczegółowo omawiamy w dalszych częściach tekstu), a także wiedzieć, kiedy należy odpuścić. Nie zawsze bowiem zimowa jazda na rowerze elektrycznym będzie wskazana. Kiedy temperatura spada poniżej -10°C lepiej sobie darować wycieczki, a przy -20°C będą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Podobnie przy wyjątkowo trudnych warunkach zimowych – kategorycznie doradzamy pozostać w domu!

 

Jak przygotować rower elektryczny do zimowych warunków?

Jeśli zdecydujesz się jeździć na rowerze zimą, powinieneś nieco więcej uwagi poświęcić opiece nad swoim e-bikiem. W tę porę roku temperatury są najniższe, a ostatnimi czasy ulegają także mocnym i nagłym wahaniom, co niestety ma negatywny wpływ na komponenty roweru elektrycznego (zwłaszcza na układ elektryczny roweru). Do tego zimą wokół panuje dużo większa wilgotność, a jak łatwo się domyślić, woda także nie sprzyja stanowi Twojego e-bike’a. Podobnie zresztą, jak sól i piasek sypane na drogi przez miejskie służby komunalne.

 

Aby zabezpieczyć nowoczesne rowery elektryczne przed wymienionymi wyżej niekorzystnymi czynnikami występującymi w chłodne dni, podstawą będzie konserwacja roweru przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Przyjrzyj się stanowi opon, łańcucha, hamulców itd. Napęd nie działa optymalnie? Zdecydowanie nie zwlekaj z regulacją lub wymianą, jeśli okaże się konieczna. Przeprowadzony na czas serwis roweru elektrycznego może uchronić Cię przed wypadkiem, o który podczas jazdy na rowerze zimą nietrudno!

 

Kiedy już użytkujesz e-bike w niskich temperaturach, po powrocie z każdej trasy powinieneś go czyścić i usuwać pozostałości z soli i błota, a następnie starannie wysuszyć. Do tego przez całą zimę regularnie kontroluj stan hamulców i przerzutek oraz smaruj łańcuch, aby mieć pewność, że stan techniczny roweru elektrycznego na pewno pozostaje bez zarzutów.

 

 

rower elektryczny w śniegu

 

Zimowe opony rowerowe do roweru elektrycznego – czy warto zainwestować?

Jazda zimą wymaga nie tylko konserwacji e-bike’a, ale również zadbania o jego ogumienie. Opony są jedynymi punktami styku jednośladu z podłożem. Od ich przyczepności zależne jest więc bezpieczeństwo cyklisty, a ta naturalnie zmniejsza się, kiedy drogi pokryte są wodą, błotem, lodem lub śniegiem. Najbezpieczniej jest tak jak w samochodach na czas chłodniejszych miesięcy wymienić ogumienie na opony zimowe. Czy jednak zawsze jest to konieczne?

 

Nie. Jeśli masz miejski rower elektryczny i użytkujesz go tylko na odśnieżonych drogach – prawdopodobnie obejdziesz się bez nich. Nie decydując się na zakup specjalnych opon zimowych, warto, chociaż postawić na szersze ogumienie niż te, które zwykle wybierasz (większa powierzchnia styku poprawia przyczepność) oraz na modele z głębszym bieżnikiem – skuteczniej odprowadzającym wodę i błoto. Na czas jazdy rowerem zimą możesz też zmniejszyć ciśnienie w oponach, co także sprawi, że będą one lepiej trzymały się powierzchni.

 

A kiedy warto zainwestować w opony zimowe? Przede wszystkim, gdy nie masz gwarancji, że na swojej drodze spotkasz tylko odśnieżone ścieżki lub interesuje Cię jazda poza drogami. Ogumienie stworzone z myślą o tej porze roku nie tylko wyróżnia się większymi klockami i wzorem bieżnika dostosowanym do jazdy po śniegu, ale także ma inaczej dobraną mieszankę gumową, która nie traci swoich właściwości w niskich temperaturach.

 

 

question

Czy wiesz, że…

Mając elektryczny rower górski do zimowej jazdy terenowej, możesz wyposażyć go w opony z kolcami? Tylko takie ogumienie skutecznie radzi sobie z lodem i najtrudniejszymi warunkami, ale pamiętaj, że ze względów bezpieczeństwa nie są one zalecane do użytku miejskiego.

 

 

Bezpieczna jazda na rowerze elektrycznym zimą – na co zwrócić uwagę?

Serwis roweru elektrycznego przeprowadzony, odpowiednie opony zamontowane – czas ruszać w trasę? Nie tak prędko! Po pierwsze, jeszcze w domu warto lekko obniżyć siodełko. Spowoduje to, że środek ciężkości znajdzie się niżej, a tym samym e-bike będzie stabilniejszy. Do tego niższa pozycja siodełka pozytywnie wpływa na Twój czas reakcji w razie kłopotów na drodze.

 

Po drugie, przy zimowej jeździe rowerem elektrycznym powinieneś zrezygnować z najmocniejszych trybów wspomagania, gdy ruszasz z ośnieżonego miejsca. Jeśli tego nie zrobisz, w skrajnym przypadku opony mogą nawet zacząć buksować, a Ty stracisz równowagę i spadniesz z siodełka. Zdecydowanie rozsądniej jest ustawić niewielkie wspomaganie i ewentualnie zwiększyć je, gdy już się rozpędzisz.

 

Jeśli już jesteśmy przy rozpędzaniu się – nie przesadzaj. Jazda rowerem zimą wymaga dostosowania prędkości i stylu jazdy do panujących na drodze warunków – jest to niby oczywiste, ale moc dostarczana przez akumulatory rowerów elektrycznych do silnika sprawia, że łatwiej niż w przypadku tradycyjnego jednośladu się zapomnieć i ponieść fantazji. Technika jazdy zimą powinna być zachowawcza, unikaj gwałtownych manewrów i ostrych zakrętów oraz wybieraj prostsze trasy. Stała, wyważona prędkość, łatwo osiągalna dzięki silnikowi, zapewni Ci lepszą kontrolę nad e-bikiem.

 

Opisując jak przygotować rower elektryczny do sezonu zimowego, wspominaliśmy o hamulcach – nie bez powodu. Ich sprawność oraz umiejętne używanie są kluczowe, aby Twoja technika jazdy zimą byłą bezpieczna. Najlepiej sprawdza się hamowanie pulsacyjne. Zwalniaj ze sporym wyprzedzeniem i jeżeli nie chcesz zaliczyć efektownej wywrotki przez kierownicę – ogranicz używanie przedniego hamulca. Pamiętaj, że każdy wariant e-bike’a, niezależnie czy to górski, czy miejski rower elektryczny, będzie o kilka do kilkunastu kilogramów cięższy od tradycyjnego odpowiednika, a co za tym idzie, jego droga hamowania się wydłuża.

 

 

question

Czy wiesz, że…

W chłodniejsze miesiące powinieneś brać pod uwagę też długość trasy? Technika jazdy zimą jest bardzo ważna, musisz jednak pamiętać, że układ elektryczny roweru, baterie zimą są mniej wydajne. W efekcie, kiedy temperatura spada poniżej 0°C, wraz z nią spada maksymalny zasięg e-bike’a. Najbezpieczniej jest założyć, że akumulator działa wtedy w 3/4 swojej sprawności. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym innym artykułem – Technika jazdy rowerem elektrycznym.

 

 

Zimowa jazda na górskim rowerze elektrycznym

 

Jak dbać o akumulator roweru elektrycznego w chłodne dni?

Zapewne wiele osób zauważyło, że bateria litowo-jonowa w smartfonie traci na efektywności, kiedy długo przebywa się w niskich temperaturach. Akumulator wykorzystywany w e-bike’u funkcjonuje na podstawie bardzo zbliżonego rozwiązania technologicznego, więc, niestety, rowerowe baterie zimą także działają mniej wydajnie. Co jednak najgorsze – mogą to być nie tylko tymczasowe problemy, a stan baterii, jej pojemność ulegnie pogorszeniu na stałe. Aby tego uniknąć, powinieneś pamiętać o kilku zasadach postępowania – i to niezależenie od tego, czy będziesz zimą jeździł na e-bike’u!

Jazda zimą a bateria roweru elektrycznego

Przy w miarę regularnej zimowej jeździe rowerem elektrycznym nie powinieneś doprowadzać do tego, że wyłączony akumulator e-bike’a będzie długo przebywał w chłodzie, dlatego niewskazane są wielogodzinne tzw. postoje pod chmurką, czy w innych miejscach z temperaturą bliską 0°C. Jeżeli już musisz to zrobić – powinieneś baterię zimą wyjąć z e-bike’a i zabrać ze sobą. Ponadto w chłodne dni producenci zalecają używać niższych trybów wspomagania pedałowania, a jeśli Twój e-bike nie ma możliwości regulacji – przez pierwsze ok. 15 min jazdy nie narzucaj mu wysokiego tempa, aby mechanizmy miały czas się rozgrzać.

 

Kiedy konieczne jest ładowanie baterii – również nie powinieneś robić tego przy niskich temperaturach otoczenia. Po jeździe akumulator zanieść do ciepłego pomieszczenia poczekaj, aż się ogrzeje do temperatury pokojowej i dopiero potem zacznij ładowanie baterii.

Jak przechowywać baterię e-bike’a zimą

Nawet jeśli zimowa jazda na rowerze elektrycznym nie jest dla Ciebie – nadal w chłodniejsze miesiące musisz zatroszczyć się o stan baterii e-bike’a. Przede wszystkim powinieneś przechowywać baterię zimą w optymalnej dla ogniw temperaturze. Różne modele rowerów elektrycznych mogą mieć nieco inne wytyczne producenta, co do akumulatorów, ale zwykle jest to ok. 10-20°C.

 

Jeśli chcesz prawidłowo przechowywać baterię zimą, nie wolno pozwolić też na to, by jej ogniwa były nienapełnione. Jednocześnie jednak nie jest dobrze, gdy stan naładowania baterii wynosi 100%. Ile procent będzie optymalnie? Powinny być to wartości oscylujące w granicach 30-60%, gdyż są najkorzystniejsze dla żywotności ogniw. Trzeba jednak pamiętać, że nawet wtedy, gdy rower elektryczny stoi nieużywany – akumulator z czasem samoistnie traci energię. W związku z tym konieczne jest regularne ładowanie baterii (raz na 2 miesiące), tak, aby zawsze jej stan mieścił się w przedstawionych wartościach procentowych.

 

 

info

Uwaga!

Na stan baterii roweru elektrycznego negatywny wpływ ma nie tylko zbyt niska temperatura, ale również zbyt wysoka (powyżej 30°C). Chociaż zaleca się przechowywać baterię zimą w mieszkaniu, to powinieneś stronić od pozostawiania akumulatora zbyt blisko urządzeń generujących duże ciepło np. kaloryferów.

 

 

Przechowywanie roweru elektrycznego zimą

Należy mieć na uwadze, że nawet jeśli zadbałeś o akumulator i wyciągnąłeś go z roweru, to e-bike wciąż naszpikowany jest elektroniką, której nie ma możliwości wymontować. Dlatego cały rower elektryczny również powinien być umieszczony na czas chłodnych miesięcy w ciepłym i suchym miejscu. Najkrócej rzecz ujmując tak jak każdy inny jednoślad – e-bike najlepiej przechowywać w mieszkaniu, zarówno ochronić go przed wilgocią, brudem i niekorzystną temperaturą, jak i przed złodziejami. Wiele kreatywnych sposobów, jak można trzymać jednoślad w domu, tak aby nie przeszkadzał w codziennej egzystencji, opisaliśmy w artykule – Jak przechowywać rower w mieszkaniu?

 

Nie chcesz lub nie masz możliwości, aby trzymać e-bike’a w domu? W takim wypadku możesz zimować rower elektryczny także w garażu, piwnicy, na klatce schodowej czy komórce lokatorskiej – jeśli panująca tam temperatura to chociaż 10°C. Nie wpłynie to negatywnie na działanie roweru elektrycznego, ale problemem w takich miejscach może być wilgoć (i bezpieczeństwo). Co prawda silniki nowoczesnych e-bike’ów są wodoodporne, ale nie w pełni wodoszczelne. Dlatego, aby mieć pewność, że nie dojdzie do zwarcia elektroniki – polecamy używać pokrowców na rower.

 

 

Rower elektryczny zimą na drodze

 

Zimowa odzież rowerowa – jak ubrać się na rower elektryczny zimą?

Troszcząc się e-bike, jego czystość, wydajność baterii roweru elektrycznego, opony itd. łatwo zapomnieć o samym sobie, a przecież sezon zimowy wymaga nie tylko przygotowania do trasy jednośladu, ale również kolarza. Podczas jazdy rowerem zimą – niezależnie od tego, czy będzie to model tradycyjny, czy e-bike – konieczna jest odpowiednio dobrana odzież. Powinna ona gwarantować ciepło, ale jednocześnie nie prowadzić do przegrzania się – najlepiej włożyć kilka warstw (na tzw. cebulkę) – tak, aby w razie potrzeby możliwe było zdjęcie części przyodziewku lub rozpięcie się w celu poprawienia wentylacji. Bardzo dobrym wyborem są bluzy termoaktywne i bielizna termoaktywna, odzież z wełny merino oraz produkty z softshellu. Szczegółowo zagadnienie doboru odzieży na rower omawiamy w tekście – Jak się ubrać na rower w chłodne dni?

 

 

info

Zerknij również do naszych szczegółowych artykułów, poświęconych konkretnym częściom odzieży – Jakie buty rowerowe na zimę wybrać? – oraz – Jakie rękawiczki rowerowe na zimę wybrać?

 

 

Chociaż ogólne zasady ubierania się na wycieczki jednośladami w ujemnych temperaturach są identyczne, warto zaznaczyć, że zimowa jazda na rowerze elektrycznym wymaga większej ostrożności. Dlaczego? Wspomaganie elektryczne sprawia, że cyklista na e-bike’u nie musi wkładać tyle energii w pedałowanie, co w przypadku tradycyjnego jednośladu, a co za tym idzie, mniej się rozgrzewa i w efekcie dotkliwiej odczuwa zimno. Zalecamy więc włożyć cieplejsze ubrania niż standardowo. Zwłaszcza że nawet w okresie zimowym rowerze elektrycznym możesz osiągnąć wyższą prędkość, która poprzez pęd powietrza również będzie potęgowała uczucie chłodu. Dlatego kluczowe jest zasłonięcie wszystkich miejsc, przez które zimny wiatr może przedostać się pod ubranie (np. mankiety, kołnierzyk) oraz najbardziej narażonych na wychłodzenie części ciała, jak uszy, szyja, palce czy kostki.

 

W związku z tym, jeżeli marzy Ci się jazda rowerem elektrycznym w niskich temperaturach, najlepiej wyposaż się w szczelne rękawiczki zimowe; czapkę, opaskę lub komin; długie i ciepłe skarpety, a także w odpowiednie buty i ochraniacze do nich (palce u nóg bardzo łatwo marzną podczas jazdy rowerem zimą, ponieważ w zasadzie pozostają w bezruchu).

 

 

info

Mrok i światłość w zimowych warunkach

Uwaga! Jazda rowerem elektrycznym zimą wymaga ciepłego ubioru, ale musisz też pamiętać, że w tę porę roku słońce bardzo szybko zachodzi i nagle potrafi zrobić się bardzo ciemno. Dlatego koniecznie miej ze sobą odzież odblaskową i solidne lampki rowerowe, abyś dobrze widział drogę, a inni Ciebie. To jednak nie wszystko! Chcesz pojeździć na e-bike’u w trudnych warunkach zimowych, to jak złość – może akurat trafić Ci się wyjątkowo słoneczny dzień! Wtedy światło potrafi bardzo intensywnie odbijać się od śniegu, a w efekcie czego Cię oślepiać. Dlatego powinieneś mieć przy sobie sportowe okulary przeciwsłoneczne – mało kto o nich pamięta, bo kojarzą się raczej z latem niż zimą.

 

 

Rower elektryczny zimą – podsumowanie

Zimowa jazda na rowerze elektrycznym potrafi przynieść sporo frajdy, a do tego wspomaganie pedałowania znacznie ułatwia kultywowanie pasji przez cały rok. Co prawda musisz wykonać kilka kroków, aby przygotować rower elektryczny do takiego użytkowania, ale nie jest to nic trudnego, czynności te ostatecznie niewiele różnią się od zwyczajnej konserwacji e-bike’a. Najwięcej uwagi wymaga regularne ładowanie baterii i zatroszczenie się o jej stan, lecz to zadanie czeka Cię również, gdy zdecydujesz się nie używać roweru elektrycznego w najchłodniejsze miesiące. Dlatego uważamy, że warto spróbować tej nietypowe formy zimowej aktywności na świeżym powietrzu – pamiętaj tylko o zachowaniu szczególnej ostrożności!

 


 

Najczęściej zadawane pytania
Czy można jeździć rowerem elektrycznym zimą?
Dlaczego warto wybrać rower elektryczny zimą?
Czy zimą rower elektryczny wymaga opon zimowych?
Czy zimą rower elektryczny ma krótszy zasięg?
Jak przechowywać baterię roweru elektrycznego w czasie zimy? Jak dbać o baterię?
Jakie akcesoria warto mieć podczas jazdy na rowerze elektrycznym zimą?
Co z myciem e-bike'a zimą? Czy trzeba go myć po każdej jeździe?
Czy jazda zimą wymaga specjalnych części zamiennych do roweru elektrycznego?

Powiązane artykuły

zamknij [x]