Rower tandem - rozwiązanie na wspólną aktywność

Rower tandem to wciąż bardzo mało popularny typ jednośladu, który rzadko widujemy na polskich drogach. Wynika to zapewne ze słabej dostępności w sklepach, braku świadomości i pewnie lekkiego strachu przed spróbowaniem jazdy we dwójkę na jednym rowerze oraz zdecydowanie większych gabarytów takiego roweru, którego gdzieś trzeba przechowywać. Prawda jest jednak taka, że tandem to szybki i dość zwinny rower, a jazda w parze jest ciekawym doświadczeniem, którego warto spróbować, jeśli tylko nadarzy się ku temu okazja.

 

 

Rower tandem to rozwiązanie na wspólną aktywność

 

 

 


Co to jest rower tandem?

Tandem to typ roweru przeznaczonego dla dwóch lub nawet więcej osób, które siedzą jedna za drugą. Klasyczny tandem nie różni się znacząco od zwykłego roweru. Posiada dwa koła, ramę, przerzutki i hamulce. Podwójne są natomiast siodełka, korby i kierownice. Należy jednak zwrócić uwagę, że tylko jedna osoba (najczęściej z przodu) ma kierownicę, która odpowiada za sterowanie przednim kołem. Druga natomiast zapewnia jedynie podparcie rąk rowerzysty siedzącego z tyłu.

 

Krótka historia rowerów tandem

Pierwsze tandemy powstały około 150 lat temu i szybko zyskały dużą popularność. Pewien zastój przyszedł wraz z rozpoczęciem drugiej wojny światowej, a ponowne zainteresowanie tandemami wróciło wiele lat po wojnie. Najwięcej produkowano ich w Wielkiej Brytanii oraz Francji. W tamtych czasach rower tandem 4-osobowy nie był traktowany jako coś egzotycznego. Z czasem jednak ich popularność ponownie zaczęła maleć i dziś rowery tandem ponownie stały się jedynie ciekawostką.

 

 

Współczesne rowery typu tandem

 

Współczesne rowery typu tandem

Obecnie rower tandem 3 osoby jest produkowany już wyłącznie na zamówienie. Nawet dwuosobowe ciężko kupić, wchodząc do sklepu stacjonarnego. Większość z obecnie sprzedawanych modeli produkowanych jest pod zamówienie, sprowadzanych z zagranicy lub pochodzą z rynku wtórnego. Najczęściej wykorzystywane są przez osoby niepełnosprawne, które na tandemach ścigają się w ramach zawodów sportowych. Wyróżniamy 4 rodzaje tandemów.

Tandem klasyczny

Jest to rower zbudowany najczęściej na stalowej ramie o obniżonym przekroku, aby łatwiej było wsiadać i zsiadać z niego. Swoim wyglądem bardzo przypomina rower miejski. Ma dość wąskie opony o delikatnym bieżniku, a pozycja, którą przyjmują rowerzyści, jest wyprostowana.

Tandem składany

Jest odpowiedzią na pytanie jak przechowywać tandem mając do dyspozycji niewiele miejsca. Rower tandem 2-osobowy składany bardzo przypomina klasyczne modele Rometa takie jak Wigry. Chociaż w przypadku tandemów rama łamana jest w dwóch miejscach, dzięki czemu możemy go złożyć na trzy części.

Tandem szosowy

To rowery zdecydowanie bardziej wyczynowy, na którym ścigają się, chociażby zawodnicy występujący na Igrzyskach Paraolimpijskich. Ramę wykonuje się najczęściej z aluminium lub włókna węglowego. Wyróżnia się charakterystyczną kierownicą typu baranek, a pozycja obu zawodników jest bardzo mocno obniżona. W tandemach szosowych znajdziemy nawet przerzutki sterowane elektronicznie, carbonowe koła i pedały zatrzaskowe.

Tandem MTB

Jest to ciekawa opcja dla tych, którzy chcieliby w parze pojeździć po lesie lub szutrowych drogach. Charakterystyczną cechą tandemu MTB jest amortyzowany widelec, prosta kierownica szerokie opony z wyraźnym bieżnikiem. Czy rower, który zdecydowanie nie należy do zwrotnych, poradzi sobie w terenie? Odpowiedzią niech będzie ukończenie na tandemie przez niewidomą zawodniczkę i jej przewodnika wyścigu Wisła 1200 - zawodów polegających na przejechaniu 1200 km po szutrach, wałach, lasach, bagnach i piachu.

 

A może elektryczny tandem? Czemu nie!

Jazda na tandemie sama w sobie jest ekscytującym przeżyciem. Jeśli dołożymy do tego napęd elektryczny, to zapewni nam niesamowitą frajdę. Z racji wagi użytkowników warto wybierać elektryczne tandemy wyposażone w mocne silniki i pojemne baterie, aby wspomaganie jazdy nie skończyło się zbyt wcześnie i nie zaskoczyło nas na trasie.

 

 

Holowanie dziecka na rowerze i utworzenie tandemu

 

Tandem dla dziecka i dorosłego?

Tandem z założenia przeznaczony jest dla osób o podobnym wzroście. Oczywiście istnieje możliwość podniesienia lub opuszczenia siodełka oraz podłożenia podkładek pod kierownicę. Natomiast regulacja długości jest już ograniczona jedynie do przesunięcia siodełka do przodu lub do tyłu.

 

Czy to oznacza, że jazda z dzieckiem na tandemie jest niemożliwa? Otóż nie! Jest pewne pośrednie rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością. Jest nim hol rowerowy. Najbardziej popularny model produkowany jest przez włoską markę Peruzzo i nazywa się Trial Angel. Hol podłączamy z jednej strony do naszej sztycy pod siodełkiem, a z drugiej do osi oraz mufy sterowej rowerka dziecięcego. Dzięki takiemu połączeniu rowerek naszego dziecka jest stabilny, a koło przednie zablokowane i lekko uniesione do góry.

 

Rower tandem dla niepełnosprawnych

Rower tandem dla niepełnosprawnych to świetny sposób na aktywizację osób z ograniczeniami ruchowymi. Wyposażony jest często w wygodny fotelik z podłokietnikami zamiast klasycznego siodełka. Jest on umiejscowiony z przodu, aby osoba w nim siedząca mogła więcej widzieć. Natomiast sterowanie rowerem przeniesione jest na osobę siedzącą z tyłu. Dla lepszej stabilizacji rower tandem jest trójkołowy. Z tyłu zamiast jednego znajdziemy dwa koła.

 

Tandem - wady i zalety

Jak każdy typ roweru także tandem oprócz tych mniej i bardziej oczywistych zalet posiada także wady. Przestawiamy je w poniższej tabeli:

 

 

Zalety Wady
Przyciąga spojrzenia przechodniów Zazwyczaj droższy, niż dwa rowery podobnej klasy
Poruszamy się w jednym tempie niezależnie od kondycji fizycznej Zajmuje więcej miejsca podczas przechowywania
Łatwiej się wzajemnie motywować do jazdy Osoba z tyłu widzi jedynie plecy oraz to, co jest po bokach
Łatwiej osiągnąć wyższą prędkość Trudniej dostać części eksploatacyjne jak np. bardzo długi łańcuch

 

 

Czy warto kupić tandem?

Jak zwykle odpowiedź na takie pytanie brzmi: to zależy. Zależy od tego czy mamy z kim regularnie na nim jeździć, czy mamy go gdzie trzymać i przede wszystkim, czy jazda na nim sprawia nam przyjemność. Warto więc na początku nie kupować nowego tandemu, tylko sprawdzić, gdzie w najbliższej okolicy możemy go wypożyczyć i przetestować. Dopiero gdy na wszystkie powyższe pytania odpowiemy twierdząco, warto przejrzeć ofertę dostępnych na rynku tandemów. Zupełnie subiektywnie odpowiadając na pytanie, czy warto? Naszym zdaniem tak!

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]