Rowertour testuje buty MTB XLC ALL MTN CB-M09

XLC ALL MTN CB-M09 to model, który możemy ustawić na jednej półce z Shimano SH ME 200. Sidi nie ma odpowiednika w tej cenie i poziomie zaawansowania. W skrócie można powiedzieć, że jest to but idealny dla początkujących kolarzy, którzy myślą o przejściu z platform, na pedały zatrzaskowe lub dla turystów rowerowych, którzy od butów wymagają wytrzymałości i wygody za nieduże pieniądze. Nazwa All MTN, czyli all mountain mogłaby wskazywać, że są to raczej buty MTB, niż do turystyki, ale do mnie bardziej przemawiają właśnie jako turystyczne. Poniżej postaram się wytłumaczyć dlaczego.

 

 

buty mtb xlc

buty xlc

buty xlc mtb

Cholewka i zapięcie w butach XLC CB-M09

Cholewka buta została wykonana z materiału syntetycznego, który bardzo łatwo utrzymać w czystości. Biorąc pod uwagę przeznaczenie tych butów to duże ułatwienie. Sporą część cholewki oraz niemal cały język pokrywa materiał zrobiony z siatki przez którą nasze stopy mogą „oddychać”. Nie jest to jednak cienka siateczka, która by szybko się przedarła. Ma to swoje plusy i minusy. W upalne dni ten model nie jest wyjątkowo przewiewny, za to w chłodniejsze dni z pewnością to docenimy. Warto zwrócić uwagę na szwy, ponieważ to właśnie łączenia są często najsłabszym ogniwem. Tutaj mamy bardzo staranne obszycie. Naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Jak na tak budżetowy model to spore zaskoczenie.

 

But zapinany jest na dwa wygodne rzepy oraz klamrę, która pozwala całkiem precyzyjnie wyregulować siłę zapięcia. Nie jest to tak dopracowane jak system BOA, ale spełnia swoje zadanie. Sam mechanizm zapięcia możemy regulować pod niewielkim kątem. Z tyłu znajduje się materiał odblaskowy. Od wewnątrz mamy miękką i dość grubą wyściółkę. Na zimę jesień i wiosnę jak znalazł, ale latem przydałaby się cieńsza cholewka. Nie ma jednak butów, które by się nadawały na wszystkie pory roku.

 

buty xlc

Podeszwa – stopień ugięcia, wykonanie i przyczepność

Bieżnik jak przystało na buty All Mountain jest wyraźny, ale nie nazwałbym go agresywnym. W butach chodzi się wygodnie, a bloki SPD całkowicie chowają się pod podeszwą, więc podczas chodzenia nic nie szura o podłoże. Stopień ugięcia w skali od 1 do 10, gdzie 10 to najwyższa twardość, oceniłbym na 4-5. Jest to książkowy przykład podeszwy stosowanej w butach trekkingowych i All Mountain. Wykonana jest z odpornej na ścieranie gumy, a szerokie klocki umieszczone na pięcie zostały tak skonstruowane, że szybciej się zetrą, niż odpadną, co jest częstym problemem w wielu tańszych modelach butów SPD.

Wrażenia ogólne, wygląd i komfort

Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy te buty przypadną do gustu każdemu kolarzowi. Każda stopa jest inna, więc najlepiej jest sprawdzić tabelę i dobrać odpowiedni rozmiar na podstawie długości wkładki podanej w centymetrach. Podczas jazdy buty są wygodne, nic nie uwiera, nie obciera skóry, stopa w miarę „oddycha”. Prezentują się bardzo dobrze. Widać, że nie jest to najwyższej klasy obuwie ze 800 czy 1000 złotych, ale też nie takie jest jego przeznaczenie. Co do konstrukcji i wykonania trudno się do czegoś przyczepić. Łatwe w czyszczeniu, solidne, tanie i wygodne – tak można w skrócie opisać buty XLC CB M09. Polecam je każdemu turyście rowerowemu oraz wszystkich którzy szukają dobrych i wygodnych butów treningowych SPD.

Powiązane artykuły

zamknij [x]