Chcąc odpowiednio zadbać o swoje rowery powinniśmy wybrać doskonałej jakości wyspecjalizowane narzędzia. Większość elementów współczesnego roweru jesteśmy w stanie rozkręcić lub złożyć za pomocą kilku kluczy sześciokątnych, zwanych imbusowymi. Ich zastosowanie niesie ze sobą kilka korzyści: łatwiej jest się dostać takim kluczem do śruby, a dzięki większej powierzchni styku klucza ze śrubą możemy w dokręcanie włożyć więcej siły bez ryzyka, że uszkodzimy nacięcie na śrubie jak to bywa w przypadku śrub dokręcanych śrubokrętem płaskim lub krzyżowym. Możliwość mocniejszego dokręcenia śruby niesie jednak ze sobą większe ryzyko włożenia zbyt dużej siły i zerwania gwintu.
Właśnie dla tych domowych mechaników rowerowych bez dużego doświadczenia stworzono klucze dynamometryczne, które pozwalają ustawić siłę, z jaką chcemy przykręcić śrubę lub jaką zaleca producent. Klucze dynamometryczne zadomowiły się także w profesjonalnych serwisach rowerowych i stały się podstawowym narzędziem wielu mechaników. Szczególnie gdy mają oni do czynienia z delikatniejszymi elementami roweru wykonanymi z włókna węglowego.
Cena kluczy dynamometrycznych potrafi wahać się od około 100zł do nawet kilku tysięcy za duży i wyjątkowo dokładnie skalibrowany klucz. My postanowiliśmy przetestować model raczej z niższej półki pod względem cenowym, bo testowany przez nas klucz kosztuje około 270zł. Czy jego jakość idzie w parze z ceną? Przekonaliśmy się podczas długodystansowego testu, na który poświęciliśmy kilka miesięcy.
Jak zbudowany jest i co wchodzi w skład klucza dynamometrycznego XLC TO-S41?
Nasz klucz dynamometryczny XLC TO-S41 otrzymujemy w zgrabnym pudełku wykonanym z tworzywa sztucznego. Wielokrotne otwieranie i zamykanie nie spowodowało do tej pory żadnego uszkodzenia czy wyrobienia się zawiasu lub zaczepów. W przypadku plastikowego zawiasu jego pęknięcie jest oczywiście kwestią czasu, bo zmęczenie materiału jest nieuniknione, ale tak naprawdę mogą minąć jeszcze długie lata nim do tego dojdzie. Najważniejsze i tak jest wnętrze. Znajdziemy w nim mały i poręczny klucz z grzechotką, wykonany z wysokiej jakości stali, zakończony wygodną rączką, na której końcu znajduje się pokrętło do regulacji napięcia sprężyny oraz podziałka pokazująca z jaką siłą będziemy dokręcać śrubę. Klucz ten obsługuje zakres 3-15Nm. Do klucz dołączone jest sześć bitów imbusowych o różnych wielkościach i jeden torx:
- H2
- H2,5
- H3
- H4
- H5
- H6
- T25
Warto dodać, że taki zestaw można bez problemu rozbudować np. o inne klucze torx, które posłużą nam do dokręcenia śruby trzymającej linkę hamulca lub do odkręcenia/dokręcenia śrub tarcz hamulcowych, w systemie mocowania tarczy na sześć śrub. XLC nie ma w ofercie dodatkowych bitów, ale te bez trudu dostaniemy w każdym sklepie budowlanym. Zwróćmy tylko szczególną uwagę na wielkość mocowania bitu, aby nie okazało się po powrocie, że zakupiona końcówka jest zbyt szeroka. Zalecana wielkość to 1/4 cala. W taki sposób możemy skompletować zestaw, który pozwoli na pracę z niemal każdym elementem roweru.
Jak używać klucza dynamometrycznego XLC
Używanie klucza dynamometrycznego jest całkiem proste i można się tego nauczyć w kilka minut. Na początek musimy założyć odpowiednią końcówkę, następnie wybrać czy klucz ma się kręcić w prawo czy w lewo, czyli czy chcemy nim odkręcać czy przykręcać śrubę. Teraz bardzo ważna sprawa, czyli ustawienie odpowiedniej siły wyrażanej w Niutonometrach (Nm). Jeśli ustawimy zbyt małą siłę to może okazać się w trakcie jazdy, że kierownica nam opadnie, sztyca wsunie się w rurę podsiodłową lub pedały zaczynają się wysuwać z korby. W wielu przypadkach są to bardzo niebezpieczne sytuacje, których lepiej unikać. Natomiast zbyt mocne przykręcenie może sprawić, że zerwiemy gwint śruby lub elementu roweru. Trzeba więc zwracać szczególną uwagę na poziom ustawionej siły, aby do takich sytuacji nie dochodziło.
Miarka na naszym kluczu XLC TO-S41 nie jest może najbardziej czytelna, ale w ciągu kilku chwil każdy powinien dać radę ją zrozumieć. Nasza dobra rada: nie zostawiajmy naciągniętej sprężyny przez długi czas, bo może dojść do jej rozciągnięcia, a to doprowadzi do tego, że klucz będzie pokazywać błędne wartości. Najlepiej po skończonej pracy ustawić 0Nm i schować klucz do pudełka.
Dokręcanie śrub kluczem dynamometrycznym od XLC
Jeśli wykonaliśmy wszystkie powyższe czynności, czyli: założyliśmy odpowiednią końcówkę, ustaliliśmy w którą stronę będziemy kręcić kluczem i wybraliśmy odpowiednią moc to możemy przejść do pracy. Sposób działania jest taki sam jak w przypadku tradycyjnego klucza z grzechotką. Różnica polega na tym, że w momencie gdy dojdziemy do zaplanowanej siły klucz wykona charakterystyczny „klik”, a główka lekko odegnie się w stronę, w którą kręciliśmy.
XLC T0-S41 jest kluczem dla Ciebie
Klucz dynamometryczny XLC może stać się najlepszym przyjacielem serwisanta amatora, który chciałby zadbać o swój rower w jak najbardziej profesjonalny sposób. Jest lekki, poręczny, precyzyjny i łatwy w obsłudze. Jeśli będziemy o niego dbać to powinien posłużyć nam prze wiele lat. Poszukując taniego i dobrego klucza dynamometrycznie koniecznie powinniśmy zainteresować się modelem XLC TO-S41.