Rowertour testuje klucze imbusowe XLC TO-S32

Podstawowym zestawem kluczy imbusowych możemy rozkręcić lub złożyć w przybliżeniu 80% roweru, a jeśli na serwis weźmiemy szosówkę to większość ogarniemy czterema kluczami. Wybór odpowiedniego zestawu wydaje się prosty i po części jest to prawdą, bo obojętnie jakie klucze wybierzemy z pewnością spełnią one swoje zadanie. Różnica polega przede wszystkim na komforcie użytkowania i trwałości.

 

test kluczy imbusowych XLC TO-S32

Jakie klucze imbusowe wybrać do roweru?

Mam w swoim warsztacie trzy komplety kluczy imbusowych: zestaw klasycznych kluczy w kształcie litery „L” kupiony w sklepie budowlanym, klucze XLC TO-S32 oraz klucz dynamometryczny z wymiennymi bitami. Pomijam imbusy w multitool’u, których używam jedynie na trasie, a nie w domowym warsztacie. Moim zdaniem wszystkie te klucze są potrzebne i każde z nich mają przewagę na innymi w danej sytuacji.

 

Na przykład jeśli przykręcam śruby w mostku, które obejmują kierownicę wykonaną z włókna węglowego to używam klucza dynamometrycznego, aby  mieć pewność, że nie uszkodzę żadnego elementu. Klucz jest wyposażony w grzechotkę, więc dobrze się z niego korzysta w trudno dostępnych miejscach. To samo dotyczy mniejszych kluczy z marketu budowlanego.

 

Jednak przyznać muszę, że jeśli poprawiam coś „na szybko” lub siła dokręcenia nie ma aż tak dużego znaczenia, a ja mam do siebie wystarczająco dużo zaufania to sięgam po klucze imbusowe XLC TO-S32 i gdybym mógł wybrać tylko jeden zestaw kluczy to byłby to właśnie ten. Z pełną szczerością przyznaję, że używam ich najczęściej.

 

stojak z kluczami imbusowymi XLC TO S32

test kluczy imbusowych  XLC TO S32 w serwisie

Z czego składa się zestaw kluczy XLC TO-S32

W zestawie znajdziemy 8 kluczy o wymiarach:

 

  • 2mm
  • 2,5mm
  • 3mm,
  • 4mm,
  • 5mm,
  • 6mm,
  • 8mm,
  • 10mm,

oraz wygodny stojak, który możemy przykręcić do stołu warsztatowego lub do ściany.

 

klucze imbusowe  XLC TO S32 w warsztacie

Wykonanie kluczy XLC TO-S32

Imbusy XLC zostały wykonane z twardego stopu stali. Mają kształt litery L, a na zgięciu zostały zalane miękkim tworzywem, tworząc ergonomiczną rączkę. Krótsza końcówka służy do mocnego dokręcenia śruby, a dłuższa z kulowym zakończeniem ułatwia wstępne dokręcenie lub odkręcenie śruby. Dzięki rączce klucze leżą stabilnie i nie wyślizgują się z ręki jak to czasem bywało z tradycyjnymi imbusami.

Podsumowanie testu kluczy imbusowych XLC

Czy wydatek niespełna 125zł ma w tym przypadku uzasadnienie? Nie lepiej kupić byle jaki zestaw w sklepie budowlanym i zapłacić połowę tej kwoty? Moim zdaniem jest wiele elementów wyposażenia warsztatu rowerowego, za które możemy słono przepłacić wybierając najlepsze firmy, a jako domowi serwismeni nie poczujemy wielkiej różnicy. Nie dotyczy to jednak kluczy imbusowych, które są najczęściej wykorzystywane przy pracy z rowerem. Jest to więc uzasadniony wydatek, który doceniać będziemy podczas każdej regulacji czy naprawy roweru.

 

klucze imbusowe XLC TO S32 podczas naprawy roweru

test kluczy imbusowych  XLC TO S32 w serwisie rowerowym

 

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]