Rowertour testuje lampki rowerowe Sigma

Dni robią się coraz krótsze, temperatura spada, ale mimo to wsiadamy na rower. Skoro jest już ciemno, gdy wracamy z pracy to na pewno oświetlenie jest nam niezbędne. Światła, przynajmniej pozycyjne powinniśmy mieć zawsze zamontowane i włączone podczas jazdy. Dotyczy to zarówno oświetlenia przedniego jak i tylnego. Takie są przepisy. O ile z tyłu możemy zamontować dość tani model, który dzięki wydajnym diodom LED sprawi, że będziemy widoczni dla innych uczestników ruchu, tak przednie oświetlenie powinno być już nieco mocniejsze.

 

Test lampek rowerowych Sigma

 

Dobre przednie lampki rowerowe oprócz tego, że zaznaczą naszą pozycję na drodze powinny też nieco oświetlić drogę przed nami. Niestety przednia lampka kojarzy nam się z większą ceną. Tak zazwyczaj jest. Postanowiliśmy wziąć więc kilka modeli marki Sigma, które w naszym sklepie znajdziecie w bardzo niskich cenach od 9 do 30zł i poddać je testom. Są to: Sigma Eloy, zestaw Sigma Elipsoid + Diode, zestaw Sigma Cubelight + Cuberider oraz latarka Kalmit.

Sigma Eloy

Lampka, której cena zwala z nóg. Za cenę gofra w Sopocie dostaniemy Sigmę Eloy. Jest to model posiadający 4 białe diody LED zasilane 3 bateriami AA. System montażowy Click&Go jest niezwykle prosty w obsłudze. Wystarczy zacisnąć mocowanie na kierownicy. Demontaż jest równie prosty. Nie potrzeba do tego żadnych narzędzi. Lampka pasuje do kierownic o średnicy od 22 do 32mm. Warto zwrócić uwagę, że jest ona wodoodporna. Spokojnie możemy korzystać z niej w czasie deszczu. O tym modelu najlepiej świadczą opinie klientów:

 

  • „spoko lampka, jestem zadowolony. Dobra cena”
  • „To jak dla mnie hit tej strony, za tą cenę, Dzięki, jestem zadowolony”
  • „Napiszę krótko: wodoszczelna lampka z 4 diodami i bateriami za taką cenę... nikt tego nie przebije!!!”

 

Lampka rowerowa Sigma Eloy

 

A co my o niej sądzimy? Trudno wymagać, aby lampka za tę cenę dysponowała tysiącem lumenów. Odpowiednio skierowana oświetli nieco drogę przed nami, ale bardziej potraktowalibyśmy ją jako coś pomiędzy lampką pozycyjną, a drogową.

 

Lampka Sigma Eloy z czterema diodami led

Ellipsoid + Diode

Kolejną ciekawą propozycją jest zestaw lampek Ellipsoid (przednia) i Diode (tylna). Przednia lampka została wyposażona w żarówkę halogenową o żółtej barwie światła i efektywności oświetlenia 12 LUX. Podobnie jak Eloy montowana jest za pomocą specjalnego uchwytu, a do jej montażu nie potrzeba narzędzi. Jej wodoszczelność określa klasa IPX4, co oznacza całkowitą ochronę przed spryskiwaniem i zachlapaniem wodą z różnych kierunków, z natężeniem do 10 litrów na minutę. To wystarczający poziom jak na lampkę rowerową. Zasilana jest za pomocą 5 baterii AA. Posiada gniazdo do ładowania, więc możemy zastosować akumulatory, które będziemy mogli ładować bez wyciągania ich z lampki. Oto jedna z opinii na temat tego zestawu:

 

  • „Lampki dobrej firmy w niskiej cenie. Za tyle to się nic lepszego chyba nie znajdzie. Przynajmniej ja nie znalazłem. Używam ponad rok i działają bez zarzutu. Dodam, że często jeżdżę w deszczu. Podoba mi się to, że jest opcja ładowania bo tego szukałem.”

 

Lampka Sigma Ellipsoid

 

Tylna lampka Diode jest lekka, prosta i wydajna. Zasilana dwiema bateriami typu LR1 w rozmiarze N. Podobnie jak przednia, charakteryzuje się wodoszczelnością na poziomie IPX4. Diode świecie pod kątem aż 220 stopni. Mocowana jest na sztycy za pomocą wytrzymałej gumki, która stabilnie utrzymuje lampkę, nawet podczas jazdy po korzeniach i wyboistych szlakach.

Sigma Cubelight + Cuberider

Jest to nasz absolutny hit. Czy można dostać zestaw lampek rowerowych z akumulatorami w cenie samych akumulatorów? Można. Ten bogaty zestaw składa się z przedniej lampki z żarówką halogenową (16 LUX), która zasilana jest 5 akumulatorami (w zestawie!) typu AA. Lampka posiada gniazdo ładowania, więc nie musimy wyciągać baterii przy każdym ładowaniu. Do zestawu dołączona jest oczywiście ładowarka sieciowa. Wodoszczelność jest na poziomie IPX4. Podobnie jak dwie powyższe lampki korzysta ona z systemu łatwego montażu i demontażu, do którego nie są potrzebne żadne narzędzia.

 

Lampka Sigma Cubelight

Tylna lampka Cuberider

Zasilana jest dwiema bateriami LR1 w rozmiarze N (również w zestawie, marki Duracell). Wytrzymuje one do 20 godzin pracy. O niskim poziomie energii poinformuje nas specjalny wskaźnik rozładowania baterii. Lampka posiada taki sam stopień ochrony przed wodą jak oświetlenie przednie. Działa w dwóch trybach: ciągłym i migającym. Montaż jest prosty i błyskawiczny. Wystarczy założyć uchwyt lampki na sztycę i spiąć go dołączoną do zestawu gumką. W razie potrzeby baterie możemy wymienić bez demontażu uchwytu. Jest to nasz ulubiony zestaw lampek od Sigmy.

 

Tylna lampka rowerowa Sigma Cuberider

Lampka / latarka Sigma Kalmit

Lampka przednia LED, która może pełnić także funkcję latarki. W tym zestawieniu może pochwalić się najwyższym poziomem jasności. Oferuje dwa tryby ciągłe: ekonomiczny i jasny. Cechą szczególną tej latarki jest jej jakość wykonania. Aluminiowy korpus wygląda estetycznie i sprawia wrażenie bardzo wytrzymałego. Jest oczywiście wodoszczelna. Testowaliśmy ją w trudnych warunkach podczas jazdy po błotnistych ścieżkach i w czasie ulewnego deszczu. Lampka posiada jedną jasną diodę LED o białej barwie światła (15 LUX). Kalmit zasilana jest czterema małymi paluszkami (AAA). Komplet baterii marki Duracell został dołączony do zestawu. Wymiana baterii odbywa się bez użycia narzędzi. Wystarczy palcami odkręcić tylną nakrętkę. Mocowanie lampki pasuje do kierownic o średnicy od 22 do 32mm. Uchwyt umożliwia regulację ustawienia zarówno w pionie jak i w poziomie.

 

Latarka Sigma Kalamit sprawująca się jako lampka rowerowa

Podsumowanie

Przedstawiliśmy cztery lampki, które mocno się od siebie różnią, ale wszystkie łączy niska cena. Mamy więc niesamowicie tanią lampkę Eloy, bardzo tani zestaw Ellipsoide + Diode, zestaw Cubelight + Cuberider w cenie akumulatorów i ładowarki, które są w zestawie oraz Kalmit – uniwersalną latarkę/lampkę w zestawem baterii w komplecie. Warto wziąć te modele pod uwagę, jeśli szukamy budżetowego oświetlenia do swojego roweru.

 

porownanie lampek sigma

Powiązane artykuły

zamknij [x]