Skarpety na rower - istotny element odzieży

Co można zawrzeć w poradniku o skarpetkach rowerowych? Chyba najważniejsze, aby wzór podobał się właścicielowi, a ich długość, kolor, czy materiały to drugorzędna kwestia. W końcu skarpetki to tylko skarpetki. Nie do końca można się zgodzić z tym stwierdzeniem. Postaram się wyjaśnić czym różnią się poszczególne modele i na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej pary.

 

Skarpety na rower poprawiają komfort jazdy

Skarpety rowerowe – jaki rozmiar wybrać

To dosyć oczywiste, że skarpetki rowerowe powinny być dopasowane do rozmiaru stopy. Są odpowiednio profilowane, wzmacniane na pięcie, a skarpetka zakończona ściągaczem powinna się kończyć w miejscu określonym przez producenta - czyli na przykład na kostce, a nie przed nią. Wybierając dany model zwróćmy uwagę na tabelę rozmiarów. Poważni producenci mogą zaproponować dany model nawet w pięciu różnych rozmiarach. Im więcej możliwości, tym dokładniej można je dopasować do własnych stóp, a jazda w skarpetach, które przesuwają się w bucie podczas pedałowania to nic przyjemnego.

Kolor skarpet ma znaczenie

Jest kilka zasad dotyczących doboru koloru skarpet, którymi kierują się zafiksowani na punkcie swojego wyglądu kolarze amatorzy. Przede wszystkim tak jak buty powinny być białe lub jasne i pasować do reszty naszego ubioru. Dopuszczalne są wszystkie jaskrawe kolory, ale w złym tonie jest się pokazać w czarnych skarpetach. To oczywiście bzdury i każdy może jeździć w takim kolorze, w jakim ma ochotę. Niewątpliwie jednak jasne skarpetki, a szczególnie z dodatkowymi odblaskami, zwiększą naszą widoczność na drodze. Chociaż jak wiadomo nie zastąpią dobrego oświetlenia.

 

Skarpetki kolarskie zapewniają komfort termiczny

Wysokość skarpety kolarskiej

To, jak wysoka jest skarpetka, wbrew pozorom ma również pewne znaczenie. Wyższa lepiej chroni przed ewentualnymi otarciami o części roweru takie jak korba oraz sprawia, że jeśli z naszej gładko ogolonej nogi pot zacznie spływać na buta, to znaczna jego część zostanie wchłonięta przez skarpetki, a im wyższe tym więcej materiału, który może pochłonąć pot. Oczywiście nie ma co przesadzać i z tego względu kupować podkolanówek. Wystarczą takie do połowy łydki lub nieco za kostkę. Stopki poradzą sobie w umiarkowanej temperaturze lub gdy nasze nogi nie pocą się nadmiernie.

Jakość wykonania skarpetek kolarskich

Przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na jakość wykonania, a ta może się znacząco różnić w skarpetach za 5zł od tych za 20 czy 30zł. Płaskie szwy to obecnie standard, który musi się znaleźć w każdym modelu. Odpowiednie dopasowanie do stopy, brak wystających nitek i odpowiedni profil. Skarpeta gdy nie jest założona na stopę i tak powinna swoim kształtem ją przypominać.

 

Komplet skarpetek Accent Mosaic Long

Komplet skarpetek Accent White Long

Skarpetki Castelli Tiramolla 15

Materiał ma znaczenie

Zdecydowanie to najważniejsza rzecz, nad którą mocniej się pochylę. O ile wysokość i kolor mają niewielkie znaczenie, tak materiał jest absolutnie najważniejszym elementem, o którym musimy pamiętać wybierając swoje nowe skarpety rowerowe. Nie ma idealnego materiału, który sprawdzi się w każdych warunkach. Zimą koniecznie trzeba postawić na grubsze, z lepszym ociepleniem. Gdy temperatura spada blisko zera lub poniżej, a jeździmy w butach kolarskich, które nie oszukujmy się, ciepłe nie są, to odpowiedni dobór takich elementów jak skarpety i ochraniacze neoprenowe na buty to nie tylko kwestia komfortu, ale też zdrowia. Najważniejszymi cechami skarpet na zimę są:

 

  • Izolacja od zimna
  • Pochłanianie wilgoci i szybkie odprowadzanie jej na zewnątrz
  • Oddychanie, czyli sprawna cyrkulacja powietrza, aby noga jak najmniej się pociła

W modelach letnich druga i trzecia cecha, czyli pochłanianie wilgoci i cyrkulacja powietrza też będą najważniejszymi cechami. Aby usprawnić cyrkulację często stosuje się na grzbiecie stopy panele wykonane z cienkiej siatki.

 

Kolarze zakładający skarpetki rowerowe

Skarpety kompresyjne

Osobną grupą odzieży rowerowej są skarpety kompresyjne, czyli długie podkolanówki, których głównym zadaniem jest ucisk mięśni w celu poprawy krążenia, co z kolei sprawia, że tlen szybciej dostaje się do komórek mięśniowych, a szkodliwe metabolity powstające podczas pedałowania zostają przetransportowane z mięśni, a następnie zutylizowane. Tyle w teorii i zapewnieniach producentów. W praktyce niezależne badania udowodniły, że nie ma dowodów, aby pomagały one w czasie uprawiania sportu. Jednak wszystko wskazuje na to, że poprawiają regenerację po wysiłku oraz sprawiają, że w czasie długiej podróży nogi mniej się męczą gdy przebywamy w pozycji siedzącej.

Podsumowanie

Następnym razem, stając przed tym trudnym wyborem nowej pary skarpet zastanówcie się nad ich przeznaczeniem, materiałem, jakością wykonania, ceną, rozmiarem, kolorem, wzorem i wysokością. Wasze stopy będą wdzięczne. Szczególnie podczas długich kilkugodzinnych wycieczek czy treningów.

Powiązane artykuły

zamknij [x]