System MIPS w kasku rowerowym

Nie ma wątpliwości, że bezpieczeństwo na rowerze to sprawa absolutnie priorytetowa. Na szczęście wśród cyklistów świadomość o korzyściach płynących z używania z kasków jest coraz większa. Producenci dokładają wszelkich starań, aby ich produkty zapewniały największy z możliwych stopień ochrony. Z tego powodu zdecydowano się wprowadzić technologię MIPS do etapu produkcji kasków. To innowacyjne rozwiązanie pozwala w znaczny sposób zminimalizować ryzyko uszkodzenia mózgu, zwłaszcza jeśli chodzi o uderzenia pod kątem.

 

 

MIPS to system ochrony głowy

 

 

 

Co to jest MIPS?

MIPS, lub zapis jaki czasami możemy spotkać MIPS Brain Protection System, to skrót od angielskiej nazwy Multidirectional Impact Protection System. Jest to wielokierunkowy system ochrony mózgu, który implementowany jest podczas etapu produkcji kasków rowerowych. Zazwyczaj montowany jest jako dodatkowa warstwa wewnątrz kasku, pomiędzy wyściółką, a skorupą EPS.

 

Technologia MIPS została zaprojektowana w celu zwiększenia ochrony przed ruchem obrotowym jaki przenoszony jest na mózg podczas uderzeń pod kątem, czyli przed urazami na jakie jesteśmy narażeni podczas upadku na rowerze. System MIPS został wymyślony przez szwedzkich naukowców i badaczy medycznych, którzy za cel przyjęli opracowanie technologii, która mogłaby zwiększyć poziom ochrony kasków. Od 1995 w laboratoriach Królewskiego Instytutu Technologii w Sztokholmie, analizowano biomechanikę urazów głowy i szyi, ostatecznie wpadając na pomysł technologii naśladującej własny system ochrony mózgu. 

 

Pierwszy kask wyposażony w system MIPS został przetestowany w 2000 r, a pierwsze publikacje z 2001 r. udowodniły, że MIPS BPS znacznie zmniejsza przyspieszenie obrotowe czyniąc kaski bezpieczniejszymi. Stojąc przed wyborem kasku, warto rozważyć zakup modelu wyposażonego właśnie w system MIPS. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany produkt go posiada, możemy sprawdzić to na dwa sposoby. Po pierwsze, na kasku posiadającym MIPS zawsze znajduje się żółte logo informujące nas o wyposażeniu danego modelu w tę technologię, lub po prostu możemy go odwrócić zaglądając do wnętrza kasku.

 

 

MIPS chroni przed uderzeniami pod kątem

 

 

Pierwsza warstwa, ta najbliżej głowy, powinna być ruchoma, zawieszona na gumowych dystansach. Wkładając rękę, powinniśmy mieć możliwość poruszania całą „wyściółką” po kilka mm w każdą ze stron. Jest to bardzo cienka i lekka warstwa, ponieważ w zależności od modelu waży od 25 g do 45 g, czyli zdecydowanie za mało, abyśmy mogli to odczuć podczas normalnego użytkowania. Bardzo łatwo również utrzymać ją w czystości – wystarczy miękka szmatka i odrobina ciepłej wody z mydłem, aby odświeżyć wnętrze kasku.

 

Technologia MIPS została zaprojektowana w ten sposób, aby można ją było dopasować prawie do każdego kasku. Większość znaczących producentów ściśle współpracuje z zespołem inżynierów z MIPS Protection w celu idealnego dopasowania systemu MIPS do oferowanych kasków. 

 

Znajdujący się wewnątrz kasku MIPS w żaden sposób nie wpływa na takie aspekty jak wygoda, wentylacja czy komfort użytkowania. Jedyne co wyraźnie odróżnia kaski z MIPS od tych „zwykłych” to ich zwiększony poziom bezpieczeństwa.

 

Zasada działania kasku z systemem MIPS

Zadaniem systemu MIPS jest dodanie ochrony przed ruchem obrotowym jaki przenoszony jest na mózg podczas uderzenia. Wewnętrzna warstwa MIPS BPS, o bardzo niskim współczynniku tarcia umożliwia poruszanie się głowy względem kasku o 10-15 mm, we wszystkich kierunkach. Sprawia to, że pierwsze uderzenie jest absorbowane i przejmowane jest przez system MIPS. W praktyce wygląda to w ten sposób, że podczas upadku pierwsza siła kierowana jest właśnie na kask, który w „kontrolowanych warunkach” przemieszcza się względem głowy, przejmując część energii jaka niechybnie zostałaby przeniesiona na mózg.

 

 

korzyści z posiadania systemu MIPS

 

 

Ruch obrotowy, który spowodowany jest uderzeniem pod kątem może powodować nadwyrężenie mózgu w konsekwencji doprowadzając do rozerwania jego tkanki. Jak pokazuje praktyka, wiele urazów powstaje właśnie z powodu takiego uderzenia. Jednak MIPS doskonale działa niezależnie od kierunku impaktu. Równie dobrze ochroni naszą głowę przed uderzeniami bezpośrednimi. 

 

Posiadanie systemu MIPS może znacząco zmniejszyć ryzyko uszkodzenia mózgu, rozkładając obciążenie na większy obszar wyściółki kasku.

 

Technologia MIPS w kaskach przewodnich producentów

Coraz większa liczba producentów zaczyna wyposażać swoje kaski w technologię MIPS. My wybraliśmy kilka sztuk, na które według nas warto zwrócić uwagę przy zakupie.

 

Kask Rudy Project Racemaster MIPS

Jest to kask rowerowy przeznaczony zarówno do kolarstwa szosowego jak i MTB. Poza technologią MIPS, dodatkowo zastosowano w nim system bezpieczeństwa Hexocrush, co czyni go niezwykle bezpiecznym z punktu widzenia użytkownika.

 

 

Kask rowerowy Rudy Project Racemaster biały

 

 

Rudy Racemaster został zaprojektowany również z myślą o ekstremalnej wydajności. Za zapewnienie odpowiedniej wentylacji odpowiada aż 17 otworów, co w połączeniu z niską wagą oraz możliwością wpięcia okularów w specjalny „port”, czyniło z tego modelu niezwykle popularną pozycję wśród zawodników z zawodowego peletonu.

 

Kask ABUS MonTrailer ACE MIPS

Kask przeznaczony dla kolarzy MTB. Jest to mocna i lekka konstrukcja wykonana z EPS powleczonego poliwęglanem. W celu dodatkowego wzmocnienia wykorzystano system ActiCage, co sprawia że jest to bardzo bezpieczny, odporny na mikrowstrząsy i upadki. Dodatkowo posiada system precyzyjnej regulacji ZoomAce jak również GoggGit umożliwiający umieszczenia na kasku okularów w chili gdy z nich nie korzystamy.

 

 

Kask rowerowy Abus MonTrailer Ace MIPS czarno-pomarańczowy

 

Abus MonTrailer został wyposażony również w system MIPS, który dodatkowo wpływa na bezpieczeństwo użytkownika. Za wentylację odpowiada 5 otworów wlotowych oraz 7 wylotowych, a jakość wykonania stawia go bardzo wysoko na tle konkurencji.

 

Kask MET Roam MIPS

Kask przeznaczony do jazdy MTB. Wyprodukowany z najlepszych materiałów przy wykorzystaniu m.in. technologii MIPS to produkt, który z całą pewnością zapewni bezpieczeństwo i komfort użytkowania podczas wielu godzin spędzonych w terenie.

 

 

Kask rowerowy MET Roam MIPS niebieski

 

Wyprodukowany został w technologii InMold, a dla zwiększenia walorów praktycznych kask Met Roam został wyposażony w demontowalny daszek, wkładki antyalergiczne czy czołowy panel Gel02 Front. Całość czyni z niego bardzo solidną propozycję, którą warto wziąć pod uwagę przy zakupie kasku.

 

MIPS to superbohater

Stojąc przed koniecznością wyboru kasku, myślę, że dla nikogo nie będzie dylematem czy sięgnąć po model wyposażony w system MIPS, czy „zaoszczędzić” kilka złotych i kupić kask bez niego. Będzie to oczywiście oszczędność pozorna, ponieważ różnice pomiędzy tymi samymi modelami są bardzo niewielkie, a korzyści płynące z posiadania technologii MIPS są naprawdę znaczące. Poza tym zakup kasku powinniśmy zawsze traktować jako inwestycję w swoje zdrowie i życie – a to bez wątpienia są wartości bezcenne.

 

Powiązane artykuły

zamknij [x]