Dziś przedstawiamy Wam kilka porad na temat tego jak dbać o rower zimą. Podpowiada słynny brytyjski bloger i youtuber Tom Cardy, którego kanał na YouTubie śledzi prawie 50 tysięcy osób. Zima w Wielkiej Brytanii przypomina nieco ostatnie zimy w Polsce. Dodatnia temperatura, mało śniegu i szare niebo. Na wyspach jest może nieco cieplej i zdecydowanie więcej pada. Wszechobecna wilgoć to bardzo trudne warunki dla każdego roweru MTB.
Oto co Tom ma do powiedzenia na temat dbania o rowery w tak nieprzyjemnych warunkach:
"Bardzo lubię jeździć na e-bike’u o tej porze roku, ale wyższy moment obrotowy, zaawansowany napęd i elektroniczne przerzutki zmiany biegów, które razem kosztują małą fortunę zasługują w tych warunkach na specjalne traktowanie. Pytanie jakie sobie zadałem to: w jaki sposób czyścić i dbać o e-bike’a oby ochronić go przed niszczycielskim wpływem zimy? Ja to wiem i pokaże jak to zrobić!"
Jak widać na zdjęciach właśnie wróciłem z bardzo przyjemnej i błotnistej przejażdżki moim rowerem eMTB. Rower jest bardzo brudny i nie ma szans, abym wstawił go w takim stanie do garażu. Zacznę więc od rutynowych czynności, czyli wstępnego mycia za pomocą Waterless Wash. Dlaczego właśnie ten produkt? Ponieważ nie wymaga wody, a mycie nim jest łatwe i przede wszystkim szybkie. Całe popołudnie byłem na mrozie, więc nie chcę się jeszcze bardziej moczyć wodą. Chcę to zrobić jak najszybciej. Inną zaletą Water Wash jest to, że skoro nie używamy wody to nie dostaje się ona do miejsc, w których nie powinno jej być. Łożyska, gwinty i wszelkie elektroniczne elementy nam za to podziękują.
Zaczynam od spryskania całego roweru, nie zwracając uwagi na jakiekolwiek zakamarki. Jest bezpieczny dla napędu, łańcucha i hamulców, więc nie musimy się nimi zupełnie przejmować. Po chwili ścieram wszystko czystą szmatką. Nie martw się o zadrapanie ramy podczas mycia. Producent zadbał o to, aby brud przyklejał się do szmatki, a nie do ramy. Oczywiście pamiętaj, aby robić to delikatnie. Nie naciskaj na ramę zbyt mocno. Po wytarciu rower będzie czysty i suchy. Magia!
Nie zapomnij o łańcuchu
W e-bike’ach łańcuch musi znosić dodatkowe obciążenia, więc warto o niego dbać. Ja korzystam z Muc-Off eBike Dry Chain Cleaner, ponieważ jest równie szybki i łatwy. Spryskuję i wycieram łańcuch. Formuła szybko odparowuje i po chwili łańcuch jest czysty, suchy i gotowy do smarowania.
Ochrona roweru
Do ochrony roweru przed korozją używam Muc-Off Ultra Corrosion Defense, czyli środka ochronnego na sterydach. To najlepsza ochrona w sprayu jaką można znaleźć na rynku. Jeśli więc trzymasz rower na zewnątrz lub mieszkasz w wilgotnym miejscu to jest to najlepszy wybór z możliwych. Spryskaj cały rower. Dzięki specjalnej słomce dotrzesz do wszystkich trudnodostępnych miejsc. Po wszystkim wytrzyj rower i łańcuch, aby był gotowy do smarowania.
Smar do łańcucha zimą
Jeśli chodzi o smar to najlepszym wyborem będzie Muc-Off eBike Wet Lube. Dlaczego? Po pierwsze jest to ceramiczny olej, który zapewnia minimalne tarcie i długo utrzymuje się na łańcuchu. Mieszanka została zaprojektowana specjalnie do specyficznej pracy łańcuchów w rowerach elektrycznych. Nakładam smar na górną część łańcucha, która biegnie poniżej trójkąta ramy, powoli obracając korbą do tyłu. Upewnij się, że smar nie spływa z łańcucha na rower. Celem jest idealne wtopienie się smaru w ogniwa łańcucha. Jeśli masz nadmiar (czyli jeśli z łańcucha kapie), delikatnie przejedź łańcuchem po czystej szmatce.
To wszystko
Mamy teraz w pełni przygotowany e-bike do kolejnej jazdy. Wydaje się to dość czasochłonne, ale w rzeczywistości to prostsze i szybsze, niż myślicie. To wszystko dzięki niesamowitym produktom marki Muc-Off, które gorąco polecam!