Kiedy zaczyna się robić chłodniej, przychodzi jesień, a potem zima, większość rowerzystów rezygnuje z kultywowania swojej pasji. Jazda przy niesprzyjającej aurze jest mało przyjemna. Co jednak można zrobić, by na kilka długich miesięcy nie rezygnować z treningu? Z pomocą przychodzą trenażery rowerowe.
Wielu cyklistów w tym momencie pewnie machnie ręką, niezainteresowana takim substytutem. Klasyczne trenażery faktycznie często kojarzą się z nudą, dlatego warto zainteresować się modelami smart. Trenażer interaktywny potrafi diametralnie zmienić spojrzenia na domowe treningi. Zachęcamy do przejrzenia się tematowi!
Co znajdziesz w tym artykule:
Co oznacza, że trenażer jest interaktywny?
Zacznijmy od podstawowego pytania – co oznacza, że trenażer do treningu w domu jest interaktywny (smart)? Jaka jest różnica między wariantem tradycyjnym a modelem interaktywnym? Kluczową różnicą stanowią możliwości, jakie daje urządzenie.
Staromodne trenażery są po prostu sposobem na jeżdżenie jednośladem w pomieszczeniu, kiedy nie możemy lub nie chcemy robić tego na świeżym powietrzu. Z kolei trenażer rowerowy interaktywny dba także o możliwie jak najwierniejsze oddanie doświadczeń przezywanych podczas „prawdziwej jazdy” na trasie.
W jaki sposób trenażer smart to robi? Przede wszystkim zbiera on różne dane na temat naszej jazdy, takie jak kadencja, prędkość czy moc i za sprawą połączenia Bluetooth lub poprzez protokół ANT+ przesyła do aplikacji na komputerze, lub smartfonie. Dzięki temu sprzęt reaguje na uzyskane informacje oraz może symulować różne warunki treningowe np. podjazd, stawiający kolarzowi większy opór. Dodatkowo do trenażerów SMART można zaopatrzyć się w prawdziwy symulator podjazdu jak np. Elite Rizer.
Patrząc na zagadnienie od strony konstrukcyjnej – interaktywny model trenażera zwykle należy do typu Direct Drive, gdyż to ta grupa urządzeń daje największe możliwości technologiczne. Urządzenia Direct Drive mają własną kasetę, na którą zakłada się łańcuch. Nieco tańsze warianty smart mogą również przynależeć do kategorii trenażerów na tylne koło, jak np. Saris M2 Smart.
Jeżeli chciałbyś zdobyć bardziej szczegółowe informacje na temat ich budowy – zapraszamy do przeczytania naszego artykułu: Co to jest trenażer rowerowy? Trening na rowerze w domu.
Jak działa trenażer rowerowy interaktywny?
Aby tworzyć wspomniane wrażenie jazdy w terenie, interaktywny model trenażera przede wszystkim nieustannie kontroluje opór. Jego płynna zmiana wpływa na wysiłek, jaki musi podejmować kolarz. Stawiany przez urządzenie w danym momencie opór wynika albo z ustawionych przez użytkownika założeń treningowych, albo z symulacji wirtualnej trasy.
Niektóre z najdroższych i najbardziej zaawansowanych trenażerów interaktywnych dostępnych na rynku potrafią oddawać doznania płynące z pokonywania różnych rodzajów nawierzchni, np. żwiru, a nawet kostki brukowej!
Kto powinien wybrać interaktywny trenażer?
Pierwszą nasuwającą się odpowiedzią na to pytanie jest – każdy! Warianty smart najzwyczajniej są bardziej rozbudowane, a co za tym idzie, oferują większe możliwości treningowe. Z drugiej jednak strony – nie każdy musi być nimi zainteresowany. Jeżeli jesteś początkującym kolarzem, więcej funkcji może Ci tylko przeszkadzać. Nie ma też co ukrywać, że koszt trenażera interaktywnego jest większy niż tradycyjnego, a cena praktycznie zawsze jest istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji zakupowej. Zwłaszcza jeśli jeszcze nie mamy pewności, że taka forma treningu przypadnie nam do gustu.
Dlatego to rozwiązanie technologiczne na pewno lepiej przemówi do osób, które już nieco zaangażowały się w kolarstwo, a najlepiej – już mają za sobą pierwsze doświadczenia z trenażerami. Szczególnie jeśli szukają urozmaicenia i sposobu na odzyskanie zapału.
Czy wiesz, że
jeśli dysponujesz budżetem zbyt ograniczonym dla w pełni interaktywnych trenażerów, możesz po prostu uczynić tradycyjny model nieco smart? W naszym sklepie znajdziesz osobne czujniki kadencji, prędkości i mocy, które pozwolą Ci go ulepszyć!
Jaki trenażer interaktywny wybrać?
Modeli trenażerów interaktywnych dostępnych na rynku jest naprawdę dużo, a z każdym rokiem ta gałąź branży rowerowej rozwija się coraz szybciej. To dobra wiadomość dla kolarzy, ponieważ dzięki konkurencji mają w czym wybierać, a ceny urządzeń maleją.
Wciąż jednak na rynku dominuje 3 producentów: Elite, Wahoo i Tacx. Oprócz nich popularne są też trenażery smart marki Saris czy Zycle. Wszystkie wymienione firmy dostarczają urządzenia o podobnej jakości. Nawet różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi modelami tej samej klasy są niewielkie, więc najlepiej kierować się swoimi potrzebami i możliwościami finansowymi, a nie sygnaturą marki.
Tak jak wspominaliśmy na początku – trenażery smart zwykle należą do grupy przeznaczonej na tylne koło rowerowe albo Direct Drive. W przypadku pierwszego typu dużą popularnością cieszy się dostępny w naszym sklepie model Saris Fluid2 Smart. Trenażer znacznie zwiększy efektywność sesji treningowych, a do tego jest kompatybilny z najpopularniejszymi aplikacjami dla kolarzy. To świetny wybór dla nowych użytkowników trenażerów interaktywnych!
Z kolei w drugiej z kategorii – Direct Drive – najbardziej polecamy interaktywny trenażer Elite Justo. To nowoczesny sprzęt, który pomoże Ci w treningu, a przy tym zagwarantuje mnóstwo zabawy. Justo potrafi dostosować opór, osiągając nachylenie nawet do 24% oraz jest bardzo precyzyjny w rejestrowaniu mocy. Interaktywny trenażer Elite to doskonała propozycja dla osób pragnących realistycznych odczuć podczas jazdy.
Jeśli poszukujesz więcej rekomendacji, sprawdź: Jaki trenażer rowerowy wybrać?
Alternatywa – rower treningowy stacjonarny smart
Jeżeli nie ograniczają Cię fundusze, coraz popularniejszą alternatywą dla trenażerów interaktywnych są rowery treningowe smart, przez niektórych uważane za kolejny krok w ewolucji domowego treningu. Ich ogromną zaletą jest uniwersalność. Konstrukcje pozwalają na swobodne ustawianie pozycji, dzięki czemu z jednego smart roweru może bez przeszkód korzystać cała rodzina. Niestety obecnie ceny takiego sprzętu od czołowych producentów oscylują w granicach 10 000 zł.
Jakie aplikacje do trenażera wybrać?
Trenażer interaktywny potrafi sprawić dużo radości, ale dopiero z odpowiednimi aplikacjami pokazuje pełnię swoich możliwości. Ich oferta jest na tyle zróżnicowana, że na pewno każdy znajdzie idealnie pasującą do indywidualnych potrzeb. Niestety, trzeba wiedzieć, że aktualnie wszystkie popularniejsze i rozbudowane programy są płatne (w systemie subskrypcyjnym). Szczęśliwie, zwykle można je przez pewien okres przetestować za darmo.
Jeśli oceniać po popularności – zdecydowanie ulubioną aplikacją użytkowników trenażerów interaktywnych jest Zwift. Wyróżnia się ona rozbudowaną stroną społecznościową oraz czerpaniem rozwiązań pełnymi garściami z gier komputerowych, dzięki czemu gwarantuje doskonałą zabawę. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w Zwiftcie, zerknij na nasz tekst: Zwift – jak zacząć? Przewodnik dla początkujących.
Największym konkurentem tej aplikacji jest Rouvy. Program ma bardzo podobne możliwości co Zwift (zarówno społecznościowe, jak i treningowe), ale zawiera tylko rzeczywiste trasy rowerowe nagrane za pomocą kamer. Twórcy stawiają na większy realizm.
Znacznie mniej popularną, ale także wartą uwagi alternatywą jest BKOOL. Przypomina nieco Zwifta oferując zarówno wirtualne, jak i prawdziwe szlaki, a do tego daje możliwość dodawania własnych tras!
Z kolei, jeśli chcesz skoncentrować się stricte na treningu powinien zainteresować Cię TrainerRoad. Aplikacja nie daje funkcji wirtualnej jazdy i spotykania się ze znajomymi, za to pokazuje użytkownikowi szczegółowe dane i analizy pozwalające rozwijać się pod kątem sportowym i realizować kolejne cele treningowe.
Smart trenażery – sposób na nudę i niepogodę
Trenażery powstały, aby umożliwić trening pod dachem, niezależnie od pory roku i aury na dworze. W końcu jak mówi stare kolarskie przysłowie – wyścigi wygrywa się zimą. Bez solidnego planu i ustalonych treningów poza sezonem letnim trudno utrzymać progres. Jednak czas pokazał, że rozwój trenażerów smart i aplikacji do nich uczynił jazdę w domu nie tylko marnym substytutem prawdziwej trasy, ale także świetną rozrywką – zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Ciągle powiększające się społeczności wirtualnych kolarzy potwierdzają, że z każdym dniem kolejne osoby zakochują się w tej formie aktywności. Warto spróbować samemu!