Dla większości osób czymś naturalnym jest, że dla własnego bezpieczeństwa muszą mieć polisę na życie, czy chroniącą ich dom lub mieszkanie. Jednak niekoniecznie każdy ma świadomość, że istnieje możliwość ubezpieczenia roweru i rowerzysty, zarówno w zakresie ochrony jego zdrowia, mienia, jak i odpowiedzialności cywilnej.
Obecnie towarzystw ubezpieczeniowych zajmujących się tym tematem jest naprawdę dużo, a ich oferty potrafią być bardzo rozbudowane i zawierać ciekawe propozycje dla cyklistów o nawet niecodziennych potrzebach.
Przedstawiamy, jakie są rodzaje ubezpieczenia na rower i ich koszty oraz pomagamy w doborze odpowiedniej oferty!
Co znajdziesz w artykule:
- Ubezpieczenie rowerzysty NNW
- Ubezpieczenie AC na rower
- A co z OC dla rowerzysty?
- Ochrona ubezpieczeniowa rowerzysty w polisie mieszkaniowej
- Ubezpieczenie Assistance dla rowerów
- Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?
- Gdzie ubezpieczyć rower – przegląd rynku
- Ubezpieczenie roweru elektrycznego
- Czy warto kupić ubezpieczenie roweru?
Ubezpieczenie rowerzysty NNW
Prawdopodobnie najważniejszy zakres ochrony, a dodatkowo baza praktycznie każdej polisy. Ubezpieczenie NNW dla rowerzysty dotyczy następstw nieszczęśliwych wypadków i ma charakter osobisty. Jego zadaniem jest pomoc poprzez wypłacenie odpowiedniego świadczenia, jeśli podczas jazdy stanie nam się jakaś krzywda. Ma to szczególne znaczenie przy poważniejszych wypadkach, w których może dojść do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wtedy ubezpieczenie od NNW wielkość należnego świadczenia określa na podstawie procentowego uszczerbku na zdrowiu w stosunku do całkowitej sumy ubezpieczenia rowerzysty np. jeśli dysponujemy polisą na 30 tys. zł, a w wyniku wypadku doznaliśmy uszkodzenia ręki, które to zostało ocenione przez komisję lekarską na 10% uszczerbku na zdrowiu – ubezpieczenie od NNW zapewni nam 3 tys. zł odszkodowania.
Podpisując z towarzystwem umowę ubezpieczenia NNW możemy także liczyć na wsparcie finansowe dla bliskich z tytułu naszej śmierci w wypadku. Ponadto obejmuje ono również zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji i świadczenie z tytułu pobytu w szpitalu. Warto także wiedzieć, że kiedy rowerzysta zawiera ubezpieczenie tego typu, może ono u niektórych towarzystw obejmować nawet zakup specjalistycznych środków, protez, a nawet zwrot kosztów poniesionych na operację plastyczną.
Warto wiedzieć!
Polisa NNW to osobiste ubezpieczenie rowerzysty, a nie roweru. Jakie ma to znaczenie? Ogromne! Ponieważ, jeśli nieszczęście spotka nas, kiedy będziemy jechać na wypożyczonym jednośladzie – również przysługuje nam odszkodowanie!
Czy można ubezpieczyć rower od kradzieży i zniszczenia? Ubezpieczenie AC na rower
Omawiając rodzaje ubezpieczenia na rower, nie można zapomnieć o casco, polisy analogicznej do samochodowej, dlatego zwanej zwykle – autocasco (AC). W przeciwieństwie do poprzedniego omawianego wariantu ten chroni mienie cyklisty. AC to ubezpieczenie roweru od kradzieży oraz dewastacji. Niestety przestępczość w tym zakresie wciąż nie jest rzadkością. Jednoślad łatwo ukraść, a jeszcze łatwiej szybko sprzedać, stanowi więc atrakcyjny łup dla złodzieja. Potwierdzają to statystyki, a rzadko udaje się odzyskać utracony w taki sposób pojazd. Wystarczy, że przestępca zetrze numer seryjny lub przemaluje ramę, a identyfikacja jednośladu staje się prawie niemożliwa, dlatego warto ubezpieczyć rower w zakresie AC, by uzyskać, chociaż rekompensatę finansową.
AC na rower najczęściej obejmuje sytuacje rabunkowe, kradzież, kolizje drogowe, a także uszkodzenia powstałe w wyniku zdarzeń losowych (np. pożaru) oraz akcji ratowniczych. Co bardzo istotne – ubezpieczenie casco roweru zawsze zawiera długą i restrykcyjną listę tzw. wyłączeń, czyli sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci rowerzyście pieniędzy. Nie zawsze agenci ani reklamy szczegółowo udzielają informacji w tym zakresie, dlatego zawsze trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU), które podpisujemy. Najczęściej pojawiające się zapisy w umowach przybliżamy w następnym punkcie.
Ubezpieczenie AC roweru – ważne zastrzeżenia!
Najczęściej spotykane zastrzeżenia umowne, jakie może zawierać ubezpieczenie od kradzieży (casco), a które sprawią, że rowerzyście nie zostaną wypłacone żadne świadczenia to m.in.:
- Celowe uszkodzenie roweru;
- Usterka jest naturalnym następstwem eksploatacji lub powstała z winy właściciela np. na skutek niewłaściwego użytkowania, lub nieprawidłowej naprawy;
- Wada ma charakter fabryczny;
- Uszkodzenie dotyczy ogumienia;
- Rower nie był odpowiednio zabezpieczony (towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo dokładnie określają, gdzie i na jakich zasad jednoślad może być pozostawiony);
- Kradzież nie została zgłoszona na policję.
Trzeba pamiętać, że aby ubezpieczenie roweru od kradzieży gwarantowało nam uzyskanie satysfakcjonującej nas rekompensaty finansowej, bardzo ważne jest gromadzenie całej dokumentacji dotyczącej jednośladu. Mowa tu o dowodach zakupu, rachunkach i fakturach, które pozwolą nam udowodnić, jaką rzeczywistą wartość miał skradziony rower.
A co z OC dla rowerzysty?
Pozostając przy analogiach samochodowych – istnieje także ubezpieczenie OC rowerzysty i trzeba przyznać, że jest ono coraz chętniej wybierane przez cyklistów. Ubezpieczenie OC rowerzysty dotyczy odpowiedzialności cywilnej. Chroni nas przed konsekwencjami finansowymi wypadków oraz wszelkich incydentów drogowych, które wydarzyły się z naszej winy.
Wystarczy chwila nieuwagi, by porysować komuś samochód albo – co gorsza – uderzyć w niego i wgnieść karoserię. Jeśli pech będzie chciał, że dodatkowo będzie to luksusowe auto – możemy liczyć się ze sporym uszczupleniem portfela na naprawę szkody. Wtedy niezastąpione jest właśnie ubezpieczanie OC roweru i rowerzysty. Jeżeli je mamy, zadośćuczynienie finansowe poszkodowanemu uczestnikowi ruchu drogowego wypłacone zostanie z polisy, zamiast z naszej własnej kieszeni.
Straty na mieniu to jednak nie wszystko, co obejmuje ubezpieczenie OC roweru. Umożliwia ono także sfinansowanie leczenia oraz rehabilitacji osób trzecich, które doznały urazu z naszej winy np. jeśli potrącimy pieszego. Powinniśmy więc postrzegać ubezpieczenie OC roweru i rowerzysty szerzej w perspektywie ochrony życia i zdrowia innych. Z tego powodu także nieustannie trwa dyskusja nad prawnym wymogiem posiadania przez cyklistów tej polisy (tak jak ma to miejsce w przypadku kierowców). I chociaż nic nie wskazuje na to, że prawo w Polsce w tym zakresie nagle ulegnie zmianie, to cykliści jeżdżący poza granicami naszego kraju powinni wiedzieć, że w niektórych państwach europejskich obowiązkowe ubezpieczenie OC roweru i rowerzysty funkcjonuje – trzeba mieć to na uwadze, wybierając się wakacje! Rozwiązaniem może być np. specjalne ubezpieczenie turystyczne.
Ochrona ubezpieczeniowa rowerzysty w polisie mieszkaniowej
Część czytelników może zwrócić uwagę, że ich polisa mieszkaniowa umożliwia za dodatkową opłatą rozszerzenie zakresu ubezpieczenia na inne obszary życia w tym użytkowanie jednośladu. W podstawowym zakresie polisy mieszkaniowe obejmują zwykle kradzież roweru z miejsca zamieszkania (oczywiście przy spełnieniu określonych warunków – niekoniecznie z piwnicy lub garażu), ale często mogą być także rozszerzone o ubezpieczenie OC na rower.
Czy jest to warta uwagi alternatywa? Tak! Jeśli warunki będą nas satysfakcjonować, może rzeczywiście lepiej wykupić ubezpieczenie roweru w pakiecie z domowym, zamiast podpisywać kolejną, osobną umowę.
Ubezpieczenie Assistance dla rowerów
Pewną nowością na rynku są oferty ubezpieczeń roweru z opcją assistance – ponownie działająca na tej samej zasadzie jak ta znana z branży motoryzacyjnej. Polisa rowerowa z assistance przede wszystkim daje znacznie większy komfort jej użytkownikom. Czasem sprzedawana jest osobno, a czasem jako rozszerzenie ubezpieczenia roweru np. pakietu OC.
Usługi przysługujące z tytułu posiadanego assistance znacznie różnie się u różnych ubezpieczycieli, jednak najczęściej spotykane udogodnienia to m.in.:
- dostęp do infolinii medycznej,
- pomoc w naprawie jednośladu na miejscu zdarzenia bądź pokrycie jej kosztów,
- zapewnienie transportu roweru do serwisu,
- a nawet przyznanie roweru zastępczego.
O ile taki zakres ochrony roweru może dla osób jeżdżący przede wszystkim po mieście wydawać się zbędny, to polisa rowerowa obejmująca assistance będzie bardzo atrakcyjna dla cyklistów pokonujących bardzo długie i wymagające trasy – szczególnie za granicą, kiedy niespodziewana awaria roweru może stanowić nie lada problem.
Ubezpieczenie bagażu podróżnego
Dla najbardziej zapalonych podróżników trzeba wspomnieć o jeszcze jednym rozszerzeniu, którego warto poszukać w ofertach różnych firm. Jest do dodatkowe zabezpieczenie finansowe obejmujące transportowany w torbach oraz sakwach bagaż rowerowy.
Wyruszasz na wyprawę rowerową w samolocie? Sprawdź sposoby na transport roweru samolotem!
Wybierając się na dłuższą wyprawę, prawdopodobnie nie zawsze będzie możliwość zostawienia swojego jednośladu w całkowicie bezpiecznym miejscu, a jak wiadomo – okazja czyni złodzieja. Dlatego sądzimy, że idealne ubezpieczenie roweru turystycznego powinno obejmować także bagaż podróżny!
Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?
Jest to pierwsze, a zarazem jedne z najważniejszych pytań, jakie pojawiają się, gdy poruszamy temat ubezpieczenia roweru przed kradzieżą lub innymi nieprzyjemnymi sytuacjami. Nic w tym dziwnego, ponieważ od ceny zależy przede wszystkim opłacalność powzięcia dodatkowych środków ochrony. Niestety trudno udzielić prostej odpowiedzi. Koszt ubezpieczenia roweru i rowerzysty może być bardzo zróżnicowany. Czynnikami mającymi wpływ na koszty polisy są przede wszystkim: jej wysokość; wartość i wiek jednośladu, a także sposób użytkowania roweru i okres ubezpieczenia.
Ile zapłacimy za ubezpieczenie roweru? Przykładowe wyliczenie stawek w Nationale Nederlanden.
Rower zwykły | Rower elektryczny | |
Pakiet |
Ubezpieczenie roweru (assistance, kradzież, uszkodzenie roweru) |
Ubezpieczenie roweru (assistance, kradzież, uszkodzenie roweru) |
Okres ubezpieczeniowy | 12 miesięcy | 12 miesięcy |
Model roweru | Cannondale Trail SL 4 | Haibike AllTrack 7 |
Data zakupu | Sierpień 2023 | Sierpień 2023 |
Cena w dniu zakupu | 4999 zł | 14449 zł |
Cena | 216,00 zł | 759,27 zł |
Dodatkowo w obrębie Internetu można porównać propozycje różnych towarzystw, ale niechętnie dzielą się one konkretnymi wyliczeniami, które pozwoliłyby nam trafnie zasymulować, jaki koszt ubezpieczenia roweru i rowerzysty prawdopodobnie będzie nas czekał. Najlepszym sposobem na uzyskanie dokładnych wyliczeń jest skontaktowanie się bezpośrednio z przedstawicielem danego towarzystwa.
Gdzie ubezpieczyć rower – przegląd rynku
Jeśli zadecydujesz już, że warto ubezpieczyć rower, pozostaję jeszcze zdecydować, gdzie najlepiej to uczynić. Rynek obecnie dostarcza mrowie wariantów. W dalszej części tekstu przedstawiamy te najpopularniejsze. Przed tym jednak przypominamy, by koniecznie sprawdzić wszystkie uwagi przy wyborze ubezpieczenia, które zawarte są we wspominanych już wcześniej Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Najistotniejsze punkty dotyczą sumy ubezpieczenia, ponieważ wypłacenie nam adekwatnych środków do poniesionych strat to absolutna podstawa. Bardzo ważny jest także okres zobowiązania. Jeśli nie korzystasz z jednośladu przez cały rok, możliwe, że lepiej będzie wybrać wariant krótkoterminowy. Ponadto warunki ubezpieczenia zawsze określają czy ochrona rowerzysty obowiązuje np. za granicą, czy podczas uczestnictwa w zawodach dla cyklistów.
Wiele wyjątków można dostrzec także, jeśli poczyta się informacje o ubezpieczeniu roweru AC. Agencje szczegółowo określają np. jakiego poziomu zabezpieczenia kradzieżowe muszą obejmować pozostawiony w miejscu publicznym jednoślad, by możliwe było wypłacenie odszkodowania. OWU wskazują także, w jakich pomieszczeniach i jak przechowywany winien być rower w domu.
Eksperci doradzają również pilne przyjrzenie się warunkom dotyczącym likwidacji powstałej szkody – zarówno okoliczności, które muszą wystąpić, jak i terminów, które obowiązują towarzystwo ubezpieczeniowe. Raczej nikt nie chce czekać miesiącami na reakcję, będąc pozbawionym roweru.
Pakiet PZU Pewnie na rower
Kompleksowe ubezpieczanie roweru od PZU, które można niemal dowolnie personalizować. W skład pełnego pakietu wchodzi ubezpieczenie AC, OC, NNW (także podczas zawodów sportowych) oraz bagażu. Może być on kupiony na cały rok lub tzw. sezon, a zakres terytorialny ubezpieczenia rowerowego od PZU obejmuje Polskę lub cały świat – zależnie od potrzeb.
Oferta dotyczy jednośladów maksymalnie 4-letnich o wartości do 30 tys. zł. Pakiet PZU Pewnie na rower umożliwia także ubezpieczenie rowerów elektrycznych.
Pakiet PZU Rowerzysta
Druga propozycja od PZU to podstawowe ubezpieczenie NNW z assistance, które można rozszerzyć o OC, casco i transportowanego bagażu. Ponadto może ono chronić w przypadku uprawiania ekstremalnych sportów rowerowych. Aby rower kwalifikował się do programu, nie może mieć więcej niż 4 lata, a jego wartość przekraczać 20 tys. zł.
Co ciekawe dostępny jest również abonament Ubezpieczenia PZU Rowerzysta. Jeżeli się na niego zdecydujesz, płatność zostanie rozdzielona na składki na 12 miesięcy.
Ubezpieczenie roweru na Allegro – specjalny pakiet PZU
Trzecie już oferta od PZU dotyczy tylko osób, które zdecydowały się kupić swój rower za pośrednictwem Allegro.
Całkowity pakiet obejmuje odpowiedzialność cywilną rowerzysty, zabezpieczenie przed kradzieżą oraz uszkodzeniem jednośladu. Ubezpieczenie roweru na Allegro ma sumę całkowitą polisy wynoszącą 20 tys. zł.
Polisa rowerowa Nationale Nederlanden – Na dwa koła
Popularną ofertą dysponuje także Nationale Nederlanden. W najszerszym zakresie umożliwia uzyskanie ubezpieczenia NNW, AC, OC, a także assistance i transportowanego bagażu. Pakiet obowiązuje tylko na terytorium Polski.
W razie kradzieży lub rabunku można liczyć na do 20 tys. zł wypłaconych środków, a w przypadku ochrony OC – 50 tys. zł. Nationale Nederlanden umożliwia ubezpieczenie roweru lub hulajnogi elektrycznej.
Ubezpieczenie roweru dostępne w CUK
To kolejna rozbudowana oferta dostępna na rynku. CUK daje możliwość uzyskania NNW, OC, casco i ochrony bagażu. Korzyści z ubezpieczenia roweru w CUK to przede wszystkim możliwość objęcia polisą jednośladów niezależnie od ich wieku oraz fakt, że ubezpieczenie można wykupić na 7 miesięcy lub cały rok.
Ceny ubezpieczenia roweru w CUK zaczynają się od 37 zł, duże znaczenie ma jednak wybrany pakiet. Najszerszy wariant oprócz wspomnianych udogodnień gwarantuje również ubezpieczenie roweru za granicą.
Ubezpieczenie roweru i hulajnogi w ING
Polisa ING jest następną na naszej liście, która obejmuje zarówno tradycyjne, jak i elektryczne jednoślady, a do tego hulajnogi. W jej ramach możliwe jest wykupienie NNW, OC, AC oraz ochrony wiezionego wyposażenia np. fotelików dziecięcych.
Oferta dotyczy pojazdów nie starszych niż 4-letnie oraz nie może być stosowana do sprzętów wykorzystywanych w czasie uprawiana sportów ekstremalnych i wyczynowych.
Ubezpieczenie OC Concordia
Ciekawa propozycja koncentrująca się odpowiedzialności cywilnej. Co bardzo ważne ubezpieczenie rowerowe obejmuje także naszych domowników (wspólne gospodarstwo domowe) i udogodnienie assistance.
Ubezpieczenie OC Concordia może być rozszerzone o pakiet NNW, a co może okazać się bardzo ważne dla niektórych cyklistów – polisa obejmuje udziały w amatorskich zawodach sportowych oraz uprawianie ekstremalnych odmian jazdy rowerowej.
Ubezpieczenie sportowe TU Europa – Aktywni w sporcie
Ubezpieczenie Aktywni w sporcie TU Europa stworzone zostało przede wszystkim z myślą o osobach uprawiających różne sporty (nie jest ograniczone tylko do rowerzystów). Umożliwia ono dobranie pakietów w zależności czy interesuje na sport amatorski, wyczynowy czy zawodowy.
TU Europa oferuje NNW, OC do 100 tys. zł oraz casco do 20 tys. zł. A prócz tego kilka mniej oczywistych udogodnień jak pokrycie kosztów ratownictwa czy rehabilitacji sportowej.
Pomoc Rowerowa w Europ Assistance
Pakiet przygotowany zarówno dla niedzielnych, jak i zapalonych rowerzystów. Obejmuje ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków (do 20 tys. zł), ubezpieczenie roweru od kradzieży, OC (do 10 tys. zł), a także assistance.
Warto wspomnieć, że w ramach pełnego pakietu Europ Assistance gwarantuje także naprawę roweru, transport medyczny, wizyty u lekarza i pielęgniarki, a także rehabilitację i wsparcie psychologa, a nawet – organizację operacji.
Pakiet Simplesurance dla nowych rowerów
Atrakcyjna oferta dotycząca casco rowerowego od firmy ściśle współpracującej z Allianzem. Ile kosztuje ubezpieczenie roweru w Simplesurance? Składka wynosi od 9 do 16% wartości jednośladu. Co bardzo ważne – polisa kierowana jest wyłącznie do posiadaczy nowego pojazdu. Rower może być kupiony najwcześniej 3 miesiące przed jego zgłoszeniem.
Dużym atutem oferty jest także to, że Simplesurance w podstawowym pakiecie gwarantuje ubezpieczenie roweru za granicą (na terenie Europy).
Cachet – polisa na rowery firmowe
Jeśli masz rower kupiony na firmę, bywa, że towarzystwa niechętnie chcą go ubezpieczyć. Dla takich osób ciekawą ofertę ma Cachet. Polisa dotyczy casco i gwarantuje do 40 tys. zł wypłaconych środków w razie zniszczenia lub kradzieży.
Rower, który ma być podjęty ochronie, może być używany, ale nie starszy niż 5-letni. Świadczenie firma gwarantuje na terenie całej Europy i dotyczy także rowerów elektrycznych.
OC dla ekocyklistów – Link4
Link4 przygotował ubezpieczenie OC roweru i hulajnogi (w tym elektrycznych) wychodząc naprzeciw rosnącej popularności tych pojazdów i zdając sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie wysoka prędkość.
Ubezpieczenie jest ważne na terenie całej Europy, ale obejmuje jedynie pojazdy, których maksymalna prędkość zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie może przekraczać 25 km/h.
Ubezpieczenie rowerowe Ergo Hestia
Ochrona ubezpieczeniowa Ergo Hestia obejmuje zarówno NNW, OC, jak i casco. Co więcej, w razie ewentualnego wypadku użytkownik może liczyć na pomoc assistance. Jest to propozycja przede wszystkim dla sportowych pasjonatów – jeżdżących zarówno na hulajnogach, jak i rowerach.
Ergo Hestia pozwala na wykupienie polisy krótkoterminowej lub rocznej oraz zawarcia umowy imiennej, oraz grupowej.
Ubezpieczenie rowerzysty w KRR (Krajowym Rejestrze Rowerowym)
Ostatnia propozycja na naszej liście to Krajowy Rejestr Rowerowy, czyli internetowa baza rowerów. Możliwe jest za jej pośrednictwem wykupienie AC i OC, ale również rozszerzenie pakietu o ubezpieczenie NNW w KRR. Oferta obejmuje tylko rowery znajdujące się w rejestrze, które mają maksymalnie 61 miesięcy, a ich wartość nie przekracza 26 tys. zł. Umowa zawierana jest na rok.
Największy zalety ubezpieczenia NNW przez KRR to fakt, że obowiązuje na terenie całej Europy i obejmuje również treningi w klubach, sporty niebezpieczne i udziały w amatorskich zawodach.
Ubezpieczenie roweru elektrycznego
Wraz z rosnącą popularnością e-bike’ów, coraz więcej osób szuka polis dedykowanych jednośladom tego typu. Nic w tym dziwnego, nie należą one do tanich, więc kuszące jest ubezpieczenie roweru elektrycznego od kradzieży i nieszczęśliwych wypadków. Dlatego omawiając wcześniej wybrane oferty ubezpieczeń, staraliśmy się zaznaczać te, gdzie agencje jasno wskazywały możliwość ubezpieczenia roweru elektrycznego.
Chociaż casco wydaje się pierwszą potrzebą właścicieli e-bike’ów nie powinno zapominać się o NNW ani o ubezpieczeniu roweru elektrycznego OC. Tzw. elektryki pozwalają osiągnąć znaczną prędkość, a do tego są cięższe niż tradycyjne jednoślady, więc w przypadku kolizji, niestety mamy większą szansę, że zarówno cyklista, jak i np. potrącona osoba, odniosą większe obrażenia i potrzebna będzie hospitalizacja.
Co więcej, niewiele osób wie, że rower elektryczny musi mieć OC, jeśli pojazd dysponuje mocą większą niż 4 kW i wspomaga osiąganie prędkości powyżej 25 km/h, ponieważ zgodnie z przepisami jest on wtedy traktowany jak motorower lub motocykl.
Warto wiedzieć!
Jeżeli jesteś właścicielem przerobionego jednośladu, który fabrycznie nie wspomagał pedałowania – niestety ubezpieczenie roweru elektrycznego „samoróbki” będzie niemożliwe. Ze względów bezpieczeństwa żadna firma nie zdecyduje się zaoferowanie polisy na taki pojazd.
Czy warto kupić ubezpieczenie roweru?
Rowery w naszym kraju cieszą się niesłabnącą popularnością, a nawet w ostatnich latach zdaja się być na fali wznoszącej. W Polsce co roku kupuje się ok. 1 mln jednośladów, a wraz ze wzrostem liczby użytkowników rośnie prawdopodobieństwo kolizji. Statystyki pokazują, że cykliści bardzo często są poszkodowanymi w wypadkach. W 2023 r. uczestniczyli oni w ok. 3700 incydentach drogowych. Śmierć poniosło 170, a rannych zostało ok. 3350 rowerzystów. Liczby mówią same za siebie – lepiej pomyśleć o swoim bezpieczeństwie zawczasu.
Ubezpieczenie na rower nie jest wydatkiem, który drastycznie wpłynie na domowy budżet, a może być ogromną pomocą, jeżeli my albo osoby trzecie doznają uszczerbku na zdrowiu. I o ile ubezpieczenie roweru od kradzieży jest opcjonalne, to uważamy, że NNW i OC powinien zainteresować się w zasadzie każdy rowerzysta – nigdy nie warto oszczędzać na zdrowiu.