Jakie rękawiczki na rower? Robimy przegląd rowerowych rękawiczek

W ofercie wielu producentów możemy znaleźć rękawiczki dedykowane pod konkretną dyscyplinę, a im bardziej wyspecjalizowane staje się kolarstwo, tym szerszą ofertę proponują nam producenci odzieży. Z jednej strony to bardzo dobrze, że możemy znaleźć produkty idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Z drugiej strony czasami ciężko odnaleźć się w tak rozbudowanej ofercie i jednoznacznie stwierdzić co nam się przyda, a co jest tylko kolejnym chwytem marketingowym.

 

rękawiczki rowerowe na zimę

Ciepłe rękawiczki rowerowe na zimę

Zacznijmy od zimowych modeli. Podczas jazdy na rowerze palce u stóp i dłoni najszybciej tracą ciepło, przez co w skrajnych przypadkach może dojść do niebezpiecznego odmrożenia. Nie musimy się jednak narażać na skrajne wychłodzenie, aby zaobserwować zalety stosowania właściwych rękawic. Nie mam tutaj na myśli tylko komfortu termicznego.

 

Skostniałe dłonie znacznie gorzej radzą sobie z obsługą dźwigni do zmiany przełożeń, a przede wszystkim z modulacją siły hamowania, czyli dobraniem odpowiedniej siły z jaką naciskamy na klamki hamulcowe. Zwiększa to ryzyko wypadku, a jeśli już do niego dojdzie to rękawiczki znowu nam się przydadzą, chroniąc skórę przed rozcięciem i otarciami. Czym powinny się charakteryzować zimowe rękawiczki, aby mogły skutecznie izolować dłonie od wiatru, wody i chłodu?

 

rękawiczki rowerowe zimowe shimano

Wiatroszczelne rękawice rowerowe

Na rowerze poruszamy się ze znacznie większą prędkością, niż na przykład biegając, a ręce pracują zdecydowanie mniej, dlatego rękawiczkom na rower bliżej do tych używanych w narciarstwie klasycznym, niż w czasie biegu, czy tym bardziej bieganiu na nartach. Oczywiście od narciarskich różnią się grubością, ilością palców oraz wykończeniem. To co powinno je łączyć to membrana, czyli cienka powłoka, która posiada niewielkie otwory. Są one na tyle małe, aby wilgoć nie przedostała się do wnętrza rękawiczek, a z drugiej strony na tyle duże, żeby przepuścić parę wodną produkowaną nieustannie przez nasz organizm.

Jakie wypełnienie rękawiczek?

Rękawiczki nie grzeją, a jedynie izolują od niskiej temperatury. Ilość ociepliny w dużej mierze decyduje o tym w jakich temperaturach sprawdzi się dany model. Odprowadzanie wilgoci i wiatroszczelność także mają w tym swój udział, ale te kwestie omówimy poniżej. Do wypełnienia rękawic używa się najczęściej naturalnego puchu lub materiałów syntetycznych. Pierwszego z nich używa się rzadziej, ponieważ puch ma znacznie mniejszą odporność na wilgoć, a gdy nasiąknie wodą to traci swoje właściwości. Nieco inaczej jest z wypełnieniem syntetycznym takim jak PrimaLoft, które jest nazywane syntetycznym puchem. Zachowuje się podobnie, ale znacznie lepiej radzi sobie z wilgocią i szybciej schnie. Uważa się również, że minimalnie lepiej radzi sobie z wiatrem.

Ciepłe rękawiczki rowerowe – jaki krój i membrana?

Materiał wewnętrzny w dużej mierze definiuje jak ciepły będzie dany model. Jeśli chodzi o krój, aby skutecznie móc korzystać z manetek i klamek hamulcowych lepiej wybrać trochę mniej „ciepłe”, ale nie krępujące ruchów rękawiczki 3 lub 5 palcowe. Dwupalcowe stosuje się jedynie w skrajnych mrozach lub przy bardzo długich wyprawach, gdy nie możemy iść na kompromis i jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Zakładając, że jest kilka stopni na minusie, a my nie planujemy dłuższych, niż dwie godziny treningów to dobrej klasy rękawice z pięcioma palcami powinny sobie poradzić.

 

Przy zakupie zwróćmy uwagę na membranę, ponieważ nie każda zachowuje się tak samo i lepiej postawić na sprawdzonych producentów, niż ryzykować zakup tańszych modeli, w których nie wiadomo, czy naprawdę ta membrana działa. Jeśli w specyfikacji technicznej zobaczymy membranę Porelle, albo Gore to możemy mieć pewność, że będzie ona spełniać nasze oczekiwania. Przykładami takich rękawic będą Castelli Estremo oraz Answer Sleestak.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze rękawiczek zimowych na rower?

Elementem, który jest niezbędny zarówno w rękawiczkach do narciarstwa biegowego, skitour’owego, klasycznego oraz jazdy na rowerze, a nie niekoniecznie przyda się podczas biegu jest wyściółka wewnętrzna, która powinna zapewnić mocny i pewny chwyt. Najczęściej wykonana ze skóry naturalnej, syntetycznego materiału, z dodatkiem silikonowych wstawek.

 

Możliwość obsługi ekranów dotykowych. Jest to naszyty na palcu niewielki kawałek materiału, na które reagują ekrany dotykowe. Jeśli często korzystamy z telefonu, a nie chcemy za każdym razem ściągać rękawiczek to warto sprawdzić w specyfikacji, czy rękawiczki na to pozwalają.

 

Inne dodatki, na które warto zwrócić uwagę to ściągacze w postaci szerokiego rzepu, które pozwalają jeszcze lepiej dopasować rękawiczkę do dłoni oraz ochronią przed śniegiem i zimnem, a także żelowe wkładki na wewnętrznej stronie dłoni, których zadaniem jest zwiększenie amortyzacji. Warto też sprawdzić, czy wybrany przez nas model posiada elementy odblaskowe, które zwiększą naszą widoczność po zmroku.

Rękawiczki do MTB czym się kierować przy wyborze?

Omawiając rękawiczki do szeroko pojętej grupy dyscyplin MTB skupimy się przede wszystkim na modelach z długimi palcami, a z krótkimi omówimy w kontekście jazdy po szosie. Oczywiście w MTB używa się zarówno jednych i drugich, w zależności od dyscypliny, warunków atmosferycznych i własnych preferencji.

Po rękawiczki rowerowe sięgamy z wielu powodów, a oto najczęstsze z nich:

  • Chronią przed chłodem. Może nie tak skutecznie jak rękawiczki zimowe, ale i w cieńszych modelach możemy znaleźć membrany oraz zaawansowane technologicznie materiały doskonale izolujące od zimna, wiatru i wilgoci.

  • Pomagają w walce z potem. Mokre ręce ślizgające się na gripach to nie tylko dyskomfort, ale też niepotrzebne ryzyko utraty kontroli nad kierownicą. Dzięki antypoślizgowym materiałom umieszczonym po wewnętrznej części dłoni chwyt jest dużo bardziej pewny. Nawet gdy rękawiczki i gripy są mokre.

  • Chronią w czasie upadku. Szczególnie doceniane w dyscyplinach grawitacyjnych, w których upadki są nieodzowną częścią tej zabawy. W tym przypadku warto zainteresować się modelami odpornymi na przetarcia, wzmacnianymi włóknami węglowymi lub Kevlarem. Mogą przydać się też szerokie pasy usztywniające nadgarstki.

  • Amortyzacja i ochrona przed otarciami. Długa jazda w nierównym terenie może powodować bolesne  odciski i otarcia. Rękawiczki nie gwarantują, że po kilku godzinach trzymania kierownicy nasze ręce będą świeże, wypoczęte i bez odcisków, ale mogą odsunąć w czasie zmęczenie i podrażnienie skóry.

  • Często wybieranym przez naszych klientów modelem są rękawiczki Answer Clash. Ich wewnętrzna strona została wykonana ze skóry Amara z dodatkiem żelowych wstawek poprawiających chwyt. W miejscach najbardziej narażonych na pękanie zastosowano podwójne szwy, które są starannie poprowadzone. Ich design jednym się podoba, drugim nie do końca odpowiada, ale bez wątpienia ciężko przejść obok nich obojętnie.

 

rękawiczki rowerowe Answer Clash

 

W dyscyplinach takich jak Down Hill czy Enduro sprawdzi się model Answer Enduro. Zostały wykonane z elastycznego materiału. Ich wewnętrzna część pokryta jest skórą Ax Suede, która charakteryzuje się doskonałą przyczepnością oraz wytrzymałością. Dodatkowo wzmocnione zostały podwójnymi szwami w najbardziej newralgicznych miejscach. Na palcu wskazującym znajduje się wspomniana już wstawka, która umożliwia obsługę ekranów dotykowych.

 

Rękawiczki Answer Enduro występują w czterech kolorach: czarnym, biało-czarnym, czerwono-czarnym i niebiesko-czarnym. Przy wyborze rękawiczek do DH i Enduro w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich wytrzymałość, szczególnie na szwach i w miejscach, którą są najbardziej narażone na uszkodzenia, oraz na warstwę wewnętrzną, która musi gwarantować pewny i mocny chwyt.

 

rękawiczki rowerowe enduro Answer Clash

Rękawiczki szosowe

Do tej kategorii zaliczymy rękawiczki krótkie, zarówno do jazdy na szosie jak i w terenie. Jest to najbardziej uniwersalna i najczęściej wybierana przez rowerzystów grupa rękawiczek. Praktycznie każda firma zajmująca się produkcją odzieży rowerowej ma tego typu produkt w swojej ofercie. Marki, na które decydują się nasi klienci to polski Accent oraz Author, a z marek premium: Sidi i Castelli. Shimano natomiast posiada pełen przekrój oferty. Najtańsze modele zaczynają się od nieco ponad 20zł, a najdroższe potrafią kosztować nawet 130zł. Czy różnice występujące pomiędzy nimi są aż tak duże, aby warto było dopłacić 100zł do rękawiczek? Nie jest to regułą, ale zazwyczaj droższe modele będą bardziej wytrzymałe na uszkodzenia, rozciągnięcia i pękanie szwów, przez co starczą nam na zdecydowanie dłużej, niż tylko jeden sezon. Oprócz tego zastosowane materiały zapewnią większy komfort użytkowania, wygodę oraz lepszy chwyt i amortyzację.

 

Według mnie rękawiczkami godnymi uwagi, które posiadają powyższe zalety, a ich cena nie przekracza 100zł są Shimano Classic. Wykonane z poliestru z dodatkiem poliamidu i elastanu dobrze dopasowują się do kształtu dłoni. Ich dodatkowymi zaletami jest zapinany na rzep mankiet, odblaskowe logo, warstwa odbijająca światło, filtr UPF 50+, antypoślizgowe wstawki wykonane z sylikonu oraz wyściółka EVA.

 

rękawiczki rowerowe Shimano Classic

Podsumowanie

Niezależnie od dyscypliny kolarstwa, czy stylu jazdy warto posiadać choć jedną parę rękawiczek. Są dla rąk tym, czym dla pośladków wkładka wszywana w spodenki kolarskie. Chronią, amortyzują, ogrzewają oraz zwiększają pewność chwytu. Mogą też być modnym dodatkiem, który kolorystycznie dopasujemy do reszty naszego stroju na rower. Pamiętajmy, aby przed zakupem zapoznać się nie tylko z kolorystyką, ale przede wszystkim z tabelą rozmiarów, a w razie wątpliwości poprosić o pomoc doświadczonego sprzedawcę.

Powiązane artykuły

zamknij [x]