Waga roweru – czy ma ona znaczenie? Ile powinien ważyć rower?

Dla wielu kolarzy, szczególnie zainteresowanych jazdą szosową, to ile waży rower, jest bardzo ważne, dlatego zdecydowaliśmy się bliżej przyjrzeć tematowi i poszukać odpowiedzi na najczęściej nurtujące cyklistów pytania dotyczące masy jednośladów.

 

Nowoczesne materiały oraz technologie wykorzystywane w branży sprawiają, że średnia waga roweru systematycznie maleje. Najwięksi producenci rowerów aktualizują wagi prawie z dnia na dzień, czy warto więc inwestować w lżejszy jednoślad, znacznie odbiegający od standardowych rowerów? Jaki wpływ niska waga ma na wydajność jazdy oraz komfort i bezpieczeństwo? A może cięższe rowery w niektórych sytuacjach okazują się lepszym wyborem? Sprawdźmy!

 

 

Waga roweru – czy ma ona znaczenie? Ile powinien ważyć rower?

 

 

  • Waga roweru zależy przede wszystkim od zastosowanej ramy. Istotną rolę odgrywają także amortyzacja, kierownica i koła. Ponadto na całkowitą wagę roweru wpływ mają wszelkie montowane do niego dodatki i akcesoria.
  • Lekki rower znacznie ułatwia jazdę. Kolarz może szybciej przyspieszać i reagować, a w razie potrzeby jednoślad prościej przenieść.
  • Wagi rowerów zmieniają się wraz z dyscyplinami kolarskimi, do których je przygotowano. Idealna, wymarzona waga roweru szosowego, będzie zupełnie inna niż wariantu gravelowego czy górskiego.
  • Masa e-bike’ów jest większa niż tradycyjnych jednośladów, ale jednocześnie znaczenie wagi roweru elektrycznego jest dużo mniejsze podczas samej jazdy.
  • W zakresie wagi rowerów dziecięcych podstawą jest wybieranie jak najmniej masywnych modeli. Lżejszy rower ułatwia młodemu kolarzowi naukę jazdy.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 


Od czego zależy waga roweru?

Nim przejdziemy do zastanawiania się, czy lżejsze, czy cięższe rowery są lepszym wyborem oraz rozważań na temat tego, jak wagi rowerów zmieniają się w zależności od ich przeznaczenia – warto wyszczególnić, co ma największy wpływ na masę roweru. Dzięki tej wiedzy będzie Ci łatwiej znaleźć lekki model lub wdrożyć skuteczne metody ograniczenia wagi roweru, jeśli zechcesz odciążyć już posiadany jednoślad.

 

Jakie lżejsze komponenty pozwolą na znacznie obniżanie masy roweru?

  • Rama rowerowa – wybór ramy roweru, a w zasadzie materiału, z którego ją wykonano, jest kluczowy pod kątem masy całego jednośladu, w końcu jest to główny element konstrukcyjny, na którym osadzone są wszystkie pozostałe. Ramy roweru z reguły wyprodukowane będą (od najcięższego tworzywa do najlżejszego): ze stali, aluminium lub włókna węglowego (karbonu). Choć kiedyś królowała, to dziś stal oprócz niektórych typów jednośladów (np. BMX-ów czy miejskich) nie jest raczej spotykana. Ze znacznie większym prawdopodobieństwem natrafisz na lżejsze modele aluminiowe i karbonowe. Z tej dwójki szczególnie małą masą wyróżnia się włókno węglowe, jednakże rama karbonowa jest sporo droższa, a do tego mniej wytrzymała niż rama aluminiowa, o czym trzeba pamiętać, szukający lekkich materiałów. Niektóre rowery górskie oferują również rozwiązanie hybrydowe – aluminiową ramę, ale z karbonowym tylnym trójkątem, co sprzyja osiągnięciu niskiej wagi roweru, a przy tym nie jest tak drogie, jak w pełni karbonowy jednoślad. Oprócz samego tworzywa bardzo istotna jest też technologia wykonania ramy. Powszechna praktyka to tzw. cieniowanie rurek, które sprawia, że przy zachowaniu trwałości konstrukcji ramę można wyprodukować z mniejszej ilości materiałów, a co za tym idzie, uczynić ją lżejszą.
  • Widelec i amortyzatory rowerowe – kolejne elementy w dużym stopniu determinujące wagę roweru. Jednoślad może być wyposażony w sztywny widelec lub wariant amortyzowany (im większy jego skok, tym cięższa część), a do tego dysponować amortyzatorem tylnym (damperem), który uczyni jazdę rowerem wygodniejszą, ale doda pojazdowi dodatkowej masy. W celu redukcji wagi zawsze najlepiej wybrać sztywny widelec (najlepiej widelec karbonowy). Trzeba jednak pamiętać, że brak amortyzacji nie w każdych dyscyplinach jest bezpieczny (np. w kolarstwie górskim). W kwestii materiałów widelca sytuacja wygląda podobnie co przy ramach rowerowych – do wyboru jest aluminium (tańsze) lub włókno węglowe (droższe).
  • Koła rowerowe i opony – chociaż kiedy planujesz zmniejszanie wagi jednośladu, raczej koła i opony rowerowe nie są Twoją pierwszą myślą, to okazuje się, że te komponenty potrafią naprawdę w sporym stopniu wpłynąć, na to, ile rower waży. Najważniejsze będą – technologia wykonania piasty oraz materiał, z którego stworzono obręcze. Koła w lekkim rowerze, tak jak w we wcześniej omawianych przypadkach, będą miały obręcze karbonowe zamiast aluminiowych.
    Do redukcji wagi przyczyni się także wybór opon. Węższe, o mniej wyraźnych bieżnikach będą lżejsze, ale nie możesz zapominać o przeznaczeniu Twojego jednośladu np. jeśli chcesz mieć lżejszy rower górski, to nie najlepszym pomysłem będzie zastosowanie gładkiego ogumienia, bo nie sprawdzi się w terenie i narazi Cię na niebezpieczeństwo. Za to zyskującym coraz większą popularność w praktycznie wszystkich dyscyplinach kolarskich rozwiązaniem pozwalającym zmniejszyć ogólną wagę roweru, a do tego poprawić wytrzymałość i osiągi ogumienia są opony tubeless, czyli bezdętkowe.
  • Kierownica rowerowa i mostek – kolejne komponenty roweru, których masa może mieć spory wpływ na ogólną wagę roweru. Bez zaskoczeń – kierownica karbonowa oraz wspornik do niej wykonany z tego samego materiału okażą się znacznie lżejsze niż standardowe modele stalowe lub aluminiowe. Warto zauważyć również, że w tym przypadku komponenty rowerowe z włókna węglowego dodatkowo poprawiają amortyzację jednośladu, bo karbon skuteczniej absorbuje drgania od podłoża odczuwane przez kolarza poprzez kontakt z kierownicą.
  • Akcesoria rowerowe – pojedyncze gadżety ważą raczej niewiele, ale kiedy zsumujesz ich masę – możesz naprawdę się zdziwić! Szczególnie gdy poszukujesz lżejszego roweru trekkingowego lub miejskiego – zwykle to one mają najwięcej dodatków. Sakwy, torby, bagażniki, koszyki, błotniki, stopka czy osłona łańcucha dodają naprawdę sporo gramów do Twojego jednośladu. W ograniczeniu masy roweru pomocne może być wymienienie poszczególnych akcesoriów na lżejsze odpowiedniki lub po prostu zrezygnowanie z danych gadżetów, jeśli obecnie nie są Ci potrzebne.

Zastanawiając się, od czego zależy waga roweru, można tak naprawdę wymienić wszystkie jego części składowe – o czym warto pamiętać. Zmiana siodełka i sztycy, pedałów, a nawet linek rowerowych i gripów także sprawi, że waga jednośladu zmniejszy się, ale nie tak drastycznie.

 

Dlaczego warto mieć lekki rower?

Tak zadanym pytaniem zasugerowaliśmy już, że warto postawić na lżejsze modele, ale czy waga roweru ma znaczenie w każdej sytuacji i dla wszystkich? Może tylko w kolarstwie zawodowym?

 

Rzeczywiście jest to dobry trop. Niskiej wagi roweru poszukiwać będą przede wszystkim profesjonaliści, gdyż w ich przypadku każdy gram może mieć wpływ na uzyskany na zawodach wynik (a zwłaszcza w kolarstwie szosowym, w przypadku innych dyscyplin sprawa nie będzie tak prosta). Nie oznacza to jednak, że wagi rowerów amatorskich nie mają znaczenia.

 

Kiedy dostrzeżesz zalety lekkich jednośladów?

  • Przyspieszając i manewrując – mniejsza waga roweru sprawia, że jest on dynamiczniejszy, będzie znacznie szybciej reagował zarówno wtedy, kiedy zechcesz nabrać prędkości, jak i nagle skręcić.
  • Pokonując podjazdy – masa roweru górskiego lub szosowego będzie szczególnie istotna, jeśli często przemierzać trasy pełne górek, na które trzeba wjechać, a podjazdy to zwykle najtrudniejsze odcinki.
  • Jeżdżąc rekreacyjnie – jeśli techniczne trasy czy szybka jazda Cię nie interesują, to nawet przemierzając miasto czy pasjonując się turystyką – mniejsza waga roweru zapewni Ci większą przyjemność z jazdy, bo mniej będziesz musiał pedałować, aby wprawić jednoślad w ruch.
  • Transportując lub przenosząc rower – wiele osób, zanim wyjdzie pojeździć, musi najpierw znieść jednoślad ze schodów, czy wyciągnąć go z piwnicy. Lekka konstrukcja roweru sprawia, że się tyle przy tym nie nadźwigasz. Ponadto niska waga przydaje się, gdy chcesz przewozić jednoślad samochodem lub zabrać rower do pociągu.

Jeśli nie przemawiają do Ciebie powyższe sytuacje, na które waga rowery wpływa, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną zależność. Często jakość roweru = lekka konstrukcja roweru. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zgodnie z tym, co przedstawiliśmy na początku tego artykułu – lżejsze komponenty są najzwyczajniej wykonane z droższych, lepszej jakości materiałów. Dobrym przykładem obrazującym tę zależność może być porównanie wagi grup szosowych Shimano. Średniozaawansowany osprzęt z serii Claris waży ok. 3 kg, a profesjonalny Dura-Ace – ok. 2 kg. Przy okazji – ocena jakości zastosowanych części poprzez sprawdzenie ich masy jest dobrą wskazówką dla osób nierozeznanych dobrze w sprzęcie rowerowym.

 

W pewnym zakresie wyjątkiem od powyższej reguły będą hamulce rowerowe, ponieważ najnowocześniejszą obecnie stosowaną konstrukcją są hydrauliczne hamulce tarczowe – sporo cięższe od klasycznych modeli V-brake. Trzeba jednak zauważyć, że już w obrębie jednej grupy produktowej np. hamulców tarczowych – bardziej zaawansowane warianty także są lżejsze od prostszych modeli.

Optymalizacja wagi roweru – niska masa a bezpieczeństwo

Jak widać, lżejsze rowery pozwalają uzyskać sporo korzyści, ale czy to znaczy, że wymarzona waga roweru powinna być jak najmniejsza? Niekoniecznie! Bardzo istotnym parametrem, o którym nie wolno zapominać podczas wybierania nowego jednośladu lub dostosowywania modelu do swoich potrzeb jest bezpieczeństwo, a masa jest z nim bezpośrednio powiązana. Co prawda, lekki jednoślad pozwala na szybsze reagowanie i hamowanie, ale za to większa waga pozytywnie wpływa na stabilność. Zbyt filigranowa waga roweru może sprawić, że nawet niewielkie wyboje czy przeszkody doprowadzą do wywrotki.

 

Jakie są jeszcze zalety cięższego jednośladu? Większa waga to także większa wytrzymałość roweru. Karbonowe elementy choć trwałe, to mają mniejszą odporność na uszkodzenia niż części aluminiowe (a tym bardziej stalowe). Dlatego zwykle optymalna waga roweru nie powinna być ani za niska, ani za wysoka, a czynniki determinujące to uprawiana dyscyplina i styl jazdy – jak w większości aspektów życia – należy znaleźć złoty środek.

 

 

Lekki rower pozwala zwiększyć swoją wydajność podczas treningów

 

Ile waży lekki rower?

Nie ustaliliśmy jeszcze, co to tak naprawdę znaczy mieć lekki rower – ważący 5 kg? 10 kg? A może 15 kg? Najuczciwsza odpowiedź na pytanie – ile powinien ważyć rower, brzmi – to zależy od jego przeznaczenia. Rower rowerowi nierówny, dlatego nie ma sensu porównywać ze sobą kolarzówek i rowerów trekkingowych, lekki rower miejski będzie wciąż sporo cięższy niż cross itd. Dlatego standardowa oraz optymalna waga roweru sensownie rozpatrywana może być tylko w obrębie danej kategorii jednośladów, czym zajmujemy się w kolejnej części tego artykułu.

 

Aby mieć jednak wstępne rozeznanie w tej kwestii – obserwując katalogi różnych producentów, widać, że waga najlepszych rowerów w swojej kategorii w porównaniu do modeli ze średniej półki zwykle jest o ok. 1-2 kg mniejsza. Większe różnice występują najczęściej wśród rowerów kolarskich (szosowych), co związane jest ze specyfiką tej dyscypliny.

 

Pamiętaj też, że zastanawiając się nad wyborem nowego jednośladu – kiedy masz dwa zbliżone do siebie modele nieco różniące się masą, niekoniecznie lepiej sięgnąć po ten lżejszy. Póki nie jesteś zawodowym kolarzem, nie odczujesz, gdy waga zmieni się o 50, 100 czy nawet 200 g. Dlatego, zdecydowanie lepiej kupić ten model, który będzie miał lepsze hamulce, napęd, czy choćby siodełko niż nieznacznie mniejszą masę. Ponadto widniejąca w katalogu, standardowa waga rowerów może być przez Ciebie łatwo zredukowana.

Zmniejszanie wagi jednośladu – jak odchudzać rower?

Nawet bez specjalistycznej wiedzy i pomocy serwisantów możesz zbić wagę roweru, który posiadasz na kilka sprytnych sposobów. Waga roweru wpływa na komfort jazdy, wydajność oraz wytrzymałość, dlatego warto usunąć zbędne elementy (np. akcesoria – znacznie łatwiej w ten sposób odchudzać rower miejski niż kolarzówkę) lub wymienić części na lżejsze warianty. W pierwszej kolejności, aby zmniejszyć wagę roweru, powinieneś rzucić okiem na sztycę, opony, pedały czy gripy – ich zdemontowanie i zamontowanie nowych nie powinno stanowić większego problemu, a do tego zakup nowych komponentów tego typu nie wiąże się z bardzo wysokim kosztem.

 

Ograniczeniu masy roweru na własną rękę poświęciliśmy osobny artykuł – Jak odchudzić rower? – zapraszamy do zapoznania się z nim!

 

Ile średnio ważą rowery w różnych segmentach kolarskich?

 

 

Rower szosowy Accent Cyclone Disc 105 niebieski

 

Waga rowerów szosowych

Zacznijmy od segmentu kolarskiego, w którym jednoślady są zdecydowanie najlżejsze, czyli od kolarzówek. Przeciętna waga roweru szosowego, który powinien spełnić wymagania większości użytkowników, wynosi ok. 8-10 kg. Dla porównania, rower torowy, charakteryzujący się minimalistycznym napędem, może być znacznie lżejszy niż rower szosowy czy miejski. Z kolei, jeżeli interesują Cię jeszcze bardziej zaawansowane konstrukcje – bez przeszkód znajdziesz lżejszy rower szosowy o masie 6-7 kg.

 

Kolarzówki mogą pozwolić sobie na tak niewielką wagę, ponieważ przystosowane są tylko wyłącznie do jazdy po prostych, asfaltowych drogach. Ich zadaniem nie jest zmaganie się z nierównościami, co pozwala zrezygnować m.in. z amortyzacji i szerokich opon. Ramy nie muszą też być tak wytrzymałe, gdyż ryzyko wywrotki na szosie nie jest duże (dlatego tworzy się je głównie z karbonu). Do tego w założeniu (za wyłączeniem podkategorii endurance) kolarzówki mają osiągać wysokie prędkości, a filigranowa waga roweru to jak najbardziej ułatwia!

 

Warto wiedzieć, że choć skonstruowanie lżejszego i bezpiecznego jednośladu tego typu nie stanowi problemu, Międzynarodowa Unia Kolarska uznała, że minimalna waga roweru szosowego dopuszczalnego do profesjonalnych zawodów wynosi 6,8 kg.

 

 

Rower MTB Cannondale Scalpel 2 Lefty storm cloud

 

Waga rowerów MTB

W przeciwieństwie do znacznie lżejszych rowerów szosowych niezwykle popularne w naszym kraju modele MTB nie koncentrują się tak bardzo nad minimalizowaniem wagi. Jest to związane z całkowicie odmiennym przeznaczeniem tzw. górali. Jazda po wymagającym terenie i bezdrożach sprawia, że jednoślad musi być znacznie wytrzymalszy a do tego korzystać z amortyzacji i dużych, szerokich kół, co sprawia, że waga roweru górskiego nie ma możliwości dorównać lekkości znanej z szosówek.

 

Ile waży rower górski MTB? To zależy od podkategorii, do której jest przypisany, jednak bez rozróżniania na rodzaje można przyjąć, że średnia waga roweru górskiego wynosi ok.12-15 kg. Najlżejsze będą modele hardtailowe, czyli pozbawione dampera – zwłaszcza typu XC i trail (ok. 12-13 kg). W przypadku jednośladów full-suspension (wyposażonych w pełne zawieszenie), a zwłaszcza podgrupy enduro, waga roweru średnio wyniesie 14-17 kg. Z kolei, osoby zainteresowane modelami zjazdowymi, czyli MTB downhill – mogą trafić na rowery górskie, których waga to nawet 20 kg!

 

 

Rower gravel Cannondale Topstone Carbon Apex 1 Quicksand

 

Waga rowerów gravelowych

Rowery gravelowe, inaczej zwane szutrowymi, w pewnym uproszczeniu stanowią hybrydę modeli MTB oraz szosówek. Narodziły się w Stanach Zjednoczonych, aby sprawnie przemierzać duże odległości – nie zawsze w pełni komfortowych warunkach – i szybko stały się jednymi z najchętniej kupowanych rodzajów jednośladów na świecie.

 

Hybrydowa konstrukcja szutrówek znajduje przełożenie nie tylko w kształcie ich ramy czy kierownicy, ale także masie. Waga graveli z reguły będzie więc nie tak duża, jak w przypadku rowerów górskich, ale jednocześnie sporo większa niż typowych kolarzówek. Można przyjąć, że waga standardowego roweru gravelowego waha się w granicach 10-12 kg. Trzeba jednak zaznaczyć, że jednoślady z tej grupy potrafią bardzo się od siebie różnić na poziomie projektowym, a tym samym w kwestii masy. Najczęściej gravele nie mają amortyzatora, ale trafiają się i takie modele – będą cięższe. Z kolei waga standardowego roweru gravelowego karbonowego czerpiącego bardziej z szosówki niż jednośladów MTB może nawet wynieść poniżej 8 kg!

 

 

Rower crossowy damski Cannondale Quick 5 Remixte meteor gray

 

Waga rowerów crossowych

Nieco podobne, choć znacznie mniej popularne niż gravele, są rowery crossowe. To, co na pewno je łączy, to hybrydowa konstrukcja i projekt stawiający na uniwersalność, umożliwiający skuteczne pokonywanie tras o różnej nawierzchni. Crossówki są jednak dużo bardziej wzorowane na klasycznych rowerach górskich niż gravele. W uproszczeniu można powiedzieć, że to jednoślady MTB przekształcone tak, aby najlepiej sprawdzały się w jeździe rekreacyjnej, co jest widoczne przede wszystkim w geometrii ich ramy – umożliwiającej jazdę w wyprostowanej pozycji.

 

Waga przeciętnego roweru crossowego to ok. 12 kg, czyli stosunkowo niedużo, mniej więcej tyle, co typowy gravel lub najlżejsze, tradycyjne warianty górskie. W skład tej masy wchodzą najczęściej amortyzatory przednie (o nie najmniejszym skoku) znacznie usprawniające pokonywanie wybojów.

 

Niska standardowa waga rowerów crossowych połączona z wygodną ramą i amortyzowanym widelcem sprawia, że modele te wybierane są często do jazdy po terenie zabudowanym, dojazdów do pracy itd. zamiast wariantów typowo miejskich.

 

 

https://www.rowertour.com/p/268978/rower-trekkingowy-romet-wagant-4-czarno-szary

 

Waga rowerów trekkingowych

Jednoślady trekkingowe to modele, które można również uznać za dalekich krewnych tradycyjnych wariantów MTB. Co więcej, mają sporo cech wspólnych z crossówkami, gdyż je także przystosowano do komfortowego pokonywania długich tras – nawet jeszcze bardziej dostosowując ich specyfikę do zapewnienia użytkownikowi wygody. O ile w crossówkach widać sportowy sznyt, to trekkingi skręciły w stronę rowerów miejskich. I tu dochodzimy do sedna sprawy – determinujące wagę roweru trekkingowego będą akcesoria, których w standardowym wyposażeniu znajduje się naprawdę sporo, zaczynając od stopki, poprzez bagażnik, a na pełnym oświetleniu rowerowym kończąc.

 

Jak to wszystko wpływa na masę? Typowa waga roweru trekkingowego wynosi 15-16 kg, czyli porównywalnie do cięższych odmian modeli MTB. Masa ta nie wynika jednak tylko z dodatków (zawsze można je zdjąć, aby zbić wagę roweru), ale także solidnej ramy, która musi być przystosowana do jazdy pod większym obciążeniem (wliczając w to bagaż na długą trasę).

 

 

Rower miejski damski Romet Pop Art 26 Eco niebieski

 

Waga rowerów miejskich

Skoro zaczęliśmy już omawiać jednoślady wyposażone w akcesoria dodatkowe – nie można ominąć standardowych rowerów miejskich. Skonstruowane są one przede wszystkim, aby zagwarantować pełen komfort cykliście, więc jeśli mówimy o tradycyjnych wariantach – projektanci nie koncentrują się zbytnio na tym, aby zmniejszyć wagę roweru. Warto jednak zaznaczyć, że w ostatnich latach wspomniane tradycyjne modele coraz częściej są wypierane przez warianty znacznie odbiegające od typowych wersji, przez co waga roweru miejskiego może być bardzo różna.

 

Największa okazuje się średnia waga rowerów holenderskich, czyli tych o charakterystycznie wygiętej ramie i obowiązkowo z zamontowanym koszykiem, błotnikami itd. Ich masa wyniesie ok. 15-17 kg, cięższy rower miejski tego typu może przekroczyć nawet 18 kg. Z kolei waga roweru miejskiego, gdy projektanci zdecydowali się na redukcję masy, powinna zmieścić się w granicach 12-15 kg.

 

 

Rower elektryczny Cannondale Moterra SL 1 jade

 

Waga rowerów elektrycznych

Specyficzną kategorią jednośladów pod względem masy są e-biki, ponieważ trudno jednoznacznie wskazać, ile rowery elektryczne ważą. Spowodowane jest to tym, że nie jest to jednolita grupa, a jednoślady wyposażone w silniki elektryczne można ze względu na ich specyfikę przypisach do wariantów szosowych górskich, trekkingowych itd. – wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami. Co to znaczy? Przeciętna waga rowerów elektrycznych MTB determinowana będzie obecnością amortyzatorów; e-bike’ów miejskich licznymi dodatkami itd. – zupełnie jak w przypadku tradycyjnych modeli z danej kategorii.

 

Pomimo tego jest też kilka cech wspólnych dla wszystkich e-bike’ów. Przede wszystkim – waga przeciętnego roweru elektrycznego będzie zawsze większa niż jego odpowiednika bez wsparcia pedałowania. Spowodowane jest to tym, że silnik oraz bateria, czyli nieodzowne elementy e-bike’a, same w sobie ważą dobre kilka kilogramów. Ponadto ze względu na wyższe osiągi elektryków (niezależnie od ich typu), rama roweru musi być przystosowana do wytrzymania większego obciążenia – a co za tym idzie – jest masywniejsza, czyli cięższa.

 

W uproszczeniu przykładowa waga rowerów elektrycznych przy podziale na kategorie może wyglądać następująco:

  • E-biki szosowe – ok. 10-13 kg;
  • E-biki MTB – ok. 20-30 kg;
  • E-biki gravelowe – ok. 14-17 kg;
  • E-biki crossowe – ok. 20-25 kg;
  • E-biki trekkingowe – ok. 23-28 kg;
  • E-biki miejskie – ok. 24-29 kg.

Chociaż przedstawiona powyżej przeciętna waga rowerów elektrycznych w różnych wariantach może niektórych przerazić, warto pamiętać, że znaczenie wagi roweru w przypadku e-bike’a jest zdecydowanie mniejsze w porównaniu do tradycyjnych jednośladów. Wpływ dodatkowych kilogramów na komfort jazdy jest doskonale redukowany przez elektryczne wsparcie pedałowania.

 

 

Rower dziecięcy Accent Track 16

 

Waga rowerów dziecięcych

Osobną kategorią jednośladów, o której analizując masę, rzadko się mówi, są rowery dziecięce. Podobnie jak w przypadku e-bike’ów trudno tutaj wskazać konkretne wartości, ponieważ rower dla 4-latka będzie miał inną masę niż model dla 10-latka. Dzieci w tym wieku bardzo szybko dorastają i przybierają na wadze. Podstawowym wskaźnikiem, na który zwraca się uwagę, kupując rower dziecku, jest rozmiar kół, aby wysokość jednośladu była dostosowana do wzrostu pociechy. Jeżeli jednak mielibyśmy pochylić się nad kwestią wagi, to najważniejsza zasada brzmi – im model lżejszy, tym lepiej. W przypadku rowerków dziecięcych nie zachodzi obawa, że zbyt mała masa wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo cyklisty, bo maluchy nie rozwijają wysokich prędkości. Dużo ważniejsze jest, aby w razie upadku ciężka konstrukcja nie przygniotła dziecka i nie zrobiła mu krzywdy.

 

Przeciętnie zbudowane, mniej więcej 5-letnie dziecko powinno poradzić sobie już z jednośladem o masie ok. 10 kg. Chociaż lepiej, jeśli wartość ta będzie niższa (np. 8 kg) – lżejszy rower ułatwia naukę jazdy. W przypadku ok. 7-; 8-latków na pewno 10 kg, a nawet ciut więcej raczej nie będzie problemem, a dzieci osiągające 10 lat mogą spróbować swoich sił nawet na modelach dochodzących do 14 kg. Pamiętaj jednak, że to tylko ogólne wskazówki, dzieci rosną w bardzo różnym tempie i najważniejsze jest, aby dopasować wagę roweru do aktualnych możliwości Twojej pociechy!

 

Jeżeli akurat poszukujesz dobrego, lekkiego jednośladu dla swojej pociechy – koniecznie zajrzyj do naszego tekstu – Najlepsze rowery dla 6, 7 i 8 latków.

 

 

Waga miejskiego roweru może mieć dla niektórych znaczenie

 

Przyszłość wagi rowerów górskich, szosowych i innych – czego możemy się spodziewać?

Niezależnie od tego, na której kategorii jednośladów skoncentrujemy wzrok – standardowa waga rowerów z biegiem lat cały czas się zmniejsza. Okazuje się, że mimo kilku minusów, które może przynieść niewielka masa, lżejsze rowery pozwalają jeździć efektywniej i bardziej komfortowo – zarówno gdy jesteś amatorem, jak i profesjonalistą, więc producenci ciągle szukają nowych rozwiązań, które prowadzą do obniżenia wagi roweru. Widoczne jest to zarówno przy doborze materiałów (choćby coraz powszechniejszy karbon), jak i w przypadku stosowanych technologii (np. cieniowanie).

 

Co prawda wprowadzenie elektroniki do jednośladów nieco zakłóciło ten, zdawałoby się, jednostajny proces obniżania wagi roweru, ale jednocześnie pokazało, że przyszłość wagi jednośladów jeszcze nie raz nas zaskoczy. Co, jeśli jak niegdyś karbon pojawi się w branży zupełnie nowy kompozyt? Albo powszechnie stosowany zacznie być druk 3D? Może już wkrótce się przekonamy!

Powiązane artykuły

zamknij [x]