Wełna merino jest to wełna z merynosów, specjalnej rasy owiec wyróżniającej się swoim runem. Wywodzą się z Azji, ale aktualnie można je znaleźć również w Australii i Nowej Zelandii. Wełna merino wyróżnia się od innych materiałów tym, że jest niezwykle cienka i sprężysta. Posiada wiele cech sprawdzających się w sportach uprawianych w zimne dni w tym termoregulacja, oddychalność i antybakteryjność.
Spis treści:
- Dlaczego wełna merino w odzieży termoaktywnej?
- Proces produkcji wełny merino: Od pastwiska do odzieży
- Innowacyjne projektowanie odzieży termoaktywnej z wełny merino
- Porównanie z innymi materiałami w odzieży sportowej
- Czy wełna merino gryzie?
- Porady dotyczące pielęgnacji odzieży termoaktywnej z wełny merino
- Podsumowanie
Dlaczego wełna merino w odzieży termoaktywnej?
W sklepach dostępne jest mnóstwo różnych ubrań z różnych materiałów. Jedne się sprawdzają bardziej inne mniej. W punktach skupionych na sprzedaż rzeczy przeznaczonych do sportu znaleźć można odzież termoaktywną, czyli taką która reguluje temperaturę wewnątrz zależnie od potrzeb i temperatury na zewnątrz. Odzież ta by mogła spełniać swoje zadanie jest tworzona z wełny merino charakteryzującej się:
- bardzo dobrymi zdolnościami termoregulacyjnymi – skutecznie gromadzi powietrze zapewniając ochronę niezależnie od pogody. Odzież z wełny merino izoluje od zimna (w zimie) , chłodzi skórę oraz chroni przed promieniami słonecznymi (lato).
- oddychalnością – wchłania i odprowadza wilgoć w formie pary wodnej. Skóra pozostaje sucha a sama wełna pełni idealną funkcję pierwszej warstwy ochronnej.
- miękkością – jest bardzo miękka i wygodna w noszeniu.
- antybakeryjnością – hamuje rozwój bakterii i grzybów odpowiedzialnych za smród pod pachami.
- elastycznością – posiada właściwości skrętne dzięki czemu jest rozciągliwa i bez problemów dopasowuje się do ciała. Nie gniecie się ani nie wypycha jak mogą to robić inne rodzaje ubrań.
- szybkim schnięciem – na ogół wełna jest trudna do wysuszenia, woda z niej znika niemiłosiernie długo… ale nie ta wełna. Merino jest cienkie więc wilgoć nie musi pokonywać tyle warstw.
- ekologicznością – merino jest biodegradowalna i przyjazna środowisku.
- wytrzymałością – nie tak łatwo ją przetrzeć czy zgnieść
- lekkością
- działaniem prozdrowotnym – zapewnia mikromasaż miękkimi włóknami, poprawia tym krążenie plus działa antyalergicznie.
Proces produkcji wełny merino: Od pastwiska do odzieży
Firma Icebraker udostępniła w serwisie Youtube swój sposób na produkcję i wykorzystanie owiec specjalnie hodowanych przez współpracujących z marką hodowców. Poniżej streszczenie całego procesu:
Od czego się zaczyna
Pierwszym etapem są oczywiście hodowcy, partnerzy Icebreakera. Firma skupuje od nich większą część runa i zapewnia im widoczność na wiele lat by mogli podejmować decyzje związane z hodowlą. Hodowcy odpłacają się marce dbaniem o dobro zwierząt, zrównoważone użycie środowiska oraz zobowiązują się do przekazania Icebreakerowi odpowiedniej ilości runa owiec.
Włókna wełny merino najpierw trafiają do francuskiej fabryki czyszczenia wełny. Przyjeżdżają tam setki, setki tysięcy ton tego materiału.
Obróbka wełny
Pierwszy etap obróbki: czyszczenie. Wełna jest myta, ściskana i suszona w 6 suszarkach. Służy to usunięciu zanieczyszczeń i brudu. Firma odzyskuje i oczyszcza wodę z systemu prania oraz ekstrahuje olej lanolinowy używany w przemyśle kosmetycznym.
Wyczyszczona wełna jest podawana do specjalnej maszyny, która rozczesuje włókna (tak zwana zgrzeblarka). Włókno jest czesane systematycznie aż do pozbycia się resztek brudu i roślin. Każda nawet najmniejsza partia przechodzi kontrolę jakości.
Przędzenie
Następnie rusza do przędzalni w której włókno musi być ponownie uczesane by zagwarantować najlepszą jakość przędzy. Obróbka zaczyna się od dziergania wełny. Gotowa tkanina przechodzi do farbiarni by nadać konkretne barwy poza kremowym/ białym. Po ufarbowaniu każda próbka jest dzielona na 3 części i testowana przez 3 różne laboratoria.
Szycie odzieży
Po zatwierdzeniu jakości swój początek ma szycie, w którym bierze udział 700 szwaczek.
Gotowe ubrania przechodzą ostatnią kontrolę, są prasowane i wysyłane do 2000 punktów detalicznych firmy na całym świecie.
A potem są oczywiście kupowane przez klientów.
Innowacyjne projektowanie odzieży termoaktywnej z wełny merino
Wcześniej wspomniana firma Icebreaker podaje, że jej produkty czerpią z genialnych rozwiązań Matki Natury. Wymienia 7 punktów (zasad) projektowania tej marki:
- Ponadczasowość – prostota, czyli nigdy nieblaknące ponadczasowe elementy
- Wszechstronność – wielofunkcyjna odzież, która dostosowuje się do stylu życia
- Naturalność – innowacje firmy Icebreaker korzystają z natury i eliminują tworzywa sztuczne
- Długowieczność – jakość wykonania, która zagości w szafie na wiele sezonów
- Cel – odzież spełniająca potrzeby swojego użytkownika związane z wydajnością
- Zrównoważony rozwój – firma na wszystkich etapach produkcji nie marnuje zasobów i jest dokładna podczas tworzenia swoich produktów
- Wydajność – ubrania Icebreakera są wykonane z naturalnych włókien
Porównanie z innymi materiałami w odzieży sportowej
Już na zakupach podczas wyboru ubrania sportowego warto zwracać uwagę nie tylko cenę ale przede wszystkim rodzaj materiału z którego jest on wykonany. Ma to bowiem wpływ na łatwość prania, rodzaj prania, właściwości termoaktywne, miękkość w dotyku i tak dalej. Są różne rodzaje tkanin, każda dobra do innej aktywności. Poniższa tabela obrazuje różnice między poszczególnymi materiałami:
Nazwa tkaniny | Właściwości tkaniny | Do czego się stosuje? |
Akryl | Jedna z najmniej oddychających tkanin. Stosuje się go w ciepłej odzieży, która zatrzymuje ciepło. Jest lekka i hydrofobowa. Często tworzy elektryczność statyczną, która może mieć wpływ na stan włosów po zdjęciu koszulki. Akryl ma tendencję do szybkiego marszczenia się. Nie odprowadza za dobrze potu więc nie nadaje się jako podstawowa warstwa. Nie kurczy się podczas prania więc pozwala oszczędzać na nową odzież. | W tekstyliach używa się go do produkcji płaszczy, swetrów, czapek i skarpet ale też dywanów, koców, pościeli. |
Bambus | Jest hipoalergiczna, antystatyczna i antybakteryjna. Nie podrażnia skóry. Posiada świetne właściwości absorpcyjne. Zapewnia suchość ciała i wygodę noszenia. Jest miękka. Reguluje temperaturę ciała, w zimie doskonale ogrzewa, latem chłodzi. | Używa się jej do produkcji bielizny, skarpet, bluz, swetrów. Kurtki bambusowe są jedynie podszyte bambusem. |
Bawełna | Jest przewiewna, wygodna, bardziej przystępna cenowo. Wytrzymuje wiele prań, odporna na promienie słoneczne, bardzo trwała. Może się skurczyć w praniu o 10- 15% jeśli nie została poddana obróbce chemicznej. | Wykonuje się z niej skarpety, bieliznę, dresy, legginsy, spodenki, koszulki, bluzy, szaliki i czapki. |
Elastan / spandex / lycra | Używany jako dodatek do odzieży ze względu na swoją elastyczność. Ubrania z elastanu są bardziej rozciągliwe, nie gryzą, dopasowują się do ciała. | Bielizna, skarpety, legginsy, spodnie dresowe, odzież wierzchnia, kurtki, czapki mają w swoim składzie spandex. |
Nylon | Ogólnie gładki i wytrzymały. Niezbyt dobrze znosi wysokie temperatury i promienie słońca. Szybko schnie. Jest elektrostatyczny. | Znajdziesz go w rajstopach, legginsach, topach, biustonoszach, spodenkach, koszulkach i kurtkach. |
Poliamid | Poliamid jest mniej oddychający, gorzej zachowuje trwałość kolorów. Sam w sobie jest trwały, odprowadza wilgoć i daje ogólny komfort. Jest również elastyczny. | Składnik skarpet, biustonoszy, bielizny, legginsów, koszulek i bluz |
Poliester |
Odzież z poliestru ciężej jest zniszczyć. Są niezwykle wytrzymałe, nawet po wielu praniach zachowują swoje właściwości i wygląd. Nie marszczy się, upchnięta do torby po wyjęciu będzie wyglądać jak dopiero kupiona. Doskonała w odprowadzaniu potu, wilgoci i szybka niczym Flash w schnięciu.
Niestety może podrażniać skórę, gromadzić ładunki elektryczne, mniej oddycha ale za to dobry do zajęcia się wilgocią. Jako materiał syntetyczny sprzyja rozwojowi i zatrzymywaniu bakterii odpowiedzialnych za charakterystyczny brzydki zapach. |
Z poliestru wykonuje się skarpety, legginsy, spodenki, koszulki, bluzy i kurtki. |
Wiskoza (Rayon) | Pochłania wilgoć, zapewnia suchość skóry, chłodzi, szybko schnie, jest delikatna w dotyku, lekka, oddychająca oraz zatrzymuje ciepło ciała. | Może być wymieniona jako materiał użyty do produkcji odzieży do sportów w których nie trzeba za dużo wysiłku. Świetna tkanina na podszewkę. |
Wełna merino | Ciepła, doskonała w izolacji temperatury, posiada wiele przestrzeni zatrzymującej ciepłe powietrze, wodoodporna dzięki naturalnemu tłuszczowi zwanemu lanoliną. Dzięki lanolinie jedną z większych zalet można wymienić antybakteryjność, pomaga uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Wełna merino jest też lekka, miękka i maksymalnie komfortowa | Głównie w odzieży zimowej ale również sportowej. Często miesza się ją z innymi materiałami. |
Czy wełna merino gryzie?
Wełna merino nie gryzie. Jest miękka, delikatna a im cieńsze włókna, tym większy komfort bez względu na aktywność. Pochodzi od merynosów, które nauczyły się żyć w trudnych warunkach termalnych. Dlatego jest idealnym wyborem dla każdego, nawet niesportowców.
Jakość wełny jest mierzona w mikronach. Niższe mikrony to cieńsza i bardziej miękka warstwa wełny merino. Bardzo cienka jest ta o wartości poniżej 20 a cechuje się brakiem swędzenia czy drapania.
Porady dotyczące pielęgnacji odzieży termoaktywnej z wełny merino
Dzięki działaniom antybakteryjnym i elastyczności jakie charakteryzują ten wyjątkowy w swojej naturalności (i drogi) materiał, wełna merino wytrzymuje długo bez prania i nie wydobywają się z niej zapachy, których nikt nie chce czuć od siebie czy drugiego człowieka. Jednak w pewnym momencie trzeba ją odświeżyć by nadal cieszyć się wszystkimi zaletami związanymi z materiałem.
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak dokładnie dbać o wełnę merino by jej nie uszkodzić i móc jej używać dłużej sprawdź artykuł pt. Jak prać wełnę merino?
Podsumowanie
Najlepsza dla sportowców jest bielizna termoaktywna z wełny merino, dzięki swoim właściwościom wymienianych w akapitach wyżej. Sama w sobie jest jednak niesamowicie droga przez to jaka jest wyjątkowa i gdzie są hodowane owce z których jest pozyskiwana. Również sam proces późniejszej obróbki jest bardzo staranny i długi. Są takie odzieże będących mieszanką merino i innych materiałów dla uzyskania różnych cech niemożliwych przy samej wełnie merino.