Wymiana korby w rowerze – jak zdjąć korbę rowerową samodzielnie?

Mechanizm korbowy w rowerze, jak praktycznie każdy z elementów jednośladu, może się zużyć i wymagać zmiany. Dla osoby bez doświadczenia sama myśl o konieczności majstrowania przy korbie rowerowej potrafi wzbudzić niepokój, ale szczęśliwie jej wymiana jest prostsza niż wielu cyklistów myśli i spokojnie sobie z nią poradzisz bez wizyty w profesjonalnym serwisie.

 

Zobacz, co musisz wiedzieć oraz jakie odpowiednie narzędzia będą Ci potrzebne, aby zamontować nową korbę rowerową! Przeprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces wymiany mechanizmu korbowego!

 

 

Wymiana korby w rowerze

 

 

Najważniejsze informacje

  • Wymiana korby w rowerze może okazać się konieczna, kiedy słyszysz dobiegające z niej niepokojące dźwięki. Przeważnie wadliwe okazują się zębatki.
  • Do wymiany korbowodu potrzebne są narzędzia odpowiednie dla danego modelu komponentu – najczęściej niezbędne są: ściągacz do korb i klucze imbusowe.
  • Wymiana korby zintegrowanej przebiega inaczej niż wersji na kwadrat, klin czy wielowypust. Przed demontażem należy sprawdzić, jaki wariant ma się w rowerze.
  • Aby utrzymać mechanizm w doskonałym stanie, zalecana jest coroczna konserwacja korby oraz regularne czyszczenie napędu.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 

Kiedy wymienić korbę w rowerze?

Niektórzy cykliści bywają przewrażliwieni na punkcie swoich rowerów albo są po prostu z natury lękliwi. Wystarczy pisknięcie czy zgrzytnięcie jednośladu, a w głowie zaczynają kłębić się czarne myśli o awarii – ale czy obawy mają poparcie w rzeczywistości? Kiedy naprawdę rower daje znak, że czas na nową korbę?

 

Po pierwsze, uspokójmy strachliwych, wymiana korby w rowerze nie należy do czynności, które trzeba wykonywać często. Mówiąc szczerze, wiele osób może nawet nigdy nie mieć okazji sprawdzić się w tej dziedzinie. Jednakże, jeśli wymiana korby pedałów okaże się konieczna – na pewno nie pozostanie to przez Ciebie niezauważone. Kiedy korba rowerowa zaczyna szwankować, podczas pedałowania pojawiają się: chrobotanie, trzaski lub stukanie przy suporcie. Ponadto z czasem mogą wstąpić też trudności z płynnym obracaniem korby, a co za tym idzie, zmniejszy się ogólny komfort jazdy.

 

Najczęściej winna takiego stanu rzeczy jest zębatka, która w wyniku eksploatacji po prostu się ściera (zyskując charakterystyczny kształt) i przestaje prawidłowo trzymać łańcuch rowerowy. Zębatka najłatwiej może zostać doprowadzona do takiego stanu, gdy zaniedbana jest konserwacja korby albo samego łańcucha (lub nie zastąpiłeś zużytego już elementu napędu).

 

Jednakże wymiana korby w rowerze nie zawsze będzie konieczna. Jeśli uszkodzona zębatka nie jest przynitowana do drugiego blatu – zużytą część możesz zamienić na nową. Jeżeli oczywiście znajdziesz w sklepie pasujący element, jest on jeszcze sprzedawany przez producenta, co w przypadku mających już swoje lata modeli może być kłopotliwe. Niestety – najprawdopodobniej w starym rowerze wymiana korby w całości okaże się koniecznością.

 

Dobrym powodem, aby zamontować nową korbę w rowerze, może być jednak nie tylko awaria. Nabycie mechanizmu korbowego z tzw. wyższej półki to dobry sposób na ulepszenie ukochanego jednośladu.

 

 

info

Jeżeli lubisz majsterkować, zobacz, w jakich przypadkach samodzielne serwisowanie roweru w domu będzie dobrym pomysłem.

 

 

Serwisan wyjmujący korbę z ramy roweru

Jakie narzędzia do wymiany korby w rowerze będą Ci potrzebne?

Wiesz już, kiedy zmienić mechanizm korbowy, ale czy zastanawiałeś się, jakie narzędzia są potrzebne, aby wymiana korby w rowerze przebiegła szybko, sprawnie i bezboleśnie? Na to pytanie zdecydowanie najlepiej odpowiedzieć sobie jeszcze przed rozpoczęciem majsterkowania – przygotowanie zawczasu wszystkich potrzebnych (i potencjalnie potrzebnych) przyrządów może oszczędzić sporo stresu.

 

Zanim jednak zaczniesz gromadzić odpowiednie narzędzia rowerowe, powinieneś sprawdzić, jaki model korby zamontowany jest w Twoim jednośladzie. Jak to zrobić? Jeżeli tylko masz taką możliwość, najłatwiej przejrzeć dokumentację roweru. Jeśli to niemożliwe – możesz spróbować znaleźć dane bezpośrednio na mechanizmie korbowym.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie przychodzące nam do głowy możliwości, bez rozróżniania na model korby zamontowany w rowerze, dobrze byś w zanadrzu miał przygotowany:

Przydać może się również klucz dynamometryczny, szczególnie kiedy masz cenniejszy rower – pozwoli Ci on upewnić się, że nie zniszczysz śrub i części podczas dokręcania (Więcej na ten temat przeczytasz w tekście – Tabela momentów dokręcania śrub w rowerze).

 

Narzędzia to jedno, ale powinieneś też zadbać o akcesoria umożliwiające czyszczenie korby. Przygotuj sobie szmatkę z mikrofibry do wytarcia komponentów rowerowych, specjalny płyn do napędu oraz smar do konserwacji. Montaż nowych części bez solidnego wyczyszczenia może skończyć się ich uszkodzeniem!

 

 

info

Kompletujesz swój domowy warsztat? Pomożemy dobrać Ci odpowiednie narzędzia! Zerknij – Jaki zestaw kluczy do roweru warto wybrać?

 

 

Użycie ściągacza do korby

Przewodnik krok po kroku – jak wymienić korbę w rowerze?

Załóżmy, że przygotowałeś już sobie ściągacz do korb, klucze, smart do konserwacji i wszystkie inne produkty, o których wspominaliśmy – na tym etapie powinieneś już wiedzieć, jaki rodzaj mechanizmu korbowego masz w swoim jednośladzie – najistotniejszy jest system osi suportu – wymiana korby mocowanej w jednym standardzie różnić się będzie od instalowanej w innym. Jaki suport rowerowy możesz mieć w swoim jednośladzie? Będzie to jeden z poniższych wariantów:

  • Korba na klin;
  • Korba na kwadrat;
  • Korba na wielowypust (prawie na pewno ISIS lub Octalink);
  • Korba ze zintegrowaną osią (prawie na pewno Hollowtech II lub Self Extracting).

Wymiana korby mocowanej na klin

Można powiedzieć, że jest to typowa wymiana korby w starym rowerze – bardzo starym rowerze. Mało prawdopodobne, byś w dzisiejszych czasach chciał zamontować nową korbę na klin, ale teoretycznie taka możliwość istnieje i powinieneś postępować w następujący sposób:

  1. Odkręć pedały.
  2. Odkręć nakrętkę zakrywającą klin.
  3. Zabezpiecz szerszy koniec bolca, aby młotkiem nie uszkodzić roweru. Najlepiej sprawdzą się młotki z obuchem pokrytym gumą.
  4. Uderzając młotkiem w szerszy koniec klina, wybij go. Najprawdopodobniej po tej operacji będziesz musiał użyć nowego bolca.
  5. Aby założyć nową korbę rowerową – klin musisz ponownie wbić i zabezpieczyć go nakrętką.
  6. Przykręć pedały i gotowe!

Wymiana korby na kwadrat lub wielowypust

A jak zdjąć korbę rowerową mocowaną na kwadrat? Chociaż system ten jest udoskonalonym wariantem klinowym i jego wciąż spotyka się czasem w jednośladach, to względem korby na klin proces demontażu i montażu wygląda inaczej:

  1. Odkręć pedały.
  2. Kluczem imbusowym lub nasadowym odkręć śrubę mocującą korbę do osi suportu.
  3. Przy pomocy ściągacza do korb – zdemontuj jej ramiona – najpierw z jednej, a potem z drugiej strony roweru. Mechanizm korbowy powinien oddalić się od osi suportu, wtedy można go zdjąć.
  4. Aby wymienić korbę na nową – nałóż ją na oś i mocno dokręć śrubę – nie powinieneś zostawiać luzów.
  5. Przykręć pedały i gotowe!

Wymiana mechanizmu korbowego o zintegrowanej osi

Ostatnią możliwością jest wymiana korby zintegrowanej. Zintegrowana oś to najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane rozwiązanie obecnie stosowane w jednośladach – wymiana korby zintegrowanej również nie jest trudna, ale niestety ma ona inny przebieg w zależności o zastosowanego w Twoim rowerze wariantu:

 

System Hollowtech II:

  1. Odkręć pedały.
  2. Kluczem imbusowym (nr 5) poluzuj śruby na lewym ramieniu korby.
  3. Kompatybilnym kluczem odkręć nakrętkę kasującą luz.
  4. Podważ zawleczkę zabezpieczającą (najłatwiej zrobić to wąskim śrubokrętem płaskim).
  5. Ściągnij lewe ramie, wysuń korbę i nałóż nową.
  6. Specjalnym kluczem dokręć nakrętkę – nie powinien występować luz, ale korba musi się swobodnie obracać.
  7. Zamontuj zawleczkę na swoim miejscu i dokręć naprzemiennie śruby imbusem.
  8. Przykręć pedały i gotowe!

System Self Extracting Bolt:

  1. Odkręć pedały.
  2. Kluczem imbusowym (nr 8 lub 10) poluzuj śrubę mocującą ramię do osi, następnie kontynuuj, aż śruba wypchnie ramię z osi korby.
  3. Zdejmij ramię, a potem drugie (te ze zintegrowaną osią).
  4. Aby zamontować nową korbę, włóż ją na miejsce starej, a następnie kluczem imbusowym dokręć śrubę do oporu.
  5. Przykręć pedały i gotowe!

 

 

info

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat konstrukcji mechanizmów korbowych – sprawdź artykuł – Rodzaje korb rowerowych.

 

 

Odkręcanie nakrętki korby kluczem imbusowym

Najczęstsze problemy z wymianą korby rowerowej – czym może Cię zaskoczyć mechanizm korbowy?

Chociaż wymiana korby pedałów nie jest procesem skomplikowanym, jak to często w życiu bywa, czasem nie wszystko idzie zgodnie z planem. Jeżeli demontaż korby zdecyduje się Cię czymś zaskoczyć – najprawdopodobniej będzie to związanie z zapieczonymi albo wadliwymi gwintami, które mogą utrudnić odkręcenie wszystkich części. Dlatego właśnie podkreślaliśmy, jak istotne jest uprzednie czyszczenie oraz polecamy używanie smarów.

 

Oprócz wadliwych gwintów nie powinieneś natrafić na nic niepokojącego w budowie elementów rowerowych, ale czasem problemy przysparzamy sobie sami. Brak wyczucia, nieuwaga lub niewystarczająca wiedza mogą spowodować, że próbując zamontować nową korbę, możesz uszkodzić któryś z jej elementów np. poprzez za mocne dokręcenie śruby lub wkręcanie jej mimo błędnego umiejscowienia. We współczesnych korbach renomowanych producentów wszelkie otwory montażowe wykonane są bardzo precyzyjnie, więc jeśli masz problem ze spasowaniem komponentów – najprawdopodobniej powinieneś poprawić ich ułożenie.

 

 

Odkręcanie śruby korby rowerowej

Jak zadbać o korbę w rowerze?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, wbrew pozorom dość trudno, aby korba rowerowa się zepsuła na skutek prawidłowego użytkowania, ale nie oznacza to, że powinno się o nią nie dbać. Naszym zdaniem, zdroworozsądkowo, gruntowna konserwacja korby to czynność, którą wystarczy przeprowadzić raz w roku – najlepiej, kiedy zaczyna robić się chłodniej i wiesz, że na rower wsiądziesz już dopiero w przyszłym roku. Odstawiony w oczekiwaniu na nowy sezon jednoślad powinien być czysty i nasmarowany.

 

Dobrze też pamiętać o regularnym dbaniu o czystość napędu – nie jest to nic trudnego. Po przejażdżkach w niesprzyjających warunkach (np. po błocie czy piasku) zatroszcz się, aby od razu pozbyć się nieczystości, które z biegiem czasu mogą negatywnie wpłynąć na działanie korby, a także zabezpieczaj komponenty przeznaczonym do tego smarem.

 

 

 

 

Wykorzystanie klucza do korby

Jak zamontować korbę rowerową? Rady końcowe

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym tekstem, rzeczywiście wymiana korby pedałów będzie dla Ciebie drobnostką – niezależnie od tego, jakiego jest ona rodzaju. Jeżeli będzie zabierał się za demontaż korby pierwszy raz w życiu – po pierwsze, pamiętaj, aby nie bagatelizować przygotowania wszystkich narzędzi i koniecznie weź się najpierw za czyszczenie korby! Bardzo ważne jest również, aby wygospodarować sobie na demontaż korby wystarczająco wiele czasu – pośpiech nie jest dobrym doradcą!

 

Warto także pamiętać, że wymiana korby w starym rowerze to doskonały pretekst do jego modernizacji. Można przy okazji zmienić też łańcuch, pedały albo nawet kasetę. Niezależnie jednak od tego, na jak dalekie zmiany się zdecydujesz – dobrze, własnoręcznie zainstalowana nowa korba na pewno da Ci sporo satysfakcji!

Powiązane artykuły

zamknij [x]