Wymiana linek i pancerzy w rowerze – co musisz wiedzieć?

Każdy kolarz wie, że stan techniczny roweru jest najważniejszą rzeczą wpływającą na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Jednakże łatwo jest zapomnieć o niektórych częściach, zwłaszcza tych niepozornych. Do takich elementów jednośladu zdecydowanie należą linki hamulca, przerzutek i pancerze do nich. Te nieduże komponenty mają większy wpływ na działanie roweru, niż można by przypuszczać. W znacznym stopniu to one odpowiadają za to, jak płynnie funkcjonuje napęd i hamulce rowerowe. Na szczęście montowanie linek oraz wymiana pancerzy w rowerze nie są czynnościami trudnymi i spokojnie poradzisz sobie z nimi w domowych warunkach.

 

Kiedy to zrobić? Jak kontrolować stan przewodów w jednośladzie oraz jak krok po kroku powinna wyglądać wymiana linek rowerowych? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

 

 

Wymiana linek i pancerzy w rowerze – co musisz wiedzieć?

 

 

Najważniejsze informacje

  • Linki rowerowe można podzielić na przewody przerzutek (przedniej i tylnej) oraz linki hamulca. W tarczowych hamulcach hydraulicznych znajdują się specjalne przewody olejowe.
  • Wymiana linek i pancerzy rowerowych najczęściej jest konieczna, kiedy odczuwasz, że zmiana biegów lub hamowanie utraciły swą efektywność.
  • Najtańsze są linki galwanizowane i szlifowane. Droższe są linki powlekane i polerowane, będą one miały gładszą powierzchnię i pokrycie zmniejszające tarcie.
  • Do wymiany linek i pancerzy w rowerze przydadzą Ci się: klucze imbusowe, kombinerki, śrubokręt płaski i narzędzie do obcinania linek i pancerzy.
  • Wymiana linki przerzutki przebiega prawie tak samo, jak wymiana linki hamulcowej. Większe problemy mogą sprawić tylko przewody umieszczone wewnątrz ramy – wtedy zaleca się korzystać ze specjalnie przystosowanego do tego narzędzia.
  • Profesjonalna wymiana linek i pancerzy rowerowych w serwisie najprawdopodobniej będzie Cię kosztować ok. 80-200 zł.
  • Więcej artykułów na temat części i rowerów znajdziesz na naszym blogu.

 

 

 

Rodzaje przewodów i linek w rowerze

Przewody rowerowe to nic innego, jak stalowe plecionki z drutów, które łączą klamki hamulcowe lub manetki z hamulcami, lub przerzutkami, dzięki czemu możliwe jest sterowanie jednośladem. Aby zestaw linek dobrze pełnił swoją funkcję, powinien cechować się dużą wytrzymałością – szczególnie odpornością na tarcie oraz rozciąganie.

 

Zgodnie z tym krótkim opisem, najogólniej przewody można podzielić na:

  • Linki przerzutki (przedniej lub tylnej) – inaczej linki zmiany biegów. Ich standardowa średnica wynosi ok. 1,2 mm. Linki przerzutki tylnej lub przedniej zaplata się w taki sposób, aby były gładkie, a zwykle również hartuje, by nie rozciągały się na skutek wysokich temperatur. Zakończenie linki zmiany biegów jest zestandaryzowane i ma postać tzw. baryłki. Najlepsze przewody tego rodzaju mają wzmocnioną konstrukcję – grubsze druty otacza cieńszy, spiralny oplot.
  • Linki hamulca (hamulcowe) – standardowo mają średnicę ok. 1,6 mm, są więc grubsze, a co za tym idzie – wytrzymalsze niż typowa linka przerzutki tylnej lub przedniej. Warto jednak wiedzieć, że linka hamulcowa nie musi być jednak tak gładka, jak przewody przerzutek. W tym rodzaju zakończenia również są zestandaryzowane – przyjmują kształt walcowaty w przypadku linek do rowerów górskich oraz formę grzybkowatą dla kolarzówek.

Warto pamiętać, że przedstawione wyżej cechy nie będą charakteryzowały wszystkich dostępnych na rynku komponentów. Konkretne parametry i standardy linki przerzutki przedniej lub tylnej oraz linki hamulca zależeć będą także od przeznaczenia roweru i firmy, która je wyprodukowała np. koniec przewodu przypominający walec jest typowy dla linek popularnych marek Shimano i SRAM, ale już włoskie Campagnolo stosuje spłaszczone końcówki.

 

Kiedy jest to konieczne i dlaczego warto pamiętać o wymianie linek w rowerze?

Zanim jeszcze przejdziemy do zagadnienia podstawowego pt. „Jak wymienić linki hamulcowe w rowerze (a także przerzutek oraz pancerze)?”, dobrze dowiedzieć się, kiedy taka zmiana jest wskazana i dlaczego dbałość o te elementy jednośladu powinna interesować rowerzystę.

 

Zacznijmy od pierwszego pytania – kiedy potrzebne są nowe linki do przerzutek i hamulców? Niestety trudno wskazać jasne ramy czasowe. Przewody zużywają się w wyniku eksploatacji, więc tempo ich niszczenia zależne będzie od tego, jak często i jak intensywnie jeździsz, a także, co bardzo ważne – w jakich warunkach. Jeżeli pasjonują Cię rowery MTB i szaleństwa na bezdrożach – wilgoć i brud niechybnie wpłyną na szybsze zużycie się linki hamulca i przerzutki.

 

Co gorsza, utrata płynności działania postępuje stopniowo, więc łatwo jej nie dostrzec. Jeśli jednak czujesz, że reakcja roweru na zmianę biegów lub hamowanie jest wolniejsza – winowajcą mogą być podniszczone linki rowerowe. Znakami, których na pewno nie wolno bagatelizować, będzie rdza lub wystrzępienie się przewodów.

 

Dlaczego nie należy ignorować powyższych oznak i wymienić linkę hamulcową lub przerzutki, gdy zauważysz pogorszoną sprawność jednośladu? W wypadku przewodów hamulca – przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. W skrajnych przypadkach linka może się nawet zerwać, a w efekcie hamulce rowerowe całkowicie przestaną działać. Z kolei linki zmiany biegów, gdy się zużyją, spowodują przeskakiwanie i zacinanie się przerzutek.

Regulacja hamulców i przerzutek

Wymiana linek rowerowych nie zawsze jest konieczna, czasem wystarczy ich regulacja. Kiedy możesz po prostu naciągnąć linki hamulcowe lub te od przerzutek? Wtedy, gdy nie mają wyraźnych oznak naderwania lub korozji, ale mechanizmy nie działają z optymalną płynnością. Korekta napięcia linek rowerowych powinna wystarczyć, ponieważ poprzez eksploatację naturalne jest, że przewody z czasem się wyciągają, tracąc naprężenie.

 

A co z konserwacją? Czyszczenie może okazać się pomocne, ale ponieważ trudno efektywnie wyczyścić i przesmarować linki zmiany biegów i hamulców (a tym bardziej pancerze), to raczej doradza się wymienić cały zestaw linek.

 

 

Przygotowanie ramy do przełożenia linek i pancerzy

 

Jakie linki i pancerze wybrać?

Zdecydowałeś się wymienić linkę hamulca lub przerzutki rowerowej, ale nie wiesz, jaką wybrać? Najprostszym rozwiązaniem zawsze jest poszukanie identycznego modelu, jak ten wcześniej używany – nowy zestaw na pewno będzie kompatybilny. Spoglądając na parametry linki, grubość, raczej nie będzie problemem, ale bardzo istotna jest długość – powinna być precyzyjnie dopasowana do Twojego jednośladu. Oprócz tego powinieneś zwrócić uwagę na jakość wykonania linki przerzutki tylnej, przedniej lub hamulcowej. Jeżeli celujesz w tanie modele, zwykle będą to linki galwanizowane i szlifowane. Wbrew pozorom mają one niezłą trwałość i w zupełności wystarczą w przypadku rekreacyjnej, hobbystycznej jazdy. Jeśli jednak chciałbyś, aby przewody płynniej reagowały – zwróć uwagę na linki powlekane i polerowane.

 

Ponadto linka przerzutki przedniej, tylnej lub hamulca pracują wewnątrz pancerzy. Zgodnie z nazwą jest to specjalna ochrona mająca za zadanie poprawić trwałość przewodów oraz zapewnić ich prawidłowe prowadzenie. Warto zwrócić uwagę na jej kolor, interesująca barwa odświeży wygląd Twojego jednośladu. Lepszy (i droższy) pancerz hamulcowy (albo do przerzutek) powinien mieć specjalną powłokę zmniejszającą tarcie. Warianty pozbawione pancerzy produkowane są głównie z myślą o jednośladach, które mają ramy pozwalające na wewnętrzne prowadzenie linek – wtedy konieczne jest tylko przysłonięcie fragmentów wychodzących poza ramę.

 

Jeżeli chcesz mieć pewność, że wybrane pancerze, przewody hamulcowe i linki przerzutki tylnej oraz przedniej dobrze będą pełnić swoją funkcję – postaw na produkty sprawdzonych marek. W przypadku tych części popularnością i renomą cieszą się linki i pancerze rowerowe sygnowane logotypami takich firm, jak: Clarks; Jagwire; SRAM, Shimano czy XLC.

Przewody hamulcowe hydrauliczne – co tym przypadku?

Standardowa linka hamulcowa stosowana jest tylko w przypadku modeli V-Brake oraz tarczowych mechanicznych. W tarczówkach hydraulicznych będziesz miał do czynienia z kablami transportującymi olej. Są one wyraźnie masywniejsze niż zwykła linka hamulcowa, (ich średnica zewnętrzna sięga nawet ponad 5 mm). Przed zakupem upewnij się więc dwa razy, czy dobrałeś odpowiedni wariant do swojego jednośladu!

 

 

Przełożenie linek i pancerzy przez ramę roweru

 

Czym ciąć pancerze i linki rowerowe? Narzędzia przydatne przy wymianie

Kiedy już masz pewność, że czeka Cię wymiana linek rowerowych i wybierzesz interesujące Cię nowe przewody i pancerze – powinieneś jeszcze upewnić się, że dysponujesz wszystkimi przyrządami niezbędnymi do przeprowadzenia tej operacji. Co będzie Ci potrzebne?

Zdecydowanie najważniejsze jest ostatnie z wymienionych narzędzi. Teoretycznie można się bez niego obyć, ale obcinaczki nie są drogie, a znacznie ułatwią pracę i uczynią ją znacznie staranniejszą. Jeśli masz taką możliwość, bardzo przydatny okaże się też stojak serwisowy do roweru, chociaż trudno oczekiwać, że kupisz go specjalnie po to, by wymienić linkę hamulca.

Jak ciąć linki i pancerze?

Cięcie linek rowerowych nie powinno sprawić Ci trudności, zwłaszcza mając odpowiednie narzędzia, ale pancerze są trwalsze, niż myślisz. Ich wnętrza wykonano ze stalowych drutów, więc konieczne będzie użycie znacznej siły. Podczas pracy powinieneś zawsze zachować należytą ostrożność. Ponadto pamiętaj, aby po skończeniu wymiany pancerzy w rowerze starannie uprzątnąć przydomowy warsztat. Ostre, metalowe drobinki mogą być trudne do dostrzeżenia, a nie chcesz przecież, aby wbiły Ci się w stopę.

 

 

Złożenie linek i pancerzy z przodu ramy roweru

 

Jak wymienić linkę przerzutki w rowerze?

Przejdźmy do konkretów – jak krok po kroku wygląda wymiana linek rowerowych? Co powinieneś zrobić?

  1. Ustaw rower w dogodnym miejscu;
  2. Ustaw najniższy, najlżejszy bieg (łańcuch powinien znajdować się na najmniejszej zębatce – zarówno na kasecie, jak i na korbie);
  3. Użyj klucza imbusowego lub śrubokrętu płaskiego do poluzowania śruby blokującej przewody w przerzutce;
  4. Zdejmij lub odetnij zakończenie starej linki;
  5. Przez manetkę wyciągnij kombinerkami przewód z pancerza (jego drugi koniec), czasem jest on za osłonką lub nakrętką;
  6. Sprawdź, czy nowe pancerze mają odpowiednią długość i w razie potrzeby dotnij je;
  7. W tym samym miejscu manetki, gdzie umieszczona była stara linka, wsuń końcówkę nowej;
  8. Powinieneś przeciągnąć linki przez pancerze (aż do samej przerzutki);
  9. Przykręć przewód do przerzutki (tą samą śrubą, którą najpierw odkręcałeś);
  10. Ostatnim krokiem jest odcięcie linki, jej nadmiaru, a następnie założenie osłonki (zakończenia) na przewód i ściśnięcie go, aby się nie rozwarstwił.

Wymiana linki przerzutki przedniej wygląda tak samo, jak w przypadku przerzutki tylnej, więc powyższa instrukcja sprawdzi się w obu przypadkach! Pamiętaj też, że gdy przeprowadzisz nowe prowadzenie linek, konieczna będzie regulacja przełożeń, jak to zrobić opisujemy w tekście – Regulacja przerzutek rowerowych.

 

Jak wymienić linkę hamulca w rowerze?

Wymiana linki hamulca (o ile nie mówimy o wariancie hydraulicznym, który polecamy pozostawić profesjonalistom) nie różni się specjalnie od omówionej wyżej wymiany linki przerzutki przedniej i tylnej. Jesteśmy przekonani więc, że jeśli poradziłeś sobie z jedną czynnością, druga nie sprawi Ci żadnego problemu. Jednak dla pewności – wymiana linki hamulcowej w rowerze powinna przebiegać w następujący sposób:

  1. Ustaw rower w dogodnym miejscu;
  2. Użyj klucza imbusowego lub śrubokrętu płaskiego do poluzowania śruby blokującej przewody w hamulcu;
  3. Zdejmij lub odetnij zakończenie starej linki;
  4. Przez klamkę rowerową wyciągnij kombinerkami przewód z pancerza (jego drugi koniec) i odepnij go od dźwigni;
  5. Sprawdź, czy nowe pancerze mają odpowiednią długość i w razie potrzeby dotnij je;
  6. Nową linkę zamontuje na klamce (na miejscu starej);
  7. Powinieneś przeciągnąć linki przez pancerze (aż do samych szczęk hamulcowych);
  8. Przykręć przewód do hamulca (tą samą śrubą, którą najpierw odkręcałeś);
  9. Zaczep linkę do zacisku;
  10. Wyreguluj hamulce rowerowe;
  11. Ostatnim krokiem jest odcięcie linki, jej nadmiaru, a następnie założenie osłonki (zakończenia) na przewód i ściśnięcie go, aby się nie rozwarstwił.

 

 

info

Uwaga!

Paradoksalnie, ponieważ wymiana linki przerzutki przedniej lub tylnej jest prawie identyczna, co wymiana linki hamulcowej – odradzamy zabieranie się za obie te czynności w tym samym czasie. To najkrótsza droga do pomylenia bardzo podobnych do siebie części!

 

 

Nałożenie łożyska na rurę widelca i linki

 

Jak wymienić linkę z wewnętrznym prowadzeniem w ramie?

Coraz popularniejsze w rowerach jest tzw. wewnętrzne prowadzenie linek, czyli chowanie przez producentów przewodów w ramie jednośladu. Niegdyś takie rozwiązanie stosowane było tylko w najdroższych rowerach, ale dziś wewnętrzne prowadzenie linek dość często można zauważyć w modelach średniej klasy, a czasem nawet tańszych.

 

Ukrycie przewodów jest korzystne dla użytkownika, ponieważ są one lepiej chronione przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym oraz warunkami atmosferycznymi, a do tego rower mający wewnętrzne prowadzenie linek prezentuje się estetyczniej. Zarazem jednak wymiana przewodów w takich jednośladach jest bardziej skomplikowana niż przedstawione powyżej, a na rynku na próżno szukać standaryzacji, więc każdy rower wewnętrzne prowadzenie linek może mieć zaprojektowane nieco inaczej. Dlatego, jeśli nie chcesz, aby zamieniła się ona w katorżniczą pracę – koniecznie wyposaż się w zestaw do przeprowadzania przewodów w ramie. Specjalnie do tego przygotowane narzędzia znacznie usprawnia pracę.

 

Ile kosztuje wymiana linek w rowerze?

Jeżeli nie masz odpowiednich narzędzi, umiejętności lub po prostu wolisz pozostawić wymianę linek w jednośladzie profesjonalistom – tak jak w przypadku każdej kontroli czy naprawy – zawsze możesz skorzystać z usług serwisu rowerowego. Z jakimi kosztami się to wiąże?

 

Kwota, którą zapłacisz, zależeć będzie przede wszystkim od skomplikowania prac, wykonanych przez mechaników – w końcu rower rowerowi nierówny. Prócz tego musisz pamiętać, że ceny usług potrafią znacznie się różnić w zależności od województwa, w którym mieszkasz, a nawet wielkości miasta.

 

W serwisie Rowertour.com w Bydgoszczy kompleksowa usługa, czyli wymiana pancerzy w rowerze wraz z linkami i regulacją w przypadku przerzutek kosztuje już od 90 zł, więc bez obaw, nie wydrenuje Twojego portfela. Analogiczna, pełna usługa, jeśli interesuje Cię wymiana linki hamulcowej, pancerza i regulacja jest nieco droższa – wyniesie Cię od 150 zł wzwyż. Jeżeli jednak nie ma potrzeby, aby przeprowadzona była wymiana pancerzy w rowerze – usługa kosztuje – 80 zł, więc możesz sporo zaoszczędzić! W wypadku hamulców hydraulicznych (okablowania olejowego) – zapłacisz od 99 zł wzwyż.

 

 

Wymiana przeciągniętej linki i pancerza w przerzutce tylnej

 

Wymiana linek i pancerzy rowerowych – podsumowanie

Wymiana pancerzy i linek rowerowych, zarówno przerzutek, jak i hamulców czeka prędzej czy później każdego cyklistę, dlatego uważamy, że dobrze nauczyć się radzić z nią samodzielnie – udany serwis da Ci sporo satysfakcji, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będziesz mógł wydać w inny sposób, np. kupując interesujące Cię akcesorium do roweru, koszulkę kolarską itp. A jeśli uznasz, że mimo wszystko wolisz pozostawić wymianę linek i pancerzy w rowerze serwisantom – dzięki naszemu tekstowi powinieneś wiedzieć, jak samodzielnie kontrolować zużycie tych elementów i kiedy warto zamienić je na nowe. Pamiętaj, że chodzi o Twoje bezpieczeństwo!

 

Linki i pancerze rowerowe godnych zaufania marek, podobnie jak wszystkie narzędzia potrzebne do przeprowadzenia wymiany, znajdziesz w sklepie internetowym Rowertour.com, więc zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. A w razie wątpliwości co do wyboru odpowiednich produktów – zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Powiązane artykuły

zamknij [x]