Wymiana opon rowerowych jest niezwykle istotnym czynnikiem. Jest to proces który musimy przeprowadzać co jakiś czas, ponieważ opona rowerowa podlega naturalnemu zużyciu. Zarówno szosowa jak i MTB, trekkingowa i do trenażerów - każda z nich po przejechaniu określonego dystansu wypełnia swój resurs i wymaga wymiany. Robiąc to we właściwym czasie i we właściwy sposób dbamy o bezpieczeństwo i komfort użytkowania jednośladu. Dobra opona to dobra trakcja, utrzymanie właściwego kierunku, niskie opory toczenia i dobra amortyzacja.
Wymiana opon rowerowych nie jest wiedzą tajemną - to stosunkowo prosty proces. Ale znając tajniki i posiadając praktykę jesteśmy w stanie zapewnić sobie spokój podczas jazdy, wiedząc że umiemy to zrobić właściwie i rzetelnie. Możemy także pomóc komuś na trasie, a raz zdobyte nawyki będą procentować całe życie. W niniejszym artykule przybliżamy krok po kroku cały proces tak aby można było go ćwiczyć i praktykować. Nabytą wiedzę możecie wprowadzać w życie ćwicząc, lub sprawdzić "na żywo" w momencie awarii.
Co znajdziesz w artykule:
Narzędzia wymagane do wymiany opony w rowerze
Cały proces wymiany opon rowerowych przeprowadzamy za pomocą prostych i ogólnodostępnych narzędzi. Produkowane są one często w zestawach tak, by tworzyć spójną całość. Na rynku jest cały wachlarz łyżek i pompek które są obowiązkowe w przeprowadzaniu wymiany. Ich używanie nie wymaga od nas głębokiej wiedzy technicznej, warto po prostu wiedzieć do czego służą i jak możemy ich używać.
- Łyżki - są to specjalnie ukształtowane narzędzia, dostępne w wielu formach i wymiarach, zrobione z tworzywa i metalu. Pozwalają na podważenie rantu opony z jednej strony, a z drugiej zapobiegają jego ześlizgnięciu się przez umocowanie na szprychach koła.
- Pompki - co oczywiste, zapewniają wypełnienie dętek lub opon powietrzem.
- Dętki - wypełniają oponę w środku.
- Łatki, zestawy naprawcze - mogą przydać się do naprawy dętki.
Jak zdjąć starą oponę w rowerze?
Zaczynamy cały proces. Warto robić to bez zbędnego pośpiechu - wtedy unikniemy niepotrzebnych błędów i w konsekwencji późniejszych problemów. Oto kolejne kroki:
Zdjęcie koła
Popuszczamy nakrętki (w starych typach kół) lub szybkozamykacze (nowe) - zdejmujemy koło. Dobrze to zrobić mając rower odwrócony do góry - mamy wtedy idealny dostęp do mocowań i zdejmowanie jest dużo prostsze. Przy ściąganiu tylnego koła warto zrzucić przerzutkę na najmniejszy dostępny tryb - lepiej ustawi się wózek przerzutki, mamy też więcej przestrzeni.
Wypuszczamy powietrze z ogumienia
W wypadku zaworów typu auto wciskamy wentyl do środka, w wypadku zaworów presta - lekko wykręcamy. Pomagamy sobie w tym procesie lekko ugniatając oponę dookoła. Jeśli dobrze naciskaliśmy, pozbawiona powietrznego wsparcia opona powinna sama delikatnie odkleić się od rantów obręczy.
Ściąganie opony
Robimy to łyżkami do opon - to najlepsze narzędzie i nie ma tu żadnego kompromisu. Śrubokręt czy klucz to broń ostateczna - prawie na pewno uszkodzimy dętkę lub zarysujemy obręcze. Łyżką podważamy oponę w jednym miejscu - wsuwamy ją nieco głębiej i naciskamy do siebie, z drugiej strony na łyżce jest oczko które zaczepiamy o szprychę.
Drugą łyżkę wsuwamy zaraz obok pierwszej, naginamy do siebie i przesuwamy wzdłuż obręczy - opona powinna zeskoczyć z krawędzi obręczy. Czasami, przy wyjątkowo opornym ogumieniu potrzebna będzie trzecia łyżeczka.
Następnie wyciągamy dętkę ze środka i ponawiamy proces z drugiej strony - możemy pomóc sobie łyżką, niemniej opona powinna bez problemu zejść z obręczy.
Typowe błędy wynikają z pośpiechu
Jeśli dętka nie jest opróżniona do końca, często zawinie się o łyżkę i uszkodzi podczas podważania krawędzi opony. To samo czeka nas przy użyciu innych narzędzi. Po zdjęciu opony koniecznie sprawdźcie stan opaski na obręczy i w razie potrzeby załóżcie nową - to najlepszy moment i można to zrobić zupełnie swobodnie.
Jak napompować oponę rowerową?
Szczegółowo opisujemy proces pompowania w oddzielnym artykule.
Tu warto wspomnieć o najważniejszym - nie pompujemy zbyt mocno, nie przekraczamy parametrów ciśnienia zapisanych dla danego ogumienia. Dobrze mieć pompkę z manometrem i pompować według jego wskazań. Poza rowerami szosowymi ciśnienia są niższe i unikamy pompowania na przysłowiowy "kamień".
Bezpieczeństwo podczas wymiany
Wymiana opony rowerowej nie należy z definicji do czynności niebezpiecznych, ale nie lekceważcie używania rękawiczek ochronnych i okularów. Jedno i drugie zapewni Wam spokojną pracę w bezpiecznej atmosferze. Krawędzie obręczy mogą Was zranić - podobnie pozostawione we wnętrzu opony elementy które ją uszkodziły. Z kolei powietrze z dętki może przypadkowo wdmuchnąć do oka pyłki lub kurz i spowodować nieprzyjemności. Bądźcie przezorni, używajcie ochrony i posługujcie się właściwymi narzędziami.
Przebicia opony nie da się w pewnym wymiarze uniknąć - to zjawisko wpisane w rowerowe DNA. Niemniej unikajmy najeżdżania na ostre krawędzie prostopadłe do kierunku jazdy (krawężniki, korzenie, tory kolejowe) na dużej prędkości. Także niektóre ścieżki rowerowe mają odcinki z grysiku lub kamienia którego krawędzie mogą Was niemile zaskoczyć. Czasami może pomóc lekkie zmniejszenie ciśnienia w oponie, a czasami warto po prostu znaleźć inną drogę.
Dobre nawyki przy zmianie opon rowerowych
Opisane przez nas kroki traktujcie jako podstawowy proces wymiany opon rowerowych. Możliwe są od niego odstępstwa, ale generalnie przebiega on bardzo podobnie w większości wypadków. Oczywiście wymiana ogumienia tubeless przebiega inaczej, ale proces w dużej części opiera się na tych samych zasadach. Warto uzbroić się w cierpliwość, spokój, precyzję i przede wszystkim praktykować. Macie stare niepotrzebne koło - próbujcie.
Dowiedz się, czym różnią się opony drutowe i zwijane oraz jakie są zalety i wady tych rozwiązań!
Warto nabywać wprawy i dobre nawyki przekuwać w Wasz wysoki standard postępowania ponieważ nie unikniecie wymiany, a samodzielne przeprowadzenie tego procesu nie jest trudne. Zachęcamy do tego, przy użyciu dostępnych u nas w ogromnym wachlarzu narzędzi, opon i pompek.
Przydatne akcesoria do opon