Bikepacking to najprościej mówiąc rodzaj turystyki rowerowej „na lekko”. Taka forma aktywności bardzo szybko zadomowiła się wśród rowerzystów, jednocześnie delikatnie wypierając dotychczas używane ciężkie, aczkolwiek pojemne sakwy rowerowe. Z tego względu każda taka torba rowerowa powinna spełniać określone wymogi, jak również wyróżniać się sposobem czy miejscem montażu. W odróżnieniu od wcześniej wspomnianych sakw, torby na rower do bikepackingu mocowane są bezpośrednio do elementów konstrukcyjnych jednośladu. Może to być zarówno sama rama, jak również sztyca podsiodłowa czy przedni widelec.
Jednym z najpopularniejszych rodzajów torby jaka każdemu rowerzyście od razu kojarzy się z bikepackingiem, jest torba podsiodłowa. System mocowania tego typu rozwiązań zazwyczaj skoncentrowany jest na użyciu pasków zapinanych na klamry lub wykorzystując mocne rzepy, które w zależności od modelu oplata się wokół rury podsiodłowej oraz prętów siodełka. Do jej głównych zalet należy pojemność oraz wszechstronność (można ją zamontować praktycznie w każdym rowerze). Nie należy jednak przesadzać z ciężarem jaki mamy zamiar w niej przewozić, gdyż system nośny z założenia ma swoje limity wagowe.
Torba na rower montowana pod siodło ma jeszcze tę zaletę. Może ona pełnić funkcję prowizorycznego błotnika, chroniąc dolną część pleców przed zachlapaniem. Oczywiście wszystko zależy od jej długości, niemniej już standardowa 4 litrowa torba wykonana z wodoszczelnego materiału skutecznie zatrzyma zdecydowaną część wody czy błota przed zabrudzeniem naszego siodełka. Pamiętaj jednak aby upewnić się czy dany produkt faktycznie spełnia wszelkie normy IP, które zapewnią ochronę wnętrza torebki przed wilgocią czy kurzem. Wszelkie informacje na temat konkretnych modeli znajdziesz w opisach znajdujących się na stronie naszego sklepu internetowego.
Nawet pakowana „na lekko” wyprawa wymusza na rowerzyście zabranie ze sobą cięższych oraz większych niezbędników. Idealnym miejscem aby je ulokować jest właśnie torba pod ramę roweru. Mająca wiele punktów zaczepienia idealnie nadaje się do przewożenia potrzebnych narzędzi, dodatkowych akumulatorów czy zapasu żywności. Torba na rower montowana w świetle ramy wymaga jednak dobrego dopasowania do jej kształtu. Dodatkowo, w takiej konfiguracji torba na ramę roweru może stanowić uzupełnienie przestrzeni bagażowej. Przed zakupem upewnij się jednak, czy modele który Cię interesują będą kompatybilne z Twoim jednośladem.
Chcąc maksymalnie wykorzystać każdą wolną przestrzeń swojego jednośladu do przewożenia potrzebnych rzeczy, możesz również zdecydować się na rozwiązanie jakim jest torba na kierownicę roweru. Taki system jest bardzo praktyczny o ile nie masz zamiaru przewozić ciężkich przedmiotów, ponieważ jeśli za bardzo obciążysz przód roweru, wówczas negatywnie wpłynie to na komfort jazdy oraz pracę amortyzatora. Zwróć również uwagę, aby system mocowania nie kolidował ze sposobem prowadzenia linek przerzutek czy przewodów hamulcowych.
Z drugiej strony natomiast wykorzystanie kierownicy jako miejsca zamontowania torby stanowi idealne rozwiązanie do zamocowania dużych, ale lekkich pakunków. W tym miejscu możemy przytroczyć śpiwór, karimatę czy lekki namiot. Dzięki temu oszczędzamy znaczną część ramy rowerowej pod miejsca montażowe innych toreb, a znajdujący się na kokpicie ładunek w zasadzie nie będzie przeszkadzał w podróżowaniu.
Chyba najmniej popularnym, ale za to bardzo praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie goleni widelca jako punktów montażowych toreb bikepackingowych. W swoim sklepie posiadamy również modele, które za pomocą dedykowanych systemów czy znajdujących się w niektórych rowerach otworów montażowych możemy zainstalować na widelcu roweru. Umieszczony nisko ciężar nie wpłynie zbyt mocno na stabilność roweru, a tym samym pozwoli na zabranie ze sobą dodatkowego bagażu. Jeśli jesteś zainteresowany tego typu rozwiązaniami, u nas na pewno znajdziesz niejeden produkt który spełni Twoje oczekiwania.