Niezależnie od rozwoju kaset rowerowych, wolnobieg nie do końca da się wyprzeć z rynku. Stosowany w budżetowych konstrukcjach i tych, które są starsze sprawdza się jako rozwiązanie proste i nie wymagające ingerencji użytkownika aż do całkowitego zużycia - zazwyczaj wtedy dopiero pojawia się pytanie "co ja mam w rowerze?". Technicznie to zespół zębatek nałożony na zespół zapadek, pozwalający na obrót koła po zaprzestaniu pedałowania. Również model z jedną zębatką będzie wolnobiegiem - tu ruch do tyłu może również powodować hamowanie. Powodem, dla którego wolnobieg rowerowy został wypchnięty z rynku jest jego zintegrowana konstrukcja i masa. Pierwsza cecha sprawia, że w wypadku zużycia któregokolwiek z trybów jesteśmy zmuszeni do wymiany całości mechanizmu. Pojawia się wtedy również problem z odkręceniem go od piasty koła, na którą jest nakręcony. Wymagany jest specjalny klucz - niestety, nie zawsze taki sam.
Po drugie - masa. Lekka kaseta będzie lżejsza i sztywniejsza od najlżejszego wolnobiegu. Powodem przesiadek jest też lepsza sztywność, a więc - przełożenie naszych wytężonych sił na tylne koło będzie po prostu relatywnie lepsze. Niemniej, wolnobiegu nie wolno skreślać, dlaczego? Bo stanowi napęd wielu rowerów starszej daty, sprawdzi się w prostszych jednośladach, pozwala na płynne zmiany przełożeń. Dla wielu rowerzystów mnogość zębatek z tyłu nie do końca jest zaletą - czasami mniej znaczy więcej, a na pewno - lepiej. Kaseta potrafi mieć już 12 rzędów, modele 13-rzędowe zaczynają pukać do drzwi. Maksymalnie ośmiorzędowy wolnobieg rowerowy jest więc rozsądniejszy pod kątem oferowanej ilości zębatek.
Niektóre konstrukcje posiadają też cechy, które zachęcają do ich stosowania pomimo nowszego i młodszego rodzeństwa. Shimano produkuje wolnobiegi z końcową zębatką typu MegaRange, pozwalającą na efektywne pokonywanie wzniesień, a mniejsze zębatki dobrze oddają moc z przodu. Część rowerzystów nie chce się więc przesiadać - zwłaszcza, że nie wystarczy sama kaseta, potrzebna jest nowa piasta, a co za tym idzie, najczęściej kompletne koło, co kosztuje. Jeśli nie potrzebujesz kasety, możesz jeszcze zostać przy wolnobiegu. Znajdziesz u nas odpowiednie modele, które przedłużą życie Twojego napędu i pozwolą Ci spokojnie określić potrzeby w tym względzie i je równie spokojnie zrealizować. Mamy nadzieję, że będziemy Ci w tym wyborze mogli pomóc. Zapraszamy!