Buty szosowe

Filtry
Marka
Catlike
Fizik
Rogelli
Shimano
Sidi
XLC
Cena
Kolor
biały
brązowy
błękitny
czarny
czerwony
fioletowy
granatowy
niebieski
pomarańczowy
różowy
szary
turkusowy
żółty
Płeć
damskie
unisex
Rozmiar
36
37
37,5
38
39
40
40,5
41
41,5
42
42,5
43
43,5
44
44,5
45
45,5
46
46,5
47
48
52

Buty kolarskie - parametry i zalety obuwia rowerowego

Buty rowerowe szosowe aby mogły być w pełni docenione przez kolarzy, muszą spełniać kilka podstawowych kryteriów. Jeśli nie miałyby tych cech, wówczas zostałyby uznane za niepraktyczne i niegodne uwagi. Natomiast te kilka zalet które posiadają buty na „szosę” podkreśla piękno tego sportu. Bo co tu dużo mówić – buty kolarskie są po prostu piękne. Oczywiście sam wygląd nie wpływa na to jak buty sprawują się w praktyce, niemniej jest on niejako „efektem ubocznym” jaki powstał w chwili gdy buty wyewoluowały pod wpływem oczekiwań jakie w nich pokładano.

 

Kolarskie buty na szosę najłatwiej zidentyfikować po podeszwie, ponieważ ta posiada kilka charakterystycznych cech dzięki którym nie ma możliwości pomylenia tego rodzaju obuwia z żadnym innym. Po pierwsze, znajduję się tam otwory montażowe na bloki SPD-SL, czyli systemu stosowanego wyłącznie w kolarstwie szosowym. Są one szersze i bardziej wystające niż klasyczne bloki SPD. Dodatkowo sama podeszwa jest niezwykle smukła i pozbawiona jakiegokolwiek bieżnika, w tym również obcasa. Wynika to z faktu, że podczas jazdy na rowerze szosowym nie przewiduje się pieszych wycieczek czy konieczności schodzenia z roweru. Poza tym ze względu na sztywność podeszwy spacerowanie w butach szosowych nie miałoby racji bytu.

 

To właśnie stopień sztywności podeszwy wpływa na jakość butów. Im jest ona większa, a jednocześnie lżejsza, tym lepiej. Chodzi o możliwie najlepszy transfer mocy na korby, oraz zapewnienie jak najszerszego punktu podparcia stopie. Wiąże się to również ze wspomnianym wcześniej systemem SPD-SL. Dzięki temu że stopa podparta jest na dużo większej powierzchni niż np. w klasycznych SPD-kach, moc jaką generujemy jest efektywniej przekazywana na napęd, a sama stopa znacznie wolniej się męczy. Kolarstwo szosowe, ze względu na swoją specyfikę, niejednokrotnie wymusza wielogodzinną jazdę podczas której największy nacisk kładziony jest na punkt styku stopy z blokiem. Im jest on większy, tym większa szansa na uniknięcie piekącego dyskomfortu który po czasie mógłby się tam pojawić.

 

Kolejną kwestią jest waga butów szosowych. Nie od dziś wiadomo, że każdy gram w kolarstwie jest na wagę złota. Nie inaczej jest w przypadku obuwia – im mniej będzie ważyło, tym lepiej. Dzięki temu kolarz może nieco „odchudzić” wagę całkowitą, co na pewno zaprocentuje na podjazdach. Te z pozoru niewielkie wartości które uda się „zaoszczędzić” wykorzystując lżejsze komponenty, w rozliczeniu globalnym mogą dać naprawdę pokaźną cyfrę, która niejednokrotnie może być liczona w kilogramach.

System wiązania w butach szosowych

Istotną kwestią jeśli chodzi o buty na szosę jest zastosowany system wiązania. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są rzepy, klamry i zapięcie na żyłkę. W tym wypadku kluczowe znaczenie ma waga, niemniej jeśli od czasu do czasu lubisz „przepalić nóżkę”, wówczas warto zdecydować się na bardzo praktyczne rozwiązanie jakim jest system żyłkowy BOA. Zapewnia precyzyjny i niezawodny system regulacji siły zapięcia, który sprawdzi się podczas mocniejszych interwałów, sprintów czy dynamicznych podjazdów.

 

Jak widzisz wybór właściwego obuwia na szosę to kwestia głębszego zastanowienia. Z tego względu, jeśli chciałbyś dokładnie przeanalizować poszczególne typy i rodzaje butów, zapraszamy do naszego sklepu, gdzie przy konkretnych modelach znajdziesz szczegółowy opis dotyczący danego produktu.

Na co zwrócić uwagę dobierając buty rowerowe szosowe?

Podczas wyboru odpowiednich modeli butów rowerowych, należy zwrócić szczególną uwagę na ich dostosowanie do pedałów rowerowych. Jeśli posiadasz rower z pedałami zatrzaskowymi, konieczne jest nabycie butów szosowych, które są kompatybilne z danym systemem zapięcia.

 

Warto również zwrócić uwagę na kluczowe parametry nabywanego obuwia. Zdecydowanie rekomendowane są produkty z mocną i bardzo sztywną podeszwą. Im bardziej odporna jest na zginanie, tym efektywniej przenosi siłę mięśni na pedały. Dzięki temu możesz osiągnąć maksymalne prędkości, nie tracąc przy tym ani na komforcie, ani na bezpieczeństwie jazdy.

 

Wygodę użytkowania butów szosowych warto również uwzględnić podczas zakupu. Ponieważ są to modele przeznaczone do długotrwałego użytkowania podczas jazdy po wielokilometrowych trasach, ważne jest, aby były komfortowe i idealnie dopasowane do stopy. Należy mieć świadomość, że podczas intensywnego wysiłku fizycznego nóżki mogą ulegać puchnięciu, zwłaszcza w okolicach kostek i śródstopia. Dlatego warto rozważyć zakup butów o nieco większym rozmiarze lub wyposażonych w specjalną wkładkę dostosowującą się do kształtu stopy pod wpływem ciepła.

 

Przed dokonaniem wyboru konkretnego modelu butów na szosę, warto także wziąć pod uwagę różnice w potrzebach między zawodowymi kolarzami a amatorami. Jeśli intensywnie uprawiasz jazdę na rowerze szosowym, produkty z zapięciami na rzepy i dodatkowymi klamerkami będą najlepszym wyborem, zapewniając stopom stabilność i eliminując obawy o rozluźnienie mocowania w trakcie jazdy. Jeżeli natomiast preferujesz rekreacyjną jazdę rowerem, buty SPD szosowe z zapięciami na rzepy mogą spełnić Twoje oczekiwania, oferując jednocześnie przyjemność z jazdy w relatywnie niższej cenie.

 


zamknij [x]