Rękawiczki rowerowe możemy podzielić na krótkie lub inaczej mówiąc bez palców, długie – z pełnymi palcami oraz rękawiczki rowerowe zimowe. Drugim kryterium wyboru może być płeć. Z uwagi na zupełnie inną budowę kobiecych oraz męskich dłoni producenci rzadko oferują modele unisex. Najczęściej są to rękawiczki rowerowe damskie, męskie lub dziecięce. Modele bez palców zakłada się najczęściej w miesiącach letnich, późną wiosną lub wczesną jesienią. Korzystają z nich kolarze szosowi, górscy, turyści rowerowi oraz osoby przemieszczające się rowerami po mieście. Jednak ta ostatnia grupa zdecydowanie najrzadziej zakłada rękawice na rower. Rękawiczki z długimi palcami dedykowane są kolarzom górskim, którzy są zdecydowanie bardziej narażeni na wywrotki i konieczność podparcia się dłonią o podłoże. W przypadku kolarzy szosowych stosowanie rękawiczek z pełnymi palcami uważane jest za faux pas, chociaż tak naprawdę sprawdzają się one tak samo dobrze jak na MTB. My osobiście nie widzimy przeciwwskazań, aby łączyć je z jazdą na szosie tak samo jak w odwrotnej sytuacji czyli używania rękawiczek z krótkimi palcami w przypadku MTB. Pamiętajmy, aby to nam było wygodnie.
Rękawiczki rowerowe aby spełniały swoje podstawowe zadanie powinny być przede wszystkim wykonane z wytrzymałych, ale i wygodnych oraz bezpiecznych w kontakcie ze skórą materiałów. Następnie muszą być dobrze dopasowane do wielkości dłoni i długości palców. Wielu producentów oferuje rękawiczki nawet w 6-7 różnych rozmiarach. To daje możliwość idealnego dopasowania do wielkości dłoni. Dodatkowo zakres rozmiarowy jest zazwyczaj uzależniony od płci. Rękawiczki rowerowe męskie są zazwyczaj dostępne w szerszym zakresie rozmiarowym niż damskie.
Zimowe rękawiczki rowerowe to najbardziej zaawansowany technologicznie typ rękawiczek. Ich głównym zadaniem jest izolowanie rąk od zimna. Ponadto powinny być nieprzemakalne i wiatroszczelne. Dobre dopasowanie jest tak samo ważne jak w przypadku rękawiczek letnich. Zbyt ciasne mogą utrudniać przepływ krwi, a to prowadzi do szybszego wychłodzenia palców. Wyróżniamy rękawiczki zimowe pięciopalcowe lub dwupalcowe. Ponadto zdarzają się modele z trzema palcami, ale stanowią one raczej wyjątek. Dwupalcowe są zdecydowanie najcieplejsze i świetnie sprawdzają się w wyjątkowo mroźne dni. Pięciopalcowe dają większą swobodę operowania rękom bez konieczności zdejmowania rękawic, jednak aby zapewnić porównywalny komfort cieplny muszą posiadać więcej materiału izolującego.