Silniki do rowerów elektrycznych

Filtry
Marka
Shimano
Cena

Jaką rolę pełni silnik elektryczny w rowerze?

Silniki do rowerów elektrycznych pełnią rolę napędową i wspomagającą. Silnik wspomaga pedałowanie, co oznacza mniej wysiłku przy pokonywaniu podjazdów czy przeciwnego wiatru. Warunki ogólnie determinują skuteczność silników i ich efektywność. Sprawdzą się zwłaszcza kiedy wieje, pada a przed nami jeszcze duży odcinek drogi - dzięki dodatkowym watom wytwarzanym przez energię elektryczną, możemy pedałować z mniejszym wysiłkiem i pokonać kilometry w większym komforcie.

Jaki wybrać silnik do roweru elektrycznego?

Silniki elektryczne do roweru są dostępne w różnych rozwiązaniach technologicznych. Producenci takich jak Bosch czy Shimano oferują specjalistyczne układy napędowe dopasowane do potrzeb użytkowników. Silnik może być montowany w piaście przedniego lub tylnego koła lub w suportach. W zależności od wersji różna będzie moc - nawet do 800 W, co przekłada się na uzyskiwany moment obrotowy i czas pracy (większa moc = krótsza praca). Silniki do rowerów elektrycznych wytrzymują dość intensywne użytkowanie, mierzone w cyklach ładowania. Dzięki nowoczesnej technologii zmniejszyła się ich masa i wzrosła wytrzymałość - nawet przy normie wynoszącej 1000 cykli ładowania, po jej przekroczeniu silnik wciąż jest w stanie uzyskać minimum 60 procent pierwotnej mocy. Dystans jaki można przejechać na jednym ładowaniu zależy od mocy silnika i pojemności baterii, ale najczęściej wynosi od 50 do 130 km. Markowy produkt to gwarancja jakości wykonania, świetnej wytrzymałości, dużej mocy i przede wszystkim kompatybilności. Nie tylko mechanicznej i sprzętowej, ale także z wyświetlaczami, sterownikami i aplikacjami na telefon. Markowy produkt to znacznie większy spokój przy użytkowaniu.

Rodzaje silników elektrycznych do roweru

Silniki elektryczne do roweru możemy podzielić ze względu na miejsce ich montowania. Oczywiście najpopularniejszym rodzajem silnika stosowanego w e-bike jest tzw. mid-drive, czyli silnik umieszczony w suportach. Takie rozwiązanie pozwala na bardziej równomierne rozłożenie masy roweru oraz sprzyja lepszej trakcji i sterowności pojazdu. Skraca też drogę od baterii do silnika - ale nie jest jedynym rozwiązaniem.

 

Rodzaj silnika Opis
Silniki centralne Mid-drive montowany jest w konforemnej części ramy - najczęściej silnik znajduje się w poszerzonej obudowie suportu i w bliskim sąsiedztwie baterii - ta znajdzie się często w rurze dolnej ramy. To idealny układ - świetnie skraca dystans dla przesyłanej energii. Także rozłożenie masy, blisko środka geometrycznego i ciężkości jednośladu sprzyja temu rozwiązaniu. Pozwala na najbardziej naturalne ułożenie komponentów i dobre przeniesienie mocy prosto na zespół korbowy.
Silniki na przód Napęd znajduje się tu w powiększonej obudowie przedniej piasty, choć możecie jeszcze trafić na starsze, trochę archaiczne napędy rolkowe. Zabudowany w piaście silnik ładowany jest przez kabel wychodzący przy osi dużej obudowy piasty, która mieści też baterie.
Silniki na tył Wybór jest tu dużo większy niż z przodu. Z racji umiejscowienia znajdziecie też modele z zasilaniem w zintegrowanym bagażniku, oferujące większą pojemność a co za tym idzie długość pracy. Obudowa piasty jest duża ale znajduje się z tyłu, więc nie zakłóca obiegu aerodynamicznego tak jak przednia i nie daje nieprzyjemnych wrażeń zwiększenia masy roweru z racji położenia praktycznie na osi.

 

Niezależnie od Waszego wyboru, pamiętajcie o dokonaniu odpowiedniego rekonesansu. Aby wybrać odpowiednie silniki elektryczne do roweru, potrzebujecie wiedzy o pojemności i mocy baterii. W zależności od tego czy to dedykowany rower e-bike czy tylko konwersja ważne są też parametry techniczne samego jednośladu. We wszystkim możemy Wam pomóc. Poznajcie naszą bogatą ofertę i znajdźcie model dla siebie.

 


zamknij [x]