Piasty rowerowe

Filtry
Marka
Accent
Cannondale
Dartmoor
DT Swiss
Fiend
Mavic
Novatec
Shimano
SRAM
Sun Ringle
WTB
Zipp
Cena
Rodzaj
przód
tył
Mocowanie tarczy
6 śrub/is
brak
centerlock
Typ bębenka
Campagnolo
SRAM XD
SRAM XDR
Shimano / SRAM
Shimano Micro Spline
Singlespeed
Łożyska
ceramiczne
igiełkowe
kulkowe
maszynowe
stożkowe
Rozmiar osi
5x100mm
5x130mm
9x100mm
9x135mm
9x141mm
10x130mm
10x135mm
12x100mm
12x110mm
12x142mm
12x148mm
12x150mm
12x157mm
12x197mm
15x100mm
15x110mm
15x150mm
20x110mm
Lefty

Rodzaje piast rowerowych

Piasta ewoluowała wraz z rowerem. Możemy podzielić je na kilka gałęzi technologicznych, wynikających z zastosowanych rozwiązań. Za każdym razem innowacja miała pomóc w zmniejszeniu oporów i zwiększeniu niezawodności. Pod kątem konstrukcyjnym piasty podzielimy na zastosowane ułożyskowanie. Modele klasyczne to oparte o kulki, konusy i bieżnię - prostota i łatwość serwisu: klasyczną piastę kulkową można rozebrać, nasmarować, włożyć nowe kulki i osadzić na osi na nowo. Ceniona ze względu na prostotę i wytrzymałość. Oraz możliwość serwisowania na bieżąco.

 

Tego nie mają piasty z łożyskami maszynowymi. Działają identycznie, ale tworzą z kulkami nierozerwalną całość. Wzbogaca się je także o osłony łożysk, aby nie zbierały zanieczyszczeń. Łożyska wymieniamy w całości - wybijamy stare, wbijamy nowe, najlepiej w certyfikowanym serwisie, choć przy zachowaniu precyzji można zrobić to w warsztacie. Najdroższe rowery wyposaża się w piasty pakietowe - posiadają zespół łożysk zapewniający minimalne opory i świetnie pracujący z osiami.

A co z położeniem w rowerze?

Piasta rowerowa przednia będzie zawsze prostsza. Jedynym i najważniejszym zadaniem jest dla niej zapewnienie bezproblemowej pracy przedniemu kołu, które nie spełnia funkcji napędowych. Z kolei piasta rowerowa tylna to już bardziej zaawansowany komponent. Możemy podzielić je na stosowany napęd:

Jak dobrać piastę rowerową?

Właściwy dobór piasty rowerowej dyktują nasze potrzeby i posiadany sprzęt. Jeśli wymiany dokonuje fachowy serwis, nasze priorytety możemy zamknąć w postaci nowej piasty, lepszego toczenia i trwalszej konstrukcji. Jeśli zmieniamy piastę sami, warto wiedzieć jakiego oznaczenia szukać. Piasta rowerowa jest oznakowana podobnie jak opony czy dętki. Sprzyja to łatwości doboru i serwisu. Oznaczenie podane jest w milimetrach: np. 142x5 QR oznacza że piasta ma 142 mm szerokości i osadzimy ją na osi z szybkozamykaczem 5 mm. Oznaczenie QR oznacza szybkozamykacz, oznaczenie TA - sztywną oś. Przed zakupem warto sprawdzić, czy nasza piasta będzie pasować do rozmiaru widelca. Zwykłe zmierzenie szerokości powinno w tym wypadku wystarczyć.

 

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości - zapytajcie, odpowiemy. Zapraszamy zatem do nas, dołączcie do grona naszych szczęśliwych klientów. Jesteśmy i będziemy dla Was - aby dać Wam radość z jazdy.

 


zamknij [x]