Szytka ma idealnie okrągły przekrój a jej mocowanie w obręczy jest dużo płytsze niż w wypadku klasycznej opony. Stąd konstrukcja szytki pozwala Wam na zachowanie idealnej przyczepności. Dlaczego? Bo ogumienie utrzymuje doskonałą trakcję także przy przechyleniu od osi pionowej - tam gdzie opona będzie miała już kłopoty, szytka poprowadzi Was wciąż pewnie i z pełną kontrolą. Dlatego właśnie jest pierwszym wyborem wszystkich celujących w profesjonalny poziom. Ważna jest dla wszystkich używających obręczy carbonowych - z reguły są one idealne pod szytki, ich stosowanie pozwala też oszczędzić na masie koła z włókna węglowego.
Dodatkowa zaleta wynika z konstrukcji szytki jako takiej. Jest ona mocną dętką zespoloną z zewnętrznym oplotem, przez co nie ma tu żadnej możliwości przesuwania się dętki względem opony. Przy dużych prędkościach ten ruch może być na tyle silny, że prędkość będzie wytracana. Dodatkowo niskie opory toczenia gwarantuje nam wysokie ciśnienie - szytka wytrzyma nawet 12 atmosfer, przy maksymalnie 9 jakie oferuje opona. Oplot jest z reguły bardzo wytrzymały, choć im lepsze modele - tym drożej. Przy czym na zwykłej oponie nigdzie po przebiciu nie pojedziemy - pojawi się tzw. snake, czyli opona z dętką zostaną przytrzaśnięte obręczą i koniec jazdy. W wypadku szytki możemy jechać dalej, choć w ograniczonym oczywiście zakresie. Pomocne są tu wszelkie mleczka wypełniające - po ich zastosowaniu otwory do 2 mm zasklepiają się samoistnie a my dojedziemy do domu. Sprawdzi się jednak zasada, że im lepiej się przygotujemy, tym mniej niespodzianek jest nas w stanie zaskoczyć. Koszt takiej inwestycji rośnie - ale jednocześnie mamy tu prawdziwie profesjonalne rozwiązania. I co dla wielu z Was istotne - także osiągi.
Nie da się ukryć, że szytka rowerowa jest bliska ideału jeśli chodzi o właściwości trakcyjne. Ma jednak trudne do zaakceptowania cechy jak trudność zakładania (wymagane taśmy lub kleje), co za tym idzie - wymiany na trasie, jej cena bywa wysoka względem zwykłego zestawu a oszczędności na masie bywają niewielkie, z reguły w okolicach 100 gramów. Wszystko to sprawia, że opona z dętką wciąż mają się u nas doskonale głównie z racji kłopotliwego serwisu ale przede wszystkim - wyższych kosztów. Dodatkowy argument jest taki, że z myślą o Was producenci ciągle udoskonalają opony, tworząc coraz lepsze modele - jeśli powyżej pewnego poziomu nie zamierzacie wchodzić, markowa opona z wysokiej półki będzie świetna. Jeśli jednak to wciąż dla Was za mało - szytka rowerowa jest dużym krokiem naprzód. Jej unikatowe właściwości, jedyny w swoim rodzaju styl i odczucia z jazdy stanowią koronną argumentację "za".