Ramy enduro są w założeniu bardzo uniwersalne. Kąt główki ramy musi być bardziej płaski niż w wypadku innych ram, a sama rama jest względnie dłuższa niż chociażby do trailu. Za to używa się tu bardzo dobrych stopów i komponentów - uniwersalność enduro wymusza stosowanie najlepszych materiałów. Rower enduro ma podjeżdżać i zjeżdżać, dawać sobie radę na płaskim i obejmuje to spory zakres działań. Wybierając rozmiar ramy najlepiej będzie na niej usiąść - oczywiście na zmontowanym już rowerze - ponieważ zaleca się, aby miała ona rozmiar minimalnie mniejszy niż wynika z przeliczeń. Podyktowane jest to osiąganiem określonej zwrotności, niezbędnej dla szerokiego zastosowania enduro - łatwiej to zrobić mając pod sobą nieco mniejszą ramę. Łatwo też wtedy przenosić środek ciężkości za lub przed siodełko.
Polecamy produkty firmy Dartmoor - genialny polski producent ma w swojej ofercie doskonałe ramy enduro, w różnym zakresie cenowym.
Ramy trail są w swojej geometrii zbliżone do ram enduro - są od nich nieco krótsze, dedykowany do nich skok jest też nieco mniejszy (średnio 130 mm wobec 160 czy 180 mm w enduro). Mniejsza jest też waga - ramy trail mają być sercem rowerów które łatwiej wjeżdżają i radzą sobie na stromiznach. Stąd mniejszy rozstaw osi aby łatwo przenosić ciężar na przód podczas podjazdu. Jednocześnie ramy trail umożliwiają spędzanie w siodełku dużo więcej czasu niż inne modele zaawansowanego MTB - to element, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie. Ramy trail lubią dłuższe wyprawy, w zróżnicowanym terenie, dysponując sporym ale nie bardzo dużym skokiem. Geometria jest mniej agresywna niż w enduro, a wygoda większa.
Downhill to prawdopodobnie jeden z najbardziej szalonych rodzajów MTB jaki istnieje. Mrożące krew w żyłach zjazdy na dużej prędkości przy użyciu bardzo wydajnej amortyzacji to naturalne środowisko tego roweru. Rama musi być przystosowana do przyjmowania na siebie bardzo dużych obciążeń i jednocześnie musi zachować zdolność do maksymalnej kontroli nad kierunkiem. Ramy downhill są więc zbliżone do ram enduro, ale tu zawieszenie nie jest obowiązkiem - DH można uprawiać na typowym hardtailu i są zwolennicy takich ram. Ci, którzy wolą pełne zawieszenie wybierają ramy gotowe na full suspension - z doskonałymi dumperami i amortyzatorami o dużym skoku (160-180 mm). W wypadku ramy downhill ważne jest znów dobranie jej pod rozmiar rowerzysty - musi umożliwiać pełną kontrolę i łatwość przenoszenia ciężaru nad tylną oś.