W większości przypadków mocna rama trekkingowa waży powyżej 15 kilogramów, ale cechuje się niezwykłą trwałością, która zapewnia jej długą żywotność. Geometria typowej ramy trekkingowej umożliwia komfortową jazdę w stosunkowo wyprostowanej pozycji. Ramy trekkingowe dla mężczyzn zazwyczaj posiadają prostą, lekko nachyloną górną rurę, natomiast w przypadku damskich modeli ta część jest wyraźnie wygięta, podobnie jak w rowerach miejskich.
To, co najpierw rzuca się w oczy przy porównaniu ram rowerowych crossowych i trekkingowych, to brak akcesoriów. Brak bagażnika i błotników pozwala zaoszczędzić kilka kilogramów. Ponadto, ramy rowerów crossowych charakteryzują się bardziej agresywną geometrią, co prowadzi do mniej komfortowej, ale dynamiczniejszej jazdy. Sportowy charakter wymaga precyzyjnego doboru rozmiaru, uwzględniającego nie tylko wzrost, ale także długość nogi, czyli przekrok.
Odpowiednio dobrana rama crossowa pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału roweru - będzie szybsza od modeli miejskich i trekkingowych, a jednocześnie wygodniejsza niż szosowe i gravelowe. Jeśli szukasz maksymalnie wszechstronnego jednośladu, który doskonale sprawdzi się zarówno w mieście, jak i na lekkim terenie, to rower crossowy z lekką aluminiową ramą będzie doskonałym wyborem.