Siodełka rowerowe

Filtry
Marka
Accent
Author
Dartmoor
Ergon
Fiend
Fizik
Lezyne
Merida Akcesoria
PRO
ProX
San Marco
Selle Italia
Selle Royal
Sportourer
Sunday
Verde
Voxom
Wittkop
WTB
XLC
Cena
Kolor
beżowy
biały
brązowy
czarny
czerwony
niebieski
różnokolorowy
różowy
szary
zielony
złoty
Płeć
damskie
dziecięce
męskie
unisex
Szerokość
124mm
126mm
127mm
129mm
130mm
131mm
132mm
134mm
135mm
136mm
137mm
138mm
139mm
140mm
141mm
142mm
143mm
144mm
145mm
146mm
147mm
148mm
149mm
150mm
151mm
152mm
154mm
155mm
157mm
158mm
159mm
160mm
161mm
163mm
164mm
165mm
166mm
167mm
168mm
170mm
172mm
174mm
175mm
180mm
182mm
183mm
184mm
186mm
188mm
189mm
190mm
195mm
196mm
198mm
200mm
201mm
205mm
210mm
212mm
213mm
214mm
215mm
218mm
220mm
221mm
223mm
224mm
225mm
227mm
228mm
230mm
245mm
246mm
250mm
255mm
269mm
Otwór anatomiczny
nie
tak
Wypełnienie
pianka
żel

Dopasuj wygodne siodełko do roweru

Zanim zaczniemy dopasowywać siodełko do roweru, powinniśmy mieć świadomość, że dobór odpowiedniego modelu to kwestia bardzo indywidualna. To co dla jednej osoby okaże się   niezwykle wygodnym rozwiązaniem, dla innej może okazać się nietrafionym pomysłem. Wynika to z tego, że każdy z nas posiada inną budowę bioder, inny rozstaw kości kulszowych, jak również przyjmuje inną pozycję podczas jazdy na rowerze. Dlatego wygodne siodełko rowerowe powinno być nie tylko dostosowane do naszej anatomii czy stylu jazdy, ale również do naszej płci.

 

Na szczęście na rynku dostępne są zarówno modele dedykowane dla Pań jak i dla Panów. Dzięki takiemu podziałowi istnieje duże prawdopodobieństwo, że proces poszukiwania konkretnego modelu znacznie się skróci, a sam wybór będzie dużo korzystniejszy. W takim wypadku można się bowiem skupić na przeglądaniu produktów z grupy dedykowanej dla danej płci. Ostatecznie na pewno będzie dużo prościej odpowiednio ustawić takie siodełko rowerowe.

Jak prawidłowo ustawić siodełko?

Teoretycznie wszystko ogranicza się do regulacji siodełka w trzech płaszczyznach, jednak często jest to żmudna i czasochłonna „zabawa”. Biorąc jednak pod uwagę korzyści jakie płyną z właściwego ustawienia siodełka, zdecydowanie warto skrupulatnie podejść do tego zadania, ponieważ dobrze dopasowane siodło szybko się nam odwdzięczy.

 

Poprawne ustawienie siodełka na rowerze to kluczowy krok, który ma istotne znaczenie dla wygody oraz efektywności jazdy. Odpowiednio dobrana wysokość siodełka umożliwia swobodne pedałowanie, minimalizując napięcie w mięśniach i stawach. Jest to szczególnie istotne, aby zapewnić optymalne warunki pracy dla ciała rowerzysty. Pierwszym krokiem jest dostosowanie wysokości siodełka tak, aby lekko ugięte nogi spoczywały na pedałach. Następnie należy ustawić siodełko przód-tył tak, aby linia wychodząca z poziomo ustawionych korb przechodziła przez czubki kolan rowerzysty. Ostatnim etapem jest dopasowanie nachylenia siodełka, aby idealnie odpowiadało indywidualnym preferencjom użytkownika. Dzięki temu, siedzisko będzie zapewniało wygodę oraz efektywność jazdy, co jest kluczowe dla każdego rowerzysty. O tym jak odpowiednio ustawić siodełko pisaliśmy w naszym artykule - Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze?

 

Aby odpowiednio dobrać komfortowe siodełko musimy je dopasować do stylu naszej jazdy. Inny model wybierzemy do jazdy na szosie, a jeszcze inny do triathlonu czy jazdy rekreacyjnej. Z tego względu, siodełka do roweru możemy podzielić na kilka głównych typów.

Typy siodełek rowerowych

Jeśli zależy Ci na lekkim, sztywnym ale jednocześnie wygodnym siodełku, wówczas powinieneś zwrócić uwagę na siodełko rowerowe dedykowane do rowerów górskich i szosowych. Mimo tego, że są to dwie odmienne dyscypliny sportu, producenci często oferują produkty, które doskonale sprawdzą się w obu przypadkach. Ich kształt, szerokość czy materiał z jakiego zostały wykonane mogą być różne, niemniej zastosowanie będzie takie same. Podobna sytuacja pojawia się w przypadku siodełek miejskich, trekkingowych czy ATB. Te również ze względu na swój kształt mogą być używane zamiennie, jednak w odróżnieniu od siodełek szosowych czy MTB, główny nacisk kładzie się na komfort. Dlatego siedziska tego typu są bardzo szerokie, a materiał jakim są obite gwarantuje doskonałe absorbowanie nierówności terenu.

 

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku siodełek używanych w triathlonie. Są to produkty które mają zapewnić maksymalny komfort podczas wielogodzinnego pedałowania w pozycji wymuszonej. Z tego względu mają one dość charakterystyczny kształt, który dopasowany jest do budowy anatomicznej kolarza. Dzięki temu, zminimalizowane jest ryzyko powstawania odrętwień jakie często mogą się pojawiać w przypadku jazdy w charakterystycznej dla triathlonistów pozycji.

 

Na rynku dostępne są również modele dedykowane dla rowerzystów uprawiających dirt/street, jeżdżących na BMX-ach, jak również dla dzieci i młodzieży. Jednak ze względu na to, że te grupy użytkowników pokonują znacznie mniejsze dystanse przez co spędzają znacznie mniej czasu korzystając z siodełka, ich kształt nie jest tak zaawansowany technologicznie jak wcześniej wymienione rodzaje. W przypadku siodełek do dirt/street/BMX istotna jest natomiast wytrzymałość oraz design.

 

Mając świadomość jak skomplikowanym procesem może być odpowiednie dobranie siodełka rowerowego, w naszej ofercie znajdziecie bardzo bogatą gamę produktów, wśród których na pewno wybierzesz odpowiedni dla siebie model. Mając jednak na uwadze, że podjęcie ostatecznej decyzji często poprzedzone jest metodą prób i błędów, kupując w naszym sklepie internetowym masz możliwość dokonania zwrotu. Jest to duże udogodnienie w przypadku, jeśli okazałoby się że dany model jest dla Ciebie nieodpowiedni.

 


Zobacz również:

 

Popularni producenci w kategorii siodełek rowerowych:

 

Siodełka rowerowe w różnych segmentach:

 

Siodełka rowerowe w popularnych kolorach:

 

 

zamknij [x]