Jazda górska to sport dedykowany osobom niecierpiącym ograniczeń. Samodzielnie decyduje się o szlaku, trikach i wszystkim co decyduje, że jazda jest przyjemnością. W jeździe jak w życiu, sami decydujemy o naszej drodze. Dartmoor od początku powstania ma tę zasadę w pamięci.
Za sukcesem marki Dartmoor stoją Andrzej Macha, Jan Kiliński, Karol Kirycki oraz wiele innych osób, dla których rowery to nie tylko praca, a przede wszystkim styl życia. Wszystko zaczęło się od Andrzeja Macha, który pracując w firmie Velo postanowił założyć własną markę rowerów do sportów grawitacyjnych. Początki nie były łatwe. Stworzenie zupełnie od podstaw własnej marki, która nie byłaby kopią już istniejących firm i ich oferty, wymagało przede wszystkim znalezienia odpowiednich ludzi. Rowerzystów z pasją oraz ogromną wiedzą na temat inżynierii, produkcji oraz takich, którzy rozumieją potrzeby współczesnego zawodnika i potrafią je zaspokoić. Ogromnym wzmocnieniem dla zespołu okazało się sprowadzenie Jana Kilińskiego, który w owym czasie był zawodnikiem czeskiego zespołu AGang. Mimo tego, że wciąż aktywnie ścigał się na arenie międzynarodowej, wniósł wiele świeżych pomysłów i projektów. Właśnie wtedy rowery Dartmoor zaczęły nabierać obecnego kształtu.
W międzyczasie firma Dartmoor nawiązała współpracę z młodymi chłopakami: Szymonem i Dawidem Godziek, którzy po kilku latach wyrośli na gwiazdy światowego formatu. Dartmoor nigdy nie był i nigdy nie będzie (a przynajmniej takie są plany) wielką korporacją, która zatrudnia ludzi z przypadku. Wszyscy pracownicy są mniej lub bardziej związani prywatnie z branżą rowerową. Liczba zawodników, którzy jeżdżą na rowerach Dartmoor wciąż się powiększa. Są to zarówno amatorzy jak i zawodowcy. Osobą odpowiedzialną za kontakty z wyczynowymi zawodnikami jest Karol Kirycki, który będąc jednocześnie sędzią w Pucharze Świata FMB World Tour ma możliwość obserwowania całej czołówki i wyłapywania najbardziej obiecujących zawodników. Większość z nich wspierana jest sprzętowo, a najlepsi mogą liczyć także na wsparcie finansowe, z którego są w stanie utrzymać się oraz ścigać na najwyższym światowym poziomie.
Początkowo rowery sygnowane logiem Dartmoor były przeznaczone do Forcrossu. Po pojawieniu się Jana Kilińskiego większy nacisk zaczęto kłaść na Dirt. W ten sposób powstała aluminiowa rama Two6Player. Była to wyjątkowa rama z uwagi na zastosowany materiał. Kiedy niemal cały świat jeździł na stalowych ramach Dartmoor postawił na lekkie aluminium. Ten model po wielu ulepszeniach wciąż jest dostępny w ofercie.
Z czasem zaczęły powstawać kolejne konstrukcje: Shine – dirtowa rama z pełnym zawieszeniem, Hornet przeznaczony pod koła 650b. Hornet dla wielu osób okazał się świetną alternatywą dla droższych ram Enduro. Znajdziemy tu również fulle przeznaczone do Freeride’u i DH o znacznie większym skoku.
W Dartmoorze duży nacisk kładzie się na jakość wykonania i wytrzymałość komponentów, które w sportach grawitacyjnych nie mają lekkiego życia. Przez cały czas narażone są na wstrząsy, uderzenia, błoto, brud i fantazję zawodników.
Firma nie produkuje jedynie ram. Można pokusić się o stwierdzenie, że z komponentów Dartmoor będziemy w stanie złożyć cały rower. Na specjalne wyróżnienie zasługują chyba najlepiej sprzedające się w Polsce pedały Dartmoor Stream, które występują także w wersji Stream Pro. Są to lekkie pedały wykonane ze stali Cr-Mo, z uszczelnianymi łożyskami maszynowymi i tuleją ślizgową. Po obu stronach znajdziemy po 10 wymiennych pinów, które skutecznie trzymają stopę na pedale. Warto także zainteresować się kołami oraz ich poszczególnymi komponentami: lekkie aluminiowe nyple, kolorowe szprychy w wielu różnych długościach, piasty, obręcze aluminiowe oraz z włókna węglowego, kierownice, mostki, sztyce, kolorowe gripy, korby, napinacze łańcucha, kolorowe łańcuchy i wiele innych elementów, które charakteryzują się starannym wykonaniem, designem oraz atrakcyjną ceną.
Jeśli już mamy rower zbudowany na designerskich komponentach marki Dartmoor to warto byłoby się odpowiednio ubrać. Producent zadbał i o to, wypuszczając na rynek zaprojektowane w niepowtarzalnym stylu ubrania rowerowe. Spodenki, koszulki, koszule, skarpetki, bluzy, rękawiczki i ochraniacze sygnowane logiem firmy lub ich hasłem: „Ride Your Way”, doskonale pasujące do firmy, która wiele lat temu obrała swoją własną ścieżkę i konsekwentnie podąża nią po dzień dzisiejszy.