San Marco od lat kojarzone jest z wygodą, doskonałym designem oraz nowoczesnymi technologiami. Często stosowane jako zwieńczenie tworzonych na zamówienie wyjątkowych rowerów, przeznaczonych dla najbardziej wymagających klientów. Jednak siodełko rowerowe ma nie tylko dobrze się prezentować. Ono właśnie w największym stopniu odpowiada za komfort jazdy, a źle dobrane może objawiać się nie tylko dyskomfortem, ale także doprowadzić do drętwienia poszczególnych kończyn lub bólu pleców. Trafiając do działu z siodełkami prawdopodobnie chcesz je zmienić, bo Twoje poprzednie nie spełnia oczekiwań, jest niewygodne lub zdążyło się zużyć.
Wybór odpowiedniego siodełka nie jest prostym zadaniem. Jest mnóstwo modeli, a nawet niewielka różnica w budowie, a także w ustawieniu jego kąta może spowodować, że jedno siodełko będzie nam pasować, a inne zupełnie nie przypadnie do naszego gustu. Na początku warto zastanowić się jaki rodzaj kolarstwa, czy też jazdy na rowerze uprawiamy. Naszą jazdę możemy podzielić na 5 kategorii, na podstawie których bliżej określimy jaki typ siodełka może być dla nas odpowiedni.
Jeśli siedzisz w pozycji wyprostowanej, pedałujesz niespiesznie, a jazda na rowerze to dla Ciebie przede wszystkim krótkie wycieczki i jazda po mieście to siodełko rekreacyjne może być dobrym wyborem. Szczególnie jeśli korzystasz z roweru miejskiego albo trekkingowego. Siodełko rekreacyjne jest często poszerzone z tyłu, posiada sprężyny, a część modeli ma skrócony nos. Krótkie i szerokie – tak można je najkrócej scharakteryzować.
Uwielbiasz prędkość, masz zwartą aerodynamiczną pozycję, a Twój rower to wyścigowa kolarzówka? Pokonujesz długie dystanse, a jedyne właściwe spodenki na rower to obcisłe modele z miękką wkładką? Zdecydowanie potrzebujesz siodełka szosowego. Można powiedzieć, że takie siodełka są przeciwieństwem modeli rekreacyjnych. Są znacznie dłuższe i węższe. Mają minimalnej grubości wyściółkę. Nie znajdziemy w nich żadnej dodatkowej amortyzacji. Wszystko po to, aby jak najlepiej i najbardziej efektywnie przenosić moc z nóg na pedały, bez żadnych strat mocy.
Jazda na rowerze górskim jest najbardziej zróżnicowana pod kątem tego jak siedzimy na siodełku. Czasem nieco bardziej wyprostowani, czasem mocno pochyleni, często też wstajemy z siodełka, a potem na nie opadamy. Do tego dochodzą ciągłe wstrząsy wywołane jazdą po nierównym terenie. Siodełko MTB nie może być tak sztywne jak szosowe, ale z drugiej strony nie może być zbyt miękkie. Powinno być nieco szersze, niż modele szosowe, a przy tym grubiej wyściełane gąbką lub żelem absorbującym uderzenia.
Mówimy tu o długich dystansach. Całodniowe wycieczki lub nawet wielodniowe wyprawy. Dość długi i wąski nos siodełka oraz dobra amortyzacja w środkowej i tylnej części. Te cechy charakteryzują siodło do jazdy turystycznej. Można je umieścić pomiędzy siodełkami MTB a modelami do jazdy miejskiej. W przypadku siodeł turystycznych dobre dopasowanie to klucz do przyjemnej jazdy na długich dystansach. Ważna jest też oczywiście odpowiednio dobrana pozycja na rowerze.
Ostatnia grupa jest trochę nietypowa. Chociaż określenie: „rower na dojazdy do pracy” jest dość często spotykane wśród osób szukających nowego roweru. Takie siodełko podobnie jak rower powinno być wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i niezbyt drogie, abyśmy nie bali się o nie, zostawiając je bez opieki.
Wybierając siodełko o odpowiednim dla nas kształcie ważne będzie także dobranie odpowiedniego wypełnienia. Może się wydawać, że im więcej pianki lub żelu tym siodełko będzie bardziej wygodne. To nie prawda. Jak zawsze trzeba znaleźć pewną równowagę. W siodełkach szosowych i górskich stosuje się mniej wypełnienia. Są one dość twarde i sztywne. W ich przypadku warto stosować spodenki kolarskie z miękką wkładką. Miękkie i amortyzowane siodełka sprawdzą się podczas jazdy po mieście oraz na krótszych i dłuższych wycieczkach rowerowych. W ich przypadku zazwyczaj rezygnuje się ze spodenek z wkładką, ponieważ takie połączenie dałoby zbyt grubą warstwę amortyzacyjną, co przełożyłoby się na gorszą stabilność i prowadzenie roweru.
Wiedząc już w przybliżeniu jakie siodełko rowerowe będzie dla nas odpowiednie możemy przejrzeć dostępną ofertę i wybrać model, który będzie nam najbardziej odpowiadać. W ofercie producenta San Marco znajdziemy pełen przekrój modeli. Zarówno pod względem ceny, przeznaczenia jak i zaawansowania technologicznego. Odpowiednio dobrane siodełko rowerowe może sprawić, że na ten sam rower, na którym kiedyś nie byliśmy w stanie usiedzieć przez pół godziny, będziemy w stanie jeździć przez cały dzień. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą siodełek rowerowych San Marco w najlepszych cenach!