Szprycha rowerowa DT Swiss Champion
Produkcja wysokiej jakości szprych była początkiem firmy DT Swiss. DT było synonimem najwyższej jakości szprych szwajcarskich jeszcze przed powstaniem dzisiejszej DT Swiss AG. Do dziś szprychy DT Swiss reprezentują trwałość i precyzję i są bezkonkurencyjne dzięki unikalnemu procesowi produkcji. Łączą w sobie lekkość i stabilność.
Szprycha DT Swiss DT Champion o średnicy 2.0mm pasuje do całego spektrum zastosowań, od niezawodnych kół szosowych po koła MTB.
Jakość osiągnięta poprzez doświadczenie i know-how
Prostowanie
Pierwszy etap przetwarzania jest taki sam dla wszystkich rodzajów szprych. Drut z dużej rolki jest podawany przez maszynę, w której jest prostowany i cięty na długość. Bardzo precyzyjny proces prostowania jest ważny przede wszystkim dla płynnego działania pozostałych etapów obróbki. Używana jest do tego celu tylko najwyższej jakości stal nierdzewna 18/10.
Kucie na zimno
Ten proces, opracowany i opatentowany przez markę DT Swiss, służy do ustalania średnicy szprych. Młoty oscylacyjne obracają się wokół drutu. Proces ten zagęszcza materiał i zmniejsza jego średnicę. Ten proces kucia na zimno utwardza materiał, zapewniając jednocześnie jego dobrą plastyczność. Rezultatem jest szprycha z wąską cieniowaną częścią dla lekkości oraz mocną główką i gwintem dla trwałości.
Kształtowanie łebka i pręta
Podczas tego etapu wykonywane są łebek i pręt szprychy. Najpierw szprycha jest przycinana do dokładnie obliczonego rozmiaru, formowany jest łebek, a znany symbol DT jest wytłaczany na nim. Klasyczne szprychy są następnie zaginane pod kątem 90 - 95°, co nadaje im typowy kształt litery „J”. Drugi koniec szprychy jest nagwintowywany. Walcowanie zapewnia dodatkową wytrzymałość materiału na gwincie.
Kucie płaskie
Materiałem źródłowym są szprychy proste lub kute na zimno, które są ostrzone podczas tego procesu pod naciskiem do 250 ton. Ten płaski kształt szprychy zapewnia szczególne zalety aerodynamiczne. Jeśli szprycha była początkowo kuta na zimno, ten dodatkowy proces kucia jeszcze bardziej zagęszcza materiał, co z kolei daje mu większą wytrzymałość przy niższej wadze.
Czernienie i malowanie
Około 50% wyprodukowanych szprych opuszcza fabrykę w oryginalnym srebrnym kolorze. Wszystkie pozostałe szprychy są kolorowe. W tym celu istnieją dwa różne procesy. W przypadku bardzo popularnego procesu czernienia szprycha jest traktowana neutralną pod względem wagi powłoką chemiczną. Drugim procesem jest malowanie, w którym szprychę można pomalować na dowolny żądany kolor.
Kontrola jakości
Kontrola jakości rozpoczyna się od kontroli przychodzących certyfikowanych surowców i trwa przez cały proces produkcji. Przeprowadzane są analizy materiałów, a materiał jest sprawdzany pod kątem dokładności wymiarowej, geometrii i optyki poprzez stałe losowe próbkowanie. Ponadto nowe materiały przechodzą kompleksowe analizy i programy testowe, zanim zostaną dopuszczone do produkcji seryjnej.